Banky.cz Články Spoření Vláda připravuje alternativu k penzijnímu spoření – účet dlouhodobých investic

Vláda připravuje alternativu k penzijnímu spoření – účet dlouhodobých investic

16.9.2020 Spoření

Zajistit se na důchod pomocí investic a ještě využít daňové odpočty. Přesně to má zájemcům nabídnout účet dlouhodobých investic, který se může na trhu objevit už v roce 2022. Návrh zákona, který s touto novinkou počítá, schválila vláda koncem srpna. Má ale i odpůrce.

REKLAMA

Účet dlouhodobých investic má být v podstatě alternativou k různým typům spoření, které lidé používají k zajištění na důchod. A to včetně penzijního spoření.

Klientům umožní investovat své peníze například do:

 • akcií,
 • dluhopisů,
 • investičních fondů,
 • cenných kovů,
 • nemovitostí
 • nebo do práv duševního vlastnictví.

O svých investicích rozhodnete sami

Právě široké portfolio investičních příležitostí je jednou z největších výhod připravovaného projektu. Klienti si v něm sami vyberou, čemu chtějí dát přednost. A jakou měrou.

Novinka jim tak dá možnost část peněz investovat například do akcií, část do dluhopisů a část do zlata. Záleží jen na klientovi, pro co se rozhodne.

Na rozdíl od penzijních fondů totiž můžete o svých investicích rozhodovat sami. A kdykoliv chcete. Nejste tak odkázaní pouze na předem zvolenou investiční strategii a na rozhodnutí vašeho finančního poradce.

Můžete tak například prodat akcie a místo nich koupit drahé kovy nebo své prostředky rozdělit mezi nemovitosti, dluhopisy, investiční fondy a akcie. Záleží jen na vašem uvážení.

Výhoda hlavně pro zkušenější

Zmíněnou flexibilitu ocení zejména zkušenější investoři. Takoví, kteří pravidelně sledují akciový trh či ceny nemovitostí a drahých kovů. A vědí, jak s investicemi správně pracovat.

Nový produkt ale můžete využít, i v případě, že se v investičním světě zatím příliš neorientujete. Stejně jako u doplňkového penzijního spoření dostanete možnost nechat vše na bance či finančním poradci.

Spolu s nimi tak pouze stanovíte základní strategii a o víc se nemusíte starat.

Oproti penzijním fondům ale v případě účtu dlouhodobých investic počítejte s odvážnějšími strategiemi. Účet má totiž podle vlády přinést větší možný výnos – za cenu vyššího rizika.

Nový „superodpočet”: 48 000 korun ročně

Stavební spoření ČS s bonusem 8 500 Kč

Další výhodou připravované novinky je možnost daňových odpočtů. Účet dlouhodobých investic bude mít z tohoto pohledu stejné možnosti jako životní pojištění a penzijní spoření.

Nový zákon přitom počítá s tím, že se limit odpočtů změní. V současnosti můžete uplatnit daňové odpočty maximálně ve výši:

 • 24 000 korun u životního pojištění
 • a 24 000 korun u penzijního spoření.

Pokud tedy využíváte jen jeden z těchto produktů, odpočty nemohou přesáhnout hranici 24 000 korun.

Nově ale limity pro jednotlivé produkty skončí. Místo nich bude platit pouze společná maximální částka daňových odpočtů – 48 000 korun.

Bude přitom jen na vás, jestli ji využijete jen u jednoho produktu nebo u jejich kombinace. Díky tomu můžete ušetřit podstatně víc peněz než nyní.

Výplata výnosů? Nejdřív za 5 let

Ovšem pozor. Účet dlouhodobých investic má také některá omezení.

Přestože peníze na něm můžete libovolně přesouvat mezi jednotlivými produkty, s vyplacením prostředků je to složitější. Musíte k tomu splnit 2 podmínky:

 • Musí vám být alespoň 60 let.
 • A nesmíte peníze vybrat dřív než za 60 měsíců (tedy za 5 let) od založení účtu dlouhodobých investic.

Pokud tyto podmínky nedodržíte, přijdete o daňové zvýhodnění. A nezbude vám, než ho státu vrátit.

Existují pouze 2 případy, kdy je možné vybrat investované prostředky dřív, než za zmíněných podmínek. A to:

Penzijní spoření od České spořitelny

 • v případě invalidity 3. stupně
 • nebo po smrti majitele účtu.

Kritici: peníze se jen přerozdělí mezi produkty

Přestože vláda upozorňuje, že podobný způsob zajištění na stáří je v západní Evropě obvyklý, novinka má i řadu odpůrců.

Podle některých je nový produkt zbytečný. Zejména proto, že je velmi podobný důchodovému spoření a jeho možnosti rozšiřuje pouze mírně.

Myslí si to například prezident Asociace penzijních společností ČR Aleš Poklop. „Zavedením dalšího penzijního produktu dojde pouze k přerozdělování peněz a do důchodového systému to předpokládané nové finanční prostředky nepřinese,“ upozornil před časem v reakci na vládní návrh.

Problémem je i složitý výběr peněz

Dalším expertům zase vadí absence přímého státního příspěvku a omezené možnosti výběru prostředků. Běžné investice jsou totiž oproti připravovanému účtu mnohem flexibilnější.

Nejen, že u nich sami rozhodujete, kdy a kam vložíte své peníze, ale kdykoliv je můžete také „vybrat”. Stačí pouze prodat akcie nebo například drahé kovy.

Také v tomto případě navíc můžete využít služby poradců. Pomůžou vám s výběrem strategie, která vám bude nejvíc vyhovovat, a podle ní pak vaše peníze investují.

A nemusíte řešit minimální věk ani délku investic.

REKLAMA

ANKETA k článku Vláda připravuje alternativu k penzijnímu spoření – účet dlouhodobých investic

Líbí se Vám návrh na sloučený daňový odečet ve výši 48 000 Kč?

Počet odpovědí: 132

KOMENTÁŘE k článku Vláda připravuje alternativu k penzijnímu spoření – účet dlouhodobých investic

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

[AKTUÁLNĚ] Česká spořitelna přestala zakládat vkladní knížky

10.4.2024 Spoření

Česká spořitelna definitivně ukončila možnost zakládání vkladních knížek pro nové klienty. Dříve založené knížky banka rušit nebude, peníze z vkladních knížek nikam převádět nemusíte. Jedinou bankou s možností založení nové vkladní knížky zůstává ČSOB, a to pouze na pobočkách České pošty.

[AKTUÁLNĚ] Aktuální výše úroků na spořicích účtech

9.4.2024 Spoření

V souvislosti s poklesem základní sazby v ekonomice se spustila lavina snižování úroků na bankovních i spořitelních spořících produktech. Týká se především spořicích účtů, ale zasáhla i výhled v oblasti termínovaných vkladů. Banky čekají přesun peněz právě na „termíňáky“, investiční společnosti ale vidí velkou příležitost zvýšit zájem Čechů o investování.

Inflace klesla na 2 %. Jak to ovlivní spoření a hypotéky?

15.3.2024 Spoření

Inflace klesla v únoru 2024 na 2 %, z lednových 2,3 %. O celoplošné překonání vysoké inflace se sice ještě nejedná, ale už nyní můžeme pozorovat změny u spoření i hypoték. Podívejme se na vše podrobněji.

Možnosti spoření u spořicích účtů a termínovaných vkladů

30.1.2024 Spoření

Když se řekne spořicí nástroje, většině z nás se jako první vybaví spořicí účty a termínované vklady. Jak fungují? Jaké jsou jejich hlavní výhody a nevýhody? A jaké jsou mezi těmito nástroji největší rozdíly?

Porovnání a hodnocení různých způsobů spoření

1.1.2024 Spoření

Spoření je nedílnou součástí finančního plánování a finančně zdravého života. Bez rezervy, v podobě peněz odložených stranou, se nežije vůbec snadno. Čemu čelí lidé bez úspor? A jaké jsou největší výhody pravidelného spoření? Podíváme se na produkty krátkodobého a dlouhodobého spoření s časovou vázaností, i bez ní. Porovnáme a zhodnotíme všechny v současnosti dostupné spořicí produkty, nastíníme i možnosti investování.

Z naší bankovní poradny

Pojmy ve slovníku

100% Hypotéka

Půjčka, která pokryje celou koupi. Taková je 100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte.

Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější.

V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %.

Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku.

Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit.

Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu.

Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem.

Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření.

ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Daňové zvýhodnění

Daňové zvýhodnění je výhoda poskytnutá státem, která umožňuje jednotlivcům nebo podnikům snížit svou daňovou zátěž. To může být ve formě snížení daně, odpočtu daní, nebo úlevy od daní. Daňová zvýhodnění mohou být zaměřena na podporu určitých činností, jako je investování do výzkumu a vývoje, nebo na podporu sociálních cílů, jako je poskytování dostupného bydlení.

Daňová úleva pro podniky

Investice do výzkumu a vývoje: Podniky, které investují do výzkumu a vývoje, mohou být oprávněny k daňovým úlevám. Tyto úlevy mohou být ve formě přímého snížení daně, nebo odpočtu nákladů na výzkum a vývoj od daně.

Poskytování pracovních míst: Některé země nabízejí daňová zvýhodnění podnikům, které vytvářejí nová pracovní místa, zejména v oblastech s vysokou nezaměstnaností.

Investice do ekologicky šetrných technologií: Podniky, které investují do ekologicky šetrných technologií, mohou být oprávněny k daňovým úlevám.

Daňová úleva pro jednotlivce

Hypoteční úroky: V některých zemích mohou jednotlivci odečíst úroky zaplacené na hypotéku od svých daní.

Příspěvky na penzijní spoření: Příspěvky na penzijní spoření mohou být odečteny od daní.

Darování charitativním organizacím: Darování peněz nebo majetku charitativním organizacím mohou být také odečteny od daní.

Daňová zvýhodnění mohou mít významný dopad na ekonomiku a společnost, protože mohou podporovat investice a růst, a mohou pomoci dosáhnout sociálních cílů.

ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena