Banky.cz Články Peníze Potřebuje životní pojištění opravdu každý?

Potřebuje životní pojištění opravdu každý?

2.6.2015 Peníze

Průměrný člověk vydělá za život 12 000 000 Kč. Když skončíte na invalidním vozíku nebo v dlouhodobé pracovní neschopnosti, potřebujete částku, která Vám zajistí poklidný zbytek života. Víte, kde ji vezmete?

REKLAMA
REKLAMA

Určitě jste slyšeli poučku, že životní pojištění potřebuje člověk, na kterém je někdo finančně závislý. Ono to tak není úplně pravda. Životní pojištění potřebuje každý, bez rozdílu věku a pohlaví. Jediný rozdíl bude v nastavení pojistných částek a druhu připojištění. V každé etapě života potřebujeme krýt rizika různým způsobem. Proměnné jsou v závislosti na výši příjmů, výdajů, závazků, rezerv, krátkodobých a dlouhodobých cílů a vlastních preferencí. Zkusím popsat, proč je v každé etapě života důležité mít životní pojištění.

0 - 18 let

životní pojištění

V případě vážnějšího úrazu nebo vyskytnutí vážného onemocnění je dítě odkázáno na pomoc rodičů. V 99 % případů to bude znamenat minimálně výpadek jednoho příjmu z rodinného rozpočtu. Tento výpadek se dá krýt různými způsoby. Příjmem z pronájmu nemovitostí, podílem na zisku z firem, které vlastníte, vytvořenou krátkodobou a střednědobou finanční rezervou nebo penězi z pojistné smlouvy. Pro děti a mladistvé jsou dětské tarify pojištění velmi levné v poměru k výši pojistné částky a proto Vám takové pojištění může finančně zajistit zbytek života a dostatek peněz při zvýšených pravidelných nebo jednorázových nákladech. Minimální pojistné částky se pohybují od 1 milionu Kč. Pamatujte si, že dlouhodobé pravidelné výdaje jsou vyšší než jednorázové.  Čím déle má dítě do „důchodu“, tím vyšší částku potřebuje k zajištění svých potřeb v budoucnosti.

18 – 30 let

Běžný účet s bonusem 3 000 Kč

V rozmezí těchto let začínáme být finančně aktivní. Začínáme chodit na brigády nebo do práce, kde vyděláváme a poté šetříme na naše potřeby a přání v budoucnosti. Náš příjem hraje důležitou roli v životě, protože jsme odkázání pouze sami na sebe. Je důležité si uvědomit, že v případě vážného úrazu nebo nemoci již nemůžeme spoléhat na rodiče, protože mnoho z nich budou mít blízko do důchodu – nebo ve starobním důchodu již budou - a finančně nám nepomůžou. Proto je potřeba se zajistit na maximální možné částky, které jsou spojeny s našimi budoucími příjmy. To Vám umožní dál fungovat jako „zdravý“ člověk, tedy pokrýt výdaje na živobytí a splnění svých přání. Základními připojištěními jsou invalidita II. a III. stupně a trvalé následky úrazem s minimálními poj. částkou od 1 milionu Kč.

30 – 50 let

Zatímco ve dvaceti nemáme finanční závazky a jsme zodpovědní pouze sami za sebe, v tomto věku již nezajišťujeme příjem pouze k zajištění našich přání, ale pojišťujeme se proto, aby někdo další mohl žít. Živitel rodiny, který není pojištěný, hazarduje s budoucností svých dětí. Proto pojištění hraje velmi důležitou roli, kdy musíme být připraveni na situaci, že nebudete dál schopni živit svou rodinu. Pamatujte si, že vážný úraz či onemocnění je mnohem horší než úmrtí, minimálně z finančního hlediska. Je potřeba se postarat hlavně o budoucnost svých dětí a zajistit jim kvalitní vzdělání a zázemí. Pojistné částky vychází vždy z rozpočtu rodiny.

50 – 65 let

Běžný účet bez poplatků

Děti jsou odrostlé a Vy jste se dokázali postarat o jejich budoucnost. Může ale nastat situace, kdy se vážně zraníte nebo Vám diagnozují vážné onemocnění a Vám nebudou stačit naspořené peníze na zaplacení léčebných výloh a jednorázových nákladů. Děti se o Vás ve většině případů nemohou finančně postarat a tak je to, jako celý život, na Vás. Pravděpodobnost úrazu nebo výskytu vážného onemocnění je v tomto věku vysoká. Naštěstí bychom již měli mít dostatečný majetek, který z části může pokrýt případný výpadek příjmu nebo mimořádné náklady na léčbu. Pamatujte si, že vždy je dobré mít zálohu ve formě pojištění, které nás může zachránit.

ANKETA k článku Potřebuje životní pojištění opravdu každý?

Potřebuje životní pojištění opravdu každý?

Počet odpovědí: 79

KOMENTÁŘE k článku Potřebuje životní pojištění opravdu každý?

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Procenta z nákupu zpět, výběr hotovosti na pokladně. Které banky nabízejí cashback/cash back a kolik na něm ušetříte?

21.4.2023 Peníze

Není cashback jako cash back. Možná jste se ještě nesetkali s žádným z těchto modelů. V obou případech jde o peníze, ale jednou v hotovosti, jednou na účet. Který z pojmů je který, jaké výhody přinese a u kterých bank ho můžete využít?

Inflace 2022: modelově 15,1 %. Jak se počítá a kolik byla v zahraničí? Jak se inflace promítne do důchodů?

3.3.2023 Peníze

V roce 2022 se inflace vyšplhala na 15,1 %, což nejvíce od 90. let. Vaše inflace ale mohla být ještě mnohem vyšší, případně nižší. ČSÚ totiž sleduje vývoj cen na modelovém spotřebním koši, nikoliv na konkrétních domácnostech. Jak se počítá inflace, jaký růst cen zaznamenali v zahraničí, jak se vyvíjely příjmy domácností v porovnání s inflací? Má smysl zakládat devizový účet, když koruna tolik „degraduje“? Jak se s inflací valorizují důchody a jak své úspory před inflací ochránit?

Podvodníci na internetu - čekejte je i tam, kde byste je nečekali!

15.2.2023 Peníze

Počty podvodů na internetu se rok od roku zvyšují, v posledních letech tempo růstu významně roste. Čím to je? Kde se podvody odehrávají nejčastěji a jaký mívají scénář? Jak poznat podvodníka včas? Které tři zásady vás před podvody ochrání a které praktiky seberou podvodníkům šanci nadále běžné lidi okrádat? V závěru článku najdete odkaz na unikátní test, kterým se přesvědčíte, zda byste podvodníkům naletěli, či je odhalili.

Produktivita práce a německé mzdy

26.6.2018 Peníze

České mzdy stále dosahují pouze třetiny německé úrovně. Hlavním viníkem je nízká produktivita práce. Máme se ale skutečně tak špatně? Nebo se jen nevhodně srovnáme s příliš vzdálenou metou?

Vlaky zdarma pro děti, studenty a seniory

16.1.2018 Peníze

Vláda chce po vzoru Slovenska zavést cestování zdarma vlaky pro děti, studenty a seniory. Jaké jsou přínosy a rizika bezplatné dopravy? A kolik by to stálo?

Z naší bankovní poradny

Pojmy ve slovníku

100% Hypotéka

Půjčka, která pokryje celou koupi. Taková je 100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte.

Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější.

V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %.

Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku.

Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit.

Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu.

Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem.

Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření.

ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Bezúčelová hypotéka

Bezúčelová hypotéka je typ úvěru, který můžete použít na cokoliv, co potřebujete. Na rozdíl od účelové hypotéky, kde musíte úvěr použít na konkrétní věc, jako je nákup nemovitosti nebo rekonstrukce, u bezúčelové hypotéky můžete peníze použít na cokoliv, co chcete, ať už je to na dovolenou, nákup auta, nebo splacení dluhů.

Výhody a nevýhody bezúčelové hypotékyFlexibilita: Hlavní výhodou bezúčelové hypotéky je flexibilita. Můžete peníze použít na cokoliv, co potřebujete.Rychlé schválení: Bezúčelové hypotéky často nabízí rychlejší schválení než účelové hypotéky, protože banka nemusí ověřovat účel úvěru.Vyšší úroková sazba: Na druhou stranu, bezúčelové hypotéky často mají vyšší úrokové sazby než účelové hypotéky, protože banka bere větší riziko. Důležité aspekty k zvážení

Úroková sazba: Úroková sazba je často vyšší u bezúčelových hypoték než u účelových hypoték.

Splácení: Zkontrolujte, jak dlouho budete muset hypotéku splácet a jaké budou vaše měsíční splátky.

Poplatky: Zjistěte, jaké poplatky budete muset zaplatit za získání bezúčelové hypotéky.

Bezúčelová hypotéka, taktéž americká hypotéka, může být dobrá volba, pokud potřebujete flexibilitu a rychlé schválení, ale je důležité zvážit všechny náklady a podmínky, než se rozhodnete pro tento typ úvěru.

ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena