Přesně 10 let uplynulo v červnu od první bezkontaktní platby
kartou v České republice. Za tu dobu zažil tento způsob placení veliký boom – v
současnosti ho využívá 96 % obyvatel. Sahají přitom po bezkontaktní platební
kartě, telefonu nebo hodinkách, už brzy ale budou platit i prstenem.
V bezkontaktním placení jsou Češi a Moravané dokonce
evropští lídři. Zatímco v Česku využívá bezkontaktní platby 96 % lidí,
celoevropský průměr je 90 %. Vyplývá to z průzkumu, který koncem června
zveřejnila společnost Mastercard.
Jen loni Češi a Moravané takto zaplatili ve víc než 1 miliardě případů. Potřebovali k tomu 13 milionů bezkontaktních karet a celkem tak utratili 574 miliard korun.
Kromě plateb bezkontaktní kartou jsou stále populárnější také platby prostřednictvím mobilního telefonu nebo chytrých hodinek. Podle průzkumu společnosti Mastercard stoupl loni počet platebních karet uložených (neboli tokenizovaných) do mobilních zařízení o 13 %.
Za rostoucí oblibou bezkontaktních plateb je několik důvodů. Jsou to hlavně:
Potvrzují to i výsledky už zmíněného průzkumu. Podle nich považuje nyní platby za rychlejší hned 98 % lidí, kteří zažili platby kartou před nástupem bezkontaktních technologií.
A 63 % oslovených vnímá bezkontaktní placení jako bezpečnější. Nemusíte totiž pouštět kartu z ruky a klesá tak riziko zneužití.
Podobný průzkum zveřejnila koncem června také Česká bankovní asociace. Podle něj platí bezkontaktní platební kartou 82 % lidí. Další navíc využívají platbu pomocí telefonu, chytrých hodinek nebo platební známky.
Téměř 60 % lidí, kteří platí mobilem, přitom využívá Google Pay. Apple Pay boduje zhruba u jedné třetiny oslovených. Zbytek pak využívá aplikace přímo od své banky.
Přestože jsou bezkontaktní platby stále populárnější, většina lidí si nedokáže představit život bez hotovosti. Platí s ní 55 % dotázaných. A dvě třetiny oslovených by zrušení hotovosti považovaly dokonce za omezení svobody.
Dá se ale čekat, že se v budoucnu přístup lidí k hotovosti postupně změní. I proto, že poskytovatelé připravují nové způsoby bezkontaktních plateb. Možnosti jsou přitom velké. Ve hře je i placení s pomocí rozpoznání hlasu nebo obličeje.
„Trendem do budoucna bude další zmenšování zařízení, do kterých lze uložit platební kartu, tak, aby ji člověk mohl mít u sebe pořád. Již nyní si lze zakoupit například různé náramky, přívěsky či platební prsteny. Jsme ale přesvědčeni, že zde vývoj nekončí, a že se během několika let otevřou dveře dalším možnostem, třeba i placení samotným hlasem v rámci e-commerce,“ poznamenal generální ředitel společnosti Mastercard pro Českou a Slovenskou republiku Michal Čarný.
Některé z těchto technologií na sebe zřejmě nenechají dlouho čekat. Například o platbách prostřednictvím speciálního prstenu už některé banky jednají.
Tato možnost má nejméně 2 výhody:
Že se podobných způsobů platby můžeme dočkat poměrně brzy, vyplývá i z velkého zájmu Čechů a Moravanů o moderní technologie. Přestože bezkontaktní platební karty vstoupily na český trh v roce 2011, už za tři roky jich lidé měli v peněženkách víc než 6,5 milionu.
V roce 2016 pak počet bezkontaktních karet překonal 9 milionů a loni už dokonce 13 milionů. Znamená to, že řada lidí má doma víc než jednu takovou kartu.
Podobná je také situace s bezkontaktními platebními terminály. Zákazníci jich mají k dispozici už víc než čtvrt milionu. Znamená to, že mohou bezkontaktně platit v 93 % provozoven, které platbu kartou přijímají.
Problém je, že ne všude platební terminál najdete. Zejména u malých živnostníků a podnikatelů se s ním často nesetkáte.
I to se ale má brzy změnit. Pomáhá v tom nedávno spuštěná technologie, díky které si mohou obchodníci nainstalovat platební terminál do svého mobilu.
Také pomocí bezkontaktního terminálu v mobilním telefonu mohou prodejci přijímat platby jak kartami, tak pomocí mobilních telefonů, chytrých hodinek nebo třeba zmíněných platebních prstenů.
Zákazníkům se tak výrazně rozšíří možnosti, kde mohou platit kartou. Bez ohledu na to, jestli ji u sebe mají fyzicky nebo ve virtuální podobě v některém z chytrých zařízení.
I proto budou hrát moderní technologie stále větší roli už při výběru účtu. Zároveň ale nesmíte zapomenout ani na základní podmínky, jako jsou:
Právě tyto podmínky proto vezměte při výběru nového konta v úvahu. A aby byl výběr co nejjednodušší využijte srovnání běžných účtů. Snadno tak zjistíte, kde získáte opravdu nejlepší podmínky.
Odměna 3 000 korun jen za to, že budete pravidelně platit kartou. Přesně tak vypadá nabídka pro nové klienty, kterou Raiffeisenbank odstartovala letošní rok. I když také ostatní poskytovatelé lákají na nejrůznější akce, tato nabídka patří v současné době k nejatraktivnějším na trhu.
Nakoupit přes internet, zaplatit kartou a nechat si vrátit 2 000 korun. Přesně tak vypadá nabídka mBank, která chce tímto způsobem motivovat své klienty k používání eKarty. Stačí si zřídit běžný účet a virtuální kartu k němu přidat.
Buď 100 korun, nebo 10 euro. Takový je minimální zůstatek, který musíte mít stále na účtu. Tedy pokud využíváte Fio banku. Ostatní poskytovatelé totiž tuto podmínku postupně zrušili. Fio banka tak zůstává poslední, která vám nedovolí dostat se na nulu.
Potřebujete vybrat nebo vložit peníze na účet? Pokud nechcete platit poplatek navíc, musíte často hledat bankomat své banky. V budoucnu by ale toto hledání mělo odpadnout. Alespoň pokud se naplní záměr Komerční banky, která vybízí konkurenty ke sdílení bankomatové sítě.
Většina klientů většiny bank musí při odesílání platby zadat číslo bankovního účtu zamýšleného příjemce účtu. S platbami zadanými jinak než na číslo účtu si u nás umí poradit zatím jen mBank a Banka Creditas. To se však má brzy změnit - český bankovní systém bude schopen posílat platby na kontakt, a to jak na telefonní číslo, tak třeba i na emailovou adresu. To vše bez nutnosti instalovat jakoukoliv aplikaci navíc.
KOMENTÁŘE k článku Bezkontaktní platby slaví 10 let. A chystají velké novinky
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.