Banky.cz Banky.cz Slovník osobních a rodinných financí Trvalý pobyt

Trvalý pobyt


Definice Trvalý pobyt

Trvalý pobyt představuje formu pobytu osoby na území daného státu. Zpravidla jej má občan tohoto státu, pokud nepožádal o jeho ukončení, na základě povolení jej pak může získat i cizinec. Hovoříme také o místě trvalého pobytu, které je úředně evidováno adresa této osoby. Na tuto adresu jsou doručovány úřední a soudní zásilky, pokud adresát nesdělí orgánu v konkrétním řízení jinou adresu pro doručování, nebo nemá datovou schránku, a tato zásilka je doručena i pokud si ji adresát fakticky nepřevezme. Dotazy v poradně k Trvalý pobyt

D

#14981, Insolvence, Exekuce a insolvence, 3.8.2021

Dobrý den, lze vstoupit do insolvence, i když podnikám v zahraničí jako OSVČ? Trvalý pobyt mám v ČR. Děkuji za radu.

Dobrý den,

podnikání ani příjem ze zahraničí nebrání vstupu do insolvence. 

HP

#14779, Rozchod a hypotéka, Hypoteční poradna, 11.7.2021

Dobrý den, dovolte mi Vás požádat o vysvětlení, jaké mám možnosti řešení své situace. Rozcházím se se svým přítelem, se kterým mám jedno dítě. Před tím, než jsem bývalého partnera poznala, pořídila jsem si rodinný dům, který jsem financovala z prodeje mého bytu a prostřednictvím menšího hypotečního úvěru vedeného pouze na mě. Po nastěhování jsem partnerovi umožnila přihlásit se k trvalému bydlení v mém domě. Přítel se po celou dobu bydlení podílel pouze na běžných nákladech chodu domácnosti a na některých pracích souvisejících s rekonstrukcí domu. Nájemní smlouvu jsem s ním neuzavřela. Rekonstrukce byla finančně náročná, a proto jsem přistoupila na to, že při posledním refinancování hypotéky (konec roku 2020) budeme dlužníky nového hypotečního úvěru oba dva. Díky výhodě dvou příjmů při prokazování bonity žadatelů jsme si proto vzali hypotéku na 2,5 mil. Kč, kterou jsme kromě refinancování původního úvěru použili na dokončení rekonstrukce domu a umoření úvěru na automobil bývalého partnera (leden 2021). I nadále jsem byla výhradním vlastníkem domu. V souvislosti s rozchodem nyní řešíme „majetkové a úvěrové vypořádání se“ se svým bývalým partnerem. Partner usiluje o to, abych můj dům prodala, umořila společný hypoteční úvěr a zbytek jsme si rozdělili. Předpokládám, že naše dítě zůstane v mé péči, a proto naopak trvám na pouhém jeho vyvázání se z hypotečního úvěru tak, abych ve svém domě mohla být i nadále a byla schopna finančně pokrýt rodinu i finanční závazky. Jsem ochotná oželet i to, že jsme ze společného úvěru umořili také úvěr na jeho automobil. Dovolte mi Vás proto požádat o potvrzení, že bývalý partner v mnou popsané situaci nemůže trvat na tom, abych dům prodala a peníze si de facto rozdělili. Zároveň, srdečně prosím, o informaci, jaké má bývalý partner možnosti? Může si nárokovat například vybavení domácnosti? Co se stane, jestliže banka neumožní jeho vyvázání se ze společného hypotečního úvěru? Pro doplnění ještě uvádím, že partnera v nejbližších dnech chci písemně vyzvat, aby si odhlásil trvalý pobyt z mého domu. Předem děkuji za Vaše stanovisko a přeji příjemný den!

Dobrý den,

požadavek vašeho přítele je zcela absurdní. Na konci roku 2020 se připsal do vaší hypotéky a po pár měsících požaduje prodej nemovitosti a vyplacení poloviny peněz. To je zcela mimo realitu (spíše by to naplňovalo znaky sňatkového podvodu, pokud byste byli sezdáni). Při rozchodu nesezdaných partnerů nemáte SJM, a tedy není oficiálně co vypořádávat. Vše je tak na domluvě partnerů. Pokud by jeden z partnerů nebyl s výsledkem dohody spokojen, mohl by svou nespokojenost řešit soudní cestou (musel by prokázat, že jste mu něco dlužna). Připsání se do vaší hypotéky, ze které navíc použil část peněz na umoření svého úvěru na auto a u které uhradil maximálně pár splátek, nezakládá nárok na vaši nemovitost. 

Na podobné případě existuje několik judikátů. Přítel by mě nárok na část peněz pouze tehdy, pokud by jeho příspěvky na splátky hypotéky výrazně převýšily výši běžného nájmu za dobu, po kterou u Vás zdarma bydlel. Doporučuji náš článek Převod hypotéky.

L

#14614, Získáme hypotéku?, Hypoteční poradna, 21.6.2021

Dobry den, chteli bychom s manzelem koupit ci opravit nemovitost v Cechach, ale oba dva zijeme v Nemecku, jen ja mam trvaly pobyt v CR. Rada bych vedela, zda mi daji hypoteku v CR a na jakou castku dosahnu. Dekuji za odpoved.

Dobrý den,

hypotéku získáte i s příjmem ze zahraničí, jen se bude jednat o tzv. cizoměnovou hypotéku s kurzovým rizikem (úvěr v Kč, příjem v EUR), u které banky kladou na žadatele vyšší nároky. Kontaktujte prosím naše hypoteční poradce, kteří s Vámi vše proberou a navrhnou nejlepší možné řešení. 

#14524, Proč existujte trvalý pobyt?, Ostatní, 10.6.2021

Dobrý den, chci se zeptat, proč se uvádí do OP a dalších dokladů trvalý pobyt. Předpokládám kvůli odesílání zásilek a dopisů, pokut apod. Chci se zeptat, kde si můžu zařídit trvalý pobyt krom svého skutečného pobytu. Může to být i na poště?

Dobrý den,

na poště Vám trvalý pobyt určitě nezřídí. Trvalý pobyt si můžete zřídit tam, kde bydlíte (nebo kde Vám k tomu dá souhlas majitel nemovitosti). Máte-li na byt nájemní smlouvu, souhlas majitele bytu nepotřebujete. 

ND

#14328, Trvalý pobyt, Ostatní, 21.5.2021

Dobrý den, chci se zeptat, je protizákonné míti trvalý pobyt uvedený jiný na úřadech než je můj reálný pobyt? Jakože trvalý pobyt budu mít např. v Praze, ale pobývat budu reálně třeba na druhém konci Prahy nebo i v jiném městě.

Dobrý den,

na tomto nic nezákonného není. Adresu trvalého pobytu v OP můžete mít uvedenou na libovolné adrese a zdržovat se také můžete kdekoliv. 

Články o Trvalý pobyt

Kdy využít půjčku pro OSVČ, jaké jsou její podmínky a kdy raději zůstat u spotřebitelského úvěru?

Kdy využít půjčku pro OSVČ, jaké jsou její podmínky a kdy raději zůstat u spotřebitelského úvěru?

17.6.2021, Půjčka

…zuje je sám poskytovatel podle své obchodní strategie: živnostenský list (oprávněnípodnikat v ČR), věk a plná svéprávnost, české občanství nebo trvalý pobytna území ČR, minimální obrat za poslední roky akopie daňových přiznání vystavené finančním úřadem, výpisy z podnikatelského účtu, pr…

Hypotéka pro cizince: co potřebujete, abyste na ni dosáhli

Hypotéka pro cizince: co potřebujete, abyste na ni dosáhli

10.11.2020, Hypotéka

…lžírska, Nigérie, Kyrgyzstánu, Afghánistánu či Vietnamu. Typ a délka pobytuAsi nepřekvapí, že pro žadatele je výhodou,když má v České republice trvalý pobyt. Šanci na hypotéku ale mají i cizincibez trvalého pobytu. V takovém případě je ideální, když mátealespoň přechodný pobyt. Čím delší…

Jak získat nejlevnější povinné ručení? 5 věcí, které ovlivňují jeho cenu

Jak získat nejlevnější povinné ručení? 5 věcí, které ovlivňují jeho cenu

8.6.2020, Pojištění

…ka vyjdelevněji. Pokud je ale pojištění vedené na někoho jiného, řidič nicnezíská. A nemůže počítat se slevou, na kterou by měl jinak nárok. 2. Trvalý pobyt pojistníkaZásadní také je, kde budete jezdit. V hustém provozu velkýchměst je totiž riziko nehody podstatně větší než na klidných s…

Možnosti a srovnání spoření na českém trhu

Možnosti a srovnání spoření na českém trhu

1.8.2019, Komerční sdělení

…y již 40 %, můžete získat jako bonuszvýhodněnou sazbu na úvěr ze stavebního spoření ve výši pouhých 1,99 %.Předpokladem je české občanství nebo trvalý pobyt v České republice a založitjej mohou všechny fyzické, ale i právnické osoby. Právnické osoby však nemajínárok na státní podporu. Pe…Banky v ČR