Banky.cz Banky.cz Články Spoření Zvažujete předčasné zrušení „stavebka”? Připravte se na poplatky i ztrátu bonusů

Zvažujete předčasné zrušení „stavebka”? Připravte se na poplatky i ztrátu bonusů

Zvažujete předčasné zrušení „stavebka”? Připravte se na poplatky i ztrátu bonusů
31.5.2021, Spoření

Potřebujete zaplatit například za novou lednici a částka na běžném účtu se blíží nule? V takovém případě je ideální čas sáhnout po úsporách. Jenže ne všechny jsou k tomu opravdu vhodné. Pokud šetříte pouze na stavebním spoření, může vás předčasný výběr stát dost peněz.

Předchozí měsíce byly pro spoustu lidí velice náročné. Kvůli vládním proticovidovým opatřením byla dlouhodobě zavřená řada podniků a ve spoustě dalších byl omezený provoz.

Spousta zaměstnanců kvůli tomu přišla o práci. A ještě hůř na tom byli lidé, kteří pracovali „na dohodu”.

Alespoň krátkodobý pokles příjmů se přitom dotkl milionů lidí. Ukázal to loňský průzkum agentury MindBridge, podle kterého pocítilo výpadek příjmů 43 % lidí.

Nechcete prodělat? Vydržte 6 let

Řada lidí musela dokonce sáhnout na své úspory. Problém je, že u většiny spořicích produktů vyjde takový krok poměrně draho.

Zatímco peníze uložené na spořicím účtu můžete bezplatně vybrat, kdykoliv chcete, u ostatních typů spoření to tak není. Zvlášť byste si to měli rozmyslet u stavebního spoření.

Právě to přitom dlouhodobě patří k nejoblíbenějším spořicím produktům. A právem – díky státní dotaci zhodnotí vaše vklady i o 3,5 %. Nabízí tak nejzajímavější zhodnocení na trhu.

Ovšem jen v případě, že výběr peněz příliš neuspěcháte. A budete spořit alespoň 6 let – taková je totiž vázací doba stavebního spoření.

Předčasný výběr? Přijdete o bonus od státu

Při předčasném ukončení stavebního spoření přijdete o všechny státní příspěvky, které jste na „stavebko” za dobu spoření dostali. Můžete tedy ztratit až 10 000 korun.

V takovém případě zhodnocení stavebního spoření výrazně klesne. A zůstane vám jen úrok, na kterém jste se při uzavření smlouvy dohodli.

V současnosti je u všech poskytovatelů přesně 1 %.

Některé spořitelny navíc úrok rozdělují na základní a bonusovou část, na kterou máte nárok jen za určitých podmínek. Teoreticky tedy můžete přijít i o ni.

Počítejte i s dalšími poplatky

Ztráta státního příspěvku, případně části úroků, nejsou jediným trestem, který vám za předčasné ukončení „stavebka” hrozí. Můžete přijít i o další bonusy, které jste získali – například o odpuštění vstupního poplatku.

A počítejte také s poplatky za předčasné ukončení stavebního spoření. Obvykle bývají 1 % z cílové částky.

Za možnost dostat se ke svým penězům dřív, než bylo původně smluvené, tak poměrně draze zaplatíte. A například ze 100 000 korun, které jste měli na stavebním spoření, se vám může na běžný účet vrátit méně než 90 000 korun.

I předčasné ukončení může být zdarma

Některé spořitelny ale v posledních letech vycházejí klientům vstříc a umožňují bezplatné ukončení spoření i před vypršením šestileté vázací lhůty. Ovšem jen u nových smluv.

V takovém případě můžete stavební spoření vypovědět například po čtyřech letech, a přitom vám nehrozí poplatky za předčasné ukončení.

O státní příspěvky ale přijdete i u těchto poskytovatelů.

Na peníze si počkáte

Ideální je ukončit stavební spoření až šestiletém limitu. V takovém případě spořitelně nic nevracíte. Stačí jen oznámit, že dáváte výpověď ze spoření.

I tady ale najdete jeden háček. Čeká vás totiž tříměsíční výpovědní lhůta, která je daná zákonem o stavebním spoření. Na své peníze si tedy musíte počkat.

Pokud chcete své peníze rychleji, nebude to zadarmo. Spořitelny obvykle umožňují rychlejší výběr prostředků jen v případě, že si rovnou založíte nové spoření. A část původních úspor na něj pošlete.

Možná vás napadá, že stačí poslat minimální částku a poté nechat „stavebko” ležet, aniž byste opravdu spořili. Na to ale raději zapomeňte. Ve smlouvách bývá podmínka pravidelného spoření a když ji nesplníte, poskytovatel může stavební spoření ukončit.

A v takovém případě opět nastupují už zmíněné poplatky.

Výhody? Zhodnocení i bezpečnost

Pokud tedy opravdu potřebujete rychle peníze, mělo by být stavební spoření jednou z posledních možností. Předčasný výběr je drahý a výplata peněz po skončení vázací lhůty zase trvá.

Za to vám stavební spoření nabízí jiné výhody. O té první jsme se už zmínili – je jí zhodnocení. V současnosti je „stavebko” dokonce jediným spořicím produktem, který si dokáže poradit s inflací.

Druhým velkým plusem je jeho bezpečnost. Na rozdíl od investic jsou totiž vaše vklady pojištěné.

A navíc se díky stavebnímu spoření můžete dostat k výhodným úvěrům na bydlení.

Sledujte úrok i akční nabídky

A jak vybrat správné „stavebko”? Zajímejte se, jestli je úrok rozdělený na základní a bonusovou sazbu.

Pokud ano, je třeba, aby byla základní sazba co nejvyšší. Právě tuto část máte opravdu jistou prakticky za všech okolností. Zatímco bonusová může být podmíněná například pravidelným spořením a při krátkém výpadku o ni můžete přijít.

Hlídejte si také akce, které spořitelny poskytují. A při kterých odpouštějí vstupní poplatek nebo nabízejí další slevy.

Pomůže vám s tím naše porovnání stavebního spoření. Stačí se jen podívat do sloupce Ostatní a hned víte, kde můžete počítat se slevou. A snadno si spočítáte, které „stavebko” se vám nejvíc vyplatí.

ANKETA k článku "Zvažujete předčasné zrušení „stavebka”? Připravte se na poplatky i ztrátu bonusů"

Máte sjednané stavební spoření?
Počet odpovědí: 108

KOMENTÁŘE k článku Zvažujete předčasné zrušení „stavebka”? Připravte se na poplatky i ztrátu bonusů

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Na důchod si spoří téměř každý 2. Čech. Vydělávají ale jen ti odvážnější

Na důchod si spoří téměř každý 2. Čech. Vydělávají ale jen ti odvážnější

16.6.2021, Spoření, Autor: Jan Budín

Zhruba 4,5 milionu. Tolik lidí si na konci prvního čtvrtletí střádalo na důchod prostřednictvím doplňkového penzijního spoření a penzijního připojištění. Těšit se přitom mohli i ze zhodnocení přes 7 %. Stačilo jen využít správnou strategii.

Češi a spoření: Téměř čtvrtina lidí „spoří” na běžném účtu a v hotovosti

Češi a spoření: Téměř čtvrtina lidí „spoří” na běžném účtu a v hotovosti

19.5.2021, Spoření, Autor: Jan Budín

Nejlepší způsob spoření? Podle necelé čtvrtiny lidí v České republice ho nabízí hotovost nebo běžný účet. Češi tak nechávají napospas inflaci i víc než 100 000 korun. Vyplývá to z nedávného průzkumu Generali Investments.

Nejvýhodnější stavebko? Najdete ho u Monety a v Modré pyramidě

Nejvýhodnější stavebko? Najdete ho u Monety a v Modré pyramidě

3.5.2021, Spoření, Autor: Jan Budín

Stejný úrok, podobné poplatky za vedení a povinnost vydržet u spořitelny alespoň 6 let. Takové jsou současné podmínky u všech stavebních spořitelen na českém trhu. Přesto i mezi nimi najdete poskytovatele, kteří jsou o chlup lepší než ostatní. Aktuálně jsou to Moneta stavební spořitelna a Modrá pyramida stavební spořitelna.

Víc než 3 000 000 smluv. Stavební spoření je opět nejpopulárnější

Víc než 3 000 000 smluv. Stavební spoření je opět nejpopulárnější

5.4.2021, Spoření, Autor: Jan Budín

Když spoření, tak stavební! Zhruba tak se dá shrnout názor většiny lidí. Prokazují to alespoň průzkumy. Podle březnového Barometru obliby spoření, je právě „stavebko” nejpopulárnějším spořicím produktem na českém trhu. Preferuje ho 57 % lidí.

Nejlepší spoření roku 2020 nabízela Hello Bank! A boduje i letos

Nejlepší spoření roku 2020 nabízela Hello Bank! A boduje i letos

24.3.2021, Spoření, Autor: Jan Budín

Jak vybrat nejlepší spořicí účet? Pomůžou vám například úroky nebo částka, na kterou se zhodnocení vztahuje. A také žebříčky. Nejznámějším z nich je Finanční produkt roku, který před časem zveřejnil výsledky za rok 2020. Podívejte se, jak si vedli spořicí účty a termínované vklady.Banky v ČR