Banky.cz Články Komerční sdělení Operativní leasing pro OSVČ - ano nebo ne?

Operativní leasing pro OSVČ - ano nebo ne?

Operativní leasing pro OSVČ - ano nebo ne?

Říká se, že operativní leasing se vyplatí zejména firmám. A je to pravda, protože se s ním pojí řada daňových výhod a v mnoha ohledech je pro firmu lepší než běžný leasing. Ale totéž platí i o podnikatelích, tedy OSVČ. Podívejme se na to, proč je auto na operák výhodnější a jak na něm můžete vydělat.

REKLAMA

Když si kupuje auto podnikatel, je to mnohem administrativně náročnější, než když si ho kupuje běžný člověk. Všechno musíte mít smluvně podložené, podepisujete spousty papírů a administrativa pak pokračuje i dál - pojí se se servisy, údržbou, daněmi…

Pořídit si auto na operativní leasing je ale mnohem snazší. A to jednoduše proto, že majitelem pořád zůstává leasingová společnost a papírování notně ubude.

Podepíšete smlouvu a hotovo

Operativní leasing pro OSVČ má při sjednávání velmi podobné podmínky, jako když o něj žádá běžný jednotlivec. Najdete si auto podle svých potřeb a požadavků, navolíte si k němu různé doplňkové služby, vyberete nejvýhodnější tarif s nejvíce vyhovujícím nájezdem i dobou trvání smlouvy - a pak auto rezervujete online.

Do systému leasingové společnosti nahrajete své dva doklady, zadáte IČO a další údaje a máte hotovo. Pokud by přece jen něco chybělo, leasingovka se vzápětí ozve - v opačném případě vám zašle návrh smlouvy a auto je do několika dnů připraveno.

Nemusíte dokládat žádné účetní uzávěrky

Řadu podnikatelů děsí, že při sjednávání auta na operativní leasing budou muset dokládat sáhodlouhá potvrzení o příjmech, účetní uzávěrky, finanční výkazy a tak dále a tak dále. Ale tak to vůbec není. Alespoň tedy ne u moderních leasingových společností.

Pokud si vezmete auto na operativní leasing pro firmy od Birne, nebude vás čekat žádná zkostnatělá byrokracie a nikdo si vás nebude chtít proklepnout jako soudce a exekutor v jedné osobě. Vše zvládnete vyřídit online, snadno a rychle a navíc do několika minut.

Tarif podle typu podnikání

Pro řadu lidí je u tarifů operativního leasingu velkou nevýhodou, že mají omezený nájezd. OSVČ a firmy z toho mohou naopak těžit. Pokud sháníte auto jen na drobné pojezdy po městě a má vás víc reprezentovat než sloužit k cestám po půlce světa, může se vám finančně vyplatit i ten nejlevnější tarif s nejnižším nájezdem.

Pokud jezdíte více a častěji, volte zlatou střední cestu. A co když jste měli špatný odhad a potřebujete najet více kilometrů? Buď si je u leasingovky snadno dokoupíte, nebo s ní zkuste vyřešit individuální změnu tarifu. Leckteré firmy jsou dnes vstřícné a přizpůsobí se vašim potřebám.

Běžný účet s bonusem 3 000 Kč

Nebo vsaďte na flexibilní tarif. U Birne se tato možnost chlubí neomezeným nájezdem i smlouvou na neurčito, takže auto můžete vrátit třeba už po 2 měsících - a vybrat si pak jiné, které více odpovídá vašim novým podnikatelským plánům.

Výhody na daních

Nesmíme samozřejmě opomenout daňové výhody operativního leasingu. Ty nemůže využít běžný jednotlivec, tedy nepodnikatel, ale pro OSVČ a firmy jsou k dispozici. A operativní leasing je v tomto ohledu mnohem výhodnější než běžný leasing.

Zaprvé vám auto na operák může snížit základ daně, což je velmi milé zjištění. Zadruhé si můžete u měsíčních částek odpočítávat DPH (tedy za předpokladu, že jste plátci DPH). Na splátku se hledí jako na provozní náklady, takže je nejen v plné výši daňově uznatelná, ale snadno si ji v účetnictví dáte právě do nákladů.

Důležité je zmínit, že operativní leasing je považován za službu - na rozdíl od běžného leasingu. A i proto má oproti němu mnohem více daňových zvýhodnění. Běžný leasing naopak firmu nebo OSVČ zatěžuje, protože je dlouhodobým závazkem a už předem se počítá s tím, že bude nutné vydat peníze za následné odkoupení auta. U operáku auto jednoduše vrátíte a nic dál neřešíte.

“Variabilita flexibilního operativního leasingu od Birne umožňuje nájemcům využívat vozy v období, kdy je opravdu potřebuje. A směřovat náklady do období, které odpovídají reálnému využívání vozidel. Stejně tak mohou variabilně měnit velikost, druh a počty vozů podle toho, co zrovna potřebují,” vysvětluje Milan Pospíšil, technický a provozní podporovatel Birne.

Auto podle aktuálních potřeb

Podnikání může být hodně proměnlivé. Jednou si myslíte, že vám bude stačit malé a skromné auto - a záhy zjistíte, že lepší by byl pick-up. Pak si uvědomíte, že pro prezentaci před zákazníky by se vám zase možná spíš hodil dražší model. Jenže pokud si auto koupíte za své nebo si ho vezmete na leasing, máte smůlu - nemůžete ho tak snadno vyměnit za jiné.

Běžný účet od mBank zdarma

U operativního leasingu je to naopak velmi snadné. Dokáže se přizpůsobovat proměnlivým potřebám podnikání. Typicky to vyřešíte smlouvou na kratší dobu (třeba jen 2 roky), načež si vyberete jiné auto, které pro vás bude vhodnější. A u Birne si můžete sjednat i operativní leasing, který vám dá naprostou svobodu a flexibilitu - auto můžete vrátit už po pár měsících a vybrat si jiné.

Auto ztrácí hodnotu, vy to neřešíte

Pro firmy a OSVČ se s nákupem nových vozů pojí i jedno mrzení - nová auta velmi rychle ztrácejí svou hodnotu. Pokud se po čase rozhodnete pro výměnu, na prodeji auta kvůli tomu zpravidla hodně proděláte. A nově si koupíte typicky za mnohem víc než stálo to předchozí.

S trhem a jeho pravidly nic neuděláte - ale tomuhle problému můžete snadno předejít právě autem na operák. To, že používáním nebo stárnutím ztrácí na hodnotě, vás absolutně nemusí trápit. Není vaším majetkem a co s ním dál, to už si musí vyřešit leasingovka. Vy můžete jezdit s klidem a nebudete řešit, co s autem dělat za pár let - zkrátka ho po skončení smlouvy vrátíte a hotovo.

Předem si propočítáte náklady

U svého vlastního auta nikdy nevíte, kolik vás bude v průběhu času stát. Může se na něm cokoliv porouchat, je nutné měnit opotřebované díly a tak dále. Pro OSVČ jsou to nejen starosti navíc, ale pojí se s tím i neočekávané náklady (které nemusí být nijak nízké).

S operativním leasingem už předem víte, kolik vás auto bude stát. Při sjednávání jasně vidíte měsíční cenu pronájmu, kterou si snadno vynásobíte počtem měsíců daného tarifu. U Birne máte přitom servis předepsaný výrobcem v ceně - a pokud si vyberete tarif s vyšším nebo neomezeným nájezdem, máte mezi základními službami i kompletní servis, který zahrnuje například výměnu opotřebovaných dílů (a platí ji leasingovka).

Věděli jste, že záruka od výrobce platí i pro operativní leasing?

Dokud je auto v záruce, máte lecjaké servisy, výměny nebo opravy zdarma. Záruka od výrobce přitom může být nejen standardní 2 roky, ale klidně i prodloužená. Podstatné ovšem je, že se nevztahuje pouze na auto, které si napřímo koupíte a jste tedy jeho majitelem - platí i na auto sjednané na operativní leasing. Pro OSVČ i jednotlivce to znamená, že jim to ušetří nejen spoustu starostí, ale i peněz.

REKLAMA

KOMENTÁŘE k článku Operativní leasing pro OSVČ - ano nebo ne?

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Operativní leasing aneb Vše, na co jste se báli zeptat

Operativní leasing aneb Vše, na co jste se báli zeptat

Sjednání operativního leasingu je závazek. Než se proto definitivně rozhodnete pro auto na operák, měli byste znát odpovědi na všechny své palčivé otázky. A férová leasingová společnost by vám je měla poskytnout. My vám odpovíme na ty nejdůležitější.

Operativní leasing pro OSVČ - ano nebo ne?

Operativní leasing pro OSVČ - ano nebo ne?

Říká se, že operativní leasing se vyplatí zejména firmám. A je to pravda, protože se s ním pojí řada daňových výhod a v mnoha ohledech je pro firmu lepší než běžný leasing. Ale totéž platí i o podnikatelích, tedy OSVČ. Podívejme se na to, proč je auto na operák výhodnější a jak na něm můžete vydělat.

Operativní leasing vs. půjčka na auto. Co se vyplatí?

Operativní leasing vs. půjčka na auto. Co se vyplatí?

Koupě auta je v dnešní době hodně finančně náročná a můžete se kvůli ní zadlužit na celé roky dopředu. Málokdo dokáže našetřit na nové auto, a tak vyvstává otázka - je výhodnější půjčit si v bance, vzít si leasing nebo si pronajmout auto na operativní leasing?

Češi se obávají nesoběstačnosti. Pojišťovny nabízejí řešení.

Češi se obávají nesoběstačnosti. Pojišťovny nabízejí řešení.

Nesoběstačnost ve stáří dělá Čechům starosti. V aktuálním průzkumu IBRS se jí obává přes dvě třetiny lidí. „Každý, kdo má nějakou zkušenost se starostí o nesoběstačného člena rodiny, potvrdí, že vyřešení takové situace není jednoduché. Sehnat příslušné zařízení či zajistit pečovatelskou službu mnohdy zůstane na jeho nejbližších, kteří tuto starost převezmou. Pojištění soběstačnosti by mělo přinést úlevu rodině, zaměstnavatelům a koneckonců i státu,“ vysvětluje Petr Procházka, ředitel Úseku pojištění osob v pojišťovně Kooperativa.

Kooperativa připravila na pátek třináctého unikátní asistenci

Kooperativa připravila na pátek třináctého unikátní asistenci

Asistenční služby většina pojišťoven nabízí hlavně u havarijního pojištění, povinného ručení nebo cestovního pojištění. V poslední letech se ale rozšiřují také do oblasti pojištění domácností a nemovitostí.

Z naší bankovní poradny

Pojmy ve slovníku

100% Hypotéka

Půjčka, která pokryje celou koupi. Taková je 100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte. Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější. V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %. Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku. Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit. Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu. Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem. Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

90% Hypotéka

Až 90 procent z ceny nemovitosti, kterou ručíte. Přesně tolik si můžete půjčit na hypoteční úvěr. Abyste ale 90% hypotéku dostali, musíte splnit několik požadavků. Jsou to zejména základní podmínky pro získání hypotéky – tedy například: věk,příjemči bonita.Oproti nižším půjčkám ale musíte u 90% hypotéky počítat s méně výhodnými podmínkami. Protože má hypotéka pokrýt 90 procent z ceny nemovitosti, je pro banku riskantnější než menší úvěry. A proto poskytovatelé toto riziko obvykle kompenzují vyšším úrokem. Pro většinu lidí je přitom 90% hypotéka nejvyšší možná. Podle pokynů České národní banky mohou poskytovatelé víc peněz půjčit jen v 5 procentech případů. Potřebujete tak mít naspořeno alespoň 10 procent z kupní ceny. V praxi to vypadá tak, že u bytu za 3 000 000 korun získáte maximálně 2 700 000 korun. Zbytek doplatíte vy. Pokud si chcete pomocí hypotéky půjčit víc než 90 procent z ceny domu či bytu, musíte ručit více nemovitostmi. V takovém případě stoupne hodnota zástavy, ze které se půjčka počítá. Výhodou je, že se tím pádem můžete dostat na nižší LTV (obvykle do 80 %) a získáte tak nižší úrok než u 90% hypotéky. Pokud jste například původně ručili bytem za 2 500 000 korun a nyní k němu přidáte další byt ve stejné ceně, stoupne hodnota zástavy na 5 000 000 korun. U hypotéky na zmíněných 2 500 000 tak bude LTV 50 %. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2024, všechna práva vyhrazena