Covid. Slovo, které obzvlášť nenávidí lidé,
kteří měli uloženou většinu svých úspor na spořicích účtech. Kvůli covidové
pandemii a vládním opatřením totiž úroky u spoření propadly téměř k nule. Nyní
se ale začíná blýskat na lepší časy. Sazby znovu rostou a někde dosáhnete i na
víc než 1 %.
Sledovat vývoj úrokových sazeb u spořicích
účtů bylo v posledních dvou letech jen pro silné povahy. Zatímco ještě loni na
jaře atakovali někteří poskytovatelé 2% hranici, postupně sazby klesly až k 0,5
%.
A někde dokonce ještě níž.
Nyní ale opět rostou. Aktuálně dosáhnete i na úrok 1,58 %, a to u Trinity Bank.
Jak už jsme zmínili, na vývoji úrokových sazeb se výrazně podepsala koronavirová pandemie. Přesněji způsob, jakým na ni a na následná vládní opatření reagovala Česká národní banka.
Postupně totiž snížila své úrokové sazby. Jen základní (repo) sazba klesla z 2,25 % až na 0,25 %.
Banka tím chtěla zajistit dostupnější úvěry pro firmy i jednotlivce. A pomoci jim tak k překonání složitého období. Pokles sazeb znamenal přitom nejen dostupnější úvěry (jak to ukázaly zejména hypotéky), ale také minimální zhodnocení u spořicích produktů.
Zdá se ale, že nejhorší je konečně za námi. A proto je na čase bojovat s prudce rostoucí inflací, která v srpnu překonala dokonce 4% hranici.
Centrální banka tedy začala repo sazbu postupně zvyšovat. Od začátku roku sáhla k tomuto kroku už třikrát – naposledy minulý čtvrtek, kdy ji dokonce zdvojnásobila. Z 0,75 % vyskočila na 1,5 %.
Je tak nejvýš od konce března 2020.
Nejvýrazněji zatím na růst úrokových sazeb reagovaly:
Všechny aktuálně nabízí úrok nad 1 %.
Nad tuto úroveň se o jednu desetinu dostala také J&T Banka, která ale podmiňuje založení spořicího účtu vkladem alespoň 1 000 000 korun.
Aktuálně tak nejlepší podmínky najdete u Trinity Bank. Od 1. října poskytuje u spořicího účtu úrok 1,58 %, a to bez jakýchkoliv omezení.
Nadstandardní úročení nově nabízí také Banka Creditas. Na spořicím účtu slibuje úrok až 1,3 %, který platí pro úspory do 350 000 korun.
Všechny vklady nad tuto částku se pak úročí sazbou 0,7 %. I ta je ale vyšší než úroky u většiny poskytovatelů na trhu.
Z trojice poskytovatelů, kteří aktuálně nabízí na běžně dostupných spořicích účtech nejvyšší úroky, se na špici dlouhodobě drží pouze Hello Bank!
Loni na podzim se totiž dělila o druhé místo s Equa bank. Výhodnější spoření tehdy nabízela pouze mBank.
Aktuálně Hello Bank! nabízí skoro stejné podmínky jako loni na podzim. Úrok je 1 % a jediný rozdíl je v limitu vkladů, na které se toto zhodnocení vztahuje. Zatímco do konce minulého roku to bylo 300 000 korun, nyní je to o 100 000 korun méně.
Vklady nad 200 000 korun se přitom neúročí vůbec.
A jak jsou na tom zbývající loňští premianti?
mBank loni touto dobou nabízela u svého spoření úrok 1,2 %. Postupně ho ale snižovala, až se zastavil na sazbě 0,4 %. A to pro vklady do 100 000 korun.
Pokud tuto částku překonáte, spadne zhodnocení prakticky na nulu – přesně na 0,01 %.
Zároveň ale můžete u spoření stanovit až 8 různých cílů a v každém z nich máte limit 100 000 korun. V praxi se tedy úrok 0,4 % vztahuje až na vklady do 800 000 korun.
Na 0,4 % klesla také sazba spořicího účtu HIT u Equa bank. A to z loňského 1 %.
Úrok 0,4 % se navíc týká pouze úspor do 200 000 korun. Jakýkoliv vklad nad tuto částku banka úročí sazbou 0,1 %.
K získání vyšší sazby pak musíte alespoň 3× měsíčně zaplatit kartou nebo mít prostřednictvím Equa bank investováno alespoň 50 000 korun.
Zmíněné banky přitom dlouhodobě nabízely nejlépe úročené spořicí účty na trhu. Je tedy otázkou, jestli se pokusí znovu dostat na špici.
Nahrát tomu může současné zvyšování sazeb České národní banky. Poskytovatelé díky němu mají větší prostor pro růst sazeb. A je pravděpodobné, že se to brzy projeví i u spořicích účtů.
Proto si nezapomeňte před výběrem nového spoření projít aktuální srovnání spořicích účtů. Jen tak sáhnete vždy po té nejlepší variantě.
Problém je, že se kvůli prudkému růstu cen výrazně rozevřely pomyslné nůžky mezi inflací a výnosy spoření. A ani aktuální zvyšování úroků tento rozdíl příliš nezmírnilo.
Dá se však čekat, že se České národní bance postupně podaří inflaci poněkud srazit. A zmíněný rozdíl tak klesne.
Přesto počítejte s tím, že spořicí účet vaše peníze před inflací plně neochrání. V současnosti to dokáží pouze investice a stavební spoření, kde se díky státnímu příspěvku šplhá zhodnocení i přes 4 %.
Přesto má spořicí účet svůj smysl.
Je ideálním místem, kam si uložit peníze, které využijete jako finanční rezervu. Hodnota peněz neklesá tak rychle jako na běžném účtu a zároveň máte své úspory hned po ruce.
A na rozdíl od investic jsou vaše vklady pojištěné.
Výběr nejlepšího spořicího účtu pro společenství vlastníků jednotek (SVJ) může být klíčovým krokem k zajištění efektivního spravování financí. Nejlepší spořicí účet pro SVJ nabízí výhodné úročení, nízké nebo žádné poplatky za vedení účtu a flexibilní přístup k naspořeným prostředkům. Kromě toho může být důležitá i stabilita banky, která tento účet nabízí, a její schopnost poskytovat kvalitní zákaznický servis.
Dlouhodobá nemoc ovlivní v životě vše, včetně pracovní schopnosti a finanční situace. Jak se ale projeví na budoucím důchodu? Co znamená "dlouhá nemoc" z pohledu důchodového systému, jak ovlivňuje výpočet starobního důchodu a jaké jsou podmínky pro přiznání invalidního důchodu? Má smysl uvažovat o předčasném důchodu v případě dlouhodobé nemoci? A jaké dokumenty budete potřebovat pro žádost o důchod při dlouhodobé nemoci?
Zvažujete odchod do důchodu, ať už řádného, nebo dřívějšího, ale nejste si jisti, kdy na něj máte nárok a co k jeho vyřízení potřebujete? V našem článku se dozvíte vše podstatné o podmínkách pro přiznání starobního důchodu, předčasného důchodu a předdůchodu. Také o výpočtu jeho výše a možnostech přivýdělku. Poradíme vám také, jak si co nejlépe zajistit finanční prostředky na stáří a jak se na důchod připravit jako OSVČ.
Rok 2024 přináší významné změny v oblasti penzijního spoření, které se dotýkají jak výše státních příspěvků, tak i jejich dostupnosti pro určité skupiny střadatelů. Zatímco maximální státní příspěvek se zvyšuje, senioři pobírající starobní důchod ztrácejí od 1. července nárok na tuto podporu. Některé penzijní společnosti se rozhodly seniorům tuto náhlou změnu alespoň dočasně kompenzovat
Většinu klientů čeká od 1. června 2024 u České spořitelny snížení úrokových sazeb na spořicím účtu. Důvodem je podle Spořitelny vývoj na trhu a kroky konkurence. Jaké budou nové výše úroků a jaké zhodnocení vkladů můžete získat u ostatních bank?
KOMENTÁŘE k článku Úroky na spořicích účtech začaly znovu růst. Víte, kde dosáhnete i na 1%?
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.