Banky.cz Banky.cz Realitní slovník Fond oprav

Fond oprav

Definice Fond oprav

Je fond, který je tvořen vlastníky bytových jednotek a ti jsou povinni měsíčně přispívat dle výše podílu na společných částech domu. Tento fond slouží na správu domu a pozemku.  


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 1.58 %

Dotazy v poradně k Fond oprav

DK

#8829, Jak zdanit příjem z pronájmu?, Daně, 4.2.2020

Dobrý den, jak prosím odvedu daň za podnájem družstevního bytu? Modelový příklad: Nájemníci mi platí celkem 8 000 Kč, já zaplatím družstvu 4 000 Kč za nájem bytu, vodné, stočné, teplo, společné osvětlení chodby, úklid chodby atd. Budu tedy danit těch 8 000 Kč * 12 měsíců = 96 000 Kč (-30% výdajový paušál) nebo pouze 4 000 Kč * 12 = 48 000 Kč (-30% výdajový paušál)? Protože z 8 000 Kč okamžitě přeposílám právě ty 4000 Kč družstvu. Skutečný příjem mám tedy 48 000 Kč ročně. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

u zdanění pronájmu (podnájmu) stejně jako u jiné podnikatelské aktivity máte na výběr ze dvou možností: 

1) jako náklady uplatňujete výdajový paušál (30-80% dle typu podnikatelské činnosti, pro nájem platí sazba 30%) a neuplatňujete skutečné náklady

2) jako náklady uplatňujete skutečné náklady

Platby za nájemné je třeba rozdělit na samotné nájemné a zálohy na služby. Zálohy na služby nejsou vaším příjmem (jedná se pouze o zálohy na služby a energie, které později zúčtujete nájemníkům). Váš příjem je pouze nájemné. Co lze vést jako zálohy na služby a co nikoliv upravuje zákon (např. zálohy na služby, vodné, stočné, energie, plyn, teplo ano, fond oprav ne). 

Příklad: Byt pronajímáte za 8 000 Kč, z čehož nájemné činí 4 000 Kč a zálohy na služby a energie 4 000 Kč. Váš roční příjem je 48 000 Kč a vy můžete uplatnit buď paušál 30% nebo skutečné náklady (např. fond oprav, výdaje za jiné opravy v bytě, atd.). Pokud byste uplatnil 30% paušál, zaplatíte daň z příjmu ve výši 15% ze zisku 33 600 Kč.

Š

#7894, Fond oprav a SVJ, Reality, 1.11.2019

Dobrý den, bydlím v domě, kde je 6 bytů v podílovém vlastnictví a spoříme si na vkladní knížku, vedenou u Poštovní spořitelny, peníze na opravy. Bohužel je vkladní knížka na 2 vkladatele, kdy jednou z nich byla moje maminka. Ta v květnu 2019 zemřela a nyní při dědickém řízení mi bylo sděleno, že dědím "práva ke vkladní knížce, vedené na jména sousedky a mé matky se zůstatkem 168 441,26 Kč s příslušenstvím". Na to "konto" jsem zaplatila notářský poplatek, který byl díky tomuto dědictví, o 2 300 Kč vyšší. Nyní nastala situace, kdy požaduji po ostatních spolubydlících proplacení této částky notářské odměny, neboť nemám samozřejmě v plánu si peníze ponechat. Chci se proto zeptat, jaké jsou v tomto případě práva a povinnosti obou vkladatelů, neboť jsem nařčena i z toho, že se chci obohatit a podobně a celá situace je velice nepříjemná. Na internetu jsem si našla informaci, že by práva měla být pro oba vkladatele stejná. Můžete mi tedy prosím poradit, jak dále postupovat? Děkuji Vám a přeji krásný nejen dnešní den.

Dobrý den,

nejlepší by bylo založit SVJ (Společenství vlastníků bytových jednotek) a pro toto SVJ pak běžný účet (bezplatně nabízí Fio banka). Peníze by pak byly bezpečně uloženy na účtu SVJ a nehrozily by nynější komplikace, kdy mimo úmrtí a dědictví riskujete např. zabavení společných peněz exekutorem v případě dluhů jednotlivce či zpronevěru. Peníze uložené na vkladní knížce či účtu psaném na konkrétní fyzickou osobu (např. Vaši matku či sousedku) totiž mohou být považovány za majetek dané osoby (a nikoliv za společné peníze fondu oprav). 

Poplatek notáři za vyřízení dědictví (2 300 Kč) byste měli rozúčtovat mezi všechny rovným dílem.

NT

#7176, Dosáhnu na hypotéku?, Hypoteční poradna, 28.7.2019

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jestli bych mohla dosáhnout na hypotéku na byt 1,7 mil Kč. jako jednotlivec s čistým příjmem 18 000 Kč, smlouvou na dobu určitou (ještě rok a půl trvání), která byla už 1x po roce prodloužena. Vlastních finančních prostředků mám 0,5 mil. Kč. Děkuji za Váš čas.

Dobrý den,

měsíční splátka hypotéky ve výši 1,7 mil. Kč s úrokem 2,7% a splatností 30 let vychází na necelých 7 000 Kč. Díky vlastním úsporám tak mimo DTI/DSTI splňujete i limit LTV, ale zvládnete vyžít měsíčně z 11 000 Kč? (energie, fond oprav a provoz SVJ, strava, doprava, volnočasové aktivity) Doporučuji kontaktovat naše hypoteční specialisty prostřednictví hypo kalkulačky, kteří s Vámi vše proberou a pokusí se navrhnout optimální řešení.

AN

#6135, Peníze SVJ na osobním účtu majitele bytu, Reality, 4.3.2019

Dobrý den, spoluvlastníme dům s bytovými jednotkami. Několik let jsme platili 500 Kč měsíčně na tzv. "fond oprav". Paní sousedka, která to měla na starosti, peníze vybírala a dávala na vkladní knížku, která kdysi dávno byla založena na jméno jejího manžela a další problémovou sousedku, která už dávno v domě nežila a nic neplatila. Mám dojem, že v roce 2017 byly všechny vklady zablokovány a zabaveny k zaplacení exekucí problémové sousedky. Ale ona na ni nevložila ani korunu. Můžeme podložit knihou, kde se zapisovalo kdo a kolik platil s porovnáním s daty na vkladní knížku. Je možné se dovolat k vrácením přes exekutora? Soudně? S problémovou sousedkou není možné komunikovat, už není ani spoluvlastníkem, podíl vlastní pouze její přítel. Prosím o pomoc, přišli jsme takto o 75 000 Kč, za které jsme mohli aspoň něco opravit v domě, který je v hrozném stavu. Předem děkuji!

Dobrý den,

peníze náležící Společenství vlastníků jednotek (nebo bytovému družstvu) musí být vždy na účtu SVJ/družstva. Není možné, aby se tyto peníze ukládaly na vkladní knížku fyzické osoby (jednoho z majitelů bytu). Nejde jen o exekuci, ale např. úmrtí (peníze spadají do dědického řízení) či riziko zpronevěry. Peníze nepatří na vkladní knížku - výhradně na účet

Můžete-li dokázat, že peníze na vkladní knížce náleží SVJ a nikoliv majiteli vkladní knížky, domáhejte se navrácení peněz podáním vylučovací žaloby k soudu. Nicméně vlastnictví peněz SVJ bude velmi těžké dokázat, neboť peníze byly vkládány na knížku hotově majitelem. Pokud by peníze byly zasílány bezhotovostně na účet, bylo by jasně prokazatelné, kdo, kdy a co platil. 

LK

#3670, Mám šanci získat hypotéku?, Hypoteční poradna, 29.6.2017

Dobry den, chtela bych se zeptat, jestli bych mela nejakou sanci dostat hypoteku. Je mi 33, jsem rozvedena a mam 2 deti. Byt stoji 1 350 000 Kč a vlastni prostredky bohuzel nemam. Mam uver na 350 000 Kč,na ktery mam splatky 5 100 Kč mesicne a momentalne bydlim u rodicu, tudiz neplatim najem za bydleni. A prijem je prumerne 21 000 Kč mesicne. Dekuji za odpoved

Dobrý den,

obávám se, že za těchto okolností na hypotéku bohužel nedosáhnete. Od 4/2017 banky nemohou půjčit více než 90% z hodnoty kupovaného bytu, tedy zájemce o hypotéku musí z vlastních úspor uhradit min. 10% z ceny nemovitosti (ve Vašem případě 135 000 Kč + další 4%/54 000 Kč na úhradu daně z nabytí nemovitosti, splatné do 3 měsíců od vkladu na katastru). 

Druhou komplikací je Váš současný spotřebitelský úvěr 350 000 Kč s měsíčními splátkami 5 100 Kč (přesně tolik byste měsíčně splácela na hypotéku ve výši 1,35 mil. Kč na 30 let). Při čistém příjmu 21 000 Kč Vám na živobytí zbývá jen 15 900 Kč, což při velmi skromném živobytí jen tak tak vystačí na dvě děti. Prostor pro další splátku ve výši 5 000 Kč zde bohužel není. Zbylo by Vám jen 10 900 Kč a z toho byste sebe a dvě děti neuživila (jen na měsíční provoz bytu počítejte cca 5 000 Kč za fond oprav, správu domu, energie, vodu, teplo a internet). Banky v ČR