Banky.cz Články Aktuálně Italská bankovní krize

Italská bankovní krize

21.7.2016 Aktuálně

Italský bankovní sektor trápí vysoký podíl nesplácených úvěrů. Zpomalující ekonomika může tento problém dále jen umocnit. Budou to opět peníze daňových poplatníků, které krachující banky zachrání nebo se do rekapitalizace zapojí i akcionáři? Nezažehne Itálie další ekonomickou krizi?

italská banka

Zdravý a kapitálově silný bankovní sektor je nutným předpokladem úspěšné a rostoucí ekonomiky. Střadatelé chtějí mít své vklady bezpečně uloženy a investoři si potřebují půjčovat za rozumných podmínek. Stabilitu bankovního trhu moderuje centrální banka a skrz pravidla kapitálové přiměřenosti reguluje komerčním bankám podíl rizikových aktiv v portfoliu. Za kumulaci rizik nad rámec povolených limitů by mělo následovat odebrání bankovní licence. Jak se ovšem v rámci evropského společenství neustále přesvědčujeme, výklad těchto pravidel hry je otázkou kulturních zvyklostí každého státu. Zatímco přístup německy mluvících zemí je nekompromisní, smysl pro férové statistky a dodržování pravidel je u států jižní Evropy až nebezpečně benevolentní.

Ekonomické problémy jižních států

Španělsko, Řecko, Itálie. Stejná zeměpisná šířka, stejné ekonomické problémy. Přezaměstnaný a nad poměry placený státní sektor, byrokracie, vysoká nezaměstnanost (u mladých až 50%), vysoký státní dluh (Itálie přes 130% HDP) a křehký bankovní sektor plný toxických aktiv. Kombinace parametrů nutně vedoucí k nízkému ekonomickému růstu, který zacykleně zhoršuje vše výše uvedené. Za normálních okolností by nutně musel následovat krach, ale v rámci EU se už stalo pravidlem, že sever vždy zatáhne dluhy jihu a jede se dál.

Italské banky

Problém se netýká jen nejviditelnější Monte dei Paschi di Siena, která již několik let funguje v krizovém režimu a zahraňoval ji už jednou stát. Špatnými úvěry je prorostlý celý bankovní sektor, což potvrzují zátěžové testy ECB. Střídmé odhady hovoří o 20% (10 bilionů korun), což je poměrově zhruba 3x více než bylo v USA v době vrcholící finanční krize (2009).

MMF opět snížil odhad ekonomického růstu Itálie, v letošním i příštím roce na pouhé 1%. Zpomalující ekonomika přitom povede skrz zhoršenou finanční situaci fyzických i právnických osob k dalšímu navyšování nesplácených úvěrů. Rekapitalizace bank se zdá být nevyhnutelnou a mnozí nejen italští bankéři po ní volají již nyní. Italská bankovní krize by totiž pravděpodobně přenesla řetězově problém i na francouzské banky a dohromady by tyto dvě velké evropské ekonomiky mohly zažehnout další celosvětovou ekonomickou krizi.

Privatizace zisků, socializace ztrát

nutná rekapitalizace

Oblíbený evropský model podnikání na poli bankovnictví. Když se daří, akcionáři stahují zisky skrz dividendy do své kapsy, a když se dařit přestane, ztráty platí daňový poplatník pod heslem „too big to fail“ (tolik velkých bank nemůžeme přece nechat zkrachovat, to by mělo obrovské dopady na celé hospodářství). Přestože nová pravidla bankovní unie EU zakázala toto zahraňování bank z veřejných peněz, Itálie bude vyžadovat výjimku. A když ji výjimka schválena nebude, pravidla pravděpodobně kreativně obejde (podobně jako např. ČR s nepovolenými dotacemi pro ČSA – stát nemohl ČSA zadotovat přímo, tak peníze poslal jako půjčku skrz státní podnik Osinek).

Po Brexitu odchod Itálie?

Itálie roste ze všech vyspělých ekonomik světa nejpomaleji již 30 let. Hospodářský růst podlamuje od roku 2002 Italy přijaté euro, které se v měnové unii s Německem ukazuje jako příliš silné pro tamější ekonomiku. MMF prorokuje Itálii 20 ztracených let stagnace. Ve světle Brexitu by mohly posílit nálady na opuštění eurozóny, což by bylo pro Itálii z čistě ekonomického hlediska pravděpodobně správné rozhodnutí, ale nejen geopolitické dopady na společný evropský projekt by byly značné. Z opačného úhlu pohledu může doposud trpělivé Němce přestat bavit dotovat nad poměry si žijící jižanské státy.

Trhy Brexit relativně ustály, ale sledovat co rok odchod jedné země z EU/EMU by asi příliš dobré nálady na burzy nepřineslo. Bezplatná finanční poradna

ANKETA k článku Italská bankovní krize

Je správné zahraňovat banky z peněz daňových poplatníků?

Počet odpovědí: 282

KOMENTÁŘE k článku Italská bankovní krize

Přidejte nový komentář

Úspora zisku, Komentoval(a): Janus

10.6.2019 19:34:08
Mělo by že snížit o polovině zisk manažerů o minus 50 %,a zaplatit i státní dluh Itálie.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Na co nezapomenout před koncem roku?

15.12.2017 Aktuálně

Do konce roku 2017 zbývají poslední 2 týdny. Na které platby bychom neměli v předvánočním období zapomenout? A co nás čeká po Novém roce?

Členská schůze ANO Spořitelní: Rosteme přes 2 miliardy

21.6.2017 Aktuálně

Klienti spořitelních družstev mají právo podílet se na řízení kampeliček svou osobní účastí na valných hromadách. Každý tak může klást vedení družstva dotazy či navrhovat usnesení a tím přispívat k pozitivnímu vývoji svého spořitelního a úvěrního družstva. Co nového v ANO SD?

Demise vlády a možné dopady na ekonomiku

4.5.2017 Aktuálně

Pan Sobotka na tiskové konferenci oznámil, že do pátku podá demisi. Tímto krokem končí nejenom samotný premiér, ale zároveň celá vláda. Jaké dopady bude mít demise kabinetu na kurz koruny a akcie? A které klíčové zákony se nepodařilo dotáhnout do zdárného konce?

ČNB ukončila intervence, koruna posiluje

19.4.2017 Aktuálně

Bankovní rada ČNB na svém mimořádném zasedání 6/4/2017 rozhodla o ukončení intervenčního režimu. Koruna obratem posílila vůči euru na 26,70. Jaký očekávat další vývoj kurzu?

Air Bank roste, ale klesá jí zisk

25.11.2016 Aktuálně

Po loňském veleúspěšném roce a zisku přes 0,5 mld. Kč očekává letos Air Bank propad o 45%. Přesto banka dál expanduje, letos o 100 tisíc nových klientů. Dohnaly banku nízké úrokové sazby nebo je to cena za růst tržního podílu?

REKLAMA
REKLAMA

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena