Banky.cz Články Běžný účet Jak rozumět bankovním výpisům?

Jak rozumět bankovním výpisům?

6.5.2013 Běžný účet

Bankovní výpis je záznam všech transakcí, které pro vás banka uskutečnila na vašem účtu v období od minulého výpisu. Nejčastěji zahrnuje období jednoho měsíce.

REKLAMA

CO JE TO BANKOVNÍ VÝPIS?

Bankovní výpis kreditního účtu nebo běžného účtu zaznamenává, kdy a za kolik jste:

 • vybrali hotovosti či zaplatili přes bankomat
 • proplatili z vašich účtů trvalými příkazy nebo bezhotovostními platbami.

Zaznamenává rovněž jakékoliv platby provedené ve prospěch vašeho účtu. Tyto platby mohou zahrnovat vaši mzdu, dávky, hotovost (vložené na přepážce bankovní pobočky, poštou nebo prostřednictvím bankomatu na běžný účet či spořící účet).

Proč mi banka posílá bankovní výpis?

Výpis informuje, co se přesně dělo na vašem bankovním účtu a umožňuje vám přesnou kontrolu nad vašimi bankovními transakcemi.

Výpis vám také umožňuje zeptat se na cokoliv, co se vám nezdá. Průběžné sledování aktivit na vašem účtu je důležitou částí vaší odpovědnosti za vaše finanční záležitosti a bankovní výpis je hlavním nástrojem, který k tomu můžete použít.

Jak často posílá banka výpis?

Intervaly automatického zasílání výpisů se u různých bank liší. Mohou být zasílány každý měsíc nebo čtvrtletí, nebo dvakrát ročně, a nebo kdykoliv se zaplní celá jedna stránka transakcemi.

Potřebujete-li kopii či urgentní zaslání některého bankovního výpisu, můžete si tuto službu objednat, ale počítejte s tím, že bude pravděpodobně zpoplatněna. Poplatek se odečte z vašeho účtu, neboť výpis byl vyhotoven speciálně pro vás, nikoli jako automatická služba patřící k vašemu účtu.

To platí i pro každý další exemplář výpisu

Běžný účet s bonusem 1 000 Kč

(V některých státech EU): Používáte-li k přístupu na účet i bankovní kartu, bude vám výpis zasílán minimálně každé čtvrtletí (pokud nejde o účet ovládaný vkladní knížkou).

Co se dozvím z výpisu?

Bankovní výpisy jednotlivých bank nejsou stejné. Zjistěte si, co který kód v podání vaší banky znamená. Každá banka má své vlastní kódy a je nutné si je osvojit, abyste svému vlastnímu výpisu dokonale rozuměli, abyste věděli, jak jsou značeny jednotlivé typy transakcí, jako:

 • bezhotovostní platby;
 • trvalé příkazy;
 • výběry z bankomatu;
 • vklady a výběry na přepážce.

Co s bankovním výpisem?

Především: Nelitujte času, který strávíte důkladným prostudováním vašeho výpisu – letmý pohled nestačí. Uvařte si čaj nebo kávu, soustřeďte se a vezměte si k ruce:

 • nový výpis, tužku a papír;
 • potvrzenky od všech transakcí provedených platební kartou;
 • vaší vkladní knížku (pokud ji používáte) útržky či potvrzenky z výplatních lístků bankovní pobočky;
 • jakékoliv dokumenty dokládající platby došlé na váš účet (výplatní pásky, výpisy dávek, dividendy);
 • váš předchozí bankovní výpis

POTOM: Při čtení nového výpisu:

 • odfajfkujte si všechny platby a položky hrazené platební kartou, které dohledáte ve výpisu;
 • zkontrolujte, zda jsou ve výpisu správně uvedeny všechny vaše trvalé příkazy a bezhotovostní platby;
 • povšimněte si nezaplacených položek - některé položky se ve vašem nejnovějším výpisu ještě nemusely objevit. Stává se to v případě nedávných plateb - nemusely být ještě bankou zúčtovány
 • přesvědčte se, že položky chybějící ve minulém výpisu se objevily na tomto novém výpisu.

Jaké další informace výpis poskytuje?

Běžný účet bez poplatků

Můžete zjistit, že banka odečetla z vašeho účtu poplatky za její služby, které jste od minulého výpisu využili. Vaše banka vás musí předem informovat o poplatcích, které budou účtovány za služby jako je poskytnutí kontokorentu či používání bezpečnostních schránek. Zkontrolujte, zda se částky shodují se sazebníkem.

Je užitečné uchovávat si záznam o jakýchkoliv pravidelných odpočtech uvedených na vašich výpisech, a je rovněž užitečné uchovat nejnovější seznam tarifů, který vám banka zaslala. Tam se dozvíte, jaké sazby a poplatky banka účtuje.

Co dělat, když je něco na výpisu špatně?

Pokud předcházející kontrolou svých účtů ujistíte, že je někde chyba, kontaktujte co nejdříve svou pobočku. Učiňte tak písemně a kopii dopisu si dobře uložte.

Pokud chcete banku na něco upozornit, neposílejte zpátky originál bankovního výpisu, ale vždy kopii.

Banka musí věc prošetřit a je-li omyl na její straně, je povinna sjednat nápravu. Pokud chyba banky zapříčinila, že vám byly naúčtovány bankovní poplatky nebo jiné srážky z vašeho účtu, musí chybu opravit a příslušnou sumu nahradit.

Nejste-li spokojeni s odpovědí, domluvte si schůzku s někým z pobočky nebo přímo v bance a problém prodiskutujte.

Pokud ani tento pohovor problém nevyřeší, měli byste zvážit stížnost, jak je popsána v našem dalším článku seriálu Banky.cz Jak si stěžovat bance.

REKLAMA

KOMENTÁŘE k článku Jak rozumět bankovním výpisům?

Přidejte nový komentář

bance, Komentoval(a): adelka

12.5.2017 15:16:22
domluvte si schůzku výpis fakturu

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Raiffeisenbank upravuje metodu přihlašování do svého online bankovnictví.

16.4.2024 Běžný účet

Od 20. dubna 2024 zavede Raiffeisenbank pro většinu klientů nové ověření při přihlašování do internetového bankovnictví. K tomuto kroku banka přistoupila z bezpečnostních důvodů, cílem změny je zvýšené zabezpečení přístupu k účtu. Změna se dotkne většiny klientů. Jediná skupina uživatelů bankovnictví RB, pro které se nic nemění, jsou ti, kteří se stále ještě přihlašují kombinací SMS kódu a hesla.

Založení účtu online

10.4.2024 Běžný účet

Založit si bankovní účet online, je dnes už hračka. Banky přizpůsobily proces tak, aby byl přístupný co nejvíce klientům. Dokumentů pro založení účtu se nevyžaduje mnoho: jen osobní doklady, případně výpis z účtu, který už používáte u jiné banky. Online si můžete založit účet běžný, spořicí, obchodní (investiční), účet podnikatelský, ale třeba i termínovaný vklad. U některých dětských účtů zůstává nutnost osobní návštěvy na pobočce. Podívejte se, jak na založení bankovního účtu online. Věděli jste, že některé banky nabízejí bonusy za založení účtu?

Poplatky za převod peněz

Převodem peněz rozumíme přesun finanční částky z účtu jednoho klienta banky na účet klienta jiného, a to buď v rámci stejné banky, nebo do banky jiné, a to i do jiné země v rámci EU nebo celého světa. Byť se to na první pohled nemusí tak jevit, je převodem peněz i online platba kartou či mobilní platba v kamenném obchodě. A za ně si banky mohou účtovat poplatky. Do celkové výše poplatku se může promítnout jak metoda převodu, tak i měnový kurz, půjde-li o platbu do (ze) zahraničí. Podívejme se na poplatky hlouběji.


Běžný účet zdarma: Jaké banky ho nabízejí a jaké jsou jeho výhody a nevýhody?

20.3.2024 Běžný účet

Běžný účet patří k základním produktům všech českých bank, naprostá většina z nich nabízí sjednání a vedení běžného účtu zdarma. S jakými podmínkami je spojené získání nezpoplatněného běžného účtu, jaké jsou jeho výhody a nevýhody a který z běžných účtů zdarma je nejlepší?

Co se děje s běžným účtem po úmrtí

22.1.2024 Běžný účet

Co se stane s účty v bance, když jejich majitel zemře? Za jak dlouho banka zjistí, že majitel účtu už nežije a na jak dlouho prostředky na účtu zablokuje? Co potřebujete bance doložit, aby vám coby dědicům vyplatila peníze z účtů zůstavitele? Jak se bude tento příjem danit? Musí banky pojišťovat i vklady na zablokovaných účtech?

Z naší bankovní poradny

Pojmy ve slovníku

Brutto vs. netto

Brutto a netto jsou dva pojmy, které jsou často používány ve finančním světě, zejména v oblasti mezd a platů. Jednoduše řečeno, brutto je celková částka před jakýmikoli odečty, zatímco netto je částka, která zůstává po odečtení všech daní, poplatků a dalších nákladů.

Výpočet mzdy

V kontextu mezd a platů:

Brutto mzda je celková částka peněz, kterou zaměstnanec vydělá před odečtením jakýchkoli daní a odvodů. To zahrnuje základní plat, příplatky, bonusy a jakékoli jiné finanční výhody.

Netto mzda je čistá částka peněz, která zůstává po odečtení všech daní a odvodů z hrubé mzdy. To zahrnuje daň z příjmů, sociální a zdravotní pojištění a další povinné odvody.

Důležitost rozlišení

Je důležité rozlišovat mezi brutto a netto:

Plánování rozpočtu: Znát rozdíl mezi brutto a netto mzdou je nezbytné pro správné plánování osobního rozpočtu. Netto mzda je skutečná částka, kterou zaměstnanec dostává na svůj bankovní účet a může ji používat na pokrytí svých životních nákladů.

Srovnání nabídek práce: Při porovnávání nabídek práce berte v úvahu nejen brutto mzdu, ale také výši odvodů a daní, které budou odečteny. To pomáhá získat lepší představu o skutečné hodnotě nabídky.

Daňové účely: Pro daňové účely je důležité znát svou hrubou mzdu, protože to je částka, ze které se vypočítává daň z příjmů.

Rozlišení mezi brutto a netto je základním konceptem, který je nezbytný pro správné finanční plánování a rozhodování. Je důležité vědět, kolik peněz skutečně dostanete na svůj běžný účet a kolik bude odečteno na daních a odvodech.

ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena