Banky.cz Banky.cz Slovník pojištění Pojišťovna

Pojišťovna


Definice Pojišťovna

pojistitel, který za úplatu převzal sjednaná rizika pojistníka


Nejvýhodnější nabídka pojištění od profesionálů

POVINNÉ
Váš telefon

94% klientů najdeme
výhodnější pojištění

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Jak již je z názvu tohoto pojištění patrné, tak je povinné pro každého uživatele motorového vozidla. Smyslem tohoto pojištění je krýt pojištěného za škody, které může způsobit ostatním účastníkům ať již na majetku nebo na zdraví.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Smyslem tohoto pojištění je pokrýt škody na svém vozidle, které se mohou přihodit nahodilou situací. V tomto pojištění si můžete například připojistit i vandalismus, pojištění skel a jiné další připojištění.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Tento typ pojištění kryje škody, které vám mohou vzniknout pouze na vaší nemovitosti. Toto pojištění zpravidla obsahuje riziko požáru, vodní nebezpečí, úder blesku, vichřice, vandalismus a mnoho dalších připojištění.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

V tomto pojištění si kryjete škody, které vám mohou vzniknout na movitých věcech ve vašem domě či bytě. Nejčastěji se připojišťuje zkrat, přepětí nebo podpětí, které vám chrání škody na elektrospotřebičích, dále také proti přírodním živlům, nebo krádeži či loupeži. Kromě vybavení vaší domácnosti si můžete připojistit i věci ve sklepě nebo garáži.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Toto pojištění vám kryje škody, které můžete způsobit svému zaměstnavateli nebo v běžném občanském životě.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Životní pojištění má krýt ztrátu, která může vzniknout nahodilou událostí a může mít značný dopad na životní úroveň domácnosti. Mezi nejdůležitější patří riziko smrti, invalidita, trvalé následky, závažná onemocnění a mnoho dalších.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Hlavním smyslem cestovního pojištění je ochránit své výdaje za zdravotní péči v zahraničí. Pojistit se můžete na konkrétní stát kam cestujete, ať už to pracovně, rekreačně nebo studijně. Dále si můžete také připojistit ztrátu nebo odcizení zavazadel, zpoždění nebo zrušení letu a mnoho dalších připojištění.


Dotazy v poradně k Pojišťovna

LS

#11156, Zánik pojišťovny, Pojištění, 7.9.2020

Dobrý den, do domu mi narazilo vozidlo. Uplatňovala jsem škodu z povinného ručení vozidla u pojišťovny, kde bylo pojištěné. Dlouho jsem se s pojišťovnou dohadovala. Po více jak roce mi přišel dopis od jiné pojišťovny, že ta původní pojišťovna zanikla a ta nová je její nástupce. Jak běží promlčecí doba? Od doby vzniku nehody nebo se prodlužuje o dobu, kdy nastoupila nová pojišťovna? Podle jakého paragrafu se promlčecí doba řídí? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

nová pojišťovna pravděpodobně převzala vše od staré pojišťovny (kmen klientů, nahlášené pojistné události, atd.), tedy pro Vás se nic zásadního nemění (pouze s Vámi od určitého data vše řeší druhá pojišťovna místo první). Řešení nahlášených pojistných událostí nebylo přerušeno, nezačíná běžet nová lhůta (všeobecná promlčecí lhůta činí 3 roky).

PS

#11039, Předčasné zrušení životního pojištění a dodanění, Daně, 24.8.2020

Zdravím, mám životní pojištění, platím si sám 800 Kč měsíčně od konce roku 2011. Nicméně bych si ho chtěl dát zrušit. Potřebuji si mimořádně vybrat to co jsem tam dal (nevím, kolik dostanu zpátky, snad aspoň polovinu), neboť si potřebuji zaplatit lékařský zákrok, který není hrazen pojišťovnami. Jak milé. Ale vůbec nevím, jak postupovat dále, co se týče daňového přiznání. Mezi lety 2012 až do teď jsem si u zaměstnavatele nechal možná 5x odečíst tu roční částku z daní. Tak nevím, co musím po zrušení dát zdanit, dodanit nebo jak se tomu přesně říká. Kde co vyplnit atp. Vůbec se v tom neorientuji. Děkuji moc za Vaši případnou odpověď.

Dobrý den,

v případě předčasného zrušení spořícího životního pojištění je třeba vrátit všechny čerpané daňové výhody za posledních 10 let (uplatňované snížení základu daně včetně potenciálních příspěvků zaměstnavatele). Nejprve tedy budete muset zjistit, o kolik jste si celkem ponížil daňový základ (a z této sumy bude dodatečná daňová povinnost činit 15%).

D

#11009, Životní pojištění a pojistné plnění, Pojištění, 19.8.2020

Dobrý den, mám životní pojištění od roku 2012 (hospitalizace, úraz nebo nemoc 300 Kč/den, pojištění pracovní neschopnosti - nemoc, plnění od 15. dne 200 Kč/den). Pojišťovna se odvolává na to, že jsem měla tři nemocenské stejné diagnozy (C50.9- rakovina prsu a L91-hypertrofická onemocnění kůže). Byly to tři samostatné operace po určité době, proto mi proplatila jen určitý počet dnů. Ve smluvních podmínkách o tom, že se toto sčítá a o diagnóze, nic není, ani že se jedná o nové škodní události. Jak se bránit?

Dobrý den,

neznám detaily vaší pojistné smlouvy ani smluvní podmínky vaší pojišťovny, tedy nemohu být schopen posoudit, zda-li pojišťovna pochybila či nikoliv. Pokud jste skutečně byla pojišťovnou poškozena, domáhejte se svých práv a výplaty pojistného plnění soudní cestou.

MK

#11001, Prodej auta a povinné ručení, Pojištění, 18.8.2020

Dobrý den, při prodeji auta musím povinné ručení hned převézt na nového majitele a nebo můžu pojistku nechat doběhnout do konce doby zaplacené pojistky a až potom sjednat nové pojištění? Děkuji

Dobrý den,

nový majitel si musí uzavřít povinné ručení na sebe od momentu zakoupení auta. Vy naopak můžete požádat svou pojišťovnu o ukončení pojistné smlouvy k datu prodeji auta (pojišťovna Vám vrátí přeplatek). Určitě nenechte nového majitele užívat prodávané vozidlo na vaše povinné ručení (v případě pojistné události byste přišel o bonus).

HP

#10936, Povinné ručení při likvidaci autovraku, Pojištění, 11.8.2020

Dobrý den, po havárii vozidla bylo toto vozidlo nárazem zničeno a odtaženo na soukromý pozemek mimo pozemní komunikace a zde stálo do doby, než bylo odtaženo firmou na likvidaci. Poté bylo firmě, která měla zajistit jeho likvidaci na základě protokolu předáno a zrušeno povinné ručení. Nyní mi ale přišla výzva od ČKP na úhradu pojistného za dobu od ukončení do doby, než firma provedla odhlášení na registru vozidel. Mohu se proti tomuto rozhodnutí odvolat? Pojišťovna akceptovala protokol o předání vozidla k ukončení pojistky. ČKP argumentuje tím, že vozidlo bylo na SPZ, ale bez nich by zase nebylo možné provést likvidaci. Prosím o radu, jak postupovat.

Dobrý den,

povinné ručení jste povinna platit až do momentu vrácení SPZ (odhlášení z registru vozidel). Pokud byl auto ekologicky zlikvidováno např. v červnu a odhlášení z registru vozidel proběhlo až v červenci, bylo třeba platit pojistné až do července (přesně do dne navrácení SPZ). 

Články o Pojišťovna

Pojištění elektroniky: na co si dát pozor při pojištění mobilu a notebooku

Pojištění elektroniky: na co si dát pozor při pojištění mobilu a notebooku

14.9.2020, Pojištění

… písmenka pojistných podmínek nikdonečte rád, rozhodně je nepodceňujte a vše si pořádně nastudujte. Už proto, že u pojištění elektroniky má každápojišťovna pravidla hry nastavená trochu jinak. Pojištění mobilu: jen pro nečekané situaceObecně se dá říct, že pojištění mobilů anotebooků vám p…

7 největších mýtů a omylů, které kolují o havarijním pojištěním

7 největších mýtů a omylů, které kolují o havarijním pojištěním

31.8.2020, Pojištění

…jní pojištění zároveň, rozhodně není nutné mít obě smlouvy ustejné pojišťovny. Pokud například zjistíte, že povinné ručenínabízí výhodněji jedna pojišťovna a havarijní pojištění jiná, můžete si oběpojistky sjednat jinde. 4. Čím starší auto, tím dražší pojištěníJe pravda, že stáří vozidla j…

Víc než 71 miliard. Pojišťovny letos vybraly víc peněz než loni

Víc než 71 miliard. Pojišťovny letos vybraly víc peněz než loni

17.8.2020, Pojištění

… o 38 %. Je to ale dané nízkouvýchozí pozicí. V absolutních číslech poskočila jen o 7 milionů korun. Na pomyslném druhém místě je Generali Česká pojišťovna,které předepsané pojistné vzrostlo o 34,8 % na 19,2 miliardy korun. Právě tatospolečnost je na špici i z pohledu celkových objemů poji…

Pojištění odpovědnosti do zahraničí? Na pojištění majetku raději nespoléhejte

Pojištění odpovědnosti do zahraničí? Na pojištění majetku raději nespoléhejte

20.7.2020, Pojištění

… nižší. A právě díky tomu je to ideální řešení nadovolenou. Minimum? 14 dní i 3 měsíceJenže krátkodobé havarijní pojištění nenabízízdaleka každá pojišťovna. A podmínky u poskytovatelů, kteří ji v nabídce mají,se často výrazně liší. Zatímco někde vás pojistí už na dvoutýdenní cestu, jindemu…

Pomoc při koronaviru, rakovině či infarktu. I to nabízí životní pojištění

Pomoc při koronaviru, rakovině či infarktu. I to nabízí životní pojištění

6.7.2020, Pojištění

…ned odokamžiku podpisu. Obvykle obsahuje čekací dobu. V současnosti je nejméně dva měsíce a týká se zejménanemocí. Pokud v této době onemocníte, pojišťovna vám peníze nevyplatí. Chráníse tak pro případ, že při podpisu pojistné smlouvy zatajíte svůj skutečnýzdravotní stav. Pokud se tedy ch…Banky v ČR