Banky.cz Články Běžný účet Bezkontaktní platby slaví 10 let. A chystají velké novinky

Bezkontaktní platby slaví 10 let. A chystají velké novinky

7.7.2021 Běžný účet

Přesně 10 let uplynulo v červnu od první bezkontaktní platby kartou v České republice. Za tu dobu zažil tento způsob placení veliký boom – v současnosti ho využívá 96 % obyvatel. Sahají přitom po bezkontaktní platební kartě, telefonu nebo hodinkách, už brzy ale budou platit i prstenem.

REKLAMA

V bezkontaktním placení jsou Češi a Moravané dokonce evropští lídři. Zatímco v Česku využívá bezkontaktní platby 96 % lidí, celoevropský průměr je 90 %. Vyplývá to z průzkumu, který koncem června zveřejnila společnost Mastercard.

Jen loni Češi a Moravané takto zaplatili ve víc než 1 miliardě případů. Potřebovali k tomu 13 milionů bezkontaktních karet a celkem tak utratili 574 miliard korun.

Lidé oceňují rychlost i bezpečnost

Kromě plateb bezkontaktní kartou jsou stále populárnější také platby prostřednictvím mobilního telefonu nebo chytrých hodinek. Podle průzkumu společnosti Mastercard stoupl loni počet platebních karet uložených (neboli tokenizovaných) do mobilních zařízení o 13 %.

Za rostoucí oblibou bezkontaktních plateb je několik důvodů. Jsou to hlavně:

  • rychlost,
  • jednoduchost
  • a bezpečnost.

Potvrzují to i výsledky už zmíněného průzkumu. Podle nich považuje nyní platby za rychlejší hned 98 % lidí, kteří zažili platby kartou před nástupem bezkontaktních technologií.

A 63 % oslovených vnímá bezkontaktní placení jako bezpečnější. Nemusíte totiž pouštět kartu z ruky a klesá tak riziko zneužití.

Mobilní platby? Vede Google Pay

Podobný průzkum zveřejnila koncem června také Česká bankovní asociace. Podle něj platí bezkontaktní platební kartou 82 % lidí. Další navíc využívají platbu pomocí telefonu, chytrých hodinek nebo platební známky.

Téměř 60 % lidí, kteří platí mobilem, přitom využívá Google Pay. Apple Pay boduje zhruba u jedné třetiny oslovených. Zbytek pak využívá aplikace přímo od své banky.

Přestože jsou bezkontaktní platby stále populárnější, většina lidí si nedokáže představit život bez hotovosti. Platí s ní 55 % dotázaných. A dvě třetiny oslovených by zrušení hotovosti považovaly dokonce za omezení svobody.

Zaplatíte prstenem i hlasem

Běžný účet s bonusem 1 000 Kč

Dá se ale čekat, že se v budoucnu přístup lidí k hotovosti postupně změní. I proto, že poskytovatelé připravují nové způsoby bezkontaktních plateb. Možnosti jsou přitom velké. Ve hře je i placení s pomocí rozpoznání hlasu nebo obličeje.

„Trendem do budoucna bude další zmenšování zařízení, do kterých lze uložit platební kartu, tak, aby ji člověk mohl mít u sebe pořád. Již nyní si lze zakoupit například různé náramky, přívěsky či platební prsteny. Jsme ale přesvědčeni, že zde vývoj nekončí, a že se během několika let otevřou dveře dalším možnostem, třeba i placení samotným hlasem v rámci e-commerce,“ poznamenal generální ředitel společnosti Mastercard pro Českou a Slovenskou republiku Michal Čarný.

Některé z těchto technologií na sebe zřejmě nenechají dlouho čekat. Například o platbách prostřednictvím speciálního prstenu už některé banky jednají.

Tato možnost má nejméně 2 výhody:

  • Stejně jako chytré hodinky máte i prsten vždy po ruce. Nemusíte tedy hledat platební kartu ani mobilní telefon.
  • Díky jiné technologii nemusíte řešit, jestli máte nabitou baterii.

Platební terminál může být i v mobilu

Že se podobných způsobů platby můžeme dočkat poměrně brzy, vyplývá i z velkého zájmu Čechů a Moravanů o moderní technologie. Přestože bezkontaktní platební karty vstoupily na český trh v roce 2011, už za tři roky jich lidé měli v peněženkách víc než 6,5 milionu.

V roce 2016 pak počet bezkontaktních karet překonal 9 milionů a loni už dokonce 13 milionů. Znamená to, že řada lidí má doma víc než jednu takovou kartu.

Podobná je také situace s bezkontaktními platebními terminály. Zákazníci jich mají k dispozici už víc než čtvrt milionu. Znamená to, že mohou bezkontaktně platit v 93 % provozoven, které platbu kartou přijímají.

Běžný účet bez poplatků

Problém je, že ne všude platební terminál najdete. Zejména u malých živnostníků a podnikatelů se s ním často nesetkáte.

I to se ale má brzy změnit. Pomáhá v tom nedávno spuštěná technologie, díky které si mohou obchodníci nainstalovat platební terminál do svého mobilu.

Chytré technologie pro chytrý výběr

Také pomocí bezkontaktního terminálu v mobilním telefonu mohou prodejci přijímat platby jak kartami, tak pomocí mobilních telefonů, chytrých hodinek nebo třeba zmíněných platebních prstenů.

Zákazníkům se tak výrazně rozšíří možnosti, kde mohou platit kartou. Bez ohledu na to, jestli ji u sebe mají fyzicky nebo ve virtuální podobě v některém z chytrých zařízení.

I proto budou hrát moderní technologie stále větší roli už při výběru účtu. Zároveň ale nesmíte zapomenout ani na základní podmínky, jako jsou:

  • poplatky spojené s vedením účtu a s transakcemi,
  • poplatky za výběr z bankomatu v Česku i v zahraničí
  • nebo například možnost vyřídit co nejvíc záležitostí on-line.

Právě tyto podmínky proto vezměte při výběru nového konta v úvahu. A aby byl výběr co nejjednodušší využijte srovnání běžných účtů. Snadno tak zjistíte, kde získáte opravdu nejlepší podmínky.

REKLAMA

ANKETA k článku Bezkontaktní platby slaví 10 let. A chystají velké novinky

Platíte bezkontaktně?

Počet odpovědí: 104

KOMENTÁŘE k článku Bezkontaktní platby slaví 10 let. A chystají velké novinky

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Raiffeisenbank upravuje metodu přihlašování do svého online bankovnictví.

16.4.2024 Běžný účet

Od 20. dubna 2024 zavede Raiffeisenbank pro většinu klientů nové ověření při přihlašování do internetového bankovnictví. K tomuto kroku banka přistoupila z bezpečnostních důvodů, cílem změny je zvýšené zabezpečení přístupu k účtu. Změna se dotkne většiny klientů. Jediná skupina uživatelů bankovnictví RB, pro které se nic nemění, jsou ti, kteří se stále ještě přihlašují kombinací SMS kódu a hesla.

Založení účtu online

10.4.2024 Běžný účet

Založit si bankovní účet online, je dnes už hračka. Banky přizpůsobily proces tak, aby byl přístupný co nejvíce klientům. Dokumentů pro založení účtu se nevyžaduje mnoho: jen osobní doklady, případně výpis z účtu, který už používáte u jiné banky. Online si můžete založit účet běžný, spořicí, obchodní (investiční), účet podnikatelský, ale třeba i termínovaný vklad. U některých dětských účtů zůstává nutnost osobní návštěvy na pobočce. Podívejte se, jak na založení bankovního účtu online. Věděli jste, že některé banky nabízejí bonusy za založení účtu?

Poplatky za převod peněz

Převodem peněz rozumíme přesun finanční částky z účtu jednoho klienta banky na účet klienta jiného, a to buď v rámci stejné banky, nebo do banky jiné, a to i do jiné země v rámci EU nebo celého světa. Byť se to na první pohled nemusí tak jevit, je převodem peněz i online platba kartou či mobilní platba v kamenném obchodě. A za ně si banky mohou účtovat poplatky. Do celkové výše poplatku se může promítnout jak metoda převodu, tak i měnový kurz, půjde-li o platbu do (ze) zahraničí. Podívejme se na poplatky hlouběji.


Běžný účet zdarma: Jaké banky ho nabízejí a jaké jsou jeho výhody a nevýhody?

20.3.2024 Běžný účet

Běžný účet patří k základním produktům všech českých bank, naprostá většina z nich nabízí sjednání a vedení běžného účtu zdarma. S jakými podmínkami je spojené získání nezpoplatněného běžného účtu, jaké jsou jeho výhody a nevýhody a který z běžných účtů zdarma je nejlepší?

Co se děje s běžným účtem po úmrtí

22.1.2024 Běžný účet

Co se stane s účty v bance, když jejich majitel zemře? Za jak dlouho banka zjistí, že majitel účtu už nežije a na jak dlouho prostředky na účtu zablokuje? Co potřebujete bance doložit, aby vám coby dědicům vyplatila peníze z účtů zůstavitele? Jak se bude tento příjem danit? Musí banky pojišťovat i vklady na zablokovaných účtech?

Z naší bankovní poradny

Pojmy ve slovníku

Brutto vs. netto

Brutto a netto jsou dva pojmy, které jsou často používány ve finančním světě, zejména v oblasti mezd a platů. Jednoduše řečeno, brutto je celková částka před jakýmikoli odečty, zatímco netto je částka, která zůstává po odečtení všech daní, poplatků a dalších nákladů.

Výpočet mzdy

V kontextu mezd a platů:

Brutto mzda je celková částka peněz, kterou zaměstnanec vydělá před odečtením jakýchkoli daní a odvodů. To zahrnuje základní plat, příplatky, bonusy a jakékoli jiné finanční výhody.

Netto mzda je čistá částka peněz, která zůstává po odečtení všech daní a odvodů z hrubé mzdy. To zahrnuje daň z příjmů, sociální a zdravotní pojištění a další povinné odvody.

Důležitost rozlišení

Je důležité rozlišovat mezi brutto a netto:

Plánování rozpočtu: Znát rozdíl mezi brutto a netto mzdou je nezbytné pro správné plánování osobního rozpočtu. Netto mzda je skutečná částka, kterou zaměstnanec dostává na svůj bankovní účet a může ji používat na pokrytí svých životních nákladů.

Srovnání nabídek práce: Při porovnávání nabídek práce berte v úvahu nejen brutto mzdu, ale také výši odvodů a daní, které budou odečteny. To pomáhá získat lepší představu o skutečné hodnotě nabídky.

Daňové účely: Pro daňové účely je důležité znát svou hrubou mzdu, protože to je částka, ze které se vypočítává daň z příjmů.

Rozlišení mezi brutto a netto je základním konceptem, který je nezbytný pro správné finanční plánování a rozhodování. Je důležité vědět, kolik peněz skutečně dostanete na svůj běžný účet a kolik bude odečteno na daních a odvodech.

ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena