Banky.cz Články Spoření Jak vybrat nejvýhodnější spořicí účet: 4 kritéria, na která si musíte dát pozor

Jak vybrat nejvýhodnější spořicí účet: 4 kritéria, na která si musíte dát pozor

15.11.2019 Spoření

Co nejvyšší úrok. To je pro spoustu lidí jediné kritérium, podle kterého vybírají spořicí účet. Jenže aby se opravdu vyplatil, musíte toho sledovat mnohem víc. Podívejte se proto na 4 věci, na které nesmíte pří výběru nejvýhodnějšího spořicího účtu zapomenout.

Než si ukážeme, podle čeho spořicí účet vybírat, připomeneme si, k čemu vlastně slouží. Spousta lidí si ho totiž založí, jenže pak si nechá většinu peněz na běžném účtu. A to je zbytečná chyba.

Kdy a proč zvolit spořicí účet

Úloha spořicího účtu je jednoduchá. Má fungovat jako rezerva pro případ nenadálých výdajů. Rezerva, na kterou můžete kdykoliv sáhnout a která se zároveň průběžně zhodnocuje. Z tohoto pohledu je rozhodně mnohem vhodnější než běžný účet nebo například termínovaný vklad.

Hlavní výhodou oproti běžnému účtu je právě úročení vkladů. A přestože ani ten nejlepší spořicí účet s nejvyšším úrokem v současnosti inflaci nepřekoná, ztrácí díky němu vaše úspory hodnotu mnohem pomaleji, než kdybyste je měli jen na klasickém účtu.

Termínovaný vklad na druhou stranu sice přináší vyšší zhodnocení, ale zase nemůžete s penězi libovolně disponovat. Vyplatí se proto spíš v případech, kdy nebudete prostředky nějakou dobu potřebovat.

Jinak řečeno:

  • běžný účet se hodí zejména pro pokrytí aktuálních nákladů
  • a termínovaný vklad zase pro delší uložení peněz

Pro vytvoření finanční rezervy, která vám pomůže řešit nečekané výdaje, je ideální právě spořicí účet. Jak díky své flexibilitě, tak díky úročení vkladů. A právě od těchto výhod se odvíjí i podmínky, které vám pomůžou najít ten nejlepší spořicí účet na trhu.

1. kritérium: úroková sazba

I když jsme v úvodu zmínili, že úrok není jedinou podmínkou pro výběr nejvýhodnějšího spořicího účtu, neznamená to, že byste ho měli přehlížet. Naopak. Je to jedna z jeho zásadních vlastností a výhod.

Jenže pozor – spořicí účet s nejvyšším úrokem nemusí být vždycky nejlepší. Často se totiž setkáte s tím, že úroková sazba:

  • je časově omezená
  • má pevnou a bonusovou složku
  • platí jen při splnění určitých podmínek

Časově omezený úrok

Tato varianta je jednou z nejčastějších. Setkáte se s ní zejména u akčních nabídek, které slibují výhodnou úrokovou sazbu. Ovšem často jen na pár měsíců. Poté klesne i hluboko pod průměr.

Úrok rozdělený na dvě části

Podobně to funguje také u spořicích účtů, jejichž úrok je rozdělený na základní a bonusovou část. Základní je zpravidla nízká a máte ji garantovanou trvale.

Bonusová bývá podstatně vyšší a obvykle tvoří většinu celkové úrokové sazby. Jenže bývá časově omezená. Jakmile její platnost vyprší, banka ji nahradí jinou. A její výší vám nikdo nezaručí.

Úrok určený splněním podmínek

Hodně obvyklá je také třetí varianta, kdy je celková výše úroku svázaná s konkrétními podmínkami. Například s povinností platit pravidelně kartou nebo utratit každý měsíc určitou částku.

V takovém případě si promyslete, jestli dokážete požadované podmínky opravdu splnit. A jestli je to pro vás stále výhodné.

Obecně proto hledejte spořicí účty, které garantují úrokovou sazbou dlouhodobě. Jinak můžete za pár měsíců skončit s několikanásobně nižším úročením, než jaké jste čekali.

2. Kritérium: limity

S výší úroku na spořicím účtu úzce souvisí i limity. Můžou určovat jak minimální, tak maximální částku vkladu. Tedy kolik musíte mít na účtu, abyste slíbený úrok opravdu dostali.

Častěji se setkáte s horní hranicí. Bývá v řádech statisíců a jakmile máte na spořicím účtu víc peněz, úročení rapidně klesne. Klidně o víc než 1 procentní bod. A ze slíbených 1,5% je tak najednou třeba jen 0,2%.

Proto si tento limit dobře hlídejte. A jakmile se k němu blížíte, zvažte zřízení spořicího účtu s jinými podmínkami. Anebo ještě lépe – využijte jiné produkty.

U vyšších částek se dá totiž předpokládat, že se alespoň bez části z nich nějakou dobu obejdete. Nic vám tak nebrání sáhnout raději po lépe úročeném termínovaném vkladu. Anebo peníze investovat.

Kromě maximálního limitu se setkáte také s limitem minimálním. Princip jeho fungování je úplně stejný. Tentokrát je ale slíbené úročení dané minimální částkou, kterou musíte na spořicím účtu mít.

3. Kritérium: povinné zřízení běžného účtu

Někteří poskytovatelé podmiňují vytvoření spořicího účtu tím, že si u nich zařídíte i běžný účet (pokud ho ještě nemáte). Při výběru si proto nezapomeňte zkontrolovat, zda tuto podmínku využívají i vytipované banky. A pokud ano, jaké jsou s tím spojené poplatky.

Tyto poplatky nezapomeňte započítat do výdajů souvisejících se spořicím účtem. Podle toho pak odhadnete, jestli se vám nabídka skutečně vyplatí.

Někteří poskytovatelé nabízí zřízení i vedení obou účtů bez poplatků. V takovém případě vám povinné vytvoření běžného účtu příliš vadit nemusí. Jen se ujistěte, že s oběma produkty nejsou spojené žádné další poplatky a podmínky, které by vás omezovaly.

4. Kritérium: poplatky na spořicím účtu

Poplatky nejsou záležitostí pouze běžného účtu. Můžete se s nimi setkat i u těch spořicích (i když zdaleka ne tak často). Pokud jsou také u produktů, ze kterých vybíráte, zjistěte si, jakých služeb se týkají. A poté si projděte jejich výši.

Zároveň si promyslete, kolik peněz chcete na účtu od začátku mít. Podle toho si spočítáte, kolik dostanete každý měsíc na úrocích.

Tuto částku pak porovnejte s poplatky. Díky tomu uvidíte, jestli se vám spořicí účet opravdu vyplatí. A zda každý měsíc nezaplatíte víc, než dostanete.

S výběrem pomůže srovnání spořicích účtů

Sami vidíte, že podmínek, které musíte sledovat, je víc, než se na první pohled zdá. A jejich procházení a porovnávání vám zabere i několik hodin času.

Proto jsme pro vás připravili srovnání spořicích účtů. Díky němu rychle porovnáte úrokovou sazbu i další podmínky, které banky aktuálně nabízejí. Jednoduše tak najdete ten nejlepší spořicí účet přesně podle svých představ.

Záleží tedy jen na vás, jestli dáte přednost minimu poplatků, přívětivým limitům nebo sáhnete po spořicím účtu s nejvyšším úrokem.Nejlepší způsob spoření!

ANKETA k článku Jak vybrat nejvýhodnější spořicí účet: 4 kritéria, na která si musíte dát pozor

Vybíráte spořící produkty jen podle výše úroků?

Počet odpovědí: 197

KOMENTÁŘE k článku Jak vybrat nejvýhodnější spořicí účet: 4 kritéria, na která si musíte dát pozor

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Nejoblíbenější spoření? Podruhé v historii vede spořicí účet

23.1.2023 Spoření

Jak nejlépe a bezpečně zhodnotit peníze? Většina lidí na tuto otázku v současné době odpoví „na spořicím účtu“. Právě ten je totiž aktuálně nejoblíbenějším typem spoření na trhu. Vyplývá to z Barometru obliby spoření, který připravuje Asociace českých stavebních spořitelen.

Stavební spoření - vyplatí se ještě v roce 2023

20.1.2023 Spoření

Stavební spoření v Česku dlouhodobě patří mezi oblíbené finanční produkty. Konec roku 2022 byl ve znamení růstu úrokových sazeb. Bez státního příspěvku by spoření přes stavebko v roce 2023 mohlo lehce ztratit význam. Podíváme se tedy na perspektivu stavebního spoření letos a dalších letech.

Jedničkou českého spořicího trhu je slovenská banka. Nabízí úrok 6,15 %

26.12.2022 Spoření

Úroky na spořicích účtech dál rostou. Nejlepší nabídku v současné době najdete u Všeobecné úverové banky. Tento slovenský poskytovatel začal od listopadu nabízet i v České republice spořicí účet pro fyzické osoby se sazbou 6,15 % ročně.

Úroky na spořicích účtech už překonávají i 6 %

31.10.2022 Spoření

Úrok 6,01 % ročně. A bez podmínek. Tak v současné době vypadá nejvyšší nabídka mezi spořicími účty. Přišla s ní Max banka, která 4. října vznikla přejmenováním původní Expobank CZ a přechodem pod nového majitele – pod Banku Creditas.

Zhodnocení u stavebka je už víc než 6 %. A vstupní poplatek definitivně končí

17.10.2022 Spoření

Ještě vyšší zhodnocení a o něco lepší podmínky. Stavební spořitelny využívají současnou situaci a pomocí nejrůznějších akcí bojují o klienty. Díky tomu můžete dosáhnout na 3% úrokovou sazbu a celkové zhodnocení přes 6 %.

REKLAMA
REKLAMA

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena