Banky.cz Banky.cz Články Běžný účet Jak rozumět bankovním výpisům?

Jak rozumět bankovním výpisům?

Jak rozumět bankovním výpisům?
6.5.2013, Běžný účet

Bankovní výpis je záznam všech transakcí, které pro vás banka uskutečnila na vašem účtu v období od minulého výpisu. Nejčastěji zahrnuje období jednoho měsíce.

CO JE TO BANKOVNÍ VÝPIS?

Bankovní výpis kreditního účtu nebo běžného účtu zaznamenává, kdy a za kolik jste:

 • vybrali hotovosti či zaplatili přes bankomat
 • proplatili z vašich účtů trvalými příkazy nebo bezhotovostními platbami.

Jak rozumnět bankovním výpisům? Zaznamenává rovněž jakékoliv platby provedené ve prospěch vašeho účtu. Tyto platby mohou zahrnovat vaši mzdu, dávky, hotovost (vložené na přepážce bankovní pobočky, poštou nebo prostřednictvím bankomatu).

Proč mi banka posílá bankovní výpis?

Výpis informuje, co se přesně dělo na vašem bankovním účtu a umožňuje vám přesnou kontrolu nad vašimi bankovními transakcemi.

Výpis vám také umožňuje zeptat se na cokoliv, co se vám nezdá. Průběžné sledování aktivit na vašem účtu je důležitou částí vaší odpovědnosti za vaše finanční záležitosti a bankovní výpis je hlavním nástrojem, který k tomu můžete použít.

Jak často posílá banka výpis?

Intervaly automatického zasílání výpisů se u různých bank liší. Mohou být zasílány každý měsíc nebo čtvrtletí, nebo dvakrát ročně, a nebo kdykoliv se zaplní celá jedna stránka transakcemi.

Potřebujete-li kopii či urgentní zaslání některého bankovního výpisu, můžete si tuto službu objednat, ale počítejte s tím, že bude pravděpodobně zpoplatněna. Poplatek se odečte z vašeho účtu, neboť výpis byl vyhotoven speciálně pro vás, nikoli jako automatická služba patřící k vašemu účtu.

To platí i pro každý další exemplář výpisu

(V některých státech EU): Používáte-li k přístupu na účet i bankovní kartu, bude vám výpis zasílán minimálně každé čtvrtletí (pokud nejde o účet ovládaný vkladní knížkou).

Co se dozvím z výpisu?

Bankovní výpisy jednotlivých bank nejsou stejné. Zjistěte si, co který kód v podání vaší banky znamená. Každá banka má své vlastní kódy a je nutné si je osvojit, abyste svému vlastnímu výpisu dokonale rozuměli, abyste věděli, jak jsou značeny jednotlivé typy transakcí, jako:

 • bezhotovostní platby;
 • trvalé příkazy;
 • výběry z bankomatu;
 • vklady a výběry na přepážce.

Co s bankovním výpisem?

Především: Nelitujte času, který strávíte důkladným prostudováním vašeho výpisu – letmý pohled nestačí. Uvařte si čaj nebo kávu, soustřeďte se a vezměte si k ruce:

 • nový výpis, tužku a papír;
 • potvrzenky od všech transakcí provedených platební kartou;
 • vaší vkladní knížku (pokud ji používáte) útržky či potvrzenky z výplatních lístků bankovní pobočky;
 • jakékoliv dokumenty dokládající platby došlé na váš účet (výplatní pásky, výpisy dávek, dividendy);
 • váš předchozí bankovní výpis

POTOM: Při čtení nového výpisu:

 • odfajfkujte si všechny platby a položky hrazené platební kartou, které dohledáte ve výpisu;
 • zkontrolujte, zda jsou ve výpisu správně uvedeny všechny vaše trvalé příkazy a bezhotovostní platby;
 • povšimněte si nezaplacených položek - některé položky se ve vašem nejnovějším výpisu ještě nemusely objevit. Stává se to v případě nedávných plateb - nemusely být ještě bankou zúčtovány
 • přesvědčte se, že položky chybějící ve minulém výpisu se objevily na tomto novém výpisu.

Jaké další informace výpis poskytuje?

Můžete zjistit, že banka odečetla z vašeho účtu poplatky za její služby, které jste od minulého výpisu využili. Vaše banka vás musí předem informovat o poplatcích, které budou účtovány za služby jako je poskytnutí kontokorentu či používání bezpečnostních schránek. Zkontrolujte, zda se částky shodují se sazebníkem.

Je užitečné uchovávat si záznam o jakýchkoliv pravidelných odpočtech uvedených na vašich výpisech, a je rovněž užitečné uchovat nejnovější seznam tarifů, který vám banka zaslala. Tam se dozvíte, jaké sazby a poplatky banka účtuje.

Co dělat, když je něco na výpisu špatně?

Pokud předcházející kontrolou svých účtů ujistíte, že je někde chyba, kontaktujte co nejdříve svou pobočku. Učiňte tak písemně a kopii dopisu si dobře uložte.

Pokud chcete banku na něco upozornit, neposílejte zpátky originál bankovního výpisu, ale vždy kopii.

Banka musí věc prošetřit a je-li omyl na její straně, je povinna sjednat nápravu. Pokud chyba banky zapříčinila, že vám byly naúčtovány bankovní poplatky nebo jiné srážky z vašeho účtu, musí chybu opravit a příslušnou sumu nahradit.

Nejste-li spokojeni s odpovědí, domluvte si schůzku s někým z pobočky nebo přímo v bance a problém prodiskutujte.

Pokud ani tento pohovor problém nevyřeší, měli byste zvážit stížnost, jak je popsána v našem dalším článku seriálu Banky.cz (Jak si stěžovat bance).

KOMENTÁŘE k článku Jak rozumět bankovním výpisům?

12.5.2017 15:16:22

bance, Komentoval(a): adelka

domluvte si schůzku výpis fakturu

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Transparentní účet není jen pro neziskovky a politiky. Podívejte se, kde a jak si ho zřídit

Transparentní účet není jen pro neziskovky a politiky. Podívejte se, kde a jak si ho zřídit

27.3.2020, Běžný účet, Autor: Petr Jermář

Před volbami nebo při živelných katastrofách a krizích. To jsou chvíle, kdy se nejčastěji setkáte s transparentními účty. Jako například nyní, kdy si je kvůli pandemii koronaviru COVID-19 zřizují instituce, které vyrábí roušky do nemocnic či pro důchodce. Založit si ho ale může každý. Ukážeme vám, kde a jak si ho můžete zřídit.

Běžné účty lákají na tisícové bonusy. Jejich získání se ale často prodraží

Běžné účty lákají na tisícové bonusy. Jejich získání se ale často prodraží

28.2.2020, Běžný účet, Autor: Pavel Strašák

Až 2 000 korun navíc. Takový bonus můžou získat noví klienti Moneta Money Bank, kteří si zřídí běžný účet Tom. Jenže aby tyto peníze dostali, musí utratit desítky tisíc korun. Podobné podmínky pro získání bonusu přitom nejsou nijak neobvyklé.

Společný účet: kdy byste o něm měli uvažovat a na co si dát pozor

Společný účet: kdy byste o něm měli uvažovat a na co si dát pozor

31.1.2020, Běžný účet, Autor: Pavel Strašák

Zřídit si společný účet nebo mít jen každý svůj? Na takovou otázku dřív nebo později narazí většina párů, které řeší společné výdaje. Než si na ni odpovíte, musíte zvážit několik faktorů. Podívejte se, jaké to jsou a podle čeho vybrat nejvhodnější společný účet pro manžele či partnery.

Okamžité platby umí už 8 bank. A další přibydou v nejbližších týdnech

Okamžité platby umí už 8 bank. A další přibydou v nejbližších týdnech

3.1.2020, Běžný účet, Autor: Pavel Strašák

Odeslat peníze z běžného účtu tak, aby už za pár vteřin byly na účtu příjemce. Tuto službu nabízí stále víc bank. Na konci minulého roku jich bylo už 8. A jejich počet se má v nejbližších týdnech ještě rozšířit.

Běžný účet pro podnikatele: zákon k němu nenutí, může vám ale přinést zajímavé výhody

Běžný účet pro podnikatele: zákon k němu nenutí, může vám ale přinést zajímavé výhody

6.12.2019, Běžný účet, Autor: Pavel Strašák

Zřídit nebo nezřídit? Podobně váhá řada lidí, když přijde řeč na podnikatelský účet. Zejména začínající živnostníci a podnikatelé si nejsou jistí, jestli se jim vyplatí. Účet pro podnikatele totiž dokáže přinést zajímavé výhody. Ale také si je umí nechat dobře zaplatit.Rychlé odkazy

Banky v ČR