Banky.cz Banky.cz Realitní slovník Vlastnické právo

Vlastnické právo

Definice Vlastnické právo

Vlastnické právo představuje právo vlastníka ke svým věcem, které jsou tak jeho majetkem. Obecně platí, že vlastník může svou věc volně držet, užívat a nakládat s ní, eventuálně své vlastnické právo k věci převést na jinou osobu. Je chráněno Listinou základních práv a svobod, která stanoví, že jeho omezení nebo vyvlastnění je možné jen v zákonem stanovených případech a za náhradu. K nabytí vlastnického práva dochází kromě jeho převodu prodejem nebo darováním například děděním, rozhodnutím orgánu veřejné moci, vydržením nebo přírůstkem.


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 1.48 %

Dotazy v poradně k Vlastnické právo

Š

#10204, Převod podílového vlastnictví bytů na SVJ, Reality, 25.5.2020

Dobrý den, bydlím v domě, kde je 6 bytových jednotek, momentálně ještě v podílovém vlastnictví. Rozhodli jsme se, že byty převedeme do tzv. osobního vlastnictví. Právníkem nám byly zpracovány příslušné dokumenty a během 14 dnů bychom měli dávat návrh na povolení vkladu do katastru nemovitostí. V této souvislosti bych se Vás chtěla zeptat na 2 různé dotazy. Prvním je informace právníka, že tento návrh na vklad (Dohoda podílových vlastníků o zrušení a vypořádání podílového vlastnictví nemovité věci .... vč. stanov společenství vlastníků jednotek) bychom měli podat do 30.6. 2020 s tím, že od 1.7.2020 již nebude možno takovýmto způsobem tento návrh na vklad použít, neboť se provedla novelizace zákona a od 1.7.2020 se toto "rozdělení" na vlastnické právo k jednotkám již provádí zcela odlišným způsobem (za účasti notáře atd.). Chtěla bych se Vás zeptat, zda datum 1.7.2020 je rozhodné pro: a) návrh na vklad do katastru nemovitostí, nebo za b) do tohoto data by měly být vlastnická práva k jednotkám již v katastru zapsána? A dále mám ještě jeden dotaz, týkající se mé osoby, resp. vlastním byt 3+1 a můj soused, který má 1+1, si ode mě chce koupit jeden pokoj. V návrhu Dohody o vypořádání podílového vlastnictví, který je nyní již zpracován, a bude v tomto znění podán jako návrh na vklad do KN, je již u mne uvedena velikost bytu 2+1 a u souseda rovněž 2+1 s tím, že si mezi sebou máme sepsat smlouvu o prodeji pokoje. V této souvislosti však nevím, co vše tato smlouva musí obsahovat, hledala jsem možný vzor smlouvy, bohužel jsem se nedohledala. Je možné mi poradit, případně zaslat vzor smlouvy o prodeji pokoje z bytu? Ještě jednou podotýkám, že v KN již tento pokoj bude zanesen jako součást sousedova bytu a mne se opravdu jedná o to, abychom měli mezi sebou sepsánu smlouvu. Co se týče finančního vypořádání, na ceně jsme dohodnuti a peníze mi budou vyplaceny po návrhu na vklad do KN. Děkuji Vám za zaslání odpovědi a přeji Vám mnoho zdraví

Dobrý den,

1) datum je rozhodné pro podání návrhu na vklad (nikoliv pro provedení zápisu)

2) vyhledejte odbornou právní pomoc - právník Vám sestaví kupní smlouvu na míru (určitě laikům nedoporučuji si stahovat vzory smluv z internetu a snažit se je upravovat svépomocí - činíte krok za statisíce až miliony korun, nemá smysl šetřit pár tisíc korun a riskovat právní vady a škody)

A

#7984, Spoludlužník a ručení nemovitostí, Hypoteční poradna, 11.11.2019

Upravuje nový OZ vlastnické právo spoludlužníka na nemovitost zatíženou hypotečním úvěrem? Je možné stát se spoludlužníkem s 0% podílem na vlastnictví a mít 100% povinnost splácet v případě nesplácení hlavním žadatelem a jediným vlastníkem? A jak se dá výše uvedená situace řešit, když hlavní žadatel nesouhlasí s vyvázáním spoludlužníka (i když není nutné na smlouvě spoludlužník figuroval = dostatečný příjem hlavního žadatele).

Dobrý den,

můžete být spoludlužníkem u hypotéky bez ručení svou nemovitostí. Z hypotéky se bez souhlasu ostatních spoludlužníků a banky nelze vyvázat.

L

#5478, Úvěr na dražbu, Hypoteční poradna, 20.11.2018

Dobrý den, můj dotaz bude poněkud delší, ale budu se ho snažit vysvětlit nejlépe jak budu umět. S přítelem hledáme domeček a jeden známý nám nabídl jeho barák ke koupi. Když jsem se sešli, řekl nám, že si musel odsedět ve vězení cca 18 měsíců (v Polsku). Po tuto dobu měla v baráku bydlet jeho bývalá přítelkyně a splácet hypotéku a vše kolem. Bohužel se tak nestalo a po návratu z vězení ho čekaly akorát dluhy a prázdný barák. Podle všeho mu insolvenční správce řekl, že by bylo vhodné prodat dům dokud má vlastnické právo on. Ujišťoval mě, že by neměl být nikde problém a že sám správce mu to takto podal. Došla jsem do banky zda nám dají hypotéku a paní požadovala adresu dané nemovitosti. Následující den mi volala, že bohužel už má na domu zástavní právo banka a že tudíž je pro ně tato nemovitost nedůvěryhodná. Psala jsem tedy tomu insolvenčnímu správci, popsala jsem mu co se stalo a jak mám teda dál postupovat. Odpověď mi přišla: ,,Nemovitost bude prodávána poté, co bude vydán pokyn zajištěného věřitele. Doporučuji sledovat internetový insolvenční rejstřík.'' Koukala jsem na internet na insolvenční rejstřík a vše tam je, ale jako laik se v tom absolutně nevyznám. A já nyní nevím na koho se obrátit. Chtěla jsem se dozvědět zda nemovitost půjde koupit od banky jiným způsobem než dražbou, na kterou je potřeba hotovost a tu my nemáme. O nemovitost máme vážný zájem, protože jsem se zamilovala na první pohled, ale nevím jak a komu dát vědět, že o ní máme zájem a s kým to řešit. Doufám, že dotaz je smysluplný a za každou radu budu velice vděčná. Už totiž nevím kudy kam. Hezký zbytek dne přeji.

Dobrý den,

má-li Váš kamarád více než jeden dluh po splatnosti, půjde nemovitost do dražby a výtěžek se rozdělí mezi všechny věřitele. Pravděpodobně nepůjde domluvit přímý odkup (musela by s tím souhlasit většina věřitelů - aby se nikdo necítil poškozený). Banky Vám bohužel na nákup nemovitosti v dražbě standardní hypotéku neposkytnou. Banky v ČR