Banky.cz Články Aktuálně Kdo zaplatí účet za prohrané soudní spory o bankovní poplatky?

Kdo zaplatí účet za prohrané soudní spory o bankovní poplatky?

Kdo zaplatí účet za prohrané soudní spory o bankovní poplatky?
14.10.2014 Aktuálně

Na počátku byly velké sliby právních kanceláří, jak dokáží bankám u soudu pořádně zatopit a klientům zajistit vrácení poplatků za hypotéky. Laciný populismus nevyšel, klienti nesmyslné soudní spory prohrávají a někdo bude muset zaplatit účet za tuto legraci. Kdo to nakonec bude?

REKLAMA

Právníci slibují

Populistická gesta soudní pře nevyhrávají (na rozdíl od voleb) a soudci zcela právem dávají za pravdu bankám. Když někdo dobrovolně souhlasí s placením bankovních poplatků (i když by úvěr mohl mít i zcela bez poplatků u konkurence), nelze později požadovat poplatky zpět. Je to jako koupit si televizi v prvním obchodě, pak přijít na to, že ve druhém obchodě je stejná televize levnější a následně první obchod žalovat za neférové obchodní praktiky a chtít rozdíl z ceny zpět.

Běžný účet

Právní kanceláře vábily klienty na jasnou výhru sporů a navrch slibovaly, že v případě prohry (kterou si v žádném případě nepřipouštěly) zaplatí veškeré náklady na soudní řízení včetně nákladů na právní zastoupení protistrany (banky) samy a po zastupovaných klientech nebudou nic chtít. Jenže těch prohraných sporů není málo stejně jako ještě běžících sporů (kterých je stále většina – již ukončených sporů je poměrně málo, ale všechny mají stejnou judikaturu) bez jakékoliv naděje na výhru. Soudy navíc zcela oprávněně přiznávají bankám náklady na právní zastoupení. Právní kanceláře si myslely, že pokud banku u soudu brání její interní právní oddělení, bance nevzniká žádný náklad. Ale to je z hlediska nákladového účetnictví samozřejmě omyl, resp. názor hodný myšlenkových pochodů soudruhů z dob bývalého režimu. Každý úkon zaměstnance něco stojí a náklad za tento úkon by měl co nejadresněji putovat na nákladové středisko produktu nebo služby, na kterém byl úkon proveden, aby se přesně vědělo, co který produkt/služba stojí. Pokud údržbář dopoledne vyměňuje zářivky a odpoledne čistí okna, tak víme přesně, že půlka jeho denní mzdy je náklad na čištěná oken a druhá půlka náklad na údržbu svítidel. A pokud se interní právní oddělení banky věnuje soudnímu sporu (navíc iniciovanému ne z vůle banky), je poměrně jednoduše vyčíslitelné, kolik to celé stálo, a kolik musí protistrana bance jako náklady na soudní řízení uhradit.

Klienti platí

Náklad na jeden prohraný spor je poměrně zanedbatelný (řádově desítky tisíc korun), ale platit ze svého všechny prohrané spory? Na tom by právní kanceláře prodělaly své kalhoty. A proto raději začínají slovíčkařit, co to přesně znamená „prohra“ a co „neprohra“. Již rozběhnuté spory jsou bez šance na výhru, a tak právní kanceláře doporučují zastupovaným klientům soudní spor ukončit s tím, že pokud v něm budou chtít pokračovat, musí si klienti hradit náklady na další své právní zastoupení sami. Klienti pochopitelně v souzení pokračovat nechtějí (a platit si náklady na své právní zastoupení u předem prohraných sporů už vůbec ne), a tak vcelku logicky souhlasí s ukončením sporů a stažením žalob. Jenže právní kancelář pak tvrdí, že stažení žaloby není prohra sporu (to je naprostá pravda) a tím pádem požadují po klientech zaplacení nákladů soudního řízení včetně nákladů na právní zastoupení protistrany, které musejí uhradit. Tedy klient má na výběr: buď platit teď méně, nebo více později. Není jak z toho ven. Z právního hlediska je samozřejmě vše v pořádku, a i když si právní kanceláře neudělaly na tomto sporu zrovna dobré jméno, aspoň nezkrachují. Ale z hlediska morálky či ochrany spotřebitele je to mírně řečeno podraz na běžné spotřebitele neorientující se v právních záležitostech. Je vcelku úsměvné, že původní žaloby na banky směřovaly právě do oblasti morálky a ochrany spotřebitele. 

Běžný účet bez poplatků

REKLAMA

ANKETA k článku Kdo zaplatí účet za prohrané soudní spory o bankovní poplatky?

Soudím se s bankou o poplatky za hypotéku?

Počet odpovědí: 249

KOMENTÁŘE k článku Kdo zaplatí účet za prohrané soudní spory o bankovní poplatky?

Přidejte nový komentář

Podraz - spíš podvod ne , Komentoval(a): Marek

29.12.2014 12:28:51

Nic nebudete platit a najednou dají na web čísla účtů kam a komu mají platit .-).

podraz?, Komentoval(a): Lenka

02.01.2015 08:36:28

Na zasílané maily s dotazem, jak je to s platbou za náklady řízení mlčí a jakou to mělo kampaň, když lákaly klienty....

je to děs, Komentoval(a): Verča

02.01.2015 11:45:16

Taky se mi vůbec neozývají. :-/ nevím co dělat dál. hrozí v mailech exekucí :-/

Jak se vyhnout exekuci, Komentoval(a): Jirka

02.01.2015 18:12:49

Na stránkách "Poplatků" jsou čísla účtů bank kam se prohrané soudní náklady platí. I já jsem musel platit přes čtyřku Hypoteční bance. Když to nezaplatíte, riskujete exekuci :-/. Napsal jsem přímo Tomanovi, že je chci proplatit, tak jak sliboval. Žádnou další smlouvu mu podepisovat nehodlám!!! Poslal jsem mu i výpis, kde uvidí, že jsem to platil a výpisy z Hypoteční banky po dobu sporu. Uvidím co dál. Jedině se s Tomanem pak soudit, jak mi radil právník...

Jak se vyhnout exekuci, Komentoval(a): Jirka

02.01.2015 18:12:54

Na stránkách "Poplatků" jsou čísla účtů bank kam se prohrané soudní náklady platí. I já jsem musel platit přes čtyřku Hypoteční bance. Když to nezaplatíte, riskujete exekuci :-/. Napsal jsem přímo Tomanovi, že je chci proplatit, tak jak sliboval. Žádnou další smlouvu mu podepisovat nehodlám!!! Poslal jsem mu i výpis, kde uvidí, že jsem to platil a výpisy z Hypoteční banky po dobu sporu. Uvidím co dál. Jedině se s Tomanem pak soudit, jak mi radil právník...

Toman, Komentoval(a): dopita

13.01.2015 20:21:23

Zaslal jsem Tomanovi mail, kam a v jaké formě zaslat doklad o úhradě a ti podvodníci vůbec nekomunikují.
Já do toho ty peníze dám a zajedu si do Prahy za ním a počkám si.

Čmela, Komentoval(a): Jiří

23.01.2015 14:02:46

Zcela spatne soudite situaci. Soudni rizeni pravni kancelare zacaly proto, ze verily ze mohou vyhrat, jako tomu bylo v jinych zemich. Nikoho z vas nenutily se pripojit, bylo to vase rozhodnuti i s rizikama. Vy jste vsichni pouze pocitali s tim ze na tom vydelate a jenom neco podepisete. Kazdy jste do toho sli s rizikem, za ktere se ted bohuzel plati... neni to vina pravnich kancelari, ktere nikdy netvrdily, ze budou neco vyplacet pokud by se soud prohral... je nespravne je oznacovat za podvodniky, nikoho nepodvedly, snazily se a bohuzel prohraly. Uvedomte si ze oni take plati za prohru ne jen vy. Neobracejte se proti tem co se za vas soudili pouze proto, ze prohrali..... neni to spravne.

ne poplatky, Komentoval(a): Karel

25.01.2015 09:26:13

Je to od samého začátku nesmysl. Přesně jak se tu píše, podepsané smlouvy za určitých podmínek, s kterými obě strany souhlasily a podepsaly, to nelze přeci dodatečně měnit. Opravdu ti právníci toto všechno pravděpodobně velmi dobře věděli a tedy jejich cílem, s největší pravděpodobností (která se vzhledem k právnímu vzdělání a zkušenostem těch lidí blíží 100%), nebylo pomoci lidem.

omyl, Komentoval(a): Jiří

26.01.2015 18:57:11

Karle, opravdu si myslim, ze jejich cilem bylo pomoci lidem. Jelikoz oni z toho nemeli jak vydelat, chteli si udelat reklamu a opravdu chteli vyhrat. Muzes mi rict jaky jiny cil by mohli mit? uvedomte si prosim ze oni na tom take prodelali. To ze prohrali jim NIJAK nepomaha a nepomohlo. Neni za tim zadna velka konspiracni teorie, proste smula...

omyl, Komentoval(a): matrix

27.01.2015 23:52:51

Není pravda, že by z toho nic neměli. Kdyby se vyhrálo tak by banky musely zaplatit právní zastoupení a to by byl pěkný výnos.

omyl, Komentoval(a): matrix

27.01.2015 23:52:52

Není pravda, že by z toho nic neměli. Kdyby se vyhrálo tak by banky musely zaplatit právní zastoupení a to by byl pěkný výnos.

omyl, Komentoval(a): matrix

27.01.2015 23:52:52

Není pravda, že by z toho nic neměli. Kdyby se vyhrálo tak by banky musely zaplatit právní zastoupení a to by byl pěkný výnos.

poplatky, Komentoval(a): kamil

05.02.2015 22:49:19

Taktéž jsem zaplatil soudní poplatky. Od té chvíle se mnou nikdo nekomunikuje!!!
Možná by nebylo na škodu udělat BSP popř. Tomanově kanceláři mediální reklamu.

zveřejnění v médiích, Komentoval(a): Pavel

05.03.2015 19:47:55

Dobrý den, točím o tématu reportáž pro ČT, nechce mi někdo z vás prosím o situaci promluvit na kameru - rozhovor by se předtáčel, přijeli bychom, kam by bylo třeba. Reakce prosím na mail: pavel.cyprich@ceskatelevize.cz Díky, Pavel Cyprich

Náhrada soudního řízení, Komentoval(a): Romana

18.03.2015 16:44:34

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda jste dostali zpět proplacené náklady za ukončené soudní řízení v případě, že jste zaslali doklad o jejich úhradě na adresu BSP. Chystám se náklady bance uhradit, tak abych měla nějakou představu, zda tyto peníze dostanu zpět. Děkuji

Mozna neni vsem dnum konec ..., Komentoval(a): Mgr. M.R.

29.03.2015 11:00:11

Nejsem na veci zainteresovanej, zastupovat jsem se nenechal, jak ale kauzu znam z doslechu, byla tam docela medialni masaz ze strany BSP. Vse stoji a pada ne na tom, jake z toho mate dojmy vy coby klienti, ale jak je postavena vase smlouva s BSP. Pokud vam neni fuk ze to nakonec zaplatite, ozvete se na m.ilias@email.cz a pokusime se neco vymyslet. PS: Jsem profi pravnik, delam - tak jako kazdy normalni clovek - za odmenu, ale je mozne se rozumne dohodnout.

komentář k Mgr. M.R., Komentoval(a): Michal Švec

30.03.2015 04:20:17

Dobrý den, již jsem zaplatil, nechtěl jsem se dostat ještě do větších problémů. Jde mi spíš o to jestli mi cca 4500 vrátí. Psal jsem i finančnímu arbitru a ten mi odepsal něco ve smyslu, že bych měl peníze zpět dostat. Uvidíme. Je to takové čekání na Godota...

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

TA: Týdenní analýza 30/2024: Realizační úrokové sazby stagnují. Příjde další pokles na konci léta?

TA: Týdenní analýza 30/2024: Realizační úrokové sazby stagnují. Příjde další pokles na konci léta?

22.7.2024 Aktuálně

Statistiky z různých zdrojů potvrzují, že se pokles úrokových sazeb v posledních měsících téměř zastavil. Index GOFIREAL společnosti Golem Finance klesl po květnovém nárůstu v červnu na 5,20 %, což je sice nejnižší letošní hodnota, ale trend je spíše stagnující.

ČSOB: Snížení úrokových sazeb a zvýšení slevy za příjem zasílaný na účet u ČSOB

ČSOB: Snížení úrokových sazeb a zvýšení slevy za příjem zasílaný na účet u ČSOB

22.7.2024 Aktuálně

ČSOB Hypoteční banka snižuje od 22. 7. 2024 úrokové sazby u účelových i neúčelových hypotečních úvěrů.

Dále zvyšuje slevu za splácení z účtu v ČSOB s měsíčním příjmem 60 000 Kč měsíčně na 0,2 % p.a. Toto navýšení slevy je časově omezené - platí do 1. 9. 2024.

OB: Akční nabídka sazeb

OB: Akční nabídka sazeb

16.7.2024 Aktuálně

Oberbank spuštění časově omezenou akční nabídku se zvýhodněnými sazbami pro 2 a 3leté fixace v příp. hypotečních úvěrů Standardní hypotéka, Investiční hypotéka (hypotéka na pronájem) a Flexi hypotéka (Amerika)

TA: Týdenní analýza 29/2024: Průměrná hypotéka láme rekordy a pomáhá produkci

TA: Týdenní analýza 29/2024: Průměrná hypotéka láme rekordy a pomáhá produkci

15.7.2024 Aktuálně

Produkce na hypotečním trhu v červnu dosáhla podobných hodnot jako v předchozím měsíci. Počet poskytnutých hypotečních úvěrů byl o něco nižší, ale růst průměrné výše hypotéky zapříčinil nárůst v objemu poskytnutých hypoték meziměsíčně o 1,2 % na 22,2 mld. Kč (y/y +73,6 %).

RB: Snížení úrokových sazeb pro fixaci na 1 a 2 roky

RB: Snížení úrokových sazeb pro fixaci na 1 a 2 roky

30.6.2024 Aktuálně

Raiffeisenbank s platností k dnešnímu dni 1. 7. 2024 rozhodla o snížení sazeb u účelových hypotečních úvěrů Klasik a neúčelových Univerzál, a to u fixací na 1 a 2 roky. Sazby u ostatních fixací se nemění.

Z naší bankovní poradny

Kam uložit 1-2 mil. Kč?

11.7.2024 Spoření
Dobrý den, letos mi bude 60 a většina prostředků, které jsem odkládal na tzv. klidné stáří, je bohužel nedostupná v rámci mediálně známých investičních kauz. Aktuálně ukládám úspory na spořící účty bank do jejich limitů (FIO do 200k, Trinity, mBank), ale hledám pochopitelně co nejvyšší výnos bez rizika. Jelikož lze navíc očekávat další snižování úrokových sazeb, má cenu uvažovat i o využití např. Conseq Repofond (mám účet)? Zde bude výnos asi obdobný jako na spořících účtech, mohl bych se vyhnout danění, pokud nebudu vybírat, ale má to smysl? Nebo máte jiný typ, kam postupně ukládat úspory v rozsahu 1-2 mil. Kč? Děkuji :-) Dobrý den, investiční trojúhelník má 3 vrcholy - očekávaný výnos, riziko a likviditu. Nelze dosáhnout nejlepších hodnot u všech 3 vrcholů najednou, vždy si musíte stanovit priority, především s ohledem na Váš rizikový profil (jaké riziko jste ochoten podstoupit). Zcela bezrizikový je vklad u bank do 2,5 mil. Kč (do této výše jsou vklady pojištěny na 100% hodnoty). 1-2 mil. Kč můžete uložit za 4,5-5,25% do Max Banky, J&T Banky a VÚB (bez omezení výše vkladů/bez nutnosti dělit velký vklad na více malých). Podílový fond má smysl v případě, kdy je očekávaný výnos z fondu vyšší než úrok na bankovních vkladech (obdobný výnos není dostatečnou motivací pro převod peněz z likvidního a bezrizikového bankovního vkladu). Doporučuji náš srovnávač spořicích účtů. ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Rozdělení bytového domu na bytové jednotky a založení SVJ

3.6.2024 Reality
Dobrý den, mám po otci podíl v bytovém činžovním domě. Podílové vlastnictví je tam už řadu let, protože byly nějaké spory mezi nájemníky a nebyla vůle vytvořit SVJ. Aktuálně je dům v havarijním stavu a je potřeba ho rekonstruovat, zateplit apod. Pro získání dotace i úvěru nám bylo doporučeno založení SVJ. Někdo tvrdí, že to není potřeba, ale firma, která by měla mít rekonstrukci na starost, to považuje za nutné. Co všechno s touto změnou souvisí? Jde mi zejména o vypořádání případných dluhů, aktuální přeměření bytových jednotek apod. Chtěli bychom před ostatní předstoupit s jasným a právně podloženým postupem. Děkuji moc za odpověď. Dobrý den, důrazně doporučuji bytový dům rozdělit na samostatné bytové jednotky a založit SVJ nezávisle na tom, zdali toto po vás někdo požaduje či nikoliv. Je to především v zájmu všech stávajících podílových vlastníků bytového domu. Podílové vlastnictví bytových domů je reliktem minulosti, má mnoho nevýhod a rizik, nemá žádné výhody. Naopak rozdělení domu na bytové jednotky a založení SVJ má samé výhody. Každý budeme vlastníkem svého bytu, nebudou Vás ohrožovat dluhy ostatních atd.Co všechno s touto změnou souvisí? Rozdělení BD na bytové jednotky se řeší přes Prohlášení vlastníků podaného na katastr. Doporučuji vyhledat odbornou právní pomoc. Právník Vám za úplatu pomůže s Prohlášení vlastníků i se založením SVJ.  ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Pojmy ve slovníku

Fond pojištění vkladů

Je nejdůležitější součástí Garančního systému finančního trhu v ČR. Z fondu pojištění vkladů probíhá výplata klientů zkrachovalých bank.  Vklady na účtech u českých bank jsou pojištěny do 100 000 euro, resp. jejich ekvivalentu v českých korunách (cca 2,5 mil. korun). Pravidlo je nastaveno tak, že pojištěn je v každé bance součet vkladů jednoho klienta. Za samostatného klienta se považuje fyzická osoba (pod rodné číslo), nebo i firma (pod IČ).  Pokud tedy máte v některé z bank více než 2,5 milionu korun, rozhodně byste měli své peníze rozdělit mezi více bank, nebo více rodných čísel, či IČ. Stačí tedy převést část peněz na manželku, či firmu. Zároveň může mít každý člověk pojištěné vklady ve více bankách v ČR, nebo EU. Do Fondu pojištění vkladů přispívají všechny české banky, stavební spořitelny a záložny pravidelným odvodem určitého promile z výše vkladů jejich klientů. Tento fond momentálně disponuje prostředky přibližně ve výši 40 miliard českých korun. Poslední výplaty prováděl klientům malých institucí Sberbank, Československé úvěrní družstvo (dříve Akcenta záložna) a předtím Evropsko Ruská Banka. Ještě předtím větší výplata přes 10 miliard proběhla klientům Metropolitního spořitelního družstva. Fond pojištění vkladů vyplácí náhradu na základě sdělení regulátora České národní banky, že konkrétní instituce není schopna dostát svým závazkům. Výplatu náhrad realizuje Garanční systém finančního trhu, který si zajistí od banky seznamy depozitních klientů. Vyplácí se zůstatek klienta k datu oznámení ČNB, sestávající z jistiny vkladu a naběhlých úroků k datu. Pro výplatu Garanční systém zpravidla najme některou z velkých bank s dostatkem poboček. Informace je zasílána na kontaktní údaje zkrachovalé banky či záložny. Pozor - výplata probíhá pouze po dobu 3 let, během kterých se musíte o své prostředky přihlásit! Jak uvedeno výše, aktuálně má fond dostatek prostředků pro případné uspokojení klientů při krachu středně velké banky. A pokud by prostředky fondu nestačily, doplácet se bude ze státního rozpočtu, fond smí vydat dluhopisy anebo si může vypůjčit prostředky na finančním trhu prostřednictvím úvěru. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2024, všechna práva vyhrazena