Banky.cz Banky.cz Články Politika EU chce zavést poplatek za odmítnutého migranta

EU chce zavést poplatek za odmítnutého migranta

EU chce zavést poplatek za odmítnutého migranta
9.5.2016, Politika

250 tisíc EUR (necelých 7 mil. Kč) – tolik by dle návrhu Evropské komise (EK) činil poplatek za každého odmítnutého migranta. Aprílový žert nebo seriózní návrh EU?

Zatímco letošní kolo soutěže o nejabsurdnější bankovní poplatek vyhraje zcela jistě nově zavedený dvacetikorunový počin České spořitelny za platbu kartou u obchodníků provozující hazardní hry, sázky, loterii a pornografické služby (ČS se evidentně snaží angažovat na poli mravní výchovy národa), EU přichází s ještě bizarnějším poplatkem – za každého odmítnutého migranta.

Česká republika by platila 189 mld. Kč ročně

nelegální migrant

V loňském roce přišlo do Evropy zhruba 1,5 mil. nelegálních migrantů. Povinná kvóta pro ČR je dle návrhu EK 1,8%, tedy v případě schválení automatické redistribuce migrantů by na ČR připadalo zhruba 27 000 lidí ročně (pakliže čísla neporostou, což je velmi optimistický scénář). Za každého odmítnutého migranta bychom museli zaplatit 7 mil. Kč, tedy ročně 189 mld. Kč, což představuje 15% našeho státního rozpočtu (plánované výdaje státu pro rok 2016 činí 1 251 mld. Kč).

7 mil. Kč je dost peněz – jen o něco málo více (8,4 mil. Kč) si vydělá průměrných Čech s mediánovým platem za celý život čistého (20 tisíc Kč měsíčně po dobu 35 let). Na pokrytí roční platby 189 mld. Kč by nestačila ani všechna vybraná daň z příjmu fyzických osob – kdybychom rozdělili 189 mld. Kč mezi 5 mil. pracujících, připadne na každého 38 tisíc korun. Přitom daň z příjmu z mediánové mzdy (včetně slevy na poplatníka) vychází pouze na 31 tisíc Kč ročně (loni se vybralo na dani z příjmu FO ze závislé činnosti 136 mld. Kč).

V konečném důsledku 7 mil. Kč za hlavu není úplně mimo, protože dle německých odhadů vyjde socializace jednoho migranta do evropské společnosti na zhruba 10 mil Kč (tedy zaplatit výkupné 7 mil. Kč Bruselu hned nebo nést vlastní náklady 10 mil. Kč v letech příštích). Otázkou však zůstává, proč chce EU tímto sebemrskačstvím trpět. Veřejné projekty jsou obvykle nákladné (dálnice, železnice, zdravotnictví, školství, hasiči, policie, armáda, atd.), a i když zde neustále panují pochyby ohledně jejich efektivit, vždy to něco přináší – má nás kdo léčit, naše děti mají kam chodit do školy, můžeme využívat silnice a veřejnou dopravu.

Spása unijního trhu práce nebo charita?

Migranti nejsou veřejným projektem, který by měl něco přinést. Paní Merkelová si myslí, že se jedná o spásu evropského pracovního trhu. Jenže průměrný migrant se vzděláním horším než nejohroženější skupiny Evropanů na pracovním trhu (lidé se základním vzděláním, kterým pokračující automatizace provozů, zavírání dolů či služební zákon berou pracovní místa) může těžko přinést spásu unijnímu trhu práce, který již nyní válčí s vysokou nezaměstnaností přes 10%. EU má přesně opačný problém – jak zaměstnat mladé (v jižní Evropě se množí státy, kde až polovina lidí do 30 let nemůže najít práci) a obecně lidi s nižším vzděláním/menší pracovní zkušeností. Import migrantů tento problém neřeší, naopak ho zhoršuje.

Spasí migrace unijní trh práce?

Migranti jsou charita a ano, vyspělé západní státy by měly nést svůj díl společenské odpovědnosti a pomáhat slabším. Ostatně nejen EU, ale i celá západní civilizace ve velkém pomáhá – nejen Africe a ostatním rozvojovým zemím, ale i např. sobě samým při přírodních katastrofách, atd. Otázkou je, kolik % ze státního rozpočtu by mělo jít na charitu. Resp. kolik je každý z nás ochoten dávat na charitu ze své peněženky. Někdo pošle 30 Kč přes DMS dětem bez domova, jiný třeba vyšší finanční obnos na boj proti rakovině, tu a tam nějaká škola koupí Afričanům kozu. Další z nás vyrážejí pomáhat do světa coby dobrovolníci svou prací, starají se o opuštěné děti jako pěstouni nebo chodí do LDN trávit odpoledne s osamělými seniory. EU poskytuje nemalé částky přes mnohé rozvojové programy Africe, Blízkému východu, Asii i Jižní Americe.

Vše výše zmíněné má dva společné jmenovatele:

  1. Je to dobrovolné
  2. Stojí to promile výdajů našich státních rozpočtů

Chtít po někom povinně 15% jeho státního rozpočtu je zcela mimo. EU je smysluplný projekt. Bohužel současní evropští představitelé nevidí, že jejich snaha o unifikaci evropských států pomocí milionů importovaných muslimů vede místo posílení vnitro-unijní spolupráce tak maximálně k nechuti lidí k čemukoliv evropskému. Přitom odpovědný Evropan by naopak uvítal důsledné vymáhání dohodnutých pravidel a hájení zájmů především Evropanů samotných. Jenže dnešní EU přichází s politikou konstantního porušování všech myslitelných pravidel (Řecko – rozpočtová kázeň, Itálie/Řecko – ostraha vnějších hranic, Německo/Švédsko – azylová pravidla, atd.) a hájení zájmů Afričanů, Arabů a vůbec všech…jen ne svých vlastních občanů.

ANKETA k článku "EU chce zavést poplatek za odmítnutého migranta"

Je správné nutit ČR dávat 15% svého rozpočtu na charitu?
Počet odpovědí: 279

KOMENTÁŘE k článku EU chce zavést poplatek za odmítnutého migranta

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Maláčová chce zrušit slevu na dani pro ženy v domácnosti

Maláčová chce zrušit slevu na dani pro ženy v domácnosti

5.10.2019, Politika, Autor: Jan Budín

24 840 Kč – tolik činí roční sleva na dani z příjmu pro pracujícího muže za manželku v domácnosti. Podle Maláčové (ČSSD) si tyto peníze rodiny nezaslouží. Neměla by levice naopak rodiny podporovat a navrhovat např. společné zdanění manželů?

ČSSD opět upřednostnila seniory před rodinami s dětmi

ČSSD opět upřednostnila seniory před rodinami s dětmi

23.3.2019, Politika, Autor: Jan Budín

Zatímco průměrný důchod letos přesáhl 13 000 Kč a každoročně výrazně roste, nejčastěji vyplácená rodičovská činí necelých 8 000 Kč. Podle Maláčové v pořádku. Proč při dělení eráru vždy ostrouhají rodiny s dětmi?

Kupujete nový byt? ČSSD k Vám nastěhuje sociálně slabé

Kupujete nový byt? ČSSD k Vám nastěhuje sociálně slabé

14.9.2018, Politika, Autor: Jan Budín

ČSSD před komunálními volbami oprášila koncept desátku pro developery, kteří by museli přenechávat část nových bytů obcím pro sociálně slabé. Tvrdě pracovat a splácet hypotéku? Levice Vám k tomu přidá prima sousedy. 

Odbory chtějí zkrátit pracovní dobu

Odbory chtějí zkrátit pracovní dobu

2.5.2018, Politika, Autor: Jan Budín

Odbory požadují zvýšení minimální mzdy na 13 700 Kč, prodloužení zákonné dovolené na 5 týdnů a zkrácení týdenní pracovní doby na 37,5 hod. Rozumné požadavky vedoucí ke všeobecnému blahu zaměstnanců nebo levicový populismus?

Volby 2017

Volby 2017

22.10.2017, Politika, Autor: Jan Budín

Do Poslanecké sněmovny se dostalo rekordních 9 stran. Takto fragmentovanou politickou scénu ještě novodobá historie ČR nepamatuje. Kdo jsou vítězové a poražení voleb 2017?Banky v ČR