Banky.cz Bankovní poradna zdarma Banka #6484, Vyzrazení bankovního tajemství

Jak zjistit, kdo se díval na můj spořicí účet a kde jsou údaje o úniku dat?

30.4.2019 Banka

Dobrý den, na základě přípisu právní zástupkyně exmanželky jsem zjistil, že jsou tam uváděna aktuální data o spořících účtech vedených u ČMSS. K těmto datům mám přístup výhradně já a nikdo jiný. Podal jsem tedy stížnost u banky na únik dat, ale ta tvrdí, že k žádným nedošlo. Pouze přiznala existenci žádosti exmanželky o tyto stavy, ale údajně ji poskytnuta nebyla právě s ohledem na dispoziční právo (nemá přístup). Je jasné, že určitý člověk xy s přístupem do systému banky data vynesl a prozradil. I přes mé stížnosti na tento fakt banka tvrdí, že údaje nikdo neposkytl. Z toho vyplývá, že banka nikdy pochybení osoby XY nepřizná. Můžu jako klient banky požadovat předložení toho kdo a kdy se na můj účet díval? Nebo je v ČR vůbec orgán, kterému je banka povinná tyto údaje předložit? Myslím si, že těchto případů s únikem dat z banky jsou tisíce, jen nikdo neřeší. Prosím tedy o radu jak postupovat.

Dobrý den,

můžete podat stížnost dohledovému orgánu nad bankami (ČNB) nebo spor řešit přes Finančního arbitra, ale v obou případech byste musel dokázat pochybení na straně banky. Nelze vyhotovit něco jako výpis toho, kdo a kdy se na Váš účet díval, protože nic takového neexistuje. Jestli k něčemu takovému došlo, pak se pravděpodobně jednalo o pochybení pobočkového pracovníka, který např. nechal Vaši exmanželku nahlédnout do svého monitoru. Což se bohužel dokazuje velmi obtížně. Doporučuji své finance případně převést do jiné banky. Hello bank aktuálně nabízí na spořícím účtu úrok 1,5%.