Banky.cz Články Běžný účet Bezkontaktní platby slaví 10 let. A chystají velké novinky

Bezkontaktní platby slaví 10 let. A chystají velké novinky

7.7.2021 Běžný účet

Přesně 10 let uplynulo v červnu od první bezkontaktní platby kartou v České republice. Za tu dobu zažil tento způsob placení veliký boom – v současnosti ho využívá 96 % obyvatel. Sahají přitom po bezkontaktní platební kartě, telefonu nebo hodinkách, už brzy ale budou platit i prstenem.

V bezkontaktním placení jsou Češi a Moravané dokonce evropští lídři. Zatímco v Česku využívá bezkontaktní platby 96 % lidí, celoevropský průměr je 90 %. Vyplývá to z průzkumu, který koncem června zveřejnila společnost Mastercard.

Jen loni Češi a Moravané takto zaplatili ve víc než 1 miliardě případů. Potřebovali k tomu 13 milionů bezkontaktních karet a celkem tak utratili 574 miliard korun.

Lidé oceňují rychlost i bezpečnost

Kromě plateb bezkontaktní kartou jsou stále populárnější také platby prostřednictvím mobilního telefonu nebo chytrých hodinek. Podle průzkumu společnosti Mastercard stoupl loni počet platebních karet uložených (neboli tokenizovaných) do mobilních zařízení o 13 %.

Za rostoucí oblibou bezkontaktních plateb je několik důvodů. Jsou to hlavně:

  • rychlost,
  • jednoduchost
  • a bezpečnost.

Potvrzují to i výsledky už zmíněného průzkumu. Podle nich považuje nyní platby za rychlejší hned 98 % lidí, kteří zažili platby kartou před nástupem bezkontaktních technologií.

A 63 % oslovených vnímá bezkontaktní placení jako bezpečnější. Nemusíte totiž pouštět kartu z ruky a klesá tak riziko zneužití.

Mobilní platby? Vede Google Pay

Podobný průzkum zveřejnila koncem června také Česká bankovní asociace. Podle něj platí bezkontaktní platební kartou 82 % lidí. Další navíc využívají platbu pomocí telefonu, chytrých hodinek nebo platební známky.

Téměř 60 % lidí, kteří platí mobilem, přitom využívá Google Pay. Apple Pay boduje zhruba u jedné třetiny oslovených. Zbytek pak využívá aplikace přímo od své banky.

Přestože jsou bezkontaktní platby stále populárnější, většina lidí si nedokáže představit život bez hotovosti. Platí s ní 55 % dotázaných. A dvě třetiny oslovených by zrušení hotovosti považovaly dokonce za omezení svobody.

Zaplatíte prstenem i hlasem

Dá se ale čekat, že se v budoucnu přístup lidí k hotovosti postupně změní. I proto, že poskytovatelé připravují nové způsoby bezkontaktních plateb. Možnosti jsou přitom velké. Ve hře je i placení s pomocí rozpoznání hlasu nebo obličeje.

„Trendem do budoucna bude další zmenšování zařízení, do kterých lze uložit platební kartu, tak, aby ji člověk mohl mít u sebe pořád. Již nyní si lze zakoupit například různé náramky, přívěsky či platební prsteny. Jsme ale přesvědčeni, že zde vývoj nekončí, a že se během několika let otevřou dveře dalším možnostem, třeba i placení samotným hlasem v rámci e-commerce,“ poznamenal generální ředitel společnosti Mastercard pro Českou a Slovenskou republiku Michal Čarný.

Některé z těchto technologií na sebe zřejmě nenechají dlouho čekat. Například o platbách prostřednictvím speciálního prstenu už některé banky jednají.

Tato možnost má nejméně 2 výhody:

  • Stejně jako chytré hodinky máte i prsten vždy po ruce. Nemusíte tedy hledat platební kartu ani mobilní telefon.
  • Díky jiné technologii nemusíte řešit, jestli máte nabitou baterii.

Platební terminál může být i v mobilu

Že se podobných způsobů platby můžeme dočkat poměrně brzy, vyplývá i z velkého zájmu Čechů a Moravanů o moderní technologie. Přestože bezkontaktní platební karty vstoupily na český trh v roce 2011, už za tři roky jich lidé měli v peněženkách víc než 6,5 milionu.

V roce 2016 pak počet bezkontaktních karet překonal 9 milionů a loni už dokonce 13 milionů. Znamená to, že řada lidí má doma víc než jednu takovou kartu.

Podobná je také situace s bezkontaktními platebními terminály. Zákazníci jich mají k dispozici už víc než čtvrt milionu. Znamená to, že mohou bezkontaktně platit v 93 % provozoven, které platbu kartou přijímají.

Problém je, že ne všude platební terminál najdete. Zejména u malých živnostníků a podnikatelů se s ním často nesetkáte.

I to se ale má brzy změnit. Pomáhá v tom nedávno spuštěná technologie, díky které si mohou obchodníci nainstalovat platební terminál do svého mobilu.

Chytré technologie pro chytrý výběr

Také pomocí bezkontaktního terminálu v mobilním telefonu mohou prodejci přijímat platby jak kartami, tak pomocí mobilních telefonů, chytrých hodinek nebo třeba zmíněných platebních prstenů.

Zákazníkům se tak výrazně rozšíří možnosti, kde mohou platit kartou. Bez ohledu na to, jestli ji u sebe mají fyzicky nebo ve virtuální podobě v některém z chytrých zařízení.

I proto budou hrát moderní technologie stále větší roli už při výběru účtu. Zároveň ale nesmíte zapomenout ani na základní podmínky, jako jsou:

  • poplatky spojené s vedením účtu a s transakcemi,
  • poplatky za výběr z bankomatu v Česku i v zahraničí
  • nebo například možnost vyřídit co nejvíc záležitostí on-line.

Právě tyto podmínky proto vezměte při výběru nového konta v úvahu. A aby byl výběr co nejjednodušší využijte srovnání běžných účtů. Snadno tak zjistíte, kde získáte opravdu nejlepší podmínky.Jít na srovnání účtů

ANKETA k článku Bezkontaktní platby slaví 10 let. A chystají velké novinky

Platíte bezkontaktně?

Počet odpovědí: 103

KOMENTÁŘE k článku Bezkontaktní platby slaví 10 let. A chystají velké novinky

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Letošní bankovní novinky: bonus 3 000 Kč i společné bankomaty

16.1.2023 Běžný účet

Odměna 3 000 korun jen za to, že budete pravidelně platit kartou. Přesně tak vypadá nabídka pro nové klienty, kterou Raiffeisenbank odstartovala letošní rok. I když také ostatní poskytovatelé lákají na nejrůznější akce, tato nabídka patří v současné době k nejatraktivnějším na trhu.

2 000 Kč jako bonus za platbu. Banky motivují klienty k využívání karet

21.11.2022 Běžný účet

Nakoupit přes internet, zaplatit kartou a nechat si vrátit 2 000 korun. Přesně tak vypadá nabídka mBank, která chce tímto způsobem motivovat své klienty k používání eKarty. Stačí si zřídit běžný účet a virtuální kartu k němu přidat.

Minimální zůstatek už požaduje pouze Fio banka. A mění se i další podmínky

24.10.2022 Běžný účet

Buď 100 korun, nebo 10 euro. Takový je minimální zůstatek, který musíte mít stále na účtu. Tedy pokud využíváte Fio banku. Ostatní poskytovatelé totiž tuto podmínku postupně zrušili. Fio banka tak zůstává poslední, která vám nedovolí dostat se na nulu.

Sdílení bankomatů? Komerční banka navrhuje jeden pro všechny

Potřebujete vybrat nebo vložit peníze na účet? Pokud nechcete platit poplatek navíc, musíte často hledat bankomat své banky. V budoucnu by ale toto hledání mělo odpadnout. Alespoň pokud se naplní záměr Komerční banky, která vybízí konkurenty ke sdílení bankomatové sítě.

Platby na telefon nebo email bude brzy umět více bank

22.6.2022 Běžný účet

Většina klientů většiny bank musí při odesílání platby zadat číslo bankovního účtu zamýšleného příjemce účtu. S platbami zadanými jinak než na číslo účtu si u nás umí poradit zatím jen mBank a Banka Creditas. To se však má brzy změnit - český bankovní systém bude schopen posílat platby na kontakt, a to jak na telefonní číslo, tak třeba i na emailovou adresu. To vše bez nutnosti instalovat jakoukoliv aplikaci navíc.

REKLAMA
REKLAMA

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena