Banky.cz Články Pojištění Pracujete venku? Za životní pojištění dáte až o 30 % víc než kancelářské profese

Pracujete venku? Za životní pojištění dáte až o 30 % víc než kancelářské profese

3.8.2020 Pojištění

Pracovat v kanceláři se vyplatí. Alespoň z pohledu životního pojištění. Podle nového indexu životního pojištění totiž kancelářské profese zaplatí za životní pojištění mnohem míň než dělníci, kteří se pohybují v terénu. Rozdíl je až 30 %.

Index porovnával cenu životního pojištění u kancelářských zaměstnanců a dělníků, kteří se při své práci pohybují v terénu. Pracoval přitom se 3 věkovými kategoriemi:

 • 20 let
 • 30 let
 • a 40 let

Výsledky přitom byly vždy stejné – dělníci zaplatí za stejné životní pojištění o několik set korun měsíčně víc než lidé pracující v kanceláři.

Rozdíl i víc než 400 korun měsíčně

Důvod je jednoduchý – vážné úrazy jsou u dělnických profesí častější než u těch kancelářských. Pro pojišťovny jsou tedy dělníci rizikovější. A tím pádem také platí vyšší pojistné.

Celkově se rozdíly pohybovaly od 300 po víc než 450 korun a rostly spolu s věkem uzavření pojistky. Přestože procentuálně je největší rozdíl v nejmladší kategorii.

zivotni-pojisteni-vek.png


Index životního pojištění

Uvedené údaje vychází ze srovnání nabídek 11 pojišťoven. Všechny přitom pracovaly s těmito údaji o pojištěném:

 • nekuřák,
 • neprovozuje rizikové sporty,
 • má zdravý životní styl.

Zároveň byly vždy nastavené i stejné parametry pojistky:

 • riziko smrti s konstantní pojistnou částkou: 200 000 Kč,
 • riziko smrti s lineárně klesající pojistnou částkou: 1 500 000 Kč,
 • riziko invalidity 3. stupně: 3 500 000 Kč,
 • riziko invalidity 2. stupně: 2 500 000 Kč,
 • riziko invalidity 1. stupně: 1 200 000 Kč,
 • odškodné pro případ pracovní neschopnosti, a to od 29. dne: 350 Kč za den,
 • riziko trvalých následků úrazu s progresí (u progrese poskytovatelé pojistné plnění násobí podle závažnosti tělesného poškození; plnění tak může přesáhnout i 100 %): 1 000 000 Kč,
 • riziko závažného onemocnění: 700 000 Kč.

Typický věk pro životní pojištění? 30 let

Důležité jsou zejména údaje pro 30leté pojištěnce. Okolo 30 let totiž lidé nejčastěji uzavírají životní pojištění. Většinou je k tomu vede založení rodiny a získání vlastního bydlení. A právě životní pojištění pomůže s řešením složitých životních situací nejen jim, ale i jejich blízkým.

Pokud navíc do pojistky přidáte i riziko ztráty zaměstnání a nastavíte dostatečně vysoká pojistná plnění pro jednotlivá rizika, dokáže vám životní pojistka pomoci také s doplacením hypotéky.

Na životní pojistce nejvíc vydělají mladí

Z indexu také jasně vyplývá, že pojistné roste spolu s věkem. Nejvýhodnější je tedy sjednat si životní pojištění co nejdřív. S postupujícím věkem totiž přibývá úrazů i chronických onemocnění. A to všechno pojišťovny ve svých nabídkách zohledňují.

Pojistku přitom můžete kdykoliv upravit. Nemusíte se tedy bát, že byste později nedostali dost peněz, které by zajistily vaši rodinu.

A kdy se vyplatí parametry pojištění upravit? Ideálně při každé větší životní změně. Typicky je to narození dítěte nebo získání hypotéky.

Pozor na drobné úrazy i podcenění nemocí

Abyste se ale na životní pojistku mohli opravdu spolehnout, musíte ji správně nastavit. A zohlednit u toho svou životní situaci i rizika, před kterými se chcete chránit.

Častou chybou je požadovat odškodnění za drobné úrazy, i když vám běžně nehrozí a neomezují vás v práci.

Hlavně u kancelářských profesí je zbytečné platit si pojistku, která vám dá pár set korun v případě, že máte například výron v kotníku. I nadále totiž můžete pracovat – třeba na home office. Plnění, které dostanete, přitom mnohonásobně přeplatíte na dražším pojistném.

Lidé také často podceňují pojištění pro případ závažných onemocnění. Jenže právě vážné nemoci jsou mnohem častější příčinou zdravotních komplikací než úrazy. Podle statistik můžou dokonce za 96 % případů invalidity.

Rozhodně tedy na takové riziko nezapomínejte.

S nastavením pojistky si nechte poradit

Pamatujte ale, že se nedá jednoduše říct, jaké životní pojištění je nejlepší. Záleží na řadě podmínek. Například na:

 • vašem věku,
 • rodinné situaci,
 • povolání,
 • či požadavcích.

Nezapomeňte se proto vždy předem poradit s nezávislými odborníky. Pomůžou vám s výběrem i správným nastavením pojistky.

Máte tak jistotu, že vás životní pojištění podrží v každé složité situaci. A že za něj nezaplatíte ani o korunu víc, než je nutné!Sjednat pojištění online

ANKETA k článku Pracujete venku? Za životní pojištění dáte až o 30 % víc než kancelářské profese

Máte sjednané životní pojištění?

Počet odpovědí: 99

KOMENTÁŘE k článku Pracujete venku? Za životní pojištění dáte až o 30 % víc než kancelářské profese

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Pojištění na hory: správně nastavené pojištění je nad zlato

18.1.2023 Pojištění

Vyrážíte na české nebo zahraniční hory? Vždycky pamatujte na pojištění! Pobyt na zahraničních horách si vyžaduje cestovní pojištění, na domácích kopcích si vystačíte s pojištěním úrazu a odpovědnosti. Pojistit se vyplatí nejen škody utrpěné, ale i ty, které nechtěně způsobíte jiným. Podíváme se, jak postupovat, když dojde k nehodě, úrazu nebo vás rozbolí zuby. Prozradíme, jaké výluky z pojištění vás mohou zaskočit. V závěru se zaměříme i na pojištění sjednaná k platebním kartám nebo v rámci organizovaného zájezdu na hory.

Útok hackerů? První pojišťovna v Česku nabízí pojištění internetové domény

28.11.2022 Pojištění

Ani si toho nestihnete všimnout a vaše doména je převedená na jiného uživatele nebo je nově registrovaná mimo Českou republiku. Přesně tak pracují hackeři, kteří se na krádeže těchto adres na internetu zaměřují. Nově se proto můžete proti podobným útokům pojistit.

Zájem o pojištění roste. Pojišťovny vybraly v pololetí o 6 miliard víc než loni

5.9.2022 Pojištění

Přes 80 miliard korun. Takovou částku vybraly pojišťovny za pojistné v prvním letošním pololetí. Je to o necelých 6 miliard korun víc než loni – tedy o 7,8 %. Ukazuje to aktuální statistka České asociace pojišťoven.

Povinné ručení pro elektrokoloběžky a segwaye? Už od roku 2024

8.8.2022 Pojištění

Jezdíte na elektrokoloběžce nebo segwayi? Pokud ano, připravte se na to, že od roku 2024 budete zřejmě potřebovat povinné ručení. Tedy stejné pojištění jako mají všechna registrovaná auta a motorky, které jezdí po českých silnicích.

Inflace útočí i na pojistky. Dejte si pozor na podpojištění

11.7.2022 Pojištění

Roky vzorně platíte pojištění, když pak ale skutečně potřebujete pomoc, pojistka na to nestačí. Právě tak může vypadat typický příklad podpojištění. Kvůli současné vysoké inflaci se tento problém týká čím dál většího množství smluv.

REKLAMA
REKLAMA

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena