Banky.cz Banky.cz Slovník pojištění Úraz

Úraz


Definice Úraz

Nenadálá událost na zdraví pojištěného, kterou klient nemůže předem ovlivnit.


Nejvýhodnější nabídka pojištění od profesionálů

POVINNÉ
Váš telefon

94% klientů najdeme
výhodnější pojištění

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Jak již je z názvu tohoto pojištění patrné, tak je povinné pro každého uživatele motorového vozidla. Smyslem tohoto pojištění je krýt pojištěného za škody, které může způsobit ostatním účastníkům ať již na majetku nebo na zdraví.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Smyslem tohoto pojištění je pokrýt škody na svém vozidle, které se mohou přihodit nahodilou situací. V tomto pojištění si můžete například připojistit i vandalismus, pojištění skel a jiné další připojištění.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Tento typ pojištění kryje škody, které vám mohou vzniknout pouze na vaší nemovitosti. Toto pojištění zpravidla obsahuje riziko požáru, vodní nebezpečí, úder blesku, vichřice, vandalismus a mnoho dalších připojištění.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

V tomto pojištění si kryjete škody, které vám mohou vzniknout na movitých věcech ve vašem domě či bytě. Nejčastěji se připojišťuje zkrat, přepětí nebo podpětí, které vám chrání škody na elektrospotřebičích, dále také proti přírodním živlům, nebo krádeži či loupeži. Kromě vybavení vaší domácnosti si můžete připojistit i věci ve sklepě nebo garáži.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Toto pojištění vám kryje škody, které můžete způsobit svému zaměstnavateli nebo v běžném občanském životě.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Životní pojištění má krýt ztrátu, která může vzniknout nahodilou událostí a může mít značný dopad na životní úroveň domácnosti. Mezi nejdůležitější patří riziko smrti, invalidita, trvalé následky, závažná onemocnění a mnoho dalších.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Hlavním smyslem cestovního pojištění je ochránit své výdaje za zdravotní péči v zahraničí. Pojistit se můžete na konkrétní stát kam cestujete, ať už to pracovně, rekreačně nebo studijně. Dále si můžete také připojistit ztrátu nebo odcizení zavazadel, zpoždění nebo zrušení letu a mnoho dalších připojištění.


Dotazy v poradně k Úraz

MI

#15465, Bratr chce ručit za hypotéku , Hypoteční poradna, 1.10.2021

Dobrý den, můj bratr mne požádal, zda bych mu neručil za hypoteční úvěr na rodinný dům. S tím že by mne banka vymazala z ručení, až by se mu zvýšila bonita. Prý by mi právní oddělení banky na to vystavilo smlouvu. Moc se mi to nezdá, protože odhad bonity je více méně na dobrozdání banky. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

ručení za cizí úvěry důrazně nedoporučuji (byť by se jednalo o bratra nebo jiného člena rodiny). Banka vaše bratra důkladně prolustrovala a dospěla k závěru, že velmi pravděpodobně nebude schopen hypotéku sám splácet. Proto po něm vyžaduje spoludlužníka. Váš bratr by měl v takovém případě požádat o nižší úvěr, který bude schopen sám splácet, a nesnažit se své problémy přenášet na ostatní. 

Negativní dopady na Vás:

 • banka předem počítá s tím, že bratr splácení nezvládne - předem byste se tak měl připravit na to, že se splácením budete bratrovi pomáhat
 • v důsledku rostoucích úrokových sazeb a vysoké inflace budou úvěry prudce zdražovat a bonita dlužníků se bude snižovat (problémy se splácením mohou mít v brzké době i klienti, kteří dříve skóringem prošli)
 • odhad bonity je plně v gesci banky a nikdo Vám nemůže garantovat, kdy a zdali vůbec Vás z úvěru vyváže
 • pokud byste se upsal za bratrovu hypotéku, sám byste na další úvěr pro sebe (půjčka, hypotéka) pravděpodobně už nedosáhl
 • účastníci úvěrové smlouvy ručí na dluh společně a nerozlučně - pokud by bratr přestal splácet, mohla by banka celý dluh vymáhat po Vás
 • AP

  #15448, Neprofesionální přístup odhadce a poradce, Hypoteční poradna, 29.9.2021

  Dobry den, mame zriadenu hypoteku na dom. Problem mame s odhadcom banky. Ten nie je schopny dodrzat terminy odhadu. Napríklad - napiseme mu email 6.9.2021, kde ho poziadame o odhad v dnoch 20.-23.9.2021. Po tyzdni nereagovania nam oznami, ze problem s terminom nie je. Je 29.9 2021, visi nam faktura s platnostou 30.9.2021 (s pokutou 100tis za kazdy jeden den omeskania!!!), v banke musime ziadat o urychlenie vyrizeni a pan odhadca sa tvari nadalej ze je to ok. Co robit? Realne nas jeho pristup stoji peniaze. Bohuzial, toto uz spravil druhykrat.

  Dobrý den,

  bohužel toto je nepříjemný výsledek neprofesionálního přístupu odhadce a/nebo poradce. Důrazně doporučuji sjednávat hypoteční úvěr, hypotéky na stavbu či refinancování hypotéky výhradně přes zkušené a profesionální hypoteční poradce, kteří Vám zajistí hypotéku na klíč (včetně odhadu, katastru, atd.) a přistupují k Vám s náležitou péčí. 

  M

  #15425, Insolvence, Exekuce a insolvence, 26.9.2021

  Dobrý den, půjdu do insolvence a mám úvěr u České spořitelny, kde mám i účet. Potřebuji, aby mi neodešla splátka. Můžu si nechat poslat výplatu dceři na účet, nepřijdou na to? Můžou si vzít i stovku z mého účtu a považovat ji za část splacené částky, když měsíční splátka činí 8 537 Kč?

  Dobrý den,

  důrazně nedoporučuji zasílat výplatu na účet vaší dcery. Coby dlužník těsně před insolvencí byste mohla takto dceru ohrozit (ins. správce bude zkoumat vaše majetkové poměry a účet, kam Vám chodí výplata - pak by se hůře dokazovalo, která část peněz patří Vám a která dceři). Navíc by účet dcery mohl být zablokován exekutorem.

  Soud by také nemusel najít pochopení pro vaše jednání, kdy příjem odkláníte před věřiteli a úmyslně bráníte splátkám půjčky. Insolvence by Vám pak mohla být nepovolena pro nepoctivý záměr. 

  KV

  #15387, Syn v exekuci si ke mně posílá výplatu, Běžný účet, 21.9.2021

  Dobrý večer, syn je v exekuci a nechává si zasílat výplatu na můj účet. Exekuční srážky provádí automaticky účtárna. Na můj účet mi chodí i můj důchod, ze kterého hradím nájem atd. Je to můj jediný příjem. Prosím o radu jak postupovat, aby mi exekutor nezablokoval můj účet. Děkuji za informaci.

  Dobrý den,

  každý by měl mít peníze uložené na svém účtu. Budete-li svůj účet propůjčovat dlužníkovi v exekuci, riskujete blokaci účtu a obstavení všech peněz (jejichž navrácení byste se musela domáhat podáním vylučovací žaloby). Důrazně nedoporučuji propůjčovat svůj účet cizím osobám (byť se jedná o vašeho syna). Syn může mít i v exekuci svůj účet v chráněném režimu.

  M

  #15371, Blokace účtu, Běžný účet, 20.9.2021

  Dobry den, chci se zeptat, jestli je možné zrušit účet, na kterém je blokace exekutora. Jedná se o účet u Monety, nejsou na něm žádné peníze a účet jde do minusu. Děkuji

  Dobrý den,

  účet blokovaný exekutorem zrušit nejde. Důrazně doporučuji mít pouze bezplatné běžné účty, u kterých není třeba pro prominutí poplatků plnit žádné podmínky. 

  Články o Úraz

  Podnikatelský účet – zdarma pro OSVČ, či s poplatky jako firmy?

  Podnikatelský účet – zdarma pro OSVČ, či s poplatky jako firmy?

  11.9.2021, Běžný účet

  Stali jste se OSVČ a přemýšlíte, zda budetemuset mít podnikatelský účet? Možná si říkáte, že si účet založíte dobrovolně,protože by mohl nabídnout něco zajímavého. Ale co? Případně máte novou firmu anejste si jistí, kdy přesně musí s.r.o. podnikatelský účet mít a kdy jejlegislativa nevyžaduje. V…

  Finanční gramotnost roste. O cenu půjčky se zajímá už 60 % lidí

  Finanční gramotnost roste. O cenu půjčky se zajímá už 60 % lidí

  6.9.2021, Půjčka

  Na kolik mě půjčka vyjde, můžu ji splatitpředčasně a kolik budu měsíčně splácet? Právě tyto tři otázky si lidé přisjednávání půjčky pokládají nejčastěji. Vyplývá to alespoň z nového průzkumuAir Bank. Průzkum zároveň ukázal, že lidé jsou opravidlech úvěrů daleko lépe informovaní než před pěti let…

  Půjčka bez dokládání příjmu

  Půjčka bez dokládání příjmu

  8.8.2021, Půjčka

  Už jste se také potkali s nabídkami na úvěr, kterénevyžadovaly žádný příjem? Většinou jsou nazvány „Online půjčka bez příjmu“,„Půjčka bez dokládání příjmu“ nebo „Půjčka pro každého bez doložení přijmu“. Cosi o nich myslet? Jsou podobně nebezpečné jako většina půjček bez registru?Vyhnout se jim, …

  5 tipů, jak správně pojistit dítě

  5 tipů, jak správně pojistit dítě

  21.6.2021, Pojištění

  …. Ani s pojištěním dítěte ale příliš neváhejte.Už od malička mu mohou hrozit vážné nemoci. S přibývajícím věkem pak rizikoroste jak u nemocí, tak u úrazů. A jak tedy dítě správně pojistit? S tím vámpomůže našich 5 rad. 1. Myslete na trvalé následky a invalidituV první řadě si musíte uvědomit, pr…

  Pojistka proti Covidu? Pojišťovny hlásí nové možnosti

  Pojistka proti Covidu? Pojišťovny hlásí nové možnosti

  24.5.2021, Pojištění

  …oňované ve spojitosti s životním a cestovním pojištěním. U životního pojištění je vše jednoduché –stačí v pojistce myslet i na nemoc (tedy nejen na úrazy) a pojišťovna vámvyplatí pojistné plnění například za: hospitalizaci, trvalé následky Covidu nebo v případě úmrtí na tutonemoc. Jen se musíte …  Banky v ČR