Banky.cz Články Spoření Vláda připravuje alternativu k penzijnímu spoření – účet dlouhodobých investic

Vláda připravuje alternativu k penzijnímu spoření – účet dlouhodobých investic

16.9.2020 Spoření

Zajistit se na důchod pomocí investic a ještě využít daňové odpočty. Přesně to má zájemcům nabídnout účet dlouhodobých investic, který se může na trhu objevit už v roce 2022. Návrh zákona, který s touto novinkou počítá, schválila vláda koncem srpna. Má ale i odpůrce.

Účet dlouhodobých investic má být v podstatě alternativou k různým typům spoření, které lidé používají k zajištění na důchod. A to včetně penzijního spoření.

Klientům umožní investovat své peníze například do:

 • akcií,
 • dluhopisů,
 • investičních fondů,
 • cenných kovů,
 • nemovitostí
 • nebo do práv duševního vlastnictví.

O svých investicích rozhodnete sami

Právě široké portfolio investičních příležitostí je jednou z největších výhod připravovaného projektu. Klienti si v něm sami vyberou, čemu chtějí dát přednost. A jakou měrou.

Novinka jim tak dá možnost část peněz investovat například do akcií, část do dluhopisů a část do zlata. Záleží jen na klientovi, pro co se rozhodne.

Na rozdíl od penzijních fondů totiž můžete o svých investicích rozhodovat sami. A kdykoliv chcete. Nejste tak odkázaní pouze na předem zvolenou investiční strategii a na rozhodnutí vašeho finančního poradce.

Můžete tak například prodat akcie a místo nich koupit drahé kovy nebo své prostředky rozdělit mezi nemovitosti, dluhopisy, investiční fondy a akcie. Záleží jen na vašem uvážení.

Výhoda hlavně pro zkušenější

Zmíněnou flexibilitu ocení zejména zkušenější investoři. Takoví, kteří pravidelně sledují akciový trh či ceny nemovitostí a drahých kovů. A vědí, jak s investicemi správně pracovat.

Nový produkt ale můžete využít, i v případě, že se v investičním světě zatím příliš neorientujete. Stejně jako u doplňkového penzijního spoření dostanete možnost nechat vše na bance či finančním poradci.

Spolu s nimi tak pouze stanovíte základní strategii a o víc se nemusíte starat.

Oproti penzijním fondům ale v případě účtu dlouhodobých investic počítejte s odvážnějšími strategiemi. Účet má totiž podle vlády přinést větší možný výnos – za cenu vyššího rizika.

Nový „superodpočet”: 48 000 korun ročně

Další výhodou připravované novinky je možnost daňových odpočtů. Účet dlouhodobých investic bude mít z tohoto pohledu stejné možnosti jako životní pojištění a penzijní spoření.

Nový zákon přitom počítá s tím, že se limit odpočtů změní. V současnosti můžete uplatnit daňové odpočty maximálně ve výši:

 • 24 000 korun u životního pojištění
 • a 24 000 korun u penzijního spoření.

Pokud tedy využíváte jen jeden z těchto produktů, odpočty nemohou přesáhnout hranici 24 000 korun.

Nově ale limity pro jednotlivé produkty skončí. Místo nich bude platit pouze společná maximální částka daňových odpočtů – 48 000 korun.

Bude přitom jen na vás, jestli ji využijete jen u jednoho produktu nebo u jejich kombinace. Díky tomu můžete ušetřit podstatně víc peněz než nyní.

Výplata výnosů? Nejdřív za 5 let

Ovšem pozor. Účet dlouhodobých investic má také některá omezení.

Přestože peníze na něm můžete libovolně přesouvat mezi jednotlivými produkty, s vyplacením prostředků je to složitější. Musíte k tomu splnit 2 podmínky:

 • Musí vám být alespoň 60 let.
 • A nesmíte peníze vybrat dřív než za 60 měsíců (tedy za 5 let) od založení účtu dlouhodobých investic.

Pokud tyto podmínky nedodržíte, přijdete o daňové zvýhodnění. A nezbude vám, než ho státu vrátit.

Existují pouze 2 případy, kdy je možné vybrat investované prostředky dřív, než za zmíněných podmínek. A to:

 • v případě invalidity 3. stupně
 • nebo po smrti majitele účtu.

Kritici: peníze se jen přerozdělí mezi produkty

Přestože vláda upozorňuje, že podobný způsob zajištění na stáří je v západní Evropě obvyklý, novinka má i řadu odpůrců.

Podle některých je nový produkt zbytečný. Zejména proto, že je velmi podobný důchodovému spoření a jeho možnosti rozšiřuje pouze mírně.

Myslí si to například prezident Asociace penzijních společností ČR Aleš Poklop. „Zavedením dalšího penzijního produktu dojde pouze k přerozdělování peněz a do důchodového systému to předpokládané nové finanční prostředky nepřinese,“ upozornil před časem v reakci na vládní návrh.

Problémem je i složitý výběr peněz

Dalším expertům zase vadí absence přímého státního příspěvku a omezené možnosti výběru prostředků. Běžné investice jsou totiž oproti připravovanému účtu mnohem flexibilnější.

Nejen, že u nich sami rozhodujete, kdy a kam vložíte své peníze, ale kdykoliv je můžete také „vybrat”. Stačí pouze prodat akcie nebo například drahé kovy.

Také v tomto případě navíc můžete využít služby poradců. Pomůžou vám s výběrem strategie, která vám bude nejvíc vyhovovat, a podle ní pak vaše peníze investují.

A nemusíte řešit minimální věk ani délku investic.Přehled výnosů penzijních spoření

ANKETA k článku Vláda připravuje alternativu k penzijnímu spoření – účet dlouhodobých investic

Líbí se Vám návrh na sloučený daňový odečet ve výši 48 000 Kč?

Počet odpovědí: 132

KOMENTÁŘE k článku Vláda připravuje alternativu k penzijnímu spoření – účet dlouhodobých investic

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Nejoblíbenější spoření? Podruhé v historii vede spořicí účet

23.1.2023 Spoření

Jak nejlépe a bezpečně zhodnotit peníze? Většina lidí na tuto otázku v současné době odpoví „na spořicím účtu“. Právě ten je totiž aktuálně nejoblíbenějším typem spoření na trhu. Vyplývá to z Barometru obliby spoření, který připravuje Asociace českých stavebních spořitelen.

Stavební spoření - vyplatí se ještě v roce 2023

20.1.2023 Spoření

Stavební spoření v Česku dlouhodobě patří mezi oblíbené finanční produkty. Konec roku 2022 byl ve znamení růstu úrokových sazeb. Bez státního příspěvku by spoření přes stavebko v roce 2023 mohlo lehce ztratit význam. Podíváme se tedy na perspektivu stavebního spoření letos a dalších letech.

Jedničkou českého spořicího trhu je slovenská banka. Nabízí úrok 6,15 %

26.12.2022 Spoření

Úroky na spořicích účtech dál rostou. Nejlepší nabídku v současné době najdete u Všeobecné úverové banky. Tento slovenský poskytovatel začal od listopadu nabízet i v České republice spořicí účet pro fyzické osoby se sazbou 6,15 % ročně.

Úroky na spořicích účtech už překonávají i 6 %

31.10.2022 Spoření

Úrok 6,01 % ročně. A bez podmínek. Tak v současné době vypadá nejvyšší nabídka mezi spořicími účty. Přišla s ní Max banka, která 4. října vznikla přejmenováním původní Expobank CZ a přechodem pod nového majitele – pod Banku Creditas.

Zhodnocení u stavebka je už víc než 6 %. A vstupní poplatek definitivně končí

17.10.2022 Spoření

Ještě vyšší zhodnocení a o něco lepší podmínky. Stavební spořitelny využívají současnou situaci a pomocí nejrůznějších akcí bojují o klienty. Díky tomu můžete dosáhnout na 3% úrokovou sazbu a celkové zhodnocení přes 6 %.

REKLAMA
REKLAMA

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena