Banky.cz Banky.cz Slovník pojištění Odkupné

Odkupné


Definice Odkupné

Částka kterou vyplatí pojišťovna klientovi při předčasném ukončení pojistné smlouvy. Tento termín se používá u investičního životního pojištění, kde si klient určitou část pojištění investuje podílových fondů.


Nejvýhodnější nabídka pojištění od profesionálů

POVINNÉ
Váš telefon

94% klientů najdeme
výhodnější pojištění

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Jak již je z názvu tohoto pojištění patrné, tak je povinné pro každého uživatele motorového vozidla. Smyslem tohoto pojištění je krýt pojištěného za škody, které může způsobit ostatním účastníkům ať již na majetku nebo na zdraví.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Smyslem tohoto pojištění je pokrýt škody na svém vozidle, které se mohou přihodit nahodilou situací. V tomto pojištění si můžete například připojistit i vandalismus, pojištění skel a jiné další připojištění.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Tento typ pojištění kryje škody, které vám mohou vzniknout pouze na vaší nemovitosti. Toto pojištění zpravidla obsahuje riziko požáru, vodní nebezpečí, úder blesku, vichřice, vandalismus a mnoho dalších připojištění.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

V tomto pojištění si kryjete škody, které vám mohou vzniknout na movitých věcech ve vašem domě či bytě. Nejčastěji se připojišťuje zkrat, přepětí nebo podpětí, které vám chrání škody na elektrospotřebičích, dále také proti přírodním živlům, nebo krádeži či loupeži. Kromě vybavení vaší domácnosti si můžete připojistit i věci ve sklepě nebo garáži.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Toto pojištění vám kryje škody, které můžete způsobit svému zaměstnavateli nebo v běžném občanském životě.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Životní pojištění má krýt ztrátu, která může vzniknout nahodilou událostí a může mít značný dopad na životní úroveň domácnosti. Mezi nejdůležitější patří riziko smrti, invalidita, trvalé následky, závažná onemocnění a mnoho dalších.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Hlavním smyslem cestovního pojištění je ochránit své výdaje za zdravotní péči v zahraničí. Pojistit se můžete na konkrétní stát kam cestujete, ať už to pracovně, rekreačně nebo studijně. Dále si můžete také připojistit ztrátu nebo odcizení zavazadel, zpoždění nebo zrušení letu a mnoho dalších připojištění.


Dotazy v poradně k Odkupné

IB

#12540, Předčasné ukončení životního pojištění a dodanění, Spoření, 20.1.2021

Pokračování dotazu č. 12511: Dobrý den, týká se to ukončení pojistné smlouvy NN Životní pojišťovna, název produktu: životní pojištění investor plus. Manžel od nich dostal tento dopis:

Vážený kliente, dovolte, abychom Vás informovali, že dne 21.12.2020 jsme obdrželi Vaši výpověď pojistné smlouvy. Celkově zaplacené pojistné na hlavním pojištění činí 57 500 Kč, odkupné na které máte nárok je 44 988 Kč. Smlouva byla uzavřena dne 1.6. 2011. Tato smlouva zanikla na základě Vaší výpovědi ke dni 4.1.2021. 

Částka 44 499 Kč již byla manželovi vyplacena. Dále je v dopise: 

Chtěli bychom Vás touto cestou upozornit, že pokud jste dle podmínek zákona č.586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů, uplatňoval na svou pojistnou smlouvu daňový rozpočet, je nutné uplatněné daňové odpočty dodanit

Prosím, tedy se ptám, kde vzít formulář na dodanění a jakou částku by měl danit? Děkuji předem

Dobrý den,

dodanit (resp. vrátit) je třeba všechny uplatňované slevy na dani za životní pojištění za posledních 10 let. Tuto částku zjistíte ze svých daňových přiznání. Částka se dodaňuje prostřednictvím daňového přiznání.

MK

#12466, Předčasné ukončení životního pojištění a dodanění, Daně, 16.1.2021

Dobrý den, ukončil jsem předčasně životní pojištění, na které jsem uplatňoval daňové úlevy cca 6 let v bývalém zaměstnání a 11 let v současném zaměstnání. Jak mám teď pokračovat, abych měl vše co se týká daní v pořádku? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

budete muset dodanit daňové odpočty a příspěvky zaměstnavatele za posledních 10 let, čemuž by bylo lepší se vyhnout převodem odkupného na novou pojistku - viz náš článek Jak změnit životní pojištění a nepřijít o slevy na daních.

ZM

#12261, Investice nebo životní pojištění?, Akcie a investice, 2.1.2021

Dobrý den, jaký máte názor na důchodové životní pojištění 90RG od Kooperativa. Mam založeno od 2008 a prvních 10 let posílal příspěvek zaměstnavatel, po změně zaměstnání 2 roky posílám sám 500 Kč měsíčně. Cílová částka v roce 2046 je 304 000 Kč. Pokud bych to nyní zrušil, tak odkupné činní 75 tis. Investuji do ETF fondů, tak přemýšlím, zda pokračovat v placení pojištění nebo raději zrušit a pojistné i odkupné investovat do ETF. Děkuji

Dobrý den,

životní pojištění je dobrý nástroj pro krytí rizik úmrtí, úrazu či nemoci. Naopak je to zcela nevhodný nástroj pro spoření na penzi. Orientujete-li se v investování na kapitálových trzích, pak si tímto způsobem vyděláte velmi pravděpodobně více.

NJ

#10741, Zrušení životního pojištění v insolvenci, Exekuce a insolvence, 20.7.2020

Dobrý den, zrušil jsem životní pojištění, kde je naspořeno 22 800 Kč, které mi budou vyplaceny. Může mi to insolvenční správce zabavit a nebo mi to vyplatí? Od společnosti kde to bylo mi zaslali, že odkupné bude vyplaceno dle dispozic insolvenčního správce. Děkuji za radu. 

Dobrý den,

pokud byste spořící životní pojištění nevypověděl, na peníze by Vám ins. správce sáhnout nemohl. Takto se bude jednat o mimořádný příjem, který bude třeba odevzdat ins. správci na umoření vašich dluhů. Rušit doplňkové penzijní spoření a životní pojištění v insolvenci nedává smysl.

PJ

#2255, Životní pojištění, Pojištění, 26.10.2015

dobry mela sem u vas pojisteni pro pripad smrti nebo doziti ktere bylo prevedeno do splaceneho stavu a tedy asi zrusno byla uvedeno ze hodnota jednotek cini 5580kč a odkaz na hodnotu odkupneho .znamena to ze mam narok na vyplaceni nejake castky a ak o toto pozadat c. pojistne smlouvy je 3300171617 dekui za odpoved pilatova irina

Dobrý den,

nejsme vaše pojišťovna, ale poradenský portál - pro kalkulaci přesné výše hodnoty odkupného doporučuji kontaktovat přímo vaši pojišťovnu. Bude záležet na pojistných podmínkách konkrétního produktu a délce pojištění, ale asi to bude méně než uvedených 5 580 Kč.

Články o Odkupné

Jak změnit investiční životní pojištění a nepřijít o slevy na daních

Jak změnit investiční životní pojištění a nepřijít o slevy na daních

11.1.2021, Pojištění

…těstíznáme způsob, jak se tomu vyhnout. Zrušení kapitálového či investičního životníhopojištění má dvě velká úskalí, na která si musíte dát pozor: odkupné a vrácení daňových odpočtů, kteréjste uplatnili. Problém č. 1: odkupnéOdkupné je naspořená částka, kterou odpojišťovny dostanete zpět. Pro…

Zájem o životní pojištění loni rostl. Díky jednorázovým pojistkám

Zájem o životní pojištění loni rostl. Díky jednorázovým pojistkám

8.4.2020, Pojištění

… výhodné budou její podmínky. Současný trend ukazuje, že si to lidéuvědomují. A raději si nechávají stávající smlouvy. Při změně si dejte pozor na odkupnéZměnu navíc komplikuje i relativně složitýpřechod od jedné pojišťovny k jiné, se kterým musíte počítat u investičníhoživotního pojištění. P…Banky v ČR