Slovník osobních a rodinných financí


Definice Trvalý pobyt

Trvalý pobyt představuje formu pobytu osoby na území daného státu. Zpravidla jej má občan tohoto státu, pokud nepožádal o jeho ukončení, na základě povolení jej pak může získat i cizinec. Hovoříme také o místě trvalého pobytu, které je úředně evidováno adresa této osoby. Na tuto adresu jsou doručovány úřední a soudní zásilky, pokud adresát nesdělí orgánu v konkrétním řízení jinou adresu pro doručování, nebo nemá datovou schránku, a tato zásilka je doručena i pokud si ji adresát fakticky nepřevezme. Dotazy v poradně k

A

#15912, Penzijní spoření, Spoření, 18.11.2021

Dobrý den, mám trvalý pobyt v Rusku, ale bydlím a pracuji v ČR. Mám zaměstnaneckou kartu a hradím v ČR zdravotní pojištění. Mám nárok na penzijní spoření a příspěvek od zaměstnavatele?

Dobrý den,

pro získání penzijního spoření je u cizinců třeba:

 • být účastníkem zdravotního pojištění
 • mít trvalý pobyt na území ČR nebo jiného státu EU

 • M

  #15789, Syn má dluhy, bojím se exekuce, Exekuce a insolvence, 4.11.2021

  Dobrý den, o synovi nemáme několik let žádnou informaci, nemá u nás trvalý pobyt, ale přišel nám na adresu dopis o zahájení exekučního řízení. Potvrzení o změně jeho trvalého pobytu máme z úřadu, je ale stále možné, že by exekutoři zahájili vymáhání majetku u nás, přestože tu nemá trvalý pobyt? Se ženou se toho obáváme. Děkuji za odpověď.

  Dobrý den,

  pokud u vás syn nebydlí ani u vás nemá zřízen trvalý pobyt, nemůže exekutor provést mobiliární exekuci na vaší adrese. I kdyby u vás měl syn trvalý pobyt, rozhodujícím faktorem je vždy skutečné místo pobytu. 

  H

  #15351, Dlužím za odpady, město chce vymáhat peníze, Exekuce a insolvence, 17.9.2021

  Dobrý den, od 2/2019 jsem v insolvenci. Do insolvence se přihlásilo i město ve kterém jsem já a moje dvě děti měly trvalý pobyt ohledně odpadů. Od výše zmíněného data odpady platím za sebe a děti v pořádku. Nyní jsem změnila trvalý pobyt já i děti. Paní od města ve kterém jsme měly trvalý pobyt mi napsala, že odpady od doby začátku insolvence jsou v pořádku, ale že za rok 2015 - 2018 budou vymáhat peníze za moje dvě děti za odpady a budou je vymáhat od otce dětí, který ani nemá trvalý pobyt tam, kde jsme ho měly my a ani nikdy neměl. Mají na to právo? Myslela jsem že za dluh beru zodpovědnost já a pokud za děti vznikly před insolvenci, tak jsou zahrnuty do insolvence. Mají na to právo vymáhat dluh po otci, který ani nemá a neměl stejný trvalý pobyt? Děkuji za odpověď.

  Dobrý den,

  za děti a jejich dluhy odpovídají oba rodiče. Město si může vybrat, po kterém rodiči bude peníze vymáhat exekučně. A protože Vy jste chráněna insolvencí, město bude pravděpodobně peníze vymáhat po otci. 

  M

  #15300, Ručení nemovitostí za půjčku, Půjčka, 10.9.2021

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, když nejsem vlastník nemovitosti, ale mám tady jen trvalý pobyt, jestli u půjčky můžu ručit touto nemovitostí? To nejde ne?

  Dobrý den,

  nemovitostí může ručit pouze její majitel, nikoliv nájemník. Pokud by vlastník nemovitosti chtěl ručit za vaši půjčku svou nemovitostí, učinit tak samozřejmě může. Vy ale bez jeho souhlasu cizí nemovitostí ručit nemůžete.

  DK

  #15121, Odpočet úroků za hypotéku, Hypoteční poradna, 20.8.2021

  Dobrý den, v roce 2018 jsem koupila RD prostřednictvím hypotečního úvěru. 2 roky jsem dům rekonstruovala. Zároveň jsem bydlela v bytě, kde jsem měla trvalý pobyt. Tyto 2 roky jsem si uplatnila odečet úroků od základu daně, vše bylo uznáno. Teď po dvou letech mám kontrolu z FÚ a tvrdí, že jsem nesplnila podmínky pro uplatnění odečtu úroků, protože jsem neměla v rekonstruovaném domě hlášen trvalý pobyt. Kdo má tedy pravdu?

  Dobrý den,

  pro odpočet úroků nemusíte mít v dané nemovitosti nahlášen trvalý pobyt, ale musíte být schopna prokázat splnění podmínek pro tuto daňovou slevu (nemovitost užívat k řešení bytových potřeb svých nebo své rodiny). 

  Články o

  Půjčka pro OSVČ nebo spotřebitelský úvěr?

  17.6.2021, Půjčka, Autor: Lenka Rutteová

  …zuje je sám poskytovatel podle své obchodní strategie: živnostenský list (oprávněnípodnikat v ČR), věk a plná svéprávnost, české občanství nebo trvalý pobytna území ČR, minimální obrat za poslední roky akopie daňových přiznání vystavené finančním úřadem, výpisy z podnikatelského účtu, pr…

  Hypotéka pro cizince: co potřebujete, abyste na ni dosáhli

  10.11.2020, Hypotéka, Autor: Martin Silný

  …lžírska, Nigérie, Kyrgyzstánu, Afghánistánu či Vietnamu. Typ a délka pobytuAsi nepřekvapí, že pro žadatele je výhodou,když má v České republice trvalý pobyt. Šanci na hypotéku ale mají i cizincibez trvalého pobytu. V takovém případě je ideální, když mátealespoň přechodný pobyt. Čím delší…

  Jak získat nejlevnější povinné ručení? 5 věcí, které ovlivňují jeho cenu

  8.6.2020, Pojištění, Autor: Jan Klusák

  …ka vyjdelevněji. Pokud je ale pojištění vedené na někoho jiného, řidič nicnezíská. A nemůže počítat se slevou, na kterou by měl jinak nárok. 2. Trvalý pobyt pojistníkaZásadní také je, kde budete jezdit. V hustém provozu velkýchměst je totiž riziko nehody podstatně větší než na klidných s…

  Možnosti a srovnání spoření na českém trhu

  1.8.2019, Komerční sdělení, Autor: Komerční sdělení

  …y již 40 %, můžete získat jako bonuszvýhodněnou sazbu na úvěr ze stavebního spoření ve výši pouhých 1,99 %.Předpokladem je české občanství nebo trvalý pobyt v České republice a založitjej mohou všechny fyzické, ale i právnické osoby. Právnické osoby však nemajínárok na státní podporu. Pe…