Vlastnické právo představuje právo vlastníka ke svým věcem, které jsou tak jeho majetkem. Obecně platí, že vlastník může svou věc volně držet, užívat a nakládat s ní, eventuálně své vlastnické právo k věci převést na jinou osobu. Je chráněno Listinou základních práv a svobod, která stanoví, že jeho omezení nebo vyvlastnění je možné jen v zákonem stanovených případech a za náhradu. K nabytí vlastnického práva dochází kromě jeho převodu prodejem nebo darováním například děděním, rozhodnutím orgánu veřejné moci, vydržením nebo přírůstkem.
Dobrý den, bydlím v domě, kde je 6 bytových jednotek, momentálně ještě v podílovém vlastnictví. Rozhodli jsme se, že byty převedeme do tzv. osobního vlastnictví. Právníkem nám byly zpracovány příslušné dokumenty a během 14 dnů bychom měli dávat návrh na povolení vkladu do katastru nemovitostí. V této souvislosti bych se Vás chtěla zeptat na 2 různé dotazy. Prvním je informace právníka, že tento návrh na vklad (Dohoda podílových vlastníků o zrušení a vypořádání podílového vlastnictví nemovité věci .... vč. stanov společenství vlastníků jednotek) bychom měli podat do 30.6. 2020 s tím, že od 1.7.2020 již nebude možno takovýmto způsobem tento návrh na vklad použít, neboť se provedla novelizace zákona a od 1.7.2020 se toto "rozdělení" na vlastnické právo k jednotkám již provádí zcela odlišným způsobem (za účasti notáře atd.). Chtěla bych se Vás zeptat, zda datum 1.7.2020 je rozhodné pro: a) návrh na vklad do katastru nemovitostí, nebo za b) do tohoto data by měly být vlastnická práva k jednotkám již v katastru zapsána? A dále mám ještě jeden dotaz, týkající se mé osoby, resp. vlastním byt 3+1 a můj soused, který má 1+1, si ode mě chce koupit jeden pokoj. V návrhu Dohody o vypořádání podílového vlastnictví, který je nyní již zpracován, a bude v tomto znění podán jako návrh na vklad do KN, je již u mne uvedena velikost bytu 2+1 a u souseda rovněž 2+1 s tím, že si mezi sebou máme sepsat smlouvu o prodeji pokoje. V této souvislosti však nevím, co vše tato smlouva musí obsahovat, hledala jsem možný vzor smlouvy, bohužel jsem se nedohledala. Je možné mi poradit, případně zaslat vzor smlouvy o prodeji pokoje z bytu? Ještě jednou podotýkám, že v KN již tento pokoj bude zanesen jako součást sousedova bytu a mne se opravdu jedná o to, abychom měli mezi sebou sepsánu smlouvu. Co se týče finančního vypořádání, na ceně jsme dohodnuti a peníze mi budou vyplaceny po návrhu na vklad do KN. Děkuji Vám za zaslání odpovědi a přeji Vám mnoho zdraví
Dobrý den,
1) datum je rozhodné pro podání návrhu na vklad (nikoliv pro provedení zápisu)
2) vyhledejte odbornou právní pomoc - právník Vám sestaví kupní smlouvu na míru (určitě laikům nedoporučuji si stahovat vzory smluv z internetu a snažit se je upravovat svépomocí - činíte krok za statisíce až miliony korun, nemá smysl šetřit pár tisíc korun a riskovat právní vady a škody)
Upravuje nový OZ vlastnické právo spoludlužníka na nemovitost zatíženou hypotečním úvěrem? Je možné stát se spoludlužníkem s 0% podílem na vlastnictví a mít 100% povinnost splácet v případě nesplácení hlavním žadatelem a jediným vlastníkem? A jak se dá výše uvedená situace řešit, když hlavní žadatel nesouhlasí s vyvázáním spoludlužníka (i když není nutné na smlouvě spoludlužník figuroval = dostatečný příjem hlavního žadatele).
Dobrý den,
můžete být spoludlužníkem u hypotéky bez ručení svou nemovitostí. Z hypotéky se bez souhlasu ostatních spoludlužníků a banky nelze vyvázat.
Dobrý den, můj dotaz bude poněkud delší, ale budu se ho snažit vysvětlit nejlépe jak budu umět. S přítelem hledáme domeček a jeden známý nám nabídl jeho barák ke koupi. Když jsem se sešli, řekl nám, že si musel odsedět ve vězení cca 18 měsíců (v Polsku). Po tuto dobu měla v baráku bydlet jeho bývalá přítelkyně a splácet hypotéku a vše kolem. Bohužel se tak nestalo a po návratu z vězení ho čekaly akorát dluhy a prázdný barák. Podle všeho mu insolvenční správce řekl, že by bylo vhodné prodat dům dokud má vlastnické právo on. Ujišťoval mě, že by neměl být nikde problém a že sám správce mu to takto podal. Došla jsem do banky zda nám dají hypotéku a paní požadovala adresu dané nemovitosti. Následující den mi volala, že bohužel už má na domu zástavní právo banka a že tudíž je pro ně tato nemovitost nedůvěryhodná. Psala jsem tedy tomu insolvenčnímu správci, popsala jsem mu co se stalo a jak mám teda dál postupovat. Odpověď mi přišla: ,,Nemovitost bude prodávána poté, co bude vydán pokyn zajištěného věřitele. Doporučuji sledovat internetový insolvenční rejstřík.'' Koukala jsem na internet na insolvenční rejstřík a vše tam je, ale jako laik se v tom absolutně nevyznám. A já nyní nevím na koho se obrátit. Chtěla jsem se dozvědět zda nemovitost půjde koupit od banky jiným způsobem než dražbou, na kterou je potřeba hotovost a tu my nemáme. O nemovitost máme vážný zájem, protože jsem se zamilovala na první pohled, ale nevím jak a komu dát vědět, že o ní máme zájem a s kým to řešit. Doufám, že dotaz je smysluplný a za každou radu budu velice vděčná. Už totiž nevím kudy kam. Hezký zbytek dne přeji.
Dobrý den,
má-li Váš kamarád více než jeden dluh po splatnosti, půjde nemovitost do dražby a výtěžek se rozdělí mezi všechny věřitele. Pravděpodobně nepůjde domluvit přímý odkup (musela by s tím souhlasit většina věřitelů - aby se nikdo necítil poškozený). Banky Vám bohužel na nákup nemovitosti v dražbě standardní hypotéku neposkytnou.