Banky.cz Články Peníze Potřebuje životní pojištění opravdu každý?

Potřebuje životní pojištění opravdu každý?

2.6.2015 Peníze

Průměrný člověk vydělá za život 12 000 000 Kč. Když skončíte na invalidním vozíku nebo v dlouhodobé pracovní neschopnosti, potřebujete částku, která Vám zajistí poklidný zbytek života. Víte, kde ji vezmete?

Určitě jste slyšeli poučku, že životní pojištění potřebuje člověk, na kterém je někdo finančně závislý. Ono to tak není úplně pravda. Životní pojištění potřebuje každý, bez rozdílu věku a pohlaví. Jediný rozdíl bude v nastavení pojistných částek a druhu připojištění. V každé etapě života potřebujeme krýt rizika různým způsobem. Proměnné jsou v závislosti na výši příjmů, výdajů, závazků, rezerv, krátkodobých a dlouhodobých cílů a vlastních preferencí. Zkusím popsat, proč je v každé etapě života důležité mít životní pojištění.

0 - 18 let

životní pojištění

V případě vážnějšího úrazu nebo vyskytnutí vážného onemocnění je dítě odkázáno na pomoc rodičů. V 99 % případů to bude znamenat minimálně výpadek jednoho příjmu z rodinného rozpočtu. Tento výpadek se dá krýt různými způsoby. Příjmem z pronájmu nemovitostí, podílem na zisku z firem, které vlastníte, vytvořenou krátkodobou a střednědobou finanční rezervou nebo penězi z pojistné smlouvy. Pro děti a mladistvé jsou dětské tarify pojištění velmi levné v poměru k výši pojistné částky a proto Vám takové pojištění může finančně zajistit zbytek života a dostatek peněz při zvýšených pravidelných nebo jednorázových nákladech. Minimální pojistné částky se pohybují od 1 milionu Kč. Pamatujte si, že dlouhodobé pravidelné výdaje jsou vyšší než jednorázové.  Čím déle má dítě do „důchodu“, tím vyšší částku potřebuje k zajištění svých potřeb v budoucnosti.

18 – 30 let

V rozmezí těchto let začínáme být finančně aktivní. Začínáme chodit na brigády nebo do práce, kde vyděláváme a poté šetříme na naše potřeby a přání v budoucnosti. Náš příjem hraje důležitou roli v životě, protože jsme odkázání pouze sami na sebe. Je důležité si uvědomit, že v případě vážného úrazu nebo nemoci již nemůžeme spoléhat na rodiče, protože mnoho z nich budou mít blízko do důchodu – nebo ve starobním důchodu již budou - a finančně nám nepomůžou. Proto je potřeba se zajistit na maximální možné částky, které jsou spojeny s našimi budoucími příjmy. To Vám umožní dál fungovat jako „zdravý“ člověk, tedy pokrýt výdaje na živobytí a splnění svých přání. Základními připojištěními jsou invalidita II. a III. stupně a trvalé následky úrazem s minimálními poj. částkou od 1 milionu Kč.

30 – 50 let

Zatímco ve dvaceti nemáme finanční závazky a jsme zodpovědní pouze sami za sebe, v tomto věku již nezajišťujeme příjem pouze k zajištění našich přání, ale pojišťujeme se proto, aby někdo další mohl žít. Živitel rodiny, který není pojištěný, hazarduje s budoucností svých dětí. Proto pojištění hraje velmi důležitou roli, kdy musíme být připraveni na situaci, že nebudete dál schopni živit svou rodinu. Pamatujte si, že vážný úraz či onemocnění je mnohem horší než úmrtí, minimálně z finančního hlediska. Je potřeba se postarat hlavně o budoucnost svých dětí a zajistit jim kvalitní vzdělání a zázemí. Pojistné částky vychází vždy z rozpočtu rodiny.

50 – 65 let

Děti jsou odrostlé a Vy jste se dokázali postarat o jejich budoucnost. Může ale nastat situace, kdy se vážně zraníte nebo Vám diagnozují vážné onemocnění a Vám nebudou stačit naspořené peníze na zaplacení léčebných výloh a jednorázových nákladů. Děti se o Vás ve většině případů nemohou finančně postarat a tak je to, jako celý život, na Vás. Pravděpodobnost úrazu nebo výskytu vážného onemocnění je v tomto věku vysoká. Naštěstí bychom již měli mít dostatečný majetek, který z části může pokrýt případný výpadek příjmu nebo mimořádné náklady na léčbu. Pamatujte si, že vždy je dobré mít zálohu ve formě pojištění, které nás může zachránit.Běžný účet bez poplatků je zde!

ANKETA k článku Potřebuje životní pojištění opravdu každý?

Potřebuje životní pojištění opravdu každý?

Počet odpovědí: 79

KOMENTÁŘE k článku Potřebuje životní pojištění opravdu každý?

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Produktivita práce a německé mzdy

26.6.2018 Peníze

České mzdy stále dosahují pouze třetiny německé úrovně. Hlavním viníkem je nízká produktivita práce. Máme se ale skutečně tak špatně? Nebo se jen nevhodně srovnáme s příliš vzdálenou metou?

Vlaky zdarma pro děti, studenty a seniory

16.1.2018 Peníze

Vláda chce po vzoru Slovenska zavést cestování zdarma vlaky pro děti, studenty a seniory. Jaké jsou přínosy a rizika bezplatné dopravy? A kolik by to stálo?

Základní nepodmíněný příjem

11.9.2017 Peníze

Univerzální celoživotní dávka, na kterou by měl nárok každý. Nahradí důchod i přídavky na děti. Testuje se ve Finsku, Švýcaři naopak tento koncept odmítli v referendu. Šla by zavést v ČR? A kolik by to bylo?

Minimální mzda vzroste na 12 200 Kč

23.8.2017 Peníze

Minimální mzda bude o 1 200 Kč vyšší. Výsledných 12 200 Kč je kompromisem mezi požadavky odborů (12 500 Kč) a zaměstnavatelů (11 800 Kč). Kolik by měla činit spravedlivá minimální mzda? Jak argumentují její zastánci a odpůrci? A jak vysoké jsou nástupní platy absolventů v Praze?

Důchodová reforma

31.7.2017 Peníze

O nutnosti důchodové reformy se hovoří přes 25 let. Vládní studie nyní přišla s překvapivým závěrem, že žádná reforma není třeba. Pletou se v odhadech renomovaní ekonomové nebo je studie pouhou obhajobou neaktivity ČSSD?

REKLAMA
REKLAMA

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena