Banky.cz Banky.cz Slovník osobních a rodinných financí Trvalý pobyt

Trvalý pobyt


Definice Trvalý pobyt

Trvalý pobyt představuje formu pobytu osoby na území daného státu. Zpravidla jej má občan tohoto státu, pokud nepožádal o jeho ukončení, na základě povolení jej pak může získat i cizinec. Hovoříme také o místě trvalého pobytu, které je úředně evidováno adresa této osoby. Na tuto adresu jsou doručovány úřední a soudní zásilky, pokud adresát nesdělí orgánu v konkrétním řízení jinou adresu pro doručování, nebo nemá datovou schránku, a tato zásilka je doručena i pokud si ji adresát fakticky nepřevezme. Dotazy v poradně k Trvalý pobyt

RP

#8998, Proč mi nechtějí půjčit?, Půjčka, 18.2.2020

Dobry den, chem se zpytat, proc mne nikdo nechce pujcit, jsem z Bulharska (EU), mam trvaly pobyt v CZ, obcanku a pas, vyplata mi chodi do UniCredit, mam dobu neurcitou, jsem zamestanec. Mam zajem, jestli je mozno nejaka banka mi nabidne pujcka 300 000 Kc.

Dobrý den,

bohužel netušíme, proč Vám banky nechtějí půjčit. Pro získání půjčky je třeba mít pracovní smlouvu na dobu neurčitou, nebýt ve zkušební ani výpovědní lhůtě, mít dostatečný příjem a nemít negativní záznamy v registrech dlužníků. 

AM

#8956, Starší dluh, Osobní a rodinné finance, 14.2.2020

Dobrý den, prosím o radu. Dnes jsem si na poště vyzvedla doporučený dopis uvedený ještě na jméno za svobodná a korenspondovány na adresu, kde již 18 let nemám trvalý pobyt od společnosti původně Moneta auto, nyní předáno společnosti Bohemia Faktoring, a.s a dále předáno AKG legal, sro, o zaplacení původní částky 10 192 Kč, nyní 15.217 Kč do týdne na jejich účet. Prý mám dluh na leasingu z roku 2002. Je pravdou, že jsme tam smlouvu měli, ale vše bylo před léty uhrazeno a po 18 letech už bohužel žádné podklady k tomuto nemám. Nikdo semnou nekomunikuje, nikdo nic neví jak a proč. Prý mám komunikovat přes emaily, schůzku mi domluvit nemohou. Už jsem zoufalá a nevím, jak mám dále postupovat. Děkuji za Vaši odpověď.

Dobrý den,

pokud jste si jistá že nic nedlužíte, sdělte této firmě, že celý dluh by již uhrazen. I kdyby dluh uhrazen nebyl a nikdo ho 18 let nevymáhal, došlo by k jeho promlčení.

D

#8399, Prodej bytu a daň z příjmu, Daně, 3.1.2020

Dobrý den, minulý rok jsme s partnerem prodali byt a následně koupili nový. Až posléze jsme zjistili, že byť jsme v bytě bydleli přes dva roky, trvalé bydliště jsme tam měli pouze rok a půl. Bohužel jsme se přehlásili později. V tomto případě bychom tedy zřejmě museli platit daň z prodeje nemovitosti, ale jak je to, když jsme vlastně peníze z prodeje starého bytu investovali do nového? Popř. nestačí nějak doložit, že jsme v daném bytě bydleli (platba nájmu, elektřiny, prohlášení správce atd.), i když jsme tam ještě neměli trvalý pobyt? Předem děkuji za odpověď a přeji hezký den.

Dobrý den,

pro osvobození od placení daně z příjmu při prodeji bytu je třeba v bytě 2 roky před prodejem reálně bydlet (není nutné mít na dané adrese úředně zapsané trvalé bydliště). Došlo-li ke koupi nového bytu nejpozději rok po přijetí peněz z prodeje starého bytu, pak jste taktéž od placení daně osvobozeni (peníze byly použity na uspokojení vlastních bytových potřeb).

JK

#8053, Trvalý pobyt a insolvence, Exekuce a insolvence, 18.11.2019

Dobrý den, jsem půl roku v insolvenci. Trvalý pobyt mám hlášeny na úřadě. Nastěhovala jsem se k příteli a ten chce, abych si udělala TP u něj. Jenže má majetek. Nebude moje insolvence mít vliv na jeho majetek?Třeba, že by mu bylo sebráno auto, barák, nebo i jiné věci. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

trvalý pobyt na insolvenci vliv nemá. Problém by byla případná svatba, kdy by manžel začal automaticky ručit i za část Vašich dluhů vzniklých před manželstvím.

#8049, Trvalý pobyt, Exekuce a insolvence, 16.11.2019

Dobry vecer, lze do insolvence bez trvaleho pobytu? Dekuji

Dobrý den,

každý má někde trvalý pobyt, přinejhorším psaný na obecním úřadě (což není překážkou pro vstup do insolvence).

Články o Trvalý pobyt

Možnosti a srovnání spoření na českém trhu

Možnosti a srovnání spoření na českém trhu

1.8.2019, Komerční sdělení

…y již 40 %, můžete získat jako bonuszvýhodněnou sazbu na úvěr ze stavebního spoření ve výši pouhých 1,99 %.Předpokladem je české občanství nebo trvalý pobyt v České republice a založitjej mohou všechny fyzické, ale i právnické osoby. Právnické osoby však nemajínárok na státní podporu. Pe…Rychlé odkazy

Banky v ČR