Banky.cz Banky.cz Články Běžný účet Cestujeme do zahraničí s platební kartou 4

Cestujeme do zahraničí s platební kartou 4

Cestujeme do zahraničí s platební kartou 4
27.3.2015, Běžný účet

Zaplatit v obchodě platební kartou za zboží a služby je stále častější a v cizině občas i pohodlnější a rychlejší způsob než platba hotovými penězi. Jak se liší platba kartou v cizině a u nás a co nás může potkat neobvyklého?

Díl čtvrtý – platíme kartou u obchodníka

 

Samoobslužná a rychlá platba, platba bez zadání PIN

Někdy se nám může zdát, že některé země jsou v používání platební karty mnohem dále než Česká republika. Například se můžeme divit, že se od nás očekává, že platbu provedeme naprosto sami bez asistence pokladní, platba sama pak probíhá rychleji než u nás, terminály jsou modernější a někdy ani nemusíme zadávat PIN. Záleží opravdu na dané zemi, jsou země, kde zaplatíme platební kartou i za žvýkačky, někde budou od nás požadovat nákup v určité minimální hodnotě. Někde budete rádi, že vyberete peníze z bankomatu, protože v obchodech se kartou platit nedá vůbec.

Karta nefunguje, zkuste to jinak

Také se nám může stát, že naše karta z nějakého důvodu nebude fungovat. V obchodě máme výhodu, že jednáme s člověkem a pokud se s ním domluvíme, můžeme zkoušet problém řešit. Příkladem může být nefunkční čip, nefunkční magnetický pruh a podobně. Problém může být v kartě nebo také v terminálu. Vždy je dobré se snažit obchodníka přesvědčit, že naše karta normálně funguje, už jsme s ní několikrát platili a ať zkusí nějaký jiný postup. Pokud neprojde vložení čipu, ať zkusí magnetický pruh a naopak. Někdy také může obchodník opsat číslo karty do terminálu ručně. Případně nemá ještě někde odložený imprintér? Možná se nás obchodník bude ptát, jakou kartu máme, resp. k jakému účtu (viz Credit, Checking nebo Saving  v minulém díle). Zkusíme Credit (i když máme třeba ve skutečnosti debetní kartu) a pokud se nás obchodník na nic neptal, zkusíme mu navrhnout, aby to tak navolil. Můžeme jej také přesvědčit, aby vyzkoušel i jiné možnosti. Některé terminály jsou blokovány na určitý počet pokusů a například po třech pokusech už mohou naši kartu odmítat. Obchodník může mít ale i další terminál a tím pádem máme další pokusy. Samozřejmě o menších částkách se asi nebudeme dlouze dohadovat, a pokud karta nezafunguje, zaplatíme hotově. Ale v určitých situacích může být provedení platby kartou pro nás klíčové (vypůjčení automobilu, zaplacení za hotel, zaplacení letenek apod.).

kreditní karta, debetní karta, VISA, Mastercard

Hlídáme logo

Pokud vidíme u pokladny terminál na karty, zaradujeme se a těšíme se, jak budeme platit kartou. Někdy ale naše radost netrvá dlouho. Terminál na karty může být jen na určité karty a nemusí se vůbec jednat o karty platební. Například se může jednat o karty bodových bonusových programů, lokální platební nástroje platné jen v dané zemi nebo sice jde o platební karty, ale nejedná se o karty naší karetní asociace. Dobré je si hlídat logo asociace, které najdeme nejčastěji přímo na pokladnách anebo u vchodu do obchodu. Pokud si nejsme jisti, raději se předem zeptáme. Někdy se stačí zeptat, zda akceptují platbu kartou, ale lepší je se ptát zda akceptují platbu Visa, platbu Mastercard, platbu Maestro a podobně.

Otázka, která může překvapit

V cizině se nám může stát, že nám nabídnou, že částka za zboží či službu bude naúčtována v jiné měně, než jakou v této zemi používají. Mohou nám dokonce nabídnout, že částka bude naúčtována rovnou v Kč. Máme to chtít, je to výhodnější než platit v cizí měně? Jednoznačnou odpověď asi nelze říci, pokud totiž zvolíme účtování přímo v Kč, necháváme přepočet z cizí měny na Kč na bance obchodníka (a ta nejspíš použije svého kurzu deviza – nákup). Pokud zaplatíme v cizí měně, provede se přepočet dle pravidel naší banky (zpravidla na EUR dle karetní asociace a na Kč dále dle kurzu deviza-prodej naší banky, více v minulém dílu našeho povídání). V naprosté většině vyjde výhodněji použít přepočtu naší banky, protože kurz deviza prodej naší banky (banka nám prodává cizí měnu) je výhodnější než deviza nákup banky obchodníka (banka obchodníka vlastně kupuje pro ni cizí měnu – Kč). Jinými slovy je lepší platit přímo v měně obchodníka. Ale protože kurzy naší a obchodníkovy banky se mohou výrazně lišit, nemusí toto platit vždy.

Platit přímo v obchodě nebo raději vybrat peníze v bankomatu a platit hotově?

Směnný kurz je při výběru z bankomatu a při platbě u obchodníka totožný. Za výběr z bankomatu je ale v naprosté většině bank účtován poplatek za výběr v cizině a ten je často nezanedbatelný. Z tohoto důvodu je výhodnější platit kartou přímo v obchodě. Nicméně mít v cizině nějakou hotovost je asi potřeba. Jako možnost ušetřit se nabízí kombinace výměny menšího obnosu peněz ve směnárně nebo v bance a platit většinu nákupů kartou v obchodě. Bohužel ale riskujeme, že pokud nebude karta v některém obchodě fungovat, nebudeme mít pro tento případ dostatek hotovosti.

ANKETA k článku "Cestujeme do zahraničí s platební kartou 4"

Častěji platím:
Počet odpovědí: 108

KOMENTÁŘE k článku Cestujeme do zahraničí s platební kartou 4

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Bankovní pobočky využívá stále méně lidí. Dávají přednost on-line bankovnictví

Bankovní pobočky využívá stále méně lidí. Dávají přednost on-line bankovnictví

28.10.2020, Běžný účet, Autor: Jan Budín

Jen 3 % lidí. Tak málo jich v České republice nevyužívá on-line bankovnictví. Ukázal to průzkum České bankovní asociace. Ještě před dvěma lety přitom bylo uživatelů internetového a mobilního bankovnictví „jen” 82 %. Tedy o 15 procentních bodů méně než nyní.

Air Bank láká na kontokorent bez úroků. Mall na prémiovou kartu

Air Bank láká na kontokorent bez úroků. Mall na prémiovou kartu

21.10.2020, Běžný účet, Autor: Jan Budín

50 000 korun a až tři měsíce bez úroků. Air Bank letos spustila akci, kterou chce propagovat zřízení kontokorentu. Výhodné podmínky získá každý, kdo ho využije do konce roku.

Lákavý podzim u studentských účtů: slibují odměny až 1 500 korun

Lákavý podzim u studentských účtů: slibují odměny až 1 500 korun

30.9.2020, Běžný účet, Autor: Jan Budín

Přestože je začátek letošního školního roku kvůli koronavirové pandemii dost specifický, jedno se nemění – banky přichystaly řadu speciálních akcí pro studenty. Za založení účtu tak můžou získat až 1 500 korun. A k tomu další výhody studentských účtů.

Platební nálepky v Česku postupně končí. Porazily je Apple Pay a Google Pay

Platební nálepky v Česku postupně končí. Porazily je Apple Pay a Google Pay

2.9.2020, Běžný účet, Autor: Jan Budín

Konec. Nové platební nálepky už nevydáváme. Přesně to vzkázaly svým klientům dvě největší banky v České republice – ČSOB a Česká spořitelna. Obě nedávno oznámily, že ukončí vydávání nových platebních nálepek a nechají pouze „doběhnout” ty stávající. Zcela se tak spolehnou na Apple Pay, Google Pay a další moderní způsoby placení.

Žádné poplatky ani složité podmínky. Česká spořitelna představila svůj první účet zdarma

Žádné poplatky ani složité podmínky. Česká spořitelna představila svůj první účet zdarma

5.8.2020, Běžný účet, Autor: Jan Budín

Zcela zdarma a bez podmínek. Takový je nový běžný účet České spořitelny. Jmenuje se Standard a nemusíte se u něj bát žádných poplatků za vedení ani za odchozí platby. S těmi jste přitom dosud museli u České spořitelny počítat.Banky v ČR