Banky.cz Články Komerční sdělení Podání věřitelského insolvenčního návrhu v době koronaviru 2020

Podání věřitelského insolvenčního návrhu v době koronaviru 2020

Podání věřitelského insolvenčního návrhu v době koronaviru 2020

Návrh na zahájení insolvenčního řízení může kromě dlužníka podat i jeho věřitel. Podmínky pro podání věřitelského insolvenčního návrhu jsou mírně odlišné od návrhu dlužníka.

REKLAMA

Insolvenční návrh (návrh na povolení oddlužení) musí obecně obsahovat:

  • označení navrhovatele,
  • označení dlužníka, na kterého je insolvenční návrh podáván,
  • označení zástupců (pokud je mají),
  • rozhodné skutečnosti osvědčující úpadek.

Fyzická osoba musí být označena jménem, příjmením a bydlištěm (sídlem). Pokud jde o podnikatele, pak musí být mimo jiné uvedeno i identifikační číslo.

Právnická osoba musí být označena obchodní firmou nebo názvem, sídlem a identifikačním číslem

V insolvenčním návrhu musí být uvedeny rozhodné skutečnosti, které prokazují úpadek dlužníka nebo jeho hrozící úpadek, dále musí být označeny a doloženy důkazy, kterých se věřitel dovolává. Dlužník se nachází v úpadku, jestliže má pohledávky u více věřitelů, které jsou více než 30 dnů po splatnosti a tyto závazky není schopen plnit.

Pokud navrhovatel nepředloží spolu s návrhem na zahájení insolvenčního řízení zákonem požadované přílohy a listiny, insolvenční soud navrhovatele vyzve k odstranění této vady.

Navrhovatelem je věřitel

Jestliže je navrhovatelem věřitel, je povinný doložit, že má proti dlužníkovi splatnou pohledávku a k návrhu současně připojit i její přihlášku (§ 105 odst. 1 insolvenčního zákona). Přihláška pohledávky musí být podána formou standardizovaného formuláře, který má své patřičné náležitosti. Formulář je volně dostupný na stránkách justice.cz.

Věřitel, který splňuje všechny níže uvedené podmínky, a to:

  • vede účetnictví nebo daňovou evidenci ve smyslu zákona o daních z příjmů,
  • je insolvenčním navrhovatel,
  • a jehož návrh směřuje proti dlužníkovi-právnické osobě.

Má povinnost doložit splatnou pohledávku jedním či více z následujících způsobů:

  • uznáním dlužníka s ověřeným podpisem,
  • vykonatelným rozhodnutím,
  • notářským zápisem se svolením k vykonatelnosti,
  • potvrzením auditora, soudního znalce nebo daňového poradce.

Uvedená povinnost zatěžuje jenom omezený okruh subjektů, jen v omezeném okruhu případů. Věřitelé, kteří nevedou účetnictví nebo daňovou evidenci, tuto povinnost nemají.

Současně musí osvědčit, že vůči dlužníkovi má alespoň jedna další osoba splatnou pohledávku a věřitele řádně označit. Povinnost uvést a označit pohledávky dalších věřitelů včetně jejich splatnosti může být pro navrhovatele obtížné. Avšak soudy vychází z přesvědčení, že zahájení insolvenčního řízení je tak závažným zásahem do postavení dlužníka, že je rozumné očekávat, že insolvenční navrhovatel bude při jeho podání postupovat s náležitou pečlivostí.

Pokud je navrhovatel držitelem datové schránky, musí své podání vůči insolvenčnímu soudu učinit v elektronické podobě prostřednictvím své datové schránky.

Insolvenční návrh společně s přihláškou pohledávky se podává u místně příslušného krajského soudu, v jehož obvodu má dlužník bydliště nebo sídlo.

Záloha na náklady insolvenčního řízení

Povinnost hrazení zálohy na náklady insolvenčního řízení je jedním z nástrojů boje proti šikanózním insolvenčním návrhům, které mají pouze poškodit pověst konkurence.

Podává-li věřitel insolvenční návrh proti právnické osobě, která je podnikatelem, je navrhovatel povinen složit zálohu na náklady insolvenčního řízení ve výši 50.000 Kč.

Je-li podán proti právnické osobě, která není podnikatelem, nebo proti fyzické osobě, činí záloha na náklady 10.000 Kč (§108 odst. 1 insolvenčního zákona).

Věřitelé, jejichž pohledávka vyplývá z pracovněprávních nároků (zaměstnanec dlužníka), či ze spotřebitelských smluv (spotřebitel), a také navrhovatel odlišný od dlužníka, který přistoupil se svým návrhem do již probíhajícího insolvenčního řízení (§107 odst. 1 insolvenčního zákona), jsou z povinnosti hradit zálohy vyloučeni.

Rozhodnutí, zda dlužník jako navrhovatel bude povinen hradit zálohu na náklady insolvenčního řízení, je v rukou insolvenčního soudu. K úhradě zálohy  vyzývá insolvenční soud navrhovatele usnesením, proti kterému je přípustný opravný prostředek. To znamená, že pokud s usnesením daná osoba nesouhlasí a chce ho upravit, může tak jednat pomocí úkonu.Neuhrazení zálohy povede k zastavení řízení.

Právo na náhradu škody

Jestliže došlo k zastavení řízení o insolvenčním návrhu, nebo byl odmítnut vinou insolvenčního navrhovatele, má osoba, které zahájením insolvenčního řízení vznikla škoda nebo újma, právo na náhradu takové škody nebo újmy vůči insolvenčnímu navrhovateli (§147 odst. 1 insolvenčního zákona).

Žalobu musí dlužník poslat nejpozději do 6 měsíců ode dne, kdy mu bylo doručeno rozhodnutí o ukončení řízení.

insolvence-2.png

Věřitelské insolvenční návrhy podané v období epidemie koronaviru

K insolvenčním návrhům, který věřitel podá na dlužníka v období od 24.4.2020 do 31.8.2020, se nebude přihlížet. To znamená, že podání insolvenčního návrhu nebude mít žádné právní následky. Toto ustanovení má plošně chránit všechny dlužníky, bez ohledu na období a příčiny vzniku úpadku. Nový insolvenční návrhu bude možné znovu podat po 31.8.2020.

Závěrem

Insolvenční návrh na dlužníka může podat věřitel sám bez nutnosti zastoupení. V návrhu je nutné osvědčit dlužníkův úpadek. Věřitel musí mít vůči dlužníkovi splatnou pohledávku, kterou musí společně s insolvenčním návrhem podat prostřednictvím přihlášky a současně uvést další věřitele, kteří mají vůči dlužníkovi splatnou pohledávku. Na závěr je nutné uhradit zálohu na náklady insolvenčního řízení. Vzhledem k vysoké výši zálohy a předejití případnému zamítnutí návrhu, je dobré svěřit zpracování insolvenčního návrhu do rukou odborníka.

Mgr. Veronika Kapounová

za tým kanceláře insolvenčního správce a advokáta JUDr. Ing. Pavla Fabiana

fabian-partners.png


REKLAMA

KOMENTÁŘE k článku Podání věřitelského insolvenčního návrhu v době koronaviru 2020

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Hypotéka v Německu na nemovitost v Čechách, spoření s německou státní podporou – to vše nabízí Sparkasse.

Hypotéka v Německu na nemovitost v Čechách, spoření s německou státní podporou – to vše nabízí Sparkasse.

S neustálým vývojem finančních trhů je důležité hledat efektivní způsoby, jak optimalizovat úspory a investice. Sparkasse  poskytuje občanům ČR možnost využívat výhodné finanční produkty, včetně fixace hypotéky až na 10 let a půjčky až 90 % z kupní ceny nemovitosti.

Proč není půjčka na spotřební zboží dobrý nápad?

Proč není půjčka na spotřební zboží dobrý nápad?

Statistiky ukazují, že se zadluženost českých domácností neustále zvyšuje. Velký podíl na tom mají takzvané spotřební úvěry bez konkrétního úvěru. Mnoho lidí je využívá pro nákup běžného spotřebního zboží. To však může způsobit celou řadu problémů. Pojďte se s námi podívat, proč půjčka na spotřební zboží není dobrý nápad.

Jak začít obchodovat s ETF - kompletní průvodce

Jak začít obchodovat s ETF - kompletní průvodce

Exchange Traded Funds (ETF), neboli burzovně obchodované fondy, představují jeden z nejoblíbenějších investičních nástrojů dnešní doby. Nabízejí širokou diverzifikaci, nízké náklady a snadnou obchodovatelnost. Přinášíme vám základní informace o tom, jak obchodovat s ETF, a představíme vám klíčové kroky a strategie pro úspěšné investování. ETF je typ investičního fondu, který se obchoduje na burze stejně jako akcie. ETF se skládá z různých aktiv, jako jsou akcie, dluhopisy, komodity nebo měny, a jejich cílem je sledovat výkonnost konkrétního indexu nebo sektoru. Mezi nejznámější ETF patří ty, které sledují indexy jako S&P 500, NASDAQ 100 nebo FTSE 100.

 Fond NEMO je nově v režimu dlouhodobého investičního produktu

Fond NEMO je nově v režimu dlouhodobého investičního produktu

Lokální investiční nemovitostní fond NEMO je nově v režimu dlouhodobého investičního produktu neboli DIP. Klientům tak nabízí další alternativu k existujícím penzijním fondům a doplňkovému penzijnímu spoření. Stát chce nově podporovat zodpovědné občany, kteří se nebudou spoléhat pouze na státní důchodový systém. 

Kam investovat peníze v roce 2024

Kam investovat peníze v roce 2024

Rozhodování o tom, kam investovat peníze, je důležitou součástí správy osobních financí a může otevřít cestu k finančnímu zabezpečení a růstu majetku.

Z naší bankovní poradny

Pojmy ve slovníku

100% Hypotéka

Půjčka, která pokryje celou koupi. Taková je 100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte. Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější. V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %. Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku. Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit. Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu. Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem. Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

90% Hypotéka

Až 90 procent z ceny nemovitosti, kterou ručíte. Přesně tolik si můžete půjčit na hypoteční úvěr. Abyste ale 90% hypotéku dostali, musíte splnit několik požadavků. Jsou to zejména základní podmínky pro získání hypotéky – tedy například: věk,příjemči bonita.Oproti nižším půjčkám ale musíte u 90% hypotéky počítat s méně výhodnými podmínkami. Protože má hypotéka pokrýt 90 procent z ceny nemovitosti, je pro banku riskantnější než menší úvěry. A proto poskytovatelé toto riziko obvykle kompenzují vyšším úrokem. Pro většinu lidí je přitom 90% hypotéka nejvyšší možná. Podle pokynů České národní banky mohou poskytovatelé víc peněz půjčit jen v 5 procentech případů. Potřebujete tak mít naspořeno alespoň 10 procent z kupní ceny. V praxi to vypadá tak, že u bytu za 3 000 000 korun získáte maximálně 2 700 000 korun. Zbytek doplatíte vy. Pokud si chcete pomocí hypotéky půjčit víc než 90 procent z ceny domu či bytu, musíte ručit více nemovitostmi. V takovém případě stoupne hodnota zástavy, ze které se půjčka počítá. Výhodou je, že se tím pádem můžete dostat na nižší LTV (obvykle do 80 %) a získáte tak nižší úrok než u 90% hypotéky. Pokud jste například původně ručili bytem za 2 500 000 korun a nyní k němu přidáte další byt ve stejné ceně, stoupne hodnota zástavy na 5 000 000 korun. U hypotéky na zmíněných 2 500 000 tak bude LTV 50 %. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2024, všechna práva vyhrazena