Banky.cz Banky.cz Slovník pojištění Pojišťovna

Pojišťovna


Definice Pojišťovna

pojistitel, který za úplatu převzal sjednaná rizika pojistníka


Nejvýhodnější nabídka pojištění od profesionálů

POVINNÉ
Váš telefon

94% klientů najdeme
výhodnější pojištění

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Jak již je z názvu tohoto pojištění patrné, tak je povinné pro každého uživatele motorového vozidla. Smyslem tohoto pojištění je krýt pojištěného za škody, které může způsobit ostatním účastníkům ať již na majetku nebo na zdraví.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Smyslem tohoto pojištění je pokrýt škody na svém vozidle, které se mohou přihodit nahodilou situací. V tomto pojištění si můžete například připojistit i vandalismus, pojištění skel a jiné další připojištění.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Tento typ pojištění kryje škody, které vám mohou vzniknout pouze na vaší nemovitosti. Toto pojištění zpravidla obsahuje riziko požáru, vodní nebezpečí, úder blesku, vichřice, vandalismus a mnoho dalších připojištění.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

V tomto pojištění si kryjete škody, které vám mohou vzniknout na movitých věcech ve vašem domě či bytě. Nejčastěji se připojišťuje zkrat, přepětí nebo podpětí, které vám chrání škody na elektrospotřebičích, dále také proti přírodním živlům, nebo krádeži či loupeži. Kromě vybavení vaší domácnosti si můžete připojistit i věci ve sklepě nebo garáži.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Toto pojištění vám kryje škody, které můžete způsobit svému zaměstnavateli nebo v běžném občanském životě.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Životní pojištění má krýt ztrátu, která může vzniknout nahodilou událostí a může mít značný dopad na životní úroveň domácnosti. Mezi nejdůležitější patří riziko smrti, invalidita, trvalé následky, závažná onemocnění a mnoho dalších.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Hlavním smyslem cestovního pojištění je ochránit své výdaje za zdravotní péči v zahraničí. Pojistit se můžete na konkrétní stát kam cestujete, ať už to pracovně, rekreačně nebo studijně. Dále si můžete také připojistit ztrátu nebo odcizení zavazadel, zpoždění nebo zrušení letu a mnoho dalších připojištění.


Dotazy v poradně k Pojišťovna

A

#8984, Roční zúčtování daní, Daně, 17.2.2020

V roce 2019 jsem měl celý rok pouze jednoho zaměstnavatele. V červnu 2019 jsem si způsobil pracovní úraz a pojišťovna mi vyplatila náhradu za ztrátu na výdělku ve výši 2 200 Kč. Mohu požádat o provedení ročního zúčtování záloh?

Dobrý den,

ano, o roční zúčtování daní si může požádat každý kdo měl v roce 2019 zdanitelné příjmy.

BR

#8880, Odpovědnost za škodu, Banka, 7.2.2020

Hezký den, když mé heslo získá zloděj, který obešel antivirový program bez oznámení napadení (žádný antivirový program neochrání před moderními Trojskými koni) a autorizační SMS kód je operátorem zaslán na cizí mobilní číslo bez oznámení příjmuté SMS zprávy a odeslané SMS zprávy, je vinen klient, operátor O2, banka nebo ČNB, která dává bankám licence a nehlídá jaké má banka zabezpečení klientů? Informoval jsem se v Německu v bance a bylo mně řečeno, že se to u nich nemůže stát a kdyby se stalo, ztrátu vyplatí pojišťovna. Prosím o vysvětlení čím by způsobil ztrátu peněz klient?

Dobrý den,

toto se skutečně nemůže stát, neboť potvrzovací SMS kód je vždy zaslán pouze na mobilní číslo klienta. Toto číslo je možné změnit pouze na pobočce při osobní návštěvě a po předložení OP. Žádný virus nemůže z technického hlediska tuto proceduru narušit na počítači klienta. Způsobenou škodu při zneužití osobních údajů nese vždy dle míry zavinění buď banka nebo klient (ČNB, O2 ani nikdo třetí do tohoto procesu nevstupuje). 

Příklad pochybení na straně banky: Pachatel napadl systém banky a získal osobní údaje klientů, které zneužil - toto by hradila banka, která pochybila. 

Příklad pochybení na straně klienta: Klient pachateli sdělil své přihlašovací údaje k internetbankingu, heslo k mobilu (gesto, kód) a půjčil mu svůj mobilní telefon. Tato škoda by nebyla jakkoliv zaviněna bankou, a proto by za ni byl odpovědný klient. Dobrovolně by to nikdo příčetný neudělal, ale byly případy, kdy se podvodník vloudil do klientovi přízně a tyto údaje z něj i s telefonem vymámil. Zde by klient o náhradu škody musel žalovat pachatele.

JS

#8809, Životní pojištění do 60 let, Pojištění, 3.2.2020

Manzel ma uzavrenou pojistku na nemoc a umrti. Pojistku plati asi 12 let. Nikdy nic neuplatnil. Loni v dubnu mel 60 let a na podzim onemocnel. Po skonceni PN sel na pojistovnu Kooperativa a uplatnoval narok na vyplatu. Bylo mu sdeleno, ze pojisteny neni na nic a pojistne bylo sjednano do jeho 60let. Pritom platil porad dal cele pojistne a pojistovna penize brala, aniz by upozornila na to, ze neni pojisten na nic. Takze penize na nemoc nedostal. Pojistku vypovedel 10.1.2020 a musi zaplatit jeste dalsi 3 mes. nez dojde ke zruseni. Má právo chtit po pojistovne penize zpet, protoze pojistovna neupozornila na skutecnost o konci pojisteni?

Dobrý den,

riziková životní pojištění (na nemoc či úraz) se zpravidla sjednávají do 60 let, neboť pojištění může krýt pouze nahodilé události (a po 60 letech se pravděpodobnost realizace těchto rizik začíná limitně blížit jistotě). Ohledně navrácení zaplaceného pojistného - záleží, jak přesně byla pojistná smlouva sepsána. Pokud smlouva platila do 60 let, pak máte nárok na vrácení přeplatku. Naopak jestli smlouva platila bez omezení a pouze od 60 let s výlukami (např. vylučují nemoc), pak žádný přeplatek nevznikl, a tudíž není nárok na jeho vrácení. 

M

#8766, Zaviněná dopravní nehoda a úhrada škody, Pojištění, 30.1.2020

Za vzniklou autonehodu, kde se stal vinným můj přítel, pojišťovna chce vyplatit 100%. Za všechny vyplácené škodné události poškozeným, to banka vymáhá po něm. Celkový dluh dělá 3 miliony. I když by se schválila insolvence, jak by bylo možné ty dluhy splatit? Jak v tomhle směru postupovat? Během 5 let člověk není schopny splatit takovou částku. A mimo insolvenci by zase naskákaly denní úroky.

Dobrý den,

škody způsobené provozováním motorového vozidla ostatním kryje povinné ručení (min. do limitu 35/35 mil. Kč pro škody na zdraví a majetku). Výjimkou jsou případy, kdy např. viník řídil pod vlivem alkoholu nebo jel s autem bez technické - zde pojišťovny vymáhají úhradu přímo po původcích škod. 

V rámci insolvence není nutné splatit všechny dluhy. 5 let budete splácet maximum možného a po té Vám bude zbytek prominut. Je to šance na nový začátek.

JH

#8761, Platba nedorazila na účet pojišťovny, Platba, 29.1.2020

Dobrý den, již řadu let si platím čtvrtletně životní pojištění, platba odchází převodem z mého bankovního účtu automaticky přes SIPO do příslušné pojišťovny. Běží to bez mého zásahu už dlouho, čísla účtů ani variabilní symbol se nemění. Náhle se ozvala pojišťovna, že neobdržela platbu za listopad 2019. Mám doklad, že z mé banky peníze odešly, a další doklad, že platba odešla od České pošty (SIPO). Číslo účtu i var. symbol je v pořádku. Pojišťovna i přes poskytnuté doklady tvrdí, že peníze nedostala, a vyžaduje opakovanou platbu. Můj dotaz zní: opravdu musím za těchto okolností platit znovu? A u koho můžu tuto situaci reklamovat? Banka, pošta i pojišťovna svorně tvrdí, že jejich chyba to není. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

platíte-li pojištění přes SIPO, pak neřešíte číslo účtu ani variabilní symbol. Měl-li jste na účtu dostatek peněz pro stržení celé částky SIPO, nemohl jste nikde více pochybit. Doporučuji podat reklamaci České poště.

Články o Pojišťovna

Nejčastější pojistka? Pojištění odpovědnosti prohrává s pojištěním domácnosti i s „životkem”

Nejčastější pojistka? Pojištění odpovědnosti prohrává s pojištěním domácnosti i s „životkem”

12.2.2020, Pojištění

…dla je to danédobrými zkušenostmi s řešením pojistných událostí. Naopak nedůvěra vychází zešpatných zkušeností nebo z obav, že v případě potřeby pojišťovna klientovinepomůže. Někteří lidé také upozornili na příliš složité podmínky. Avětšina jich dokonce přiznala, že se v nabídkách příliš n…

Jak na pojištění chaty či chalupy: myslete na počasí i na zloděje

Jak na pojištění chaty či chalupy: myslete na počasí i na zloděje

15.1.2020, Pojištění

…lupářům. S řešenímpodobných problémů jim pomůže správné pojištění chaty či chalupy. Podívejte se,co v něm nesmí chybět a jak postupovat, aby vám pojišťovna vyplatila plnění vmaximální výši. Zima je pro chataře a chalupářenejrizikovější. Mráz v kombinaci se sněhem a větrem dokáže způsobit v…

Jedete na zimní dovolenou autem? Nezapomeňte na správné pojištění

Jedete na zimní dovolenou autem? Nezapomeňte na správné pojištění

30.12.2019, Pojištění

… z dlouhé cesty, je k nehodějen kousek. Povinné ručení se přitom vztahuje se pouze na škody, kterézpůsobíte někomu jinému. Pokud chcete, aby vám pojišťovna zaplatila i poškozenívašeho auta, potřebujete havarijní pojištění. S čím vám pomůžehavarijní pojištěníObzvlášť důležité je havarijní p…

3 druhy pojištění, bez kterých se neobejdete

3 druhy pojištění, bez kterých se neobejdete

18.12.2019, Pojištění

…pnout. Pojistnou částku proto pravidelně upravujte.Ideálně po každé větší investici do vybavení, nejméně ale jednou za 5 let.Jinak hrozí, že vám pojišťovna nedá dost peněz na to, aby nahradily škodu. Zároveň se vyplatí zvážit další bonusy, kteréposkytovatelé k pojistce domácnosti nabízejí.…

Cestovní pojištění na hory: myslete na úrazy, odpovědnost i své auto

Cestovní pojištění na hory: myslete na úrazy, odpovědnost i své auto

4.12.2019, Pojištění

…e, v jaké nadmořské výšcesmíte lyžovat. Jednotliví poskytovatelé totiž pracují s jinou maximální výškou. Pokud ji překročíte a stane se vám úraz,pojišťovna vám léčbu nezaplatí. Proto se před podpisem smlouvy ujistěte, že jestanovený limit dostatečný. Jen pak vás pojistka opravdu ochrání. R…Rychlé odkazy

Banky v ČR