12.5.2013 Politika

Mezi směsicí v poslední době do kin uváděných průměrných až podprůměrných filmů na plátno zavítal i jeden skutečný klenot – český film Šmejdi. Snímek pojednávající o tzv. nakupovacích zájezdech pro důchodce, resp. o všechny meze přesahujících obchodních praktikách pořadatelů těchto zájezdů má značnou informační a osvětovou hodnotu. Zdali se aspoň částečně dostaví efekt procitnutí zejména starších lidí, coby potenciálních obětí těchto podvodů, ukáže čas. Mezitím se již stihnul dostavit zcela jiný a nevyžádaný efekt – Bohuslav Sobotka začal objíždět domy seniorů a za použití stejných „mez přesahujících obchodních praktik“ lidem nutí místo vysavačů a nádobí přímo ČSSD a KSČM.   

Vyspělost západní a české politické kultury se liší především v takovýchto detailech, že pokud se na západě provalí nekalost hraničící s organizovaným zločinem, která je ale díky mezerám v zákonech zcela legální a pouze hrubě neetická, zákonodárci konají poměrně rychle a problém vymýtí (ať už pomocí nových zákonů či minimálně osvěty či masové prevence). V Čechách se problém nejen že neřeší, ale dokonce se najdou i tací politici, kterým se nápad zalíbil, a osobně pokračují v jeho praktikování.

Nakupovací zájezdy

Přesvědčit plně vnímajícího zdravého člověka o výhodnosti koupě vysavače či sady nádob za několik desítek tisíc korun je téměř nemožné. Uvidíme-li vedle sebe v obchodě deset vysavačů v cenovém rozmezí jeden až čtyři tisíce korun, určitě se důkladně zamyslíme nad tím, proč ten jedenáctý vysavač stojí tisíců třicet až čtyřicet (tedy tolik jako starší ojeté auto, několik měsíčních platů, důchodů atd.) a může-li vůbec onen vysavač vysávat skutečně 10-40x lépe než všechny ostatní stroje v nabídce. Výsledkem našeho zamyšlení je obvykle velmi rychlé rozhodnutí koupit vysavač ve standardní cenové hladině. Takhle by to tedy nešlo. Chce-li nás podvodník natáhnout a prodat nám standardní vysavač za desetinásobek jeho skutečné hodnoty, musí na to jinak – třeba:

  • Nenabízet vysavač všem a vytipovat si pouze úzký okruh vhodných kandidátů, které izolujeme od okolního světa  - pojedeme na výlet (pracující třicátník, který je velmi dobře informován o současných technických trendech a má tzv. čistou hlavu je určitě méně vhodným kandidátem oproti nemocnému osamělému důchodci, který dávno ztratil o nejnovější technice přehled)
  • Uplatit oběť dárkem nevalné hodnoty (výlet zdarma, oběd, drogistické zboží, láhev vína, dárkový koš, atd.) či alespoň jeho příslibem
  • Lhát/zkreslovat realitu – neustále; o výhodnosti nákupu, kvalitách zboží a nízké ceně
  • Strašit – když nepomůže pouhé lhaní; když nekoupíte, proděláte, dopadnete hrozně špatně
  • Psychicky vydírat – když nepomůže ani strašení; děláme to pro vás, vy to děláte pro sebe/svoji rodinu
  • Vyhrožovat – když selže vše ostatní; když nekoupíte, neodvezeme vás domů, dostanete pokutu, v krajním případě fyzické útoky
  • Na samotný závěr po uskutečněném prodeji nechat kupujícího podepsat dodatek ke smlouvě o koupi, kde se zřekne všech svých práv, především možnosti zboží vrátit.

Sobotkovy zájezdy

Bohuslav Sobotka na to šel trochu jinak. Místo povožení důchodců v autobuse povozil sám sebe v autě a osobně navštívil několik domů pro seniory. Podmínka o selekci vhodných kandidátů a jejich izolaci splněna.  Dárek na místě nedal, jen přislíbil vyšší sociální dávky a důchody, tedy v jeho významu slov jistotu a prosperitu. Lhaní, strašení, psychické vydírání a vyhrožování splněno – jak jinak nazvat výrok „když nebudete volit ČSSD a KSČM, pravice vás nechá vystěhovat a uzavře všechny domy pro seniory“?  

Strašení nezaměstnaností a drahotou

Pokud zrovna pan Sobotka nestraší důchodce v domech s pečovatelskou službou vystěhováním, straší spolu se zbytkem nemoderní české levice sociálně slabší občany ztrátou práce, drahotou, krizí a politikou pravice utahování opasků. Je skutečně tak zle? Je cesta levice, tedy štědré sociální dávky, vysoké daně a ždímání firem, opravdovou cestou prosperity? Odpovědi bychom mohli najít v grafu 1.1 – Nezaměstnanost, březen 2013 níže.

Graf 1.1 – Nezaměstnanost, březen 2013

nezaměstnanost EU

* 2/2013, **1/2013, ***12/2012

Zdroj: Eurostat/analytické oddělení Banky.cz

Česká republika s nezaměstnaností 7,3% je na tom velmi dobře ve srovnání se zbytkem Evropy. Země s nejnižší nezaměstnaností (Rakousko, Německo) se vydaly cestou utahování opasků, nižších sociálních dávek a přiměřených daní; tedy spíše v českém pojetí cestou pravice. Lidem se zde žije velmi dobře, mají práci, náklady na obsluhu dluhu těchto zemí jsou díky kvalitnímu ratingu (pro poslance ČSSD: čti „rejting“, nikoliv „ráting“) velmi nízké. Naproti tomu země s vysokou mírou nezaměstnanosti (a to nemusí jít přímo o Řecko a Španělsko s úrovní nad 25%, ale i o Slovensko, Portugalsko, Itálii či Francii) se vydaly cestou české levice; tedy sliby o pečených holubech létajících do úst, štědřejší sociální dávky a důchody, šlapání firmám na krk, atd. Také náklady na obsluhu státních dluhů těchto zemí jsou výrazně vyšší díky horšímu ratingu oproti zemím se striktnější a nerozhazovačnou politikou veřejných financí. Je to pochopitelné; pokud lidi odnaučíme pracovat a starat se o sebe pomocí sociálních dávek na všechno a firmy nenecháte vydělat a ukrojíte jim značné sousto ze zisku, nejsou firmy (tedy tvůrci pracovních míst) motivovány dávat lidem práci. Jednoduchá rovnice, kterou pravděpodobně chápe i pan Zavadil (nyní nově jmenovaný hradní poradce pana Zemana pro sociální politiku) a kterého výstupy navenek a politická příslušnost jsou motivovány snad pouze poptávkou trhu (je tady část voličů, která si myslí, že levice to s nimi myslí upřímně, aktuálně přes 50%).

Pravice svými občasnými hloupými (zvedání daňové zátěže) či populistickými kroky (ODS a rušení sKarty) bohužel zdatně sekunduje levici a nahrává ji přímo na smeč stejně obratně jako pan Schwarzenberg nahrál panu Zemanovi při jeho prvním projevu v poslanecké sněmovně.

Demokracie

Oprávněných voličů je v naší zemi v současné chvíli cca. 8,42 milionu, důchodců 2,87 milionu, tedy důchodci tvoří 34% oprávněných voličů, což není málo. Zohledníme-li fakt, že volební účast mezi důchodci bývá vyšší oproti zbylému souboru voličů, může se efektivní míra volících důchodců dostat až na 40% z celkového počtu volících jedinců. Snaha levice zmanipulovat strašením tuto část voličů je pochopitelná, ale lidsky nepřijatelná a nebezpečná. Kromě levice samotné z ní totiž nikdo neprofituje. Obavy a strach důchodcům na zdraví nepřidají a celá společnost se zcela zbytečně polarizuje, otevírají se otázky, zda mají mít důchodci volební právo, ultrapravice dostává téma k diskuzi atd., což šíří tzv. blbou náladu. Ohledně volebního práva důchodců se mi veškeré rozpory (i v souvislostech dnešního dění) jeví jako zcela nepřijatelné – volební právo mají, je to jeden z prvků demokracie, tedy státního zřízení, které v Čechách máme od devadesátých let. Mimochodem neduhy demokracie velmi hezky vystihuje názor starý více než 2300 let z doby Hellénské demokracie:

 "Demokratické zřízení doplatí na to, že bude chtít vyhovět všem. Chudí budou chtít část majetku bohatých a demokracie jim to dá. Mladí budou chtít práva starých, ženy budou chtít práva mužů, cizinci budou chtít práva občanů a demokracie jim to dá. Zločinci budou chtít obsadit veřejné funkce a demokracie jim to umožní. A až zločinci demokracii ovládnou, protože zločinci od přírody tíhnou po pozicích k moci, vznikne tyranie horší než dovede nejhorší monarchie anebo oligarchie.*“

Za správnou cestu z problému ven považuji především šíření osvěty a prevenci, s čímž by se mělo začínat již v útlém věku v podobě povinného předmětu finanční gramotnost na základních a středních školách. Je to sice běh na dlouhou trať, ale tak či onak nezbytně nutný – finance dnes hrají v životě každého z nás velkou roli a aspoň základní porozumění světu peněz povede v dlouhodobém horizontu k samovolnému vymýcení praktik „šmejdů“, kterým dnes dokáže podlehnout značná část obyvatel.Bezplatná finanční poradna

ANKETA k článku Šmejdi

Preferuji:

Počet odpovědí: 27

KOMENTÁŘE k článku Šmejdi

Přidejte nový komentář

super článek, Komentoval(a): Vevina

16.5.2013 07:45:25
Moc moc pěkně napsané (velice se mi líbí citace z doby Hellénské demokracie, je vidět, že už dříve to měli v hlavě možná více srovnané než dnes) a jen doufám, že se opravdu jednou povede lidem vysvětlit, že když se teď bude šetřit, tak se v budoucnu budeme mít lépe. Tleskám a smekám za opravdu úžasný článek:)

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Snížení mimořádné valorizace důchodů

28.4.2023 Politika

Valorizace důchodů je velmi jednoduše procentuální navýšení všech důchodů. Stát valorizaci uskutečňuje každý rok. Průběh a výše valorizace jsou pak ukotveny v zákonech. Ačkoli existují jasně daná pravidla, dochází k neobvyklým situacím, jaké nastaly například letos, kdy byla valorizace novelou zákona snížena. Více informací naleznete v našem článku.

Maláčová chce zrušit slevu na dani pro ženy v domácnosti

5.10.2019 Politika

24 840 Kč – tolik činí roční sleva na dani z příjmu pro pracujícího muže za manželku v domácnosti. Podle Maláčové (ČSSD) si tyto peníze rodiny nezaslouží. Neměla by levice naopak rodiny podporovat a navrhovat např. společné zdanění manželů?

ČSSD opět upřednostnila seniory před rodinami s dětmi

23.3.2019 Politika

Zatímco průměrný důchod letos přesáhl 13 000 Kč a každoročně výrazně roste, nejčastěji vyplácená rodičovská činí necelých 8 000 Kč. Podle Maláčové v pořádku. Proč při dělení eráru vždy ostrouhají rodiny s dětmi?

Kupujete nový byt? ČSSD k Vám nastěhuje sociálně slabé

14.9.2018 Politika

ČSSD před komunálními volbami oprášila koncept desátku pro developery, kteří by museli přenechávat část nových bytů obcím pro sociálně slabé. Tvrdě pracovat a splácet hypotéku? Levice Vám k tomu přidá prima sousedy. 

Odbory chtějí zkrátit pracovní dobu

2.5.2018 Politika

Odbory požadují zvýšení minimální mzdy na 13 700 Kč, prodloužení zákonné dovolené na 5 týdnů a zkrácení týdenní pracovní doby na 37,5 hod. Rozumné požadavky vedoucí ke všeobecnému blahu zaměstnanců nebo levicový populismus?

Z naší bankovní poradny

Vysoká inflace a měnová reforma

Dobrý den, nyní máme v ČR inflaci 16%. Jestli stoupne nad 20 % (predikce centrálních bankéřů ohledně inflace v poslední době byly vždy chybné a podstřelené - spíše se mi zdá že, se jednalo o zbožná přání, než odhady) a propíše se tento stav do očekávání lidí, začne se geometricky zvedat rychlost peněz v ekonomice, dle mého názoru - pak již nepomůže ani razantní zvýšení úrokových sazeb a kvantitativní stahování za cenu velké recese - v tomto případě konec měny a nějaká forma měnové reformy není nereálná. Zajímalo by mně, kde bere autor odpovědi jako ekonom takovou víru, že se měnová reforma nemůže nikdy stát, když tento scénář se u mnoha zemí v historii u ničím nepodložených měn stal. Jestliže se měnová reforma (dle autora) stát v žádném případě nemůže, v čem je dle jeho slov "strašení takovými nesmysly" nebezpečné? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

měnová reforma (tak jak ji známe z období komunismu) nebyla nástrojem ke snížení inflace. Jednalo se o cílené okrádání obyvatelstva. Zjednodušeně řečeno, komunisté nejprve všem (chudým i bohatým) vše sebrali (pomocí znárodnění firmy, pomocí měnové reformy peníze). Následně pak z těchto peněz financovali provoz nefungujícího státu až do pádu v roce 1989. 

Inflace se řeší jinými nástroji - úrokové sazby, kurz měny, fiskální politika. První dva nástroje má v gesci centrální banka, třetí nástroj náleží vládě/parlamentní většině. Pro snížení inflace je třeba držet vysoké úrokové sazby, silný kurz koruny a mít restriktivní fiskální politiku (co nejnižší deficit). Těmito nástroji si poradíte s libovolně vysokou inflací. Měnová reforma s tím nemá nic společného. 

ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Práva zaměstnanců

Dobrý den, myslíte, že nová vláda bude stranit zaměstnavatelům a zavedou možnost výpovědi i bez udání důvodu pro zaměstnance? Nebo nějaké omezování práv zaměstnanců?

Dobrý den,

vláda koalic SPOLU a PirSTAN bude představovat demokratickou a prozápadně orientovanou vládu. Charakteristickým rysem demokratických západních států jsou nejvyšší možná práva zaměstnanců. Přestože mnozí demagogové šíří mezi lidmi strach ze západní demokracie a spásu hledají ve východních autokraciích, na otázku "kde se mají zaměstnanci lépe/kde mají zaměstnanci větší práva" existuje velmi jednoduchá odpověď. Na jedné straně máte země jako Čína, Rusko, KLDR, Venezuela a na straně druhé Německo, Francii a Británii. Rozdíl v právech zaměstnanců, v jejich životní úrovni, péči (zdravotnictví, ekologie, sociální politika) a materiálním zabezpečení je propastný. 

Témata jako "výpověď bez udání důvodu" nebo "délka výpovědní lhůty" nejsou v ČR vůbec aktuální. Naopak, od roku 2015 trpí ČR permanentním nedostatkem zaměstnanců. Nezaměstnanost je dlouhodobě pod přirozenou úrovní, máme více volných pracovních míst než je registrovaných uchazečů na úřadech práce. Zaměstnavatelé si svých zaměstnanců velmi váží neboť dobře ví, že náhrada se za každého odcházejícího pracovníka hledá velmi těžko. Výpovědní lhůta 2 měsíce je pro mnohé zaměstnavatele naopak příliš krátká (dostanete od zaměstnance výpověď na konci měsíce, další měsíc sháníte nového pracovníka a když se Vám zadaří, máte pouhý 1 měsíce na předání práce/zaučení, což ne vždy stačí). 

Od nové vlády se tak spíše dočkáme rozšiřování práv zaměstnanců (flexibilní a zkrácené úvazky, podpora zaměstnávání seniorů a invalidů, podpora matek po rodičovské, atd.), neboť v ČR chybí přinejmenším 0,5 mil. pracovníků napříč všemi obory. A chceme-li dostat více lidí do pracovního procesu, musíme podmínky zatraktivnit. 

ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Pojmy ve slovníku

Kupní síla

Kupní síla je termín, který často slyšíme v souvislosti s ekonomikou země, osobními financemi nebo měnovou politikou. Ale co to vlastně znamená, a proč je tak důležitá? V tomto článku se podíváme na základy kupní síly a její dopad na každodenní život.

Co je to kupní síla?

Definice: Kupní síla vyjadřuje množství zboží a služeb, které můžete koupit za určité množství peněz. S růstem inflace, když ceny zboží a služeb stoupají, klesá kupní síla peněz.

Měřítko: Často se měří v reálných platech, které jsou upraveny o inflaci, aby odrážely skutečnou hodnotu peněz.

Faktory ovlivňující: Mezi hlavní faktory patří inflační sazby, měnová politika, celková produkce země a mezinárodní obchodní vztahy.

Důsledky změn v kupní síle
Pro domácnosti

Výhoda: Při rostoucí kupní síle si lidé mohou dovolit více zboží a služeb, což vede ke zvyšování životní úrovně.

Nevýhoda: Pokles kupní síly může znamenat, že domácnosti budou muset šetřit nebo se vzdát některých výdajů.

Pro podniky

Výhoda: Rostoucí kupní síla může vést k vyšší poptávce po produktech a službách, což může stimulovat růst.

Nevýhoda: Klesající kupní síla může znamenat nižší prodeje a tím pádem i nižší zisky.

Pro ekonomiku

Výhoda: Stabilní nebo rostoucí kupní síla může podporovat ekonomický růst a stabilitu.

Nevýhoda: Rychle klesající kupní síla může signalizovat hospodářskou krizi nebo recesi.

Porozumění kupní síle je klíčem k pochopení širšího ekonomického kontextu a jeho dopadu na naše osobní finance. Správné monitorování a reakce na změny v kupní síle může pomoci jednotlivcům i podnikům lépe se přizpůsobit ekonomickému prostředí.

ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM
REKLAMA

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena