Banky.cz Články Běžný účet Cestujeme do zahraničí s platební kartou 3

Cestujeme do zahraničí s platební kartou 3

24.1.2014 Běžný účet

V minulých dílech jsme se pokusili správně vybrat tu nejvhodnější kartu pro náš pobyt v cizině. Přesto je možné, že právě s tou naší platební kartou budeme mít jisté těžkosti. Pokusme se na případné problémy a jejich řešení připravit.

Díl třetí – vybíráme peníze z bankomatu v cizině

Ocitli jsme se za hranicemi, máme s sebou platební kartu a potřebujeme ji začít používat. Co vše „umí“ platební karta v dané zemi záleží plně na podmínkách dané země a hlavně na schopnostech místních obchodníků a toho, co nám nabídnou a co nám umožní kartou zaplatit. Nabídky jsou opravdu různé, v některých zemích se drží stále spíše „klasických“ plateb penězi a s kartou zde příliš nepořídíme, jinde zaplatíme kartou bez problémů i poměrně nízké částky a jsou dokonce země, kde se nám může stát, že za celou dobu pobytu nemusíme přijít do styku se skutečnými penězi vůbec, protože kartou zde zaplatíme naprosto vše. Pomocí naší karty tak můžeme například vybrat peníze z bankomatu, můžeme zaplatit v obchodě za zboží či za služby, můžeme si na platební kartu půjčit automobil, můžeme zaplatit mýtné, předplatit si kredit na telefonní kartě, zaplatit se dá rovněž třeba za parkování ve městě, půjčení nákupního vozíku apod. Pojďme se dnes podrobněji podívat na první využití naší platební karty v cizině, a sice na výběr hotovosti z bankomatu. Tato operace by nás neměla překvapit, používáme bankomat přeci běžně doma. Něco však může být v cizině trochu jinak. Výhodou je, že jednáme s automatem a můžeme si každý krok promyslet, případně zopakovat. Dokonce příliš nevadí ani neznalost jazyka dané země, základní znalost angličtiny by měla stačit na většinu bankomatů po světě. Za výběr platíme poplatek naší bance dle ceníku. Může to být i zdarma, ale většina bank nám naúčtuje buď fixní poplatek za výběr v zahraničí, procentuální částku dle vybíraného obnosu anebo kombinaci obojího.

kreditní karta, debetní karta, VISA, Mastercard

Poplatek za výběr

První věc, která se nám může stát, je nápis na bankomatu, že za výběr peněz bude účtován zvláštní poplatek. Případně na bankomatu napsáno není nic, ale po vložení karty, zadání PINu a volbě částky se nám zobrazí informace o příplatku za výběr. Setkat se s tím můžeme v některých zemích a zpravidla se jedná o bankomaty na odlehlejších místech, uvnitř malých obchodů, na benzinových stanicích a podobně, často tyto bankomaty nejsou provozovány přímo bankami, ale jinými subjekty. Jindy zase banka provozující bankomat extra zpoplatňuje výběry cizích klientů. Je třeba si uvědomit, že tento poplatek bude opravdu naúčtován navíc ke všem poplatkům, které nám za výběr naúčtuje naše banka a že se nejedná o poplatek za výběr, který nám určuje za výběr naše banka. Jak se tomuto poplatku, zpravidla v řádu několika dolarů, vyhnout? Vybírejte peníze v bankomatech ve větším městě, případně v bankomatu, který je přímo v budově nějaké banky. Jsou ale lokality, kde se speciálnímu poplatku za výběr z bankomatu bohužel nevyhneme.

Credit, Checking nebo Saving?

Druhým problémem, který nás může překvapit je, že se nás bankomat zeptá, jakého typu je náš účet. Většinou nabízí volbu ze tří typů a sice: Credit, Checking a Saving. Credit odpovídá účtu ke kreditní kartě, Checking odpovídá našemu označení běžný účet a Saving je účet spořící. Pokud mám Credit účet, vybírám peníze, které na účtu vlastně nejsou. Bankomat nám dá peníze naší banky a my později náš dluh vůči bance dorovnáme. Není tedy třeba ověřovat, zda na účtu peníze skutečně jsou.

Z Checking účtu se berou rovnou naše peníze, které na účtu máme, a proto se zpravidla nejprve ověří, zda je na účtu peněz dostatek. U Saving účtu se předpokládá, že peníze jsou na nějakém speciálním účtu, kde se zůstatek úročí a operace s účtem jsou omezené (poplatky za převody, jen několik operací měsíčně, poplatky za předčasný výběr apod.). Před vybráním z bankomatu se automaticky převádějí na běžný účet a teprve z něj se vyberou.

Z výše uvedeného by se mohlo zdát, že pokud máme kreditní kartu, budeme volit Credit a pokud máme debetní platební kartu k běžnému účtu, budeme volit Checking. Způsob fungování účtů Saving zcela neodpovídá našim spořícím účtům, tuto možnost tedy volit nebudeme. I banky nám doporučí volit Credit nebo Checking dle typu karty. Já si však dovolím doporučit něco zcela jiného. Volte vždy Credit a budete mít o problém méně. Proč? Právě kvůli onomu ověření zůstatku, který se provádí u výběru z účtu Checking. Ono to ověření se totiž občas nepovede a bankomat operaci nepovolí. I když peníze na účtu máme a případná blokace částky by se povedla. A nebojte se, bankomat nepozná, zda je karta ve skutečnosti debetní nebo kreditní.

Karta v bankomatu nefunguje

I to se samozřejmě může stát. Vyzkoušeli jsme všechny varianty účtů a přesto stále dostáváme odpověď, že transakce nebyla schválena nebo že karta nebyla přijata. Zkusíme jiný bankomat a situace se opakuje. Nejprve si odpovězme na otázky:

platební terminál, checking

Mám na účtu dostatek financí?

Nepřekročil jsem nějaký limit?

Nepřesáhla karta datum platnosti?

Trošku jistoty můžeme získat, pokud se nám podaří si na kartu koupit nějaké zboží. Pokud ale opravdu potřebujeme hotovost, nezbude nám nic jiného než navštívit pobočku libovolné banky, případně směnárnu opatřenou logem naší karetní asociace a pokusit se o tzv. Cash Advance. Cash Advance nám umožní vybrat peníze bez bankomatu, jen s platební kartou a dokladem totožnosti. Bude nás to stát nemalý poplatek a i tady se může stát, že nám řeknou, že karta nefunguje. Zkusíme je případně ještě přesvědčit, ať to zkusí opakovaně. Pokud máme podezření, že je naše karta poškozena, můžeme si ještě nechat od naší banky zaslat kartu novou. Nic moc jiného už nám totiž nezbývá. Zde totiž zázraky platební karty končí.

Kolik vlastně stojí výběr peněz z bankomatu v zahraničí

Nejprve se spočítá ekvivalent částky v Kč. K tomu je potřeba směnný kurz. Jaký kurz se ale použije při přepočtu cizí měny na Kč? Zpravidla to funguje tak, že se nejprve provede převod částky na EUR dle kurzu karetní asociace (pokud není cizí částka již přímo v EUR) a potom se částka v EUR převede na Kč kurzem, který určuje banka. U některých bank může být v celém převodu skryt ještě jeden poplatek nazývaný Conversion Fee (nebo také Crossborder Fee – např. u mBank ve výši 2%). Jak přesně to dělá naše banka se dozvíme v Obchodních podmínkách (příklady viz níže). K částce v Kč se přičte poplatek za výběr z bankomatu v zahraničí (najdeme jej v ceníku banky).

Vzhledem k různým kurzům a různým výpočtům poplatků nelze přesně stanovit, která karta které banky je nejvýhodnější. Obecně se dá říci, že pokud má banka dobrý kurz, ale vysoký poplatek za výběr, je lepší vybírat větší částku. Pokud má banka naopak horší kurz, ale nízký (nebo dokonce žádný) poplatek, je výhodnější na častější výběry menších částek.

---

Příklady stanovení kurzu  - citace Obchodních podmínek:

Česká spořitelna

„Kartové transakce jsou zúčtovány v české měně. Částka mezinárodní Kartové transakce uskutečněná v jiné zahraniční měně než v EUR bude přepočtena přes USD na EUR, příp. přímo na EUR podle pravidel kartových společností. Pro přepočet se použije kurz příslušné kartové společnosti platný v den zpracování touto společností. Na vrub Platebního účtu se zúčtuje částka v české měně přepočtená z částky v EUR kurzem Banky deviza – prodej vyhlášeným v den zpracování Kartové transakce Bankou.“

mBank

 „Částky všech transakcí provedených pomocí karty v jiné měně než v českých korunách společnost VISA International přepočítá na měnu zúčtování podle kurzu používaného společností VISA International. Částky transakcí přepočítané na měnu zúčtování jsou následně přepočítány na české koruny podle kurzu devizy – prodej platného v mBank v den zúčtování transakce.“

Příklady ceny za výběr v zahraničí  - citace ceníku

Česká spořitelna: 6 Kč u bankomatů Erste Group, 125 Kč bankomat jiné banky

Komerční banka: 1,0 %, min. 100,-

mBank: výběr do 2 499,99 Kč / 35 Kč, výběr 2 500,00 Kč a více / 0 KčJít na srovnání účtů

ANKETA k článku Cestujeme do zahraničí s platební kartou 3

Pro výběr z bankomatu v zahraničí preferuji:

Počet odpovědí: 82

KOMENTÁŘE k článku Cestujeme do zahraničí s platební kartou 3

Přidejte nový komentář

mBank, Komentoval(a): Rejpalek...

13.11.2014 13:25:34
Poznámka:
Oprava....u mBank je poplatek ukryt v této podobě.....:-) Při zúčtování transakcí prováděných v jiné měně než CZK a EUR může být vydavatelem platebních
karet použit směnný kurz, zahrnující poplatek za převalutování do výše 2% z objemu transakce.
Měsíční objem bezhotovostních transakcí v položkách 1.3 znamená objem transakcí kartami
vydanými k účtům jejichž je Klient majitelem. V případě společných účtů budou transakce
připisovány na jednotlivé karty majitelů, transakce dodatkovou kartou budou připisovány
spolumajitelům rovným dílem.

Bank of America, Komentoval(a): Zdenka

5.2.2015 03:32:27
Mám účet a debetní kartu v Bank of America. Potřebuji vyzvedávat peníze v České republice z bankomatu. Jaký je přepočet dolaru vůči koruně v bankomatech českých bank? Např. vyzvedla jsem 10 000 Kč z bankomatu České spořitelny z dolarového účtu BOA svou debetní kartou. Kolik to bylo dolarů a kolik korun jsem dostala za 1 dolar v přepočtu?

Mbank tak trochu podvodnice, Komentoval(a): Richard Nuska

22.3.2015 11:14:14
Platba na Ukrajině při částce 1850 Kč za hotel se vyšplhala při zůčtování až po 11 dnech (trochu divné )na částku 2550 Kč. Platba mě příšla na provizi bance na 700 Kč Vyjádřeno procenty asi 38 %
To je zlodějina. Kde je ta pověstná výhoda platba kartou.
Při reklamaci platby pořád meldují že je vše v pořádku, že vše si strhává Visa. Není to pravda. Cross border drze dávají 5% Pozor!!!

Mbank tak trochu podvodnice, Komentoval(a): Richard Nuska

22.3.2015 11:14:24
Platba na Ukrajině při částce 1850 Kč za hotel se vyšplhala při zůčtování až po 11 dnech (trochu divné )na částku 2550 Kč. Platba mě příšla na provizi bance na 700 Kč Vyjádřeno procenty asi 38 %
To je zlodějina. Kde je ta pověstná výhoda platba kartou.
Při reklamaci platby pořád meldují že je vše v pořádku, že vše si strhává Visa. Není to pravda. Cross border drze dávají 5% Pozor!!!

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Letošní bankovní novinky: bonus 3 000 Kč i společné bankomaty

16.1.2023 Běžný účet

Odměna 3 000 korun jen za to, že budete pravidelně platit kartou. Přesně tak vypadá nabídka pro nové klienty, kterou Raiffeisenbank odstartovala letošní rok. I když také ostatní poskytovatelé lákají na nejrůznější akce, tato nabídka patří v současné době k nejatraktivnějším na trhu.

2 000 Kč jako bonus za platbu. Banky motivují klienty k využívání karet

21.11.2022 Běžný účet

Nakoupit přes internet, zaplatit kartou a nechat si vrátit 2 000 korun. Přesně tak vypadá nabídka mBank, která chce tímto způsobem motivovat své klienty k používání eKarty. Stačí si zřídit běžný účet a virtuální kartu k němu přidat.

Minimální zůstatek už požaduje pouze Fio banka. A mění se i další podmínky

24.10.2022 Běžný účet

Buď 100 korun, nebo 10 euro. Takový je minimální zůstatek, který musíte mít stále na účtu. Tedy pokud využíváte Fio banku. Ostatní poskytovatelé totiž tuto podmínku postupně zrušili. Fio banka tak zůstává poslední, která vám nedovolí dostat se na nulu.

Sdílení bankomatů? Komerční banka navrhuje jeden pro všechny

Potřebujete vybrat nebo vložit peníze na účet? Pokud nechcete platit poplatek navíc, musíte často hledat bankomat své banky. V budoucnu by ale toto hledání mělo odpadnout. Alespoň pokud se naplní záměr Komerční banky, která vybízí konkurenty ke sdílení bankomatové sítě.

Platby na telefon nebo email bude brzy umět více bank

22.6.2022 Běžný účet

Většina klientů většiny bank musí při odesílání platby zadat číslo bankovního účtu zamýšleného příjemce účtu. S platbami zadanými jinak než na číslo účtu si u nás umí poradit zatím jen mBank a Banka Creditas. To se však má brzy změnit - český bankovní systém bude schopen posílat platby na kontakt, a to jak na telefonní číslo, tak třeba i na emailovou adresu. To vše bez nutnosti instalovat jakoukoliv aplikaci navíc.

REKLAMA
REKLAMA

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena