Banky.cz Banky.cz Slovník osobních a rodinných financí Mateřská

Mateřská


Definice Mateřská

neboli peněžitá pomoc v mateřství, dávka z nemocenského pojištění (je třeba být min. 270 dnů z předchozích dvou let zaměstnána), 70% redukovaného vyměřovacího základu, vyplácí se po dobu 28 týdnů (37 týdnů v případě dvojčat), na mateřskou dovolenou se nastupuje obvykle 6-8 týdnů před porodem a navazuje na ni „rodičovská“Dotazy v poradně k Mateřská

#12497, Insolvence na mateřské, Exekuce a insolvence, 18.1.2021

Dobrý den, jsem momentálně ještě na mateřské, mám dluhy a nestíhám je platit. Mohla bych jít do insolvence, i když jsem na mateřské dovolené? Děkuji moc.

Dobrý den,

mateřská ani rodičovská nebrání vstupu do insolvence. Soud povolí oddlužení každému, kdo je schopen měsíčně splácet min. 2 200 Kč. S jednou vyživovanou osobou (1 dítě, bez manžela) musíte mít příjem min. 13 800 Kč (čehož lze dosáhnout na mateřské i rodičovské).

K

#12464, Mateřská a rodičovská v insolvenci, Exekuce a insolvence, 15.1.2021

Dobrý den, s partnerem uvažujeme o dětech, jsem ročník 87, a tak mám nejvyšší čas. Nicméně jsem v insolvenci, kdy vyhláška o zahájení ins. řízení byla 6.5.2019, samotné ins. srážky začaly pak probíhat od října 2019. Nyní jsem zaměstnaná na dobu určitou do 5/21, vím, že smlouva mi prodloužena nebude. Vzhledem k plošné situaci mi ani žádný nový zaměstnavatel nedá rovnou smlouvu na dobu neurčitou, nicméně na tom až tak nesejde, práci jistě mít budu. V minulosti jsem byla vždy zaměstnaná, krom výjimky 2 měsíců kdysi dávno. Jedná se mi o to, jak to je, když otěhotním, tak jak je to potom s ins. srážkami. Nyní mi strhávají maximum, co lze strhnout. Celkový dluh je 543 409 Kč a odměna správci, k dnešnímu dni strženo celkem 112 768 Kč. Jde mi o to, zda má vůbec smysl přemýšlet nad těhotenstvím v insolvenci a jak to pak funguje, z čeho a kolik se strhává, nebo zda je možnost požádat o nastavení fixní částky ke splácení. S partnerem nejsme manželé a dluh jsem si do vztahu přinesla. Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

v rámci insolvenčního řízení zahájeného před 6/2019 musíte během 5 let splatit min. 30% (163 022 Kč). Ze splacených 112 768 Kč bude odměna správce za rok činnost cca 13 200 Kč. Z dluhu tak máte pravděpodobně splaceno již 99 568 (18,3%) a pro úspěšné ukončení insolvence Vám během následujících 4 let stačí splatit min. 63 000 Kč. Výše srážek se automaticky přizpůsobuje vašemu příjmu, tedy s nástupem na mateřskou a později rodičovskou klesnou automaticky i srážky (fixní splátky by pro Vás byly spíše nevýhodné). 

Toužíte-li s partnerem po dětech, určitě si je pořiďte nehledě na vaši insolvenci. 63 000 Kč během 4 let splatit určitě zvládnete (když nyní počnete, tak velmi pravděpodobně ještě před nástupem na mateřskou). A pokud by se to nepodařilo, přítel Vám může chybějící částku darovat. 

AM

#12420, Budu mít daňový přeplatek?, Daně, 13.1.2021

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda můžu využít daňovou vratku při nečerpání slevy na poplatníka v případě, že jsem byla na nemocenské od ledna do dubna 2020 a po té jsem 1. května nastoupila na mateřskou. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

pokud jste v roce 2020 neměla žádné zdanitelné příjmy, nemáte bohužel jak vyčerpat daňovou slevu na poplatníka (24 840 Kč). Jedná se o slevu (nikoliv dávku nebo bonus), kterou můžete uplatnit pouze v případě zdanitelných příjmů. Nemocenská, mateřská ani rodičovská nejsou zdanitelnými příjmy (žádné daně, zdravotní ani sociální pojištění z těchto příjmů neplatíte).

K

#12357, Může manžel uplatnit slevu na manželku na mateřské?, Daně, 8.1.2021

Dobry den, kdyz jsem pobirala materskou do cervence a pak presla na rodicovskou, muze si manzel uplatnit slevu na manzelku?

Dobrý den,

slevu na manželku může manžel uplatnit pouze tehdy, pokud jste měla v roce 2020 příjem nižší než 68 000 Kč čistého. Do tohoto limitu se počítá příjem ze zaměstnání a mateřská (rodičovská nikoliv). Z důvodu mateřské se tak s příjmem do limitu pravděpodobně nevejdete (v dalších letech na rodičovské bez dalších příjmů velmi pravděpodobně ano).

K

#12319, Mateřská, rodičovská a sleva na manželku, Daně, 6.1.2021

Dobrý den, kdyz jsem cely rok pobirala materskou a byla doma, muze si manzel uplatnit slevu na manzelku?

Dobrý den,

mateřská se počítá do příjmů, tedy slevu na dani na manželku s nízkými příjmy lze uplatnit jen pokud byl příjem z mateřské za rok 2020 nižší než 68 000 Kč. Naopak rodičovská se do příjmů nepočítá, tedy s rodičovskou lze tuto slevu uplatit nezávisle na výši příjmů z rodičovské.

Články o Mateřská

Nezapomeňte využít slevy na dani a snižte si daňovou povinnosti

Nezapomeňte využít slevy na dani a snižte si daňovou povinnosti

30.1.2020, Daně

…o uplatnění je, žemanžel/manželka neměla v daném roce příjmy vyšší jak 68 000 Kč. Do tohotopříjmů se nezapočítává například rodičovský příspěvek (mateřská naopak ano), dávky státní sociálnípodpory, zvýšení důchodu pro bezmocnost, stipendium při soustavné přípravě nabudoucí povolání, dávky so…

Daň z příjmu za rok 2019

Daň z příjmu za rok 2019

25.1.2020, Daně

…se počítá: Všechny výdělky(včetně příjmů neuváděných v DP), podpora vnezaměstnanosti, veškerévyplácené důchody (invalidní, starobní), nemocenská, mateřská, výživné namanželku. Do příjmů se nepočítá: Rodičovská,výživné na dítě (alimenty), přídavky na děti, stipendia, sociální příplatky,dávky …

Hypotéka na mateřské

Hypotéka na mateřské

9.4.2019, Hypotéka

… příjmu na mateřské dovolené? A kolik z takového příjmu Vám bankypři žádosti o hypotéku uznají? Je vůbec reálné, aby Vám hypotéka bylaschválena?  Mateřská dovolenáJe obdobídovolené pro budoucí matky, které začíná 6-8 týdnů před plánovaným termínemporodu. Její celková délka je 28 týdnů při na…

Daň z příjmu za rok 2018

Daň z příjmu za rok 2018

22.1.2019, Daně

…se počítá: Všechny výdělky (včetněpříjmů neuváděných v DP), podpora vnezaměstnanosti, veškeré vyplácenédůchody (invalidní, starobní), nemocenská, mateřská, výživné na manželku. Do příjmů se nepočítá: Rodičovská, výživné nadítě (alimenty), přídavky na děti, stipendia, sociální příplatky, dávk…

Velké porovnání běžných účtů – duben 2018

Velké porovnání běžných účtů – duben 2018

9.4.2018, Běžný účet

…rou dostanemelehce na dohled 1 000 Kč. Není tak problém ročně ušetřit i více než 10 000 Kč,což je polovina čisté mediánové mzdy, necelý důchod či mateřská. Zdarmaa bez podmínekVedení účtu, platební karta, internetbanking,tuzemské platby a výběry z bankomatů. Průměrný klient více ke spokojeno…Banky v ČR