Banky.cz Články Spoření Úroky na spořicích účtech začaly znovu růst. Víte, kde dosáhnete i na 1%?

Úroky na spořicích účtech začaly znovu růst. Víte, kde dosáhnete i na 1%?

4.10.2021 Spoření

Covid. Slovo, které obzvlášť nenávidí lidé, kteří měli uloženou většinu svých úspor na spořicích účtech. Kvůli covidové pandemii a vládním opatřením totiž úroky u spoření propadly téměř k nule. Nyní se ale začíná blýskat na lepší časy. Sazby znovu rostou a někde dosáhnete i na víc než 1 %.

Sledovat vývoj úrokových sazeb u spořicích účtů bylo v posledních dvou letech jen pro silné povahy. Zatímco ještě loni na jaře atakovali někteří poskytovatelé 2% hranici, postupně sazby klesly až k 0,5 %.

A někde dokonce ještě níž.

Nyní ale opět rostou. Aktuálně dosáhnete i na úrok 1,58 %, a to u Trinity Bank.

V hlavní roli ČNB

Jak už jsme zmínili, na vývoji úrokových sazeb se výrazně podepsala koronavirová pandemie. Přesněji způsob, jakým na ni a na následná vládní opatření reagovala Česká národní banka.

Postupně totiž snížila své úrokové sazby. Jen základní (repo) sazba klesla z 2,25 % až na 0,25 %.

Banka tím chtěla zajistit dostupnější úvěry pro firmy i jednotlivce. A pomoci jim tak k překonání složitého období. Pokles sazeb znamenal přitom nejen dostupnější úvěry (jak to ukázaly zejména hypotéky), ale také minimální zhodnocení u spořicích produktů.

Zdá se ale, že nejhorší je konečně za námi. A proto je na čase bojovat s prudce rostoucí inflací, která v srpnu překonala dokonce 4% hranici.

Centrální banka tedy začala repo sazbu postupně zvyšovat. Od začátku roku sáhla k tomuto kroku už třikrát – naposledy minulý čtvrtek, kdy ji dokonce zdvojnásobila. Z 0,75 % vyskočila na 1,5 %.

Je tak nejvýš od konce března 2020.

Aktuální maximum: 1,58 %

Nejvýrazněji zatím na růst úrokových sazeb reagovaly:

Všechny aktuálně nabízí úrok nad 1 %.

Nad tuto úroveň se o jednu desetinu dostala také J&T Banka, která ale podmiňuje založení spořicího účtu vkladem alespoň 1 000 000 korun.

Aktuálně tak nejlepší podmínky najdete u Trinity Bank. Od 1. října poskytuje u spořicího účtu úrok 1,58 %, a to bez jakýchkoliv omezení.

Creditas nabízí až 1,3 %

Nadstandardní úročení nově nabízí také Banka Creditas. Na spořicím účtu slibuje úrok až 1,3 %, který platí pro úspory do 350 000 korun.

Všechny vklady nad tuto částku se pak úročí sazbou 0,7 %. I ta je ale vyšší než úroky u většiny poskytovatelů na trhu.

Z TOP 3 zůstala jen Hello Bank!

Z trojice poskytovatelů, kteří aktuálně nabízí na běžně dostupných spořicích účtech nejvyšší úroky, se na špici dlouhodobě drží pouze Hello Bank!

Loni na podzim se totiž dělila o druhé místo s Equa bank. Výhodnější spoření tehdy nabízela pouze mBank.

Aktuálně Hello Bank! nabízí skoro stejné podmínky jako loni na podzim. Úrok je 1 % a jediný rozdíl je v limitu vkladů, na které se toto zhodnocení vztahuje. Zatímco do konce minulého roku to bylo 300 000 korun, nyní je to o 100 000 korun méně.

Vklady nad 200 000 korun se přitom neúročí vůbec.

mBank i Equa bank výrazně ztratily

A jak jsou na tom zbývající loňští premianti?

mBank loni touto dobou nabízela u svého spoření úrok 1,2 %. Postupně ho ale snižovala, až se zastavil na sazbě 0,4 %. A to pro vklady do 100 000 korun.

Pokud tuto částku překonáte, spadne zhodnocení prakticky na nulu – přesně na 0,01 %.

Zároveň ale můžete u spoření stanovit až 8 různých cílů a v každém z nich máte limit 100 000 korun. V praxi se tedy úrok 0,4 % vztahuje až na vklady do 800 000 korun.

Na 0,4 % klesla také sazba spořicího účtu HIT u Equa bank. A to z loňského 1 %.

Úrok 0,4 % se navíc týká pouze úspor do 200 000 korun. Jakýkoliv vklad nad tuto částku banka úročí sazbou 0,1 %.

K získání vyšší sazby pak musíte alespoň 3× měsíčně zaplatit kartou nebo mít prostřednictvím Equa bank investováno alespoň 50 000 korun.

Brzy přijde další růst

Zmíněné banky přitom dlouhodobě nabízely nejlépe úročené spořicí účty na trhu. Je tedy otázkou, jestli se pokusí znovu dostat na špici.

Nahrát tomu může současné zvyšování sazeb České národní banky. Poskytovatelé díky němu mají větší prostor pro růst sazeb. A je pravděpodobné, že se to brzy projeví i u spořicích účtů.

Proto si nezapomeňte před výběrem nového spoření projít aktuální srovnání spořicích účtů. Jen tak sáhnete vždy po té nejlepší variantě.

Naspořte si rezervu na nečekané výdaje

Problém je, že se kvůli prudkému růstu cen výrazně rozevřely pomyslné nůžky mezi inflací a výnosy spoření. A ani aktuální zvyšování úroků tento rozdíl příliš nezmírnilo.

Dá se však čekat, že se České národní bance postupně podaří inflaci poněkud srazit. A zmíněný rozdíl tak klesne.

Přesto počítejte s tím, že spořicí účet vaše peníze před inflací plně neochrání. V současnosti to dokáží pouze investice a stavební spoření, kde se díky státnímu příspěvku šplhá zhodnocení i přes 4 %.

Přesto má spořicí účet svůj smysl.

Je ideálním místem, kam si uložit peníze, které využijete jako finanční rezervu. Hodnota peněz neklesá tak rychle jako na běžném účtu a zároveň máte své úspory hned po ruce.

A na rozdíl od investic jsou vaše vklady pojištěné.

ANKETA k článku Úroky na spořicích účtech začaly znovu růst. Víte, kde dosáhnete i na 1%?

Máte peníze úročeny více než 1%?

Počet odpovědí: 153

KOMENTÁŘE k článku Úroky na spořicích účtech začaly znovu růst. Víte, kde dosáhnete i na 1%?

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Zhodnocení až 5,7 %. I to aktuálně nabízí stavební spoření

19.9.2022 Spoření

Výnos, na který ostatní spořicí produkty nedosáhnou. To i nadále nabízí stavební spoření. Díky státní podpoře své peníze zhodnotíte až o 5,7 %. Problém je, že současná vláda uvažuje o zrušení této podpory. I kdyby k tomu však došlo, zachová si stavebko jednu zásadní výhodu, na kterou ostatní spoření nestačí.

Stavební spoření: víc nových smluv, méně úvěrů. Kvůli úrokům

22.8.2022 Spoření

Vysoké úroky. Faktor, který nahrává novým smlouvám na stavební spoření, zároveň ale vede k tomu, že ubývá úvěrů ze stavebka. Vyplývá to ze statistik za první polovinu letošního roku. Podle nich lidé uzavřeli 277 494 nových smluv o stavebním spoření, což je o 12 % víc než loni za stejné období.

Obliba stavebního spoření klesá. Láká jen třetinu lidí

25.7.2022 Spoření

Méně atraktivní než dříve. Stavební spoření postupně ztrácí svou vysokou oblibu. Podle nedávného průzkumu ČSOB Stavební spořitelny je tato forma zhodnocení peněz aktuálně atraktivní jen pro zhruba třetinu lidí. Ještě před dvěma lety přitom stavební spoření lákalo 57 % respondentů.

Jak získat úspory pro děti? Většina rodičů volí stavebko

27.6.2022 Spoření

Když spořit dětem na budoucnost, tak pomocí stavebního spoření. Takový je přístup většiny českých rodičů. Ukázal to nedávný průzkum ČSOB stavební spořitelny, podle kterého 55 % lidí odkládá peníze stranou pro své děti. Chtějí jim tak usnadnit start do života.

Úrok nad 4 % na spořicím účtu nabízí stále víc bank. Ale pozor na podmínky

13.6.2022 Spoření

Mít peníze uložené na spořicím účtu je stále výhodnější. Přibývá totiž bank, které nabízejí úrok nad 4 %. I když tato sazba nevyrovná splašenou inflaci, stále je to lepší varianta, než nechat peníze ležet na běžném účtu nebo pod matrací. Bez zhodnocení vám inflace každý rok ukousne víc než desetinu z vašich úspor.

REKLAMA

Srovnáváme hypotéky od