Banky.cz Banky.cz Články Spoření Vláda připravuje alternativu k penzijnímu spoření – účet dlouhodobých investic

Vláda připravuje alternativu k penzijnímu spoření – účet dlouhodobých investic

Vláda připravuje alternativu k penzijnímu spoření – účet dlouhodobých investic
16.9.2020, Spoření

Zajistit se na důchod pomocí investic a ještě využít daňové odpočty. Přesně to má zájemcům nabídnout účet dlouhodobých investic, který se může na trhu objevit už v roce 2022. Návrh zákona, který s touto novinkou počítá, schválila vláda koncem srpna. Má ale i odpůrce.

Účet dlouhodobých investic má být v podstatě alternativou k různým typům spoření, které lidé používají k zajištění na důchod. A to včetně penzijního spoření.

Klientům umožní investovat své peníze například do:

 • akcií,
 • dluhopisů,
 • investičních fondů,
 • cenných kovů,
 • nemovitostí
 • nebo do práv duševního vlastnictví.

O svých investicích rozhodnete sami

Právě široké portfolio investičních příležitostí je jednou z největších výhod připravovaného projektu. Klienti si v něm sami vyberou, čemu chtějí dát přednost. A jakou měrou.

Novinka jim tak dá možnost část peněz investovat například do akcií, část do dluhopisů a část do zlata. Záleží jen na klientovi, pro co se rozhodne.

Na rozdíl od penzijních fondů totiž můžete o svých investicích rozhodovat sami. A kdykoliv chcete. Nejste tak odkázaní pouze na předem zvolenou investiční strategii a na rozhodnutí vašeho finančního poradce.

Můžete tak například prodat akcie a místo nich koupit drahé kovy nebo své prostředky rozdělit mezi nemovitosti, dluhopisy, investiční fondy a akcie. Záleží jen na vašem uvážení.

Výhoda hlavně pro zkušenější

Zmíněnou flexibilitu ocení zejména zkušenější investoři. Takoví, kteří pravidelně sledují akciový trh či ceny nemovitostí a drahých kovů. A vědí, jak s investicemi správně pracovat.

Nový produkt ale můžete využít, i v případě, že se v investičním světě zatím příliš neorientujete. Stejně jako u doplňkového penzijního spoření dostanete možnost nechat vše na bance či finančním poradci.

Spolu s nimi tak pouze stanovíte základní strategii a o víc se nemusíte starat.

Oproti penzijním fondům ale v případě účtu dlouhodobých investic počítejte s odvážnějšími strategiemi. Účet má totiž podle vlády přinést větší možný výnos – za cenu vyššího rizika.

Nový „superodpočet”: 48 000 korun ročně

Další výhodou připravované novinky je možnost daňových odpočtů. Účet dlouhodobých investic bude mít z tohoto pohledu stejné možnosti jako životní pojištění a penzijní spoření.

Nový zákon přitom počítá s tím, že se limit odpočtů změní. V současnosti můžete uplatnit daňové odpočty maximálně ve výši:

 • 24 000 korun u životního pojištění
 • a 24 000 korun u penzijního spoření.

Pokud tedy využíváte jen jeden z těchto produktů, odpočty nemohou přesáhnout hranici 24 000 korun.

Nově ale limity pro jednotlivé produkty skončí. Místo nich bude platit pouze společná maximální částka daňových odpočtů – 48 000 korun.

Bude přitom jen na vás, jestli ji využijete jen u jednoho produktu nebo u jejich kombinace. Díky tomu můžete ušetřit podstatně víc peněz než nyní.

Výplata výnosů? Nejdřív za 5 let

Ovšem pozor. Účet dlouhodobých investic má také některá omezení.

Přestože peníze na něm můžete libovolně přesouvat mezi jednotlivými produkty, s vyplacením prostředků je to složitější. Musíte k tomu splnit 2 podmínky:

 • Musí vám být alespoň 60 let.
 • A nesmíte peníze vybrat dřív než za 60 měsíců (tedy za 5 let) od založení účtu dlouhodobých investic.

Pokud tyto podmínky nedodržíte, přijdete o daňové zvýhodnění. A nezbude vám, než ho státu vrátit.

Existují pouze 2 případy, kdy je možné vybrat investované prostředky dřív, než za zmíněných podmínek. A to:

 • v případě invalidity 3. stupně
 • nebo po smrti majitele účtu.

Kritici: peníze se jen přerozdělí mezi produkty

Přestože vláda upozorňuje, že podobný způsob zajištění na stáří je v západní Evropě obvyklý, novinka má i řadu odpůrců.

Podle některých je nový produkt zbytečný. Zejména proto, že je velmi podobný důchodovému spoření a jeho možnosti rozšiřuje pouze mírně.

Myslí si to například prezident Asociace penzijních společností ČR Aleš Poklop. „Zavedením dalšího penzijního produktu dojde pouze k přerozdělování peněz a do důchodového systému to předpokládané nové finanční prostředky nepřinese,“ upozornil před časem v reakci na vládní návrh.

Problémem je i složitý výběr peněz

Dalším expertům zase vadí absence přímého státního příspěvku a omezené možnosti výběru prostředků. Běžné investice jsou totiž oproti připravovanému účtu mnohem flexibilnější.

Nejen, že u nich sami rozhodujete, kdy a kam vložíte své peníze, ale kdykoliv je můžete také „vybrat”. Stačí pouze prodat akcie nebo například drahé kovy.

Také v tomto případě navíc můžete využít služby poradců. Pomůžou vám s výběrem strategie, která vám bude nejvíc vyhovovat, a podle ní pak vaše peníze investují.

A nemusíte řešit minimální věk ani délku investic.

ANKETA k článku "Vláda připravuje alternativu k penzijnímu spoření – účet dlouhodobých investic"

Líbí se Vám návrh na sloučený daňový odečet ve výši 48 000 Kč?
Počet odpovědí: 130

KOMENTÁŘE k článku Vláda připravuje alternativu k penzijnímu spoření – účet dlouhodobých investic

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Stavební spoření pro děti: Nabízí výhodnější podmínky i složitější ukončení

Stavební spoření pro děti: Nabízí výhodnější podmínky i složitější ukončení

19.9.2021, Spoření, Autor: Jan Budín

Jak pomoci dětem se startem do života? Přece pomocí stavebního spoření. Podobně uvažuje řada lidí. Stavebko totiž přináší ze všech spořicích produktů nejlepší zhodnocení. Má ale svá specifika – a o stavebním spoření pro děti to platí dvojnásob.

Spoření? Třetina lidí má rezervu na víc než 4 měsíce

Spoření? Třetina lidí má rezervu na víc než 4 měsíce

8.9.2021, Spoření, Autor: Jan Budín

Zatímco jedni vydrží bez příjmů klidně přes půl roku, druzí žijí od výplaty k výplatě a úspory jim nestačí ani na měsíc. Vyplývá to z nedávného průzkumu, který si nechala zpracovat Raiffeisenbank.

Chcete nejvýhodnější stavebko? Přidejte k němu běžný účet

Chcete nejvýhodnější stavebko? Přidejte k němu běžný účet

23.8.2021, Spoření, Autor: Jan Budín

Jak získat nejlepší stavební spoření? Podle aktuálního srovnání ho nabízejí Raiffeisen stavební spořitelna a ČSOB Stavební spořitelna. Má to však háček. Pro získání prémií si musíte založit u dané banky běžný účet.

ČSOB ruší vstupní poplatek u stavebního spoření. Jako první v Česku

ČSOB ruší vstupní poplatek u stavebního spoření. Jako první v Česku

26.7.2021, Spoření, Autor: Jan Budín

Sjednat si stavební spoření je od července výrazně výhodnější. ČSOB Stavební spořitelna totiž jako první na našem trhu definitivně zrušila poplatek za založení „stavebka”. Časem by se navíc mohli přidat i další poskytovatelé. Dosud přitom spořitelny podobnou možnost nabízely jen v různých akcích.

ČNB zvyšuje úroky. Pomůže to spoření?

ČNB zvyšuje úroky. Pomůže to spoření?

14.7.2021, Spoření, Autor: Jan Budín

Po víc než roce sáhla Česká národní banka ke zvýšení svých úrokových sazeb. Koncem června zvedla základní i lombardní sazbu o 0,25 procentního bodu. Beze změny zatím zůstala jen diskontní sazba. Centrální banka tím chce přibrzdit vysokou inflaci.Banky v ČR