Banky.cz Články Spoření Úroky na spořicích účtech začaly znovu růst. Víte, kde dosáhnete i na 1%?

Úroky na spořicích účtech začaly znovu růst. Víte, kde dosáhnete i na 1%?

4.10.2021 Spoření

Covid. Slovo, které obzvlášť nenávidí lidé, kteří měli uloženou většinu svých úspor na spořicích účtech. Kvůli covidové pandemii a vládním opatřením totiž úroky u spoření propadly téměř k nule. Nyní se ale začíná blýskat na lepší časy. Sazby znovu rostou a někde dosáhnete i na víc než 1 %.

Sledovat vývoj úrokových sazeb u spořicích účtů bylo v posledních dvou letech jen pro silné povahy. Zatímco ještě loni na jaře atakovali někteří poskytovatelé 2% hranici, postupně sazby klesly až k 0,5 %.

A někde dokonce ještě níž.

Nyní ale opět rostou. Aktuálně dosáhnete i na úrok 1,58 %, a to u Trinity Bank.

V hlavní roli ČNB

Jak už jsme zmínili, na vývoji úrokových sazeb se výrazně podepsala koronavirová pandemie. Přesněji způsob, jakým na ni a na následná vládní opatření reagovala Česká národní banka.

Postupně totiž snížila své úrokové sazby. Jen základní (repo) sazba klesla z 2,25 % až na 0,25 %.

Banka tím chtěla zajistit dostupnější úvěry pro firmy i jednotlivce. A pomoci jim tak k překonání složitého období. Pokles sazeb znamenal přitom nejen dostupnější úvěry (jak to ukázaly zejména hypotéky), ale také minimální zhodnocení u spořicích produktů.

Zdá se ale, že nejhorší je konečně za námi. A proto je na čase bojovat s prudce rostoucí inflací, která v srpnu překonala dokonce 4% hranici.

Centrální banka tedy začala repo sazbu postupně zvyšovat. Od začátku roku sáhla k tomuto kroku už třikrát – naposledy minulý čtvrtek, kdy ji dokonce zdvojnásobila. Z 0,75 % vyskočila na 1,5 %.

Je tak nejvýš od konce března 2020.

Aktuální maximum: 1,58 %

Nejvýrazněji zatím na růst úrokových sazeb reagovaly:

Všechny aktuálně nabízí úrok nad 1 %.

Nad tuto úroveň se o jednu desetinu dostala také J&T Banka, která ale podmiňuje založení spořicího účtu vkladem alespoň 1 000 000 korun.

Penzijní spoření ČS s bonusem

Aktuálně tak nejlepší podmínky najdete u Trinity Bank. Od 1. října poskytuje u spořicího účtu úrok 1,58 %, a to bez jakýchkoliv omezení.

Creditas nabízí až 1,3 %

Nadstandardní úročení nově nabízí také Banka Creditas. Na spořicím účtu slibuje úrok až 1,3 %, který platí pro úspory do 350 000 korun.

Všechny vklady nad tuto částku se pak úročí sazbou 0,7 %. I ta je ale vyšší než úroky u většiny poskytovatelů na trhu.

Z TOP 3 zůstala jen Hello Bank!

Z trojice poskytovatelů, kteří aktuálně nabízí na běžně dostupných spořicích účtech nejvyšší úroky, se na špici dlouhodobě drží pouze Hello Bank!

Loni na podzim se totiž dělila o druhé místo s Equa bank. Výhodnější spoření tehdy nabízela pouze mBank.

Aktuálně Hello Bank! nabízí skoro stejné podmínky jako loni na podzim. Úrok je 1 % a jediný rozdíl je v limitu vkladů, na které se toto zhodnocení vztahuje. Zatímco do konce minulého roku to bylo 300 000 korun, nyní je to o 100 000 korun méně.

Vklady nad 200 000 korun se přitom neúročí vůbec.

mBank i Equa bank výrazně ztratily

A jak jsou na tom zbývající loňští premianti?

mBank loni touto dobou nabízela u svého spoření úrok 1,2 %. Postupně ho ale snižovala, až se zastavil na sazbě 0,4 %. A to pro vklady do 100 000 korun.

Pokud tuto částku překonáte, spadne zhodnocení prakticky na nulu – přesně na 0,01 %.

Zároveň ale můžete u spoření stanovit až 8 různých cílů a v každém z nich máte limit 100 000 korun. V praxi se tedy úrok 0,4 % vztahuje až na vklady do 800 000 korun.

Na 0,4 % klesla také sazba spořicího účtu HIT u Equa bank. A to z loňského 1 %.

Úrok 0,4 % se navíc týká pouze úspor do 200 000 korun. Jakýkoliv vklad nad tuto částku banka úročí sazbou 0,1 %.

Stavební spoření ČS s bonusem 7 500 Kč

K získání vyšší sazby pak musíte alespoň 3× měsíčně zaplatit kartou nebo mít prostřednictvím Equa bank investováno alespoň 50 000 korun.

Brzy přijde další růst

Zmíněné banky přitom dlouhodobě nabízely nejlépe úročené spořicí účty na trhu. Je tedy otázkou, jestli se pokusí znovu dostat na špici.

Nahrát tomu může současné zvyšování sazeb České národní banky. Poskytovatelé díky němu mají větší prostor pro růst sazeb. A je pravděpodobné, že se to brzy projeví i u spořicích účtů.

Proto si nezapomeňte před výběrem nového spoření projít aktuální srovnání spořicích účtů. Jen tak sáhnete vždy po té nejlepší variantě.

Naspořte si rezervu na nečekané výdaje

Problém je, že se kvůli prudkému růstu cen výrazně rozevřely pomyslné nůžky mezi inflací a výnosy spoření. A ani aktuální zvyšování úroků tento rozdíl příliš nezmírnilo.

Dá se však čekat, že se České národní bance postupně podaří inflaci poněkud srazit. A zmíněný rozdíl tak klesne.

Přesto počítejte s tím, že spořicí účet vaše peníze před inflací plně neochrání. V současnosti to dokáží pouze investice a stavební spoření, kde se díky státnímu příspěvku šplhá zhodnocení i přes 4 %.

Přesto má spořicí účet svůj smysl.

Je ideálním místem, kam si uložit peníze, které využijete jako finanční rezervu. Hodnota peněz neklesá tak rychle jako na běžném účtu a zároveň máte své úspory hned po ruce.

A na rozdíl od investic jsou vaše vklady pojištěné.Nejlepší způsob spoření!

ANKETA k článku Úroky na spořicích účtech začaly znovu růst. Víte, kde dosáhnete i na 1%?

Máte peníze úročeny více než 1%?

Počet odpovědí: 153

KOMENTÁŘE k článku Úroky na spořicích účtech začaly znovu růst. Víte, kde dosáhnete i na 1%?

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Jak vysoký budete mít důchod?

22.11.2023 Spoření

S probíhající důchodovou reformou se stále více lidem vkrádá otázka, jak vysoký vlastně budou mít důchod, až se do něj dostanou, jak důchodový systém v ČR vlastně funguje nebo jak se bude vyvíjet hranice pro důchodový věk. Podívejme se na současný výpočet výše důchodu a jak by se, podle vládních návrhů, měl postupně měnit. Ukážeme, kam pro informativní výpočet důchodu a jak zvýšit důchod s využitím jednoduché administrativy.

Možnosti spoření na důchod

27.10.2023 Spoření

V současnosti probíhající změny v oblasti důchodů, a k nim další projednávaná opatření ukazují, že to český stát myslí s individualizací důchodového zabezpečení opravdu vážně. Raketově roste důležitost spoření na důchod. Ať je vám 20 nebo 50, bez svého důchodového připojištění či spoření, nebo jiné formy úspor na stáří se zkrátka neobejdete.

Důchodová reforma a penzijní spoření - jaké změny čekat

20.10.2023 Spoření

Důchodová reforma teď hýbá nejen českou politickou scénou. Nenechá spát ani většinu z nás, kteří jsme v aktivním věku, důchod se nás bude týkat až za nějaký čas, ale potřebujeme se na něj připravit. Stát totiž dává stále hlasitěji najevo, že od penzí vyměřených v budoucnosti nijak vysoké částky čekat nemůžeme. O to pádnější důvod zajistit si doplňkový příjem ke státnímu důchodu co nejdříve!

Spoření pro děti: průvodce spořicími produkty pro děti

23.6.2023 Spoření

Spoříte dětem, ale chtěli byste škálu spoření rozšířit? Nebo o spoření teprve uvažujete, a hledáte si první informace? Přistáli jste na správné místo: v průvodci spořicími produkty pro děti. Dozvíte se detaily o dětských účtech, o stavebním spoření, penzijním spoření pro děti, i o dětských vkladních knížkách. Čemu dát přednost, už si musíte zvolit sami, ale s naší informační podporou.

Penzijní spoření čekají 3 zásadní změny. Mají motivovat k ukládání více peněz

5.6.2023 Spoření

Změna ve výši státních příspěvků i ve vyplácení naspořených peněz. Penzijní spoření čeká podle plánů ministerstva práce a sociálních věcí výrazná obměna. A to už od příštího roku. Ministr Marian Jurečka chce totiž lidi motivovat, aby víc spořili a zároveň, aby peníze skutečně používali jako přilepšení k důchodu.

Z naší bankovní poradny

Pojmy ve slovníku

100% Hypotéka

Půjčka, která pokryje celou koupi. Taková je 100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte.

Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější.

V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %.

Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku.

Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit.

Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu.

Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem.

Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření.

ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Daňové zvýhodnění

Daňové zvýhodnění je výhoda poskytnutá státem, která umožňuje jednotlivcům nebo podnikům snížit svou daňovou zátěž. To může být ve formě snížení daně, odpočtu daní, nebo úlevy od daní. Daňová zvýhodnění mohou být zaměřena na podporu určitých činností, jako je investování do výzkumu a vývoje, nebo na podporu sociálních cílů, jako je poskytování dostupného bydlení.

Daňová úleva pro podniky

Investice do výzkumu a vývoje: Podniky, které investují do výzkumu a vývoje, mohou být oprávněny k daňovým úlevám. Tyto úlevy mohou být ve formě přímého snížení daně, nebo odpočtu nákladů na výzkum a vývoj od daně.

Poskytování pracovních míst: Některé země nabízejí daňová zvýhodnění podnikům, které vytvářejí nová pracovní místa, zejména v oblastech s vysokou nezaměstnaností.

Investice do ekologicky šetrných technologií: Podniky, které investují do ekologicky šetrných technologií, mohou být oprávněny k daňovým úlevám.

Daňová úleva pro jednotlivce

Hypoteční úroky: V některých zemích mohou jednotlivci odečíst úroky zaplacené na hypotéku od svých daní.

Příspěvky na penzijní spoření: Příspěvky na penzijní spoření mohou být odečteny od daní.

Darování charitativním organizacím: Darování peněz nebo majetku charitativním organizacím mohou být také odečteny od daní.

Daňová zvýhodnění mohou mít významný dopad na ekonomiku a společnost, protože mohou podporovat investice a růst, a mohou pomoci dosáhnout sociálních cílů.

ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM
REKLAMA

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena