Banky.cz Články Aktuálně Kdo zaplatí účet za prohrané soudní spory o bankovní poplatky?

Kdo zaplatí účet za prohrané soudní spory o bankovní poplatky?

14.10.2014 Aktuálně

Na počátku byly velké sliby právních kanceláří, jak dokáží bankám u soudu pořádně zatopit a klientům zajistit vrácení poplatků za hypotéky. Laciný populismus nevyšel, klienti nesmyslné soudní spory prohrávají a někdo bude muset zaplatit účet za tuto legraci. Kdo to nakonec bude?

REKLAMA
REKLAMA

Právníci slibují

Populistická gesta soudní pře nevyhrávají (na rozdíl od voleb) a soudci zcela právem dávají za pravdu bankám. Když někdo dobrovolně souhlasí s placením bankovních poplatků (i když by úvěr mohl mít i zcela bez poplatků u konkurence), nelze později požadovat poplatky zpět. Je to jako koupit si televizi v prvním obchodě, pak přijít na to, že ve druhém obchodě je stejná televize levnější a následně první obchod žalovat za neférové obchodní praktiky a chtít rozdíl z ceny zpět.

Běžný účet s bonusem 3 000 Kč

Právní kanceláře vábily klienty na jasnou výhru sporů a navrch slibovaly, že v případě prohry (kterou si v žádném případě nepřipouštěly) zaplatí veškeré náklady na soudní řízení včetně nákladů na právní zastoupení protistrany (banky) samy a po zastupovaných klientech nebudou nic chtít. Jenže těch prohraných sporů není málo stejně jako ještě běžících sporů (kterých je stále většina – již ukončených sporů je poměrně málo, ale všechny mají stejnou judikaturu) bez jakékoliv naděje na výhru. Soudy navíc zcela oprávněně přiznávají bankám náklady na právní zastoupení. Právní kanceláře si myslely, že pokud banku u soudu brání její interní právní oddělení, bance nevzniká žádný náklad. Ale to je z hlediska nákladového účetnictví samozřejmě omyl, resp. názor hodný myšlenkových pochodů soudruhů z dob bývalého režimu. Každý úkon zaměstnance něco stojí a náklad za tento úkon by měl co nejadresněji putovat na nákladové středisko produktu nebo služby, na kterém byl úkon proveden, aby se přesně vědělo, co který produkt/služba stojí. Pokud údržbář dopoledne vyměňuje zářivky a odpoledne čistí okna, tak víme přesně, že půlka jeho denní mzdy je náklad na čištěná oken a druhá půlka náklad na údržbu svítidel. A pokud se interní právní oddělení banky věnuje soudnímu sporu (navíc iniciovanému ne z vůle banky), je poměrně jednoduše vyčíslitelné, kolik to celé stálo, a kolik musí protistrana bance jako náklady na soudní řízení uhradit.

Klienti platí

Náklad na jeden prohraný spor je poměrně zanedbatelný (řádově desítky tisíc korun), ale platit ze svého všechny prohrané spory? Na tom by právní kanceláře prodělaly své kalhoty. A proto raději začínají slovíčkařit, co to přesně znamená „prohra“ a co „neprohra“. Již rozběhnuté spory jsou bez šance na výhru, a tak právní kanceláře doporučují zastupovaným klientům soudní spor ukončit s tím, že pokud v něm budou chtít pokračovat, musí si klienti hradit náklady na další své právní zastoupení sami. Klienti pochopitelně v souzení pokračovat nechtějí (a platit si náklady na své právní zastoupení u předem prohraných sporů už vůbec ne), a tak vcelku logicky souhlasí s ukončením sporů a stažením žalob. Jenže právní kancelář pak tvrdí, že stažení žaloby není prohra sporu (to je naprostá pravda) a tím pádem požadují po klientech zaplacení nákladů soudního řízení včetně nákladů na právní zastoupení protistrany, které musejí uhradit. Tedy klient má na výběr: buď platit teď méně, nebo více později. Není jak z toho ven. Z právního hlediska je samozřejmě vše v pořádku, a i když si právní kanceláře neudělaly na tomto sporu zrovna dobré jméno, aspoň nezkrachují. Ale z hlediska morálky či ochrany spotřebitele je to mírně řečeno podraz na běžné spotřebitele neorientující se v právních záležitostech. Je vcelku úsměvné, že původní žaloby na banky směřovaly právě do oblasti morálky a ochrany spotřebitele. 

Běžný účet bez poplatků

ANKETA k článku Kdo zaplatí účet za prohrané soudní spory o bankovní poplatky?

Soudím se s bankou o poplatky za hypotéku?

Počet odpovědí: 249

KOMENTÁŘE k článku Kdo zaplatí účet za prohrané soudní spory o bankovní poplatky?

Přidejte nový komentář

Podraz - spíš podvod ne , Komentoval(a): Marek

29.12.2014 12:28:51
Nic nebudete platit a najednou dají na web čísla účtů kam a komu mají platit .-).

podraz?, Komentoval(a): Lenka

2.1.2015 08:36:28
Na zasílané maily s dotazem, jak je to s platbou za náklady řízení mlčí a jakou to mělo kampaň, když lákaly klienty....

je to děs, Komentoval(a): Verča

2.1.2015 11:45:16
Taky se mi vůbec neozývají. :-/ nevím co dělat dál. hrozí v mailech exekucí :-/

Jak se vyhnout exekuci, Komentoval(a): Jirka

2.1.2015 18:12:49
Na stránkách "Poplatků" jsou čísla účtů bank kam se prohrané soudní náklady platí. I já jsem musel platit přes čtyřku Hypoteční bance. Když to nezaplatíte, riskujete exekuci :-/. Napsal jsem přímo Tomanovi, že je chci proplatit, tak jak sliboval. Žádnou další smlouvu mu podepisovat nehodlám!!! Poslal jsem mu i výpis, kde uvidí, že jsem to platil a výpisy z Hypoteční banky po dobu sporu. Uvidím co dál. Jedině se s Tomanem pak soudit, jak mi radil právník...

Jak se vyhnout exekuci, Komentoval(a): Jirka

2.1.2015 18:12:54
Na stránkách "Poplatků" jsou čísla účtů bank kam se prohrané soudní náklady platí. I já jsem musel platit přes čtyřku Hypoteční bance. Když to nezaplatíte, riskujete exekuci :-/. Napsal jsem přímo Tomanovi, že je chci proplatit, tak jak sliboval. Žádnou další smlouvu mu podepisovat nehodlám!!! Poslal jsem mu i výpis, kde uvidí, že jsem to platil a výpisy z Hypoteční banky po dobu sporu. Uvidím co dál. Jedině se s Tomanem pak soudit, jak mi radil právník...

Toman, Komentoval(a): dopita

13.1.2015 20:21:23
Zaslal jsem Tomanovi mail, kam a v jaké formě zaslat doklad o úhradě a ti podvodníci vůbec nekomunikují.
Já do toho ty peníze dám a zajedu si do Prahy za ním a počkám si.

Čmela, Komentoval(a): Jiří

23.1.2015 14:02:46
Zcela spatne soudite situaci. Soudni rizeni pravni kancelare zacaly proto, ze verily ze mohou vyhrat, jako tomu bylo v jinych zemich. Nikoho z vas nenutily se pripojit, bylo to vase rozhodnuti i s rizikama. Vy jste vsichni pouze pocitali s tim ze na tom vydelate a jenom neco podepisete. Kazdy jste do toho sli s rizikem, za ktere se ted bohuzel plati... neni to vina pravnich kancelari, ktere nikdy netvrdily, ze budou neco vyplacet pokud by se soud prohral... je nespravne je oznacovat za podvodniky, nikoho nepodvedly, snazily se a bohuzel prohraly. Uvedomte si ze oni take plati za prohru ne jen vy. Neobracejte se proti tem co se za vas soudili pouze proto, ze prohrali..... neni to spravne.

ne poplatky, Komentoval(a): Karel

25.1.2015 09:26:13
Je to od samého začátku nesmysl. Přesně jak se tu píše, podepsané smlouvy za určitých podmínek, s kterými obě strany souhlasily a podepsaly, to nelze přeci dodatečně měnit. Opravdu ti právníci toto všechno pravděpodobně velmi dobře věděli a tedy jejich cílem, s největší pravděpodobností (která se vzhledem k právnímu vzdělání a zkušenostem těch lidí blíží 100%), nebylo pomoci lidem.

omyl, Komentoval(a): Jiří

26.1.2015 18:57:11
Karle, opravdu si myslim, ze jejich cilem bylo pomoci lidem. Jelikoz oni z toho nemeli jak vydelat, chteli si udelat reklamu a opravdu chteli vyhrat. Muzes mi rict jaky jiny cil by mohli mit? uvedomte si prosim ze oni na tom take prodelali. To ze prohrali jim NIJAK nepomaha a nepomohlo. Neni za tim zadna velka konspiracni teorie, proste smula...

omyl, Komentoval(a): matrix

27.1.2015 23:52:51
Není pravda, že by z toho nic neměli. Kdyby se vyhrálo tak by banky musely zaplatit právní zastoupení a to by byl pěkný výnos.

omyl, Komentoval(a): matrix

27.1.2015 23:52:52
Není pravda, že by z toho nic neměli. Kdyby se vyhrálo tak by banky musely zaplatit právní zastoupení a to by byl pěkný výnos.

omyl, Komentoval(a): matrix

27.1.2015 23:52:52
Není pravda, že by z toho nic neměli. Kdyby se vyhrálo tak by banky musely zaplatit právní zastoupení a to by byl pěkný výnos.

poplatky, Komentoval(a): kamil

5.2.2015 22:49:19
Taktéž jsem zaplatil soudní poplatky. Od té chvíle se mnou nikdo nekomunikuje!!!
Možná by nebylo na škodu udělat BSP popř. Tomanově kanceláři mediální reklamu.

zveřejnění v médiích, Komentoval(a): Pavel

5.3.2015 19:47:55
Dobrý den, točím o tématu reportáž pro ČT, nechce mi někdo z vás prosím o situaci promluvit na kameru - rozhovor by se předtáčel, přijeli bychom, kam by bylo třeba. Reakce prosím na mail: pavel.cyprich@ceskatelevize.cz Díky, Pavel Cyprich

Náhrada soudního řízení, Komentoval(a): Romana

18.3.2015 16:44:34
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda jste dostali zpět proplacené náklady za ukončené soudní řízení v případě, že jste zaslali doklad o jejich úhradě na adresu BSP. Chystám se náklady bance uhradit, tak abych měla nějakou představu, zda tyto peníze dostanu zpět. Děkuji

Mozna neni vsem dnum konec ..., Komentoval(a): Mgr. M.R.

29.3.2015 11:00:11
Nejsem na veci zainteresovanej, zastupovat jsem se nenechal, jak ale kauzu znam z doslechu, byla tam docela medialni masaz ze strany BSP. Vse stoji a pada ne na tom, jake z toho mate dojmy vy coby klienti, ale jak je postavena vase smlouva s BSP. Pokud vam neni fuk ze to nakonec zaplatite, ozvete se na m.ilias@email.cz a pokusime se neco vymyslet. PS: Jsem profi pravnik, delam - tak jako kazdy normalni clovek - za odmenu, ale je mozne se rozumne dohodnout.

komentář k Mgr. M.R., Komentoval(a): Michal Švec

30.3.2015 04:20:17
Dobrý den, již jsem zaplatil, nechtěl jsem se dostat ještě do větších problémů. Jde mi spíš o to jestli mi cca 4500 vrátí. Psal jsem i finančnímu arbitru a ten mi odepsal něco ve smyslu, že bych měl peníze zpět dostat. Uvidíme. Je to takové čekání na Godota...

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

KB: Snížení úrokových sazeb / Zrušení nabídky úrokových sazeb pro fixace 6-10 let

18.2.2024 Aktuálně

Komerční banka s platností k 20. 2. 2024 snižuje úrokové sazby hypotečních úvěrů i Americké hypotéky a zároveň ruší nabídku úrokových sazeb pro fixace 6 - 10 let.

Úrokové sazby hypoték letos rekordně klesají

18.2.2024 Aktuálně

Zatímco v uplynulém roce jsme byli svědky velmi pozvolného poklesu úrokových sazeb (v 2. kvartálu i mírného nárůstu), první letošní měsíc přináší strmější pokles jak sazeb nabídkových, tak i těch realizačních. Nabídkové sazby (Index GOFI 70) zamířily pod hranici 6 % už v prosinci. Za měsíc leden už vidíme hodnotu 5,87 %, což značí pokles o 0,12 p. b.

ČSOB: Snížení úrokových sazeb a akční sleva na poplatcích

17.2.2024 Aktuálně

ČSOB Hypoteční banka snižuje od 19. 2. 2024 úrokové sazby u účelových i neúčelových hypotečních úvěrů.

Kvartální analýza trhu - 4. čtvrtletí 2023

15.2.2024 Aktuálně

Dobrý den, máme pro vás připravenou KVARTÁLNÍ ANALÝZU, kterou hodnotíme vývoj ve 4. čtvrtletí i celém roce 2023. Součástí analýzy je také aktualizace našeho odhadu vývoje pro rok 2024.

RB: Snížení úrokových sazeb

12.2.2024 Aktuálně

Raiffeisenbank s platností od 12. 2. 2024 rozhodla o snížení sazeb u účelových hypotečních úvěrů Klasik a neúčelových Univerzál. Dále rozhodla o snížení přirážky za LTV nad 80 % na 0,2 % p.a. (původně 0,5 % p.a.)

Z naší bankovní poradny

Všichni mi zamítli konsolidaci půjček

22.1.2024 Půjčka

Dobrý den, splácím aktuálně 2 různé úvěry: Refixo u Max Banky (10/2022) - zbývá 68 000 Kč a 1 800 Kč měsíčně expres půjčku u Moneta Money Bank (08/2023) - zbývá 92 000 Kč. Celkem 2 450 Kč měsíčně. U obou těchto společností řádně splácím všechno včas, nikdy se mi nestalo, že bych s nějakou ze splátek byl pozadu. Vydělám si měsíčně 29 000 Kč, náklady na bydlení činí 12 000 Kč. Další jiné závazky nemám. Neuváženě jsem 2x zažádal online o konsolidaci těchto půjček u jiných bankovních společností, obě mi byly z "interních" důvodů zamítnuty. Předpokládám, že teď jsem veden v jakémsi registru a nikdo mi již konsolidaci neposkytne. Můj dotaz zní, za jak dlouhou dobu můžu opět zažádat o konsolidaci? A bude mi vůbec povolena? Vzhledem k tomu jak v posledním roce začalo všechno zdražovat, skončila mi fixace na energie a zvýšily se mi i ostatní náklady, tak jsem uvažoval nad odlehčením ze splátek, ale evidentně i to budu muset na nějaký čas odložit a spíše omezit sám sebe než své pravidelné výdaje. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

do registru dlužníků se zapisují i zamítnuté žádosti o půjčky, refinancování půjček, konsolidace atd. Pokud jste byl již 2x odmítnut, každý další věřitel se jen podívá do registrů a zamítne Vás automaticky také. S další žádostí o konsolidaci půjček vyčkejte prosím 6 měsíců (po této době již v registru nebudou vidět vaše minulé zamítnuté žádosti). 

ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Pojmy ve slovníku

Fond pojištění vkladů

Je nejdůležitější součástí Garančního systému finančního trhu v ČR. Z fondu pojištění vkladů probíhá výplata klientů zkrachovalých bank. 

Vklady na účtech u českých bank jsou pojištěny do 100 000 euro, resp. jejich ekvivalentu v českých korunách (cca 2,5 mil. korun). Pravidlo je nastaveno tak, že pojištěn je v každé bance součet vkladů jednoho klienta. Za samostatného klienta se považuje fyzická osoba (pod rodné číslo), nebo i firma (pod IČ). 

Pokud tedy máte v některé z bank více než 2,5 milionu korun, rozhodně byste měli své peníze rozdělit mezi více bank, nebo více rodných čísel, či IČ. Stačí tedy převést část peněz na manželku, či firmu. Zároveň může mít každý člověk pojištěné vklady ve více bankách v ČR, nebo EU.

Do Fondu pojištění vkladů přispívají všechny české banky, stavební spořitelny a záložny pravidelným odvodem určitého promile z výše vkladů jejich klientů. Tento fond momentálně disponuje prostředky přibližně ve výši 40 miliard českých korun. Poslední výplaty prováděl klientům malých institucí Sberbank, Československé úvěrní družstvo (dříve Akcenta záložna) a předtím Evropsko Ruská Banka. Ještě předtím větší výplata přes 10 miliard proběhla klientům Metropolitního spořitelního družstva.

Fond pojištění vkladů vyplácí náhradu na základě sdělení regulátora České národní banky, že konkrétní instituce není schopna dostát svým závazkům. Výplatu náhrad realizuje Garanční systém finančního trhu, který si zajistí od banky seznamy depozitních klientů. Vyplácí se zůstatek klienta k datu oznámení ČNB, sestávající z jistiny vkladu a naběhlých úroků k datu. Pro výplatu Garanční systém zpravidla najme některou z velkých bank s dostatkem poboček. Informace je zasílána na kontaktní údaje zkrachovalé banky či záložny. Pozor - výplata probíhá pouze po dobu 3 let, během kterých se musíte o své prostředky přihlásit!

Jak uvedeno výše, aktuálně má fond dostatek prostředků pro případné uspokojení klientů při krachu středně velké banky. A pokud by prostředky fondu nestačily, doplácet se bude ze státního rozpočtu, fond smí vydat dluhopisy anebo si může vypůjčit prostředky na finančním trhu prostřednictvím úvěru.

ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena