Banky.cz Banky.cz Články Spoření Úroky na spořicích účtech začaly znovu růst. Víte, kde dosáhnete i na 1%?

Úroky na spořicích účtech začaly znovu růst. Víte, kde dosáhnete i na 1%?

Úroky na spořicích účtech začaly znovu růst. Víte, kde dosáhnete i na 1%?
4.10.2021, Spoření

Covid. Slovo, které obzvlášť nenávidí lidé, kteří měli uloženou většinu svých úspor na spořicích účtech. Kvůli covidové pandemii a vládním opatřením totiž úroky u spoření propadly téměř k nule. Nyní se ale začíná blýskat na lepší časy. Sazby znovu rostou a někde dosáhnete i na víc než 1 %.

Sledovat vývoj úrokových sazeb u spořicích účtů bylo v posledních dvou letech jen pro silné povahy. Zatímco ještě loni na jaře atakovali někteří poskytovatelé 2% hranici, postupně sazby klesly až k 0,5 %.

A někde dokonce ještě níž.

Nyní ale opět rostou. Aktuálně dosáhnete i na úrok 1,58 %, a to u Trinity Bank.

V hlavní roli ČNB

Jak už jsme zmínili, na vývoji úrokových sazeb se výrazně podepsala koronavirová pandemie. Přesněji způsob, jakým na ni a na následná vládní opatření reagovala Česká národní banka.

Postupně totiž snížila své úrokové sazby. Jen základní (repo) sazba klesla z 2,25 % až na 0,25 %.

Banka tím chtěla zajistit dostupnější úvěry pro firmy i jednotlivce. A pomoci jim tak k překonání složitého období. Pokles sazeb znamenal přitom nejen dostupnější úvěry (jak to ukázaly zejména hypotéky), ale také minimální zhodnocení u spořicích produktů.

Zdá se ale, že nejhorší je konečně za námi. A proto je na čase bojovat s prudce rostoucí inflací, která v srpnu překonala dokonce 4% hranici.

Centrální banka tedy začala repo sazbu postupně zvyšovat. Od začátku roku sáhla k tomuto kroku už třikrát – naposledy minulý čtvrtek, kdy ji dokonce zdvojnásobila. Z 0,75 % vyskočila na 1,5 %.

Je tak nejvýš od konce března 2020.

Aktuální maximum: 1,58 %

Nejvýrazněji zatím na růst úrokových sazeb reagovaly:

Všechny aktuálně nabízí úrok nad 1 %.

Nad tuto úroveň se o jednu desetinu dostala také J&T Banka, která ale podmiňuje založení spořicího účtu vkladem alespoň 1 000 000 korun.

Aktuálně tak nejlepší podmínky najdete u Trinity Bank. Od 1. října poskytuje u spořicího účtu úrok 1,58 %, a to bez jakýchkoliv omezení.

Creditas nabízí až 1,3 %

Nadstandardní úročení nově nabízí také Banka Creditas. Na spořicím účtu slibuje úrok až 1,3 %, který platí pro úspory do 350 000 korun.

Všechny vklady nad tuto částku se pak úročí sazbou 0,7 %. I ta je ale vyšší než úroky u většiny poskytovatelů na trhu.

Z TOP 3 zůstala jen Hello Bank!

Z trojice poskytovatelů, kteří aktuálně nabízí na běžně dostupných spořicích účtech nejvyšší úroky, se na špici dlouhodobě drží pouze Hello Bank!

Loni na podzim se totiž dělila o druhé místo s Equa bank. Výhodnější spoření tehdy nabízela pouze mBank.

Aktuálně Hello Bank! nabízí skoro stejné podmínky jako loni na podzim. Úrok je 1 % a jediný rozdíl je v limitu vkladů, na které se toto zhodnocení vztahuje. Zatímco do konce minulého roku to bylo 300 000 korun, nyní je to o 100 000 korun méně.

Vklady nad 200 000 korun se přitom neúročí vůbec.

mBank i Equa bank výrazně ztratily

A jak jsou na tom zbývající loňští premianti?

mBank loni touto dobou nabízela u svého spoření úrok 1,2 %. Postupně ho ale snižovala, až se zastavil na sazbě 0,4 %. A to pro vklady do 100 000 korun.

Pokud tuto částku překonáte, spadne zhodnocení prakticky na nulu – přesně na 0,01 %.

Zároveň ale můžete u spoření stanovit až 8 různých cílů a v každém z nich máte limit 100 000 korun. V praxi se tedy úrok 0,4 % vztahuje až na vklady do 800 000 korun.

Na 0,4 % klesla také sazba spořicího účtu HIT u Equa bank. A to z loňského 1 %.

Úrok 0,4 % se navíc týká pouze úspor do 200 000 korun. Jakýkoliv vklad nad tuto částku banka úročí sazbou 0,1 %.

K získání vyšší sazby pak musíte alespoň 3× měsíčně zaplatit kartou nebo mít prostřednictvím Equa bank investováno alespoň 50 000 korun.

Brzy přijde další růst

Zmíněné banky přitom dlouhodobě nabízely nejlépe úročené spořicí účty na trhu. Je tedy otázkou, jestli se pokusí znovu dostat na špici.

Nahrát tomu může současné zvyšování sazeb České národní banky. Poskytovatelé díky němu mají větší prostor pro růst sazeb. A je pravděpodobné, že se to brzy projeví i u spořicích účtů.

Proto si nezapomeňte před výběrem nového spoření projít aktuální srovnání spořicích účtů. Jen tak sáhnete vždy po té nejlepší variantě.

Naspořte si rezervu na nečekané výdaje

Problém je, že se kvůli prudkému růstu cen výrazně rozevřely pomyslné nůžky mezi inflací a výnosy spoření. A ani aktuální zvyšování úroků tento rozdíl příliš nezmírnilo.

Dá se však čekat, že se České národní bance postupně podaří inflaci poněkud srazit. A zmíněný rozdíl tak klesne.

Přesto počítejte s tím, že spořicí účet vaše peníze před inflací plně neochrání. V současnosti to dokáží pouze investice a stavební spoření, kde se díky státnímu příspěvku šplhá zhodnocení i přes 4 %.

Přesto má spořicí účet svůj smysl.

Je ideálním místem, kam si uložit peníze, které využijete jako finanční rezervu. Hodnota peněz neklesá tak rychle jako na běžném účtu a zároveň máte své úspory hned po ruce.

A na rozdíl od investic jsou vaše vklady pojištěné.

ANKETA k článku "Úroky na spořicích účtech začaly znovu růst. Víte, kde dosáhnete i na 1%?"

Máte peníze úročeny více než 1%?
Počet odpovědí: 124

KOMENTÁŘE k článku Úroky na spořicích účtech začaly znovu růst. Víte, kde dosáhnete i na 1%?

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Stavební spoření bez vstupního poplatku už nabízí všech 5 spořitelen

Stavební spoření bez vstupního poplatku už nabízí všech 5 spořitelen

18.10.2021, Spoření, Autor: Jan Budín

Plánujete založení stavebního spoření? Teď je ideální čas. Až do konce roku si ho totiž můžete sjednat zdarma. Bez ohledu na to, pro jakou stavební spořitelnu se rozhodnete.

Stavební spoření pro děti: Nabízí výhodnější podmínky i složitější ukončení

Stavební spoření pro děti: Nabízí výhodnější podmínky i složitější ukončení

19.9.2021, Spoření, Autor: Jan Budín

Jak pomoci dětem se startem do života? Přece pomocí stavebního spoření. Podobně uvažuje řada lidí. Stavebko totiž přináší ze všech spořicích produktů nejlepší zhodnocení. Má ale svá specifika – a o stavebním spoření pro děti to platí dvojnásob.

Spoření? Třetina lidí má rezervu na víc než 4 měsíce

Spoření? Třetina lidí má rezervu na víc než 4 měsíce

8.9.2021, Spoření, Autor: Jan Budín

Zatímco jedni vydrží bez příjmů klidně přes půl roku, druzí žijí od výplaty k výplatě a úspory jim nestačí ani na měsíc. Vyplývá to z nedávného průzkumu, který si nechala zpracovat Raiffeisenbank.

Chcete nejvýhodnější stavebko? Přidejte k němu běžný účet

Chcete nejvýhodnější stavebko? Přidejte k němu běžný účet

23.8.2021, Spoření, Autor: Jan Budín

Jak získat nejlepší stavební spoření? Podle aktuálního srovnání ho nabízejí Raiffeisen stavební spořitelna a ČSOB Stavební spořitelna. Má to však háček. Pro získání prémií si musíte založit u dané banky běžný účet.

ČSOB ruší vstupní poplatek u stavebního spoření. Jako první v Česku

ČSOB ruší vstupní poplatek u stavebního spoření. Jako první v Česku

26.7.2021, Spoření, Autor: Jan Budín

Sjednat si stavební spoření je od července výrazně výhodnější. ČSOB Stavební spořitelna totiž jako první na našem trhu definitivně zrušila poplatek za založení „stavebka”. Časem by se navíc mohli přidat i další poskytovatelé. Dosud přitom spořitelny podobnou možnost nabízely jen v různých akcích.Banky v ČR