Banky.cz Články Aktuálně Kdo zaplatí účet za prohrané soudní spory o bankovní poplatky?

Kdo zaplatí účet za prohrané soudní spory o bankovní poplatky?

14.10.2014, Aktuálně

Na počátku byly velké sliby právních kanceláří, jak dokáží bankám u soudu pořádně zatopit a klientům zajistit vrácení poplatků za hypotéky. Laciný populismus nevyšel, klienti nesmyslné soudní spory prohrávají a někdo bude muset zaplatit účet za tuto legraci. Kdo to nakonec bude?

Právníci slibují

právní kanceláře slibují

Populistická gesta soudní pře nevyhrávají (na rozdíl od voleb) a soudci zcela právem dávají za pravdu bankám. Když někdo dobrovolně souhlasí s placením bankovních poplatků (i když by úvěr mohl mít i zcela bez poplatků u konkurence), nelze později požadovat poplatky zpět. Je to jako koupit si televizi v prvním obchodě, pak přijít na to, že ve druhém obchodě je stejná televize levnější a následně první obchod žalovat za neférové obchodní praktiky a chtít rozdíl z ceny zpět.

Právní kanceláře vábily klienty na jasnou výhru sporů a navrch slibovaly, že v případě prohry (kterou si v žádném případě nepřipouštěly) zaplatí veškeré náklady na soudní řízení včetně nákladů na právní zastoupení protistrany (banky) samy a po zastupovaných klientech nebudou nic chtít. Jenže těch prohraných sporů není málo stejně jako ještě běžících sporů (kterých je stále většina – již ukončených sporů je poměrně málo, ale všechny mají stejnou judikaturu) bez jakékoliv naděje na výhru. Soudy navíc zcela oprávněně přiznávají bankám náklady na právní zastoupení. Právní kanceláře si myslely, že pokud banku u soudu brání její interní právní oddělení, bance nevzniká žádný náklad. Ale to je z hlediska nákladového účetnictví samozřejmě omyl, resp. názor hodný myšlenkových pochodů soudruhů z dob bývalého režimu. Každý úkon zaměstnance něco stojí a náklad za tento úkon by měl co nejadresněji putovat na nákladové středisko produktu nebo služby, na kterém byl úkon proveden, aby se přesně vědělo, co který produkt/služba stojí. Pokud údržbář dopoledne vyměňuje zářivky a odpoledne čistí okna, tak víme přesně, že půlka jeho denní mzdy je náklad na čištěná oken a druhá půlka náklad na údržbu svítidel. A pokud se interní právní oddělení banky věnuje soudnímu sporu (navíc iniciovanému ne z vůle banky), je poměrně jednoduše vyčíslitelné, kolik to celé stálo, a kolik musí protistrana bance jako náklady na soudní řízení uhradit.

Klienti platí

Klienti platí

Náklad na jeden prohraný spor je poměrně zanedbatelný (řádově desítky tisíc korun), ale platit ze svého všechny prohrané spory? Na tom by právní kanceláře prodělaly své kalhoty. A proto raději začínají slovíčkařit, co to přesně znamená „prohra“ a co „neprohra“. Již rozběhnuté spory jsou bez šance na výhru, a tak právní kanceláře doporučují zastupovaným klientům soudní spor ukončit s tím, že pokud v něm budou chtít pokračovat, musí si klienti hradit náklady na další své právní zastoupení sami. Klienti pochopitelně v souzení pokračovat nechtějí (a platit si náklady na své právní zastoupení u předem prohraných sporů už vůbec ne), a tak vcelku logicky souhlasí s ukončením sporů a stažením žalob. Jenže právní kancelář pak tvrdí, že stažení žaloby není prohra sporu (to je naprostá pravda) a tím pádem požadují po klientech zaplacení nákladů soudního řízení včetně nákladů na právní zastoupení protistrany, které musejí uhradit. Tedy klient má na výběr: buď platit teď méně, nebo více později. Není jak z toho ven. Z právního hlediska je samozřejmě vše v pořádku, a i když si právní kanceláře neudělaly na tomto sporu zrovna dobré jméno, aspoň nezkrachují. Ale z hlediska morálky či ochrany spotřebitele je to mírně řečeno podraz na běžné spotřebitele neorientující se v právních záležitostech. Je vcelku úsměvné, že původní žaloby na banky směřovaly právě do oblasti morálky a ochrany spotřebitele. 

ANKETA k článku Kdo zaplatí účet za prohrané soudní spory o bankovní poplatky?"

Soudím se s bankou o poplatky za hypotéku?
Počet odpovědí: 249

KOMENTÁŘE k článku Kdo zaplatí účet za prohrané soudní spory o bankovní poplatky?

29.12.2014 12:28:51

Podraz - spíš podvod ne , Komentoval(a): Marek

Nic nebudete platit a najednou dají na web čísla účtů kam a komu mají platit .-).
2.1.2015 08:36:28

podraz?, Komentoval(a): Lenka

Na zasílané maily s dotazem, jak je to s platbou za náklady řízení mlčí a jakou to mělo kampaň, když lákaly klienty....
2.1.2015 11:45:16

je to děs, Komentoval(a): Verča

Taky se mi vůbec neozývají. :-/ nevím co dělat dál. hrozí v mailech exekucí :-/
2.1.2015 18:12:49

Jak se vyhnout exekuci, Komentoval(a): Jirka

Na stránkách "Poplatků" jsou čísla účtů bank kam se prohrané soudní náklady platí. I já jsem musel platit přes čtyřku Hypoteční bance. Když to nezaplatíte, riskujete exekuci :-/. Napsal jsem přímo Tomanovi, že je chci proplatit, tak jak sliboval. Žádnou další smlouvu mu podepisovat nehodlám!!! Poslal jsem mu i výpis, kde uvidí, že jsem to platil a výpisy z Hypoteční banky po dobu sporu. Uvidím co dál. Jedině se s Tomanem pak soudit, jak mi radil právník...
2.1.2015 18:12:54

Jak se vyhnout exekuci, Komentoval(a): Jirka

Na stránkách "Poplatků" jsou čísla účtů bank kam se prohrané soudní náklady platí. I já jsem musel platit přes čtyřku Hypoteční bance. Když to nezaplatíte, riskujete exekuci :-/. Napsal jsem přímo Tomanovi, že je chci proplatit, tak jak sliboval. Žádnou další smlouvu mu podepisovat nehodlám!!! Poslal jsem mu i výpis, kde uvidí, že jsem to platil a výpisy z Hypoteční banky po dobu sporu. Uvidím co dál. Jedině se s Tomanem pak soudit, jak mi radil právník...
13.1.2015 20:21:23

Toman, Komentoval(a): dopita

Zaslal jsem Tomanovi mail, kam a v jaké formě zaslat doklad o úhradě a ti podvodníci vůbec nekomunikují.
Já do toho ty peníze dám a zajedu si do Prahy za ním a počkám si.
23.1.2015 14:02:46

Čmela, Komentoval(a): Jiří

Zcela spatne soudite situaci. Soudni rizeni pravni kancelare zacaly proto, ze verily ze mohou vyhrat, jako tomu bylo v jinych zemich. Nikoho z vas nenutily se pripojit, bylo to vase rozhodnuti i s rizikama. Vy jste vsichni pouze pocitali s tim ze na tom vydelate a jenom neco podepisete. Kazdy jste do toho sli s rizikem, za ktere se ted bohuzel plati... neni to vina pravnich kancelari, ktere nikdy netvrdily, ze budou neco vyplacet pokud by se soud prohral... je nespravne je oznacovat za podvodniky, nikoho nepodvedly, snazily se a bohuzel prohraly. Uvedomte si ze oni take plati za prohru ne jen vy. Neobracejte se proti tem co se za vas soudili pouze proto, ze prohrali..... neni to spravne.
25.1.2015 09:26:13

ne poplatky, Komentoval(a): Karel

Je to od samého začátku nesmysl. Přesně jak se tu píše, podepsané smlouvy za určitých podmínek, s kterými obě strany souhlasily a podepsaly, to nelze přeci dodatečně měnit. Opravdu ti právníci toto všechno pravděpodobně velmi dobře věděli a tedy jejich cílem, s největší pravděpodobností (která se vzhledem k právnímu vzdělání a zkušenostem těch lidí blíží 100%), nebylo pomoci lidem.
26.1.2015 18:57:11

omyl, Komentoval(a): Jiří

Karle, opravdu si myslim, ze jejich cilem bylo pomoci lidem. Jelikoz oni z toho nemeli jak vydelat, chteli si udelat reklamu a opravdu chteli vyhrat. Muzes mi rict jaky jiny cil by mohli mit? uvedomte si prosim ze oni na tom take prodelali. To ze prohrali jim NIJAK nepomaha a nepomohlo. Neni za tim zadna velka konspiracni teorie, proste smula...
27.1.2015 23:52:51

omyl, Komentoval(a): matrix

Není pravda, že by z toho nic neměli. Kdyby se vyhrálo tak by banky musely zaplatit právní zastoupení a to by byl pěkný výnos.
27.1.2015 23:52:52

omyl, Komentoval(a): matrix

Není pravda, že by z toho nic neměli. Kdyby se vyhrálo tak by banky musely zaplatit právní zastoupení a to by byl pěkný výnos.
27.1.2015 23:52:52

omyl, Komentoval(a): matrix

Není pravda, že by z toho nic neměli. Kdyby se vyhrálo tak by banky musely zaplatit právní zastoupení a to by byl pěkný výnos.
5.2.2015 22:49:19

poplatky, Komentoval(a): kamil

Taktéž jsem zaplatil soudní poplatky. Od té chvíle se mnou nikdo nekomunikuje!!!
Možná by nebylo na škodu udělat BSP popř. Tomanově kanceláři mediální reklamu.
5.3.2015 19:47:55

zveřejnění v médiích, Komentoval(a): Pavel

Dobrý den, točím o tématu reportáž pro ČT, nechce mi někdo z vás prosím o situaci promluvit na kameru - rozhovor by se předtáčel, přijeli bychom, kam by bylo třeba. Reakce prosím na mail: pavel.cyprich@ceskatelevize.cz Díky, Pavel Cyprich
18.3.2015 16:44:34

Náhrada soudního řízení, Komentoval(a): Romana

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda jste dostali zpět proplacené náklady za ukončené soudní řízení v případě, že jste zaslali doklad o jejich úhradě na adresu BSP. Chystám se náklady bance uhradit, tak abych měla nějakou představu, zda tyto peníze dostanu zpět. Děkuji
29.3.2015 11:00:11

Mozna neni vsem dnum konec ..., Komentoval(a): Mgr. M.R.

Nejsem na veci zainteresovanej, zastupovat jsem se nenechal, jak ale kauzu znam z doslechu, byla tam docela medialni masaz ze strany BSP. Vse stoji a pada ne na tom, jake z toho mate dojmy vy coby klienti, ale jak je postavena vase smlouva s BSP. Pokud vam neni fuk ze to nakonec zaplatite, ozvete se na m.ilias@email.cz a pokusime se neco vymyslet. PS: Jsem profi pravnik, delam - tak jako kazdy normalni clovek - za odmenu, ale je mozne se rozumne dohodnout.
30.3.2015 04:20:17

komentář k Mgr. M.R., Komentoval(a): Michal Švec

Dobrý den, již jsem zaplatil, nechtěl jsem se dostat ještě do větších problémů. Jde mi spíš o to jestli mi cca 4500 vrátí. Psal jsem i finančnímu arbitru a ten mi odepsal něco ve smyslu, že bych měl peníze zpět dostat. Uvidíme. Je to takové čekání na Godota...

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat