Banky.cz Banky.cz Články Běžný účet Jak rozumět bankovním výpisům?

Jak rozumět bankovním výpisům?

Jak rozumět bankovním výpisům?
6.5.2013, Běžný účet

Bankovní výpis je záznam všech transakcí, které pro vás banka uskutečnila na vašem účtu v období od minulého výpisu. Nejčastěji zahrnuje období jednoho měsíce.

CO JE TO BANKOVNÍ VÝPIS?

Bankovní výpis kreditního účtu nebo běžného účtu zaznamenává, kdy a za kolik jste:

 • vybrali hotovosti či zaplatili přes bankomat
 • proplatili z vašich účtů trvalými příkazy nebo bezhotovostními platbami.

Zaznamenává rovněž jakékoliv platby provedené ve prospěch vašeho účtu. Tyto platby mohou zahrnovat vaši mzdu, dávky, hotovost (vložené na přepážce bankovní pobočky, poštou nebo prostřednictvím bankomatu na běžný účet či spořící účet).

Proč mi banka posílá bankovní výpis?

Výpis informuje, co se přesně dělo na vašem bankovním účtu a umožňuje vám přesnou kontrolu nad vašimi bankovními transakcemi.

Výpis vám také umožňuje zeptat se na cokoliv, co se vám nezdá. Průběžné sledování aktivit na vašem účtu je důležitou částí vaší odpovědnosti za vaše finanční záležitosti a bankovní výpis je hlavním nástrojem, který k tomu můžete použít.

Jak často posílá banka výpis?

Intervaly automatického zasílání výpisů se u různých bank liší. Mohou být zasílány každý měsíc nebo čtvrtletí, nebo dvakrát ročně, a nebo kdykoliv se zaplní celá jedna stránka transakcemi.

Potřebujete-li kopii či urgentní zaslání některého bankovního výpisu, můžete si tuto službu objednat, ale počítejte s tím, že bude pravděpodobně zpoplatněna. Poplatek se odečte z vašeho účtu, neboť výpis byl vyhotoven speciálně pro vás, nikoli jako automatická služba patřící k vašemu účtu.

To platí i pro každý další exemplář výpisu

(V některých státech EU): Používáte-li k přístupu na účet i bankovní kartu, bude vám výpis zasílán minimálně každé čtvrtletí (pokud nejde o účet ovládaný vkladní knížkou).

Co se dozvím z výpisu?

Bankovní výpisy jednotlivých bank nejsou stejné. Zjistěte si, co který kód v podání vaší banky znamená. Každá banka má své vlastní kódy a je nutné si je osvojit, abyste svému vlastnímu výpisu dokonale rozuměli, abyste věděli, jak jsou značeny jednotlivé typy transakcí, jako:

 • bezhotovostní platby;
 • trvalé příkazy;
 • výběry z bankomatu;
 • vklady a výběry na přepážce.

Co s bankovním výpisem?

Především: Nelitujte času, který strávíte důkladným prostudováním vašeho výpisu – letmý pohled nestačí. Uvařte si čaj nebo kávu, soustřeďte se a vezměte si k ruce:

 • nový výpis, tužku a papír;
 • potvrzenky od všech transakcí provedených platební kartou;
 • vaší vkladní knížku (pokud ji používáte) útržky či potvrzenky z výplatních lístků bankovní pobočky;
 • jakékoliv dokumenty dokládající platby došlé na váš účet (výplatní pásky, výpisy dávek, dividendy);
 • váš předchozí bankovní výpis

POTOM: Při čtení nového výpisu:

 • odfajfkujte si všechny platby a položky hrazené platební kartou, které dohledáte ve výpisu;
 • zkontrolujte, zda jsou ve výpisu správně uvedeny všechny vaše trvalé příkazy a bezhotovostní platby;
 • povšimněte si nezaplacených položek - některé položky se ve vašem nejnovějším výpisu ještě nemusely objevit. Stává se to v případě nedávných plateb - nemusely být ještě bankou zúčtovány
 • přesvědčte se, že položky chybějící ve minulém výpisu se objevily na tomto novém výpisu.

Jaké další informace výpis poskytuje?

Můžete zjistit, že banka odečetla z vašeho účtu poplatky za její služby, které jste od minulého výpisu využili. Vaše banka vás musí předem informovat o poplatcích, které budou účtovány za služby jako je poskytnutí kontokorentu či používání bezpečnostních schránek. Zkontrolujte, zda se částky shodují se sazebníkem.

Je užitečné uchovávat si záznam o jakýchkoliv pravidelných odpočtech uvedených na vašich výpisech, a je rovněž užitečné uchovat nejnovější seznam tarifů, který vám banka zaslala. Tam se dozvíte, jaké sazby a poplatky banka účtuje.

Co dělat, když je něco na výpisu špatně?

Pokud předcházející kontrolou svých účtů ujistíte, že je někde chyba, kontaktujte co nejdříve svou pobočku. Učiňte tak písemně a kopii dopisu si dobře uložte.

Pokud chcete banku na něco upozornit, neposílejte zpátky originál bankovního výpisu, ale vždy kopii.

Banka musí věc prošetřit a je-li omyl na její straně, je povinna sjednat nápravu. Pokud chyba banky zapříčinila, že vám byly naúčtovány bankovní poplatky nebo jiné srážky z vašeho účtu, musí chybu opravit a příslušnou sumu nahradit.

Nejste-li spokojeni s odpovědí, domluvte si schůzku s někým z pobočky nebo přímo v bance a problém prodiskutujte.

Pokud ani tento pohovor problém nevyřeší, měli byste zvážit stížnost, jak je popsána v našem dalším článku seriálu Banky.cz Jak si stěžovat bance.

KOMENTÁŘE k článku Jak rozumět bankovním výpisům?

12.5.2017 15:16:22

bance, Komentoval(a): adelka

domluvte si schůzku výpis fakturu

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Bankovní pobočky využívá stále méně lidí. Dávají přednost on-line bankovnictví

Bankovní pobočky využívá stále méně lidí. Dávají přednost on-line bankovnictví

28.10.2020, Běžný účet, Autor: Jan Budín

Jen 3 % lidí. Tak málo jich v České republice nevyužívá on-line bankovnictví. Ukázal to průzkum České bankovní asociace. Ještě před dvěma lety přitom bylo uživatelů internetového a mobilního bankovnictví „jen” 82 %. Tedy o 15 procentních bodů méně než nyní.

Air Bank láká na kontokorent bez úroků. Mall na prémiovou kartu

Air Bank láká na kontokorent bez úroků. Mall na prémiovou kartu

21.10.2020, Běžný účet, Autor: Jan Budín

50 000 korun a až tři měsíce bez úroků. Air Bank letos spustila akci, kterou chce propagovat zřízení kontokorentu. Výhodné podmínky získá každý, kdo ho využije do konce roku.

Lákavý podzim u studentských účtů: slibují odměny až 1 500 korun

Lákavý podzim u studentských účtů: slibují odměny až 1 500 korun

30.9.2020, Běžný účet, Autor: Jan Budín

Přestože je začátek letošního školního roku kvůli koronavirové pandemii dost specifický, jedno se nemění – banky přichystaly řadu speciálních akcí pro studenty. Za založení účtu tak můžou získat až 1 500 korun. A k tomu další výhody studentských účtů.

Platební nálepky v Česku postupně končí. Porazily je Apple Pay a Google Pay

Platební nálepky v Česku postupně končí. Porazily je Apple Pay a Google Pay

2.9.2020, Běžný účet, Autor: Jan Budín

Konec. Nové platební nálepky už nevydáváme. Přesně to vzkázaly svým klientům dvě největší banky v České republice – ČSOB a Česká spořitelna. Obě nedávno oznámily, že ukončí vydávání nových platebních nálepek a nechají pouze „doběhnout” ty stávající. Zcela se tak spolehnou na Apple Pay, Google Pay a další moderní způsoby placení.

Žádné poplatky ani složité podmínky. Česká spořitelna představila svůj první účet zdarma

Žádné poplatky ani složité podmínky. Česká spořitelna představila svůj první účet zdarma

5.8.2020, Běžný účet, Autor: Jan Budín

Zcela zdarma a bez podmínek. Takový je nový běžný účet České spořitelny. Jmenuje se Standard a nemusíte se u něj bát žádných poplatků za vedení ani za odchozí platby. S těmi jste přitom dosud museli u České spořitelny počítat.Banky v ČR