Banky.cz Banky.cz Realitní slovník Fond oprav

Fond oprav

Definice Fond oprav

Je fond, který je tvořen vlastníky bytových jednotek a ti jsou povinni měsíčně přispívat dle výše podílu na společných částech domu. Tento fond slouží na správu domu a pozemku.  


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 1.48 %

Dotazy v poradně k Fond oprav

E

#11671, Hypotéka, rozvod a dělení nemovitosti, Hypoteční poradna, 5.11.2020

Dobrý den, je možné při rozvodu a společné hypotéce na dům postupovat tak, že díky drobným stavebním úpravám zůstane manžel bydlet v části domu a splátky hypotéky si smluvně rozdělí? Děkuji!

Dobrý den,

splátky hypotéky si nelze smluvně rozdělit, resp. právní váha úvěrové smlouvy podepsané s bankou by převážila nad individuální dohodou sepsanou mezi Vámi a manželem. Za hypotéku ručíte společně a nerozlučně. 

Řešením by bylo dům stavebně rozdělit na 2 samostatné bytové jednotky a nechat tuto změnu zapsat do katastru. Následně by se každý z Vás stal majitelem jedné bytové jednotky a na tu byste mohli mít každý svou hypotéku.

Vše samozřejmě za předpokladu, že banka bude s rozdělením zastaveného domu na jednotky souhlasit. Dále také po vašem zvážení, zda chcete bydlet v jednom domě s člověkem se kterým jste se rozvedla. Myslím tím všechny rozměry takové situace, od osobního denního setkávání se u domu, přes vzájemný "monitoring" nových partnerů, až po finanční příspěvky fond oprav společného domu.

DK

#8829, Jak zdanit příjem z pronájmu?, Daně, 4.2.2020

Dobrý den, jak prosím odvedu daň za podnájem družstevního bytu? Modelový příklad: Nájemníci mi platí celkem 8 000 Kč, já zaplatím družstvu 4 000 Kč za nájem bytu, vodné, stočné, teplo, společné osvětlení chodby, úklid chodby atd. Budu tedy danit těch 8 000 Kč * 12 měsíců = 96 000 Kč (-30% výdajový paušál) nebo pouze 4 000 Kč * 12 = 48 000 Kč (-30% výdajový paušál)? Protože z 8 000 Kč okamžitě přeposílám právě ty 4000 Kč družstvu. Skutečný příjem mám tedy 48 000 Kč ročně. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

u zdanění pronájmu (podnájmu) stejně jako u jiné podnikatelské aktivity máte na výběr ze dvou možností: 

1) jako náklady uplatňujete výdajový paušál (30-80% dle typu podnikatelské činnosti, pro nájem platí sazba 30%) a neuplatňujete skutečné náklady

2) jako náklady uplatňujete skutečné náklady

Platby za nájemné je třeba rozdělit na samotné nájemné a zálohy na služby. Zálohy na služby nejsou vaším příjmem (jedná se pouze o zálohy na služby a energie, které později zúčtujete nájemníkům). Váš příjem je pouze nájemné. Co lze vést jako zálohy na služby a co nikoliv upravuje zákon (např. zálohy na služby, vodné, stočné, energie, plyn, teplo ano, fond oprav ne). 

Příklad: Byt pronajímáte za 8 000 Kč, z čehož nájemné činí 4 000 Kč a zálohy na služby a energie 4 000 Kč. Váš roční příjem je 48 000 Kč a vy můžete uplatnit buď paušál 30% nebo skutečné náklady (např. fond oprav, výdaje za jiné opravy v bytě, atd.). Pokud byste uplatnil 30% paušál, zaplatíte daň z příjmu ve výši 15% ze zisku 33 600 Kč.

Š

#7894, Fond oprav a SVJ, Reality, 1.11.2019

Dobrý den, bydlím v domě, kde je 6 bytů v podílovém vlastnictví a spoříme si na vkladní knížku, vedenou u Poštovní spořitelny, peníze na opravy. Bohužel je vkladní knížka na 2 vkladatele, kdy jednou z nich byla moje maminka. Ta v květnu 2019 zemřela a nyní při dědickém řízení mi bylo sděleno, že dědím "práva ke vkladní knížce, vedené na jména sousedky a mé matky se zůstatkem 168 441,26 Kč s příslušenstvím". Na to "konto" jsem zaplatila notářský poplatek, který byl díky tomuto dědictví, o 2 300 Kč vyšší. Nyní nastala situace, kdy požaduji po ostatních spolubydlících proplacení této částky notářské odměny, neboť nemám samozřejmě v plánu si peníze ponechat. Chci se proto zeptat, jaké jsou v tomto případě práva a povinnosti obou vkladatelů, neboť jsem nařčena i z toho, že se chci obohatit a podobně a celá situace je velice nepříjemná. Na internetu jsem si našla informaci, že by práva měla být pro oba vkladatele stejná. Můžete mi tedy prosím poradit, jak dále postupovat? Děkuji Vám a přeji krásný nejen dnešní den.

Dobrý den,

nejlepší by bylo založit SVJ (Společenství vlastníků bytových jednotek) a pro toto SVJ pak běžný účet (bezplatně nabízí Fio banka). Peníze by pak byly bezpečně uloženy na účtu SVJ a nehrozily by nynější komplikace, kdy mimo úmrtí a dědictví riskujete např. zabavení společných peněz exekutorem v případě dluhů jednotlivce či zpronevěru. Peníze uložené na vkladní knížce či účtu psaném na konkrétní fyzickou osobu (např. Vaši matku či sousedku) totiž mohou být považovány za majetek dané osoby (a nikoliv za společné peníze fondu oprav). 

Poplatek notáři za vyřízení dědictví (2 300 Kč) byste měli rozúčtovat mezi všechny rovným dílem.

NT

#7176, Dosáhnu na hypotéku?, Hypoteční poradna, 28.7.2019

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jestli bych mohla dosáhnout na hypotéku na byt 1,7 mil Kč. jako jednotlivec s čistým příjmem 18 000 Kč, smlouvou na dobu určitou (ještě rok a půl trvání), která byla už 1x po roce prodloužena. Vlastních finančních prostředků mám 0,5 mil. Kč. Děkuji za Váš čas.

Dobrý den,

měsíční splátka hypotéky ve výši 1,7 mil. Kč s úrokem 2,7% a splatností 30 let vychází na necelých 7 000 Kč. Díky vlastním úsporám tak mimo DTI/DSTI splňujete i limit LTV, ale zvládnete vyžít měsíčně z 11 000 Kč? (energie, fond oprav a provoz SVJ, strava, doprava, volnočasové aktivity) Doporučuji kontaktovat naše hypoteční specialisty prostřednictví hypo kalkulačky, kteří s Vámi vše proberou a pokusí se navrhnout optimální řešení.

AN

#6135, Peníze SVJ na osobním účtu majitele bytu, Reality, 4.3.2019

Dobrý den, spoluvlastníme dům s bytovými jednotkami. Několik let jsme platili 500 Kč měsíčně na tzv. "fond oprav". Paní sousedka, která to měla na starosti, peníze vybírala a dávala na vkladní knížku, která kdysi dávno byla založena na jméno jejího manžela a další problémovou sousedku, která už dávno v domě nežila a nic neplatila. Mám dojem, že v roce 2017 byly všechny vklady zablokovány a zabaveny k zaplacení exekucí problémové sousedky. Ale ona na ni nevložila ani korunu. Můžeme podložit knihou, kde se zapisovalo kdo a kolik platil s porovnáním s daty na vkladní knížku. Je možné se dovolat k vrácením přes exekutora? Soudně? S problémovou sousedkou není možné komunikovat, už není ani spoluvlastníkem, podíl vlastní pouze její přítel. Prosím o pomoc, přišli jsme takto o 75 000 Kč, za které jsme mohli aspoň něco opravit v domě, který je v hrozném stavu. Předem děkuji!

Dobrý den,

peníze náležící Společenství vlastníků jednotek (nebo bytovému družstvu) musí být vždy na účtu SVJ/družstva. Není možné, aby se tyto peníze ukládaly na vkladní knížku fyzické osoby (jednoho z majitelů bytu). Nejde jen o exekuci, ale např. úmrtí (peníze spadají do dědického řízení) či riziko zpronevěry. Peníze nepatří na vkladní knížku - výhradně na účet

Můžete-li dokázat, že peníze na vkladní knížce náleží SVJ a nikoliv majiteli vkladní knížky, domáhejte se navrácení peněz podáním vylučovací žaloby k soudu. Nicméně vlastnictví peněz SVJ bude velmi těžké dokázat, neboť peníze byly vkládány na knížku hotově majitelem. Pokud by peníze byly zasílány bezhotovostně na účet, bylo by jasně prokazatelné, kdo, kdy a co platil. 



Banky v ČR