Banky.cz Články Spoření Zvažujete předčasné zrušení „stavebka”? Připravte se na poplatky i ztrátu bonusů

Zvažujete předčasné zrušení „stavebka”? Připravte se na poplatky i ztrátu bonusů

Zvažujete předčasné zrušení „stavebka”? Připravte se na poplatky i ztrátu bonusů
31.5.2021 Spoření

Potřebujete zaplatit například za novou lednici a částka na běžném účtu se blíží nule? V takovém případě je ideální čas sáhnout po úsporách. Jenže ne všechny jsou k tomu opravdu vhodné. Pokud šetříte pouze na stavebním spoření, může vás předčasný výběr stát dost peněz.

REKLAMA

Předchozí měsíce byly pro spoustu lidí velice náročné. Kvůli vládním proticovidovým opatřením byla dlouhodobě zavřená řada podniků a ve spoustě dalších byl omezený provoz.

Spousta zaměstnanců kvůli tomu přišla o práci. A ještě hůř na tom byli lidé, kteří pracovali „na dohodu”.

Alespoň krátkodobý pokles příjmů se přitom dotkl milionů lidí. Ukázal to loňský průzkum agentury MindBridge, podle kterého pocítilo výpadek příjmů 43 % lidí.

Nechcete prodělat? Vydržte 6 let

Řada lidí musela dokonce sáhnout na své úspory. Problém je, že u většiny spořicích produktů vyjde takový krok poměrně draho.

Zatímco peníze uložené na spořicím účtu můžete bezplatně vybrat, kdykoliv chcete, u ostatních typů spoření to tak není. Zvlášť byste si to měli rozmyslet u stavebního spoření.

Právě to přitom dlouhodobě patří k nejoblíbenějším spořicím produktům. A právem – díky státní dotaci zhodnotí vaše vklady i o 3,5 %. Nabízí tak nejzajímavější zhodnocení na trhu.

Ovšem jen v případě, že výběr peněz příliš neuspěcháte. A budete spořit alespoň 6 let – taková je totiž vázací doba stavebního spoření.

Předčasný výběr? Přijdete o bonus od státu

Při předčasném ukončení stavebního spoření přijdete o všechny státní příspěvky, které jste na „stavebko” za dobu spoření dostali. Můžete tedy ztratit až 10 000 korun.

V takovém případě zhodnocení stavebního spoření výrazně klesne. A zůstane vám jen úrok, na kterém jste se při uzavření smlouvy dohodli.

V současnosti je u všech poskytovatelů přesně 1 %.

Některé spořitelny navíc úrok rozdělují na základní a bonusovou část, na kterou máte nárok jen za určitých podmínek. Teoreticky tedy můžete přijít i o ni.

Počítejte i s dalšími poplatky

Stavební spoření ČS s bonusem 8 500 Kč

Ztráta státního příspěvku, případně části úroků, nejsou jediným trestem, který vám za předčasné ukončení „stavebka” hrozí. Můžete přijít i o další bonusy, které jste získali – například o odpuštění vstupního poplatku.

A počítejte také s poplatky za předčasné ukončení stavebního spoření. Obvykle bývají 1 % z cílové částky.

Za možnost dostat se ke svým penězům dřív, než bylo původně smluvené, tak poměrně draze zaplatíte. A například ze 100 000 korun, které jste měli na stavebním spoření, se vám může na běžný účet vrátit méně než 90 000 korun.

I předčasné ukončení může být zdarma

Některé spořitelny ale v posledních letech vycházejí klientům vstříc a umožňují bezplatné ukončení spoření i před vypršením šestileté vázací lhůty. Ovšem jen u nových smluv.

V takovém případě můžete stavební spoření vypovědět například po čtyřech letech, a přitom vám nehrozí poplatky za předčasné ukončení.

O státní příspěvky ale přijdete i u těchto poskytovatelů.

Na peníze si počkáte

Ideální je ukončit stavební spoření až šestiletém limitu. V takovém případě spořitelně nic nevracíte. Stačí jen oznámit, že dáváte výpověď ze spoření.

I tady ale najdete jeden háček. Čeká vás totiž tříměsíční výpovědní lhůta, která je daná zákonem o stavebním spoření. Na své peníze si tedy musíte počkat.

Pokud chcete své peníze rychleji, nebude to zadarmo. Spořitelny obvykle umožňují rychlejší výběr prostředků jen v případě, že si rovnou založíte nové spoření. A část původních úspor na něj pošlete.

Možná vás napadá, že stačí poslat minimální částku a poté nechat „stavebko” ležet, aniž byste opravdu spořili. Na to ale raději zapomeňte. Ve smlouvách bývá podmínka pravidelného spoření a když ji nesplníte, poskytovatel může stavební spoření ukončit.

A v takovém případě opět nastupují už zmíněné poplatky.

Výhody? Zhodnocení i bezpečnost

Penzijní spoření od České spořitelny

Pokud tedy opravdu potřebujete rychle peníze, mělo by být stavební spoření jednou z posledních možností. Předčasný výběr je drahý a výplata peněz po skončení vázací lhůty zase trvá.

Za to vám stavební spoření nabízí jiné výhody. O té první jsme se už zmínili – je jí zhodnocení. V současnosti je „stavebko” dokonce jediným spořicím produktem, který si dokáže poradit s inflací.

Druhým velkým plusem je jeho bezpečnost. Na rozdíl od investic jsou totiž vaše vklady pojištěné.

A navíc se díky stavebnímu spoření můžete dostat k výhodným úvěrům na bydlení.

Sledujte úrok i akční nabídky

A jak vybrat správné „stavebko”? Zajímejte se, jestli je úrok rozdělený na základní a bonusovou sazbu.

Pokud ano, je třeba, aby byla základní sazba co nejvyšší. Právě tuto část máte opravdu jistou prakticky za všech okolností. Zatímco bonusová může být podmíněná například pravidelným spořením a při krátkém výpadku o ni můžete přijít.

Hlídejte si také akce, které spořitelny poskytují. A při kterých odpouštějí vstupní poplatek nebo nabízejí další slevy.

Pomůže vám s tím naše porovnání stavebního spoření. Stačí se jen podívat do sloupce Ostatní a hned víte, kde můžete počítat se slevou. A snadno si spočítáte, které „stavebko” se vám nejvíc vyplatí.

REKLAMA

ANKETA k článku Zvažujete předčasné zrušení „stavebka”? Připravte se na poplatky i ztrátu bonusů

Máte sjednané stavební spoření?

Počet odpovědí: 123

KOMENTÁŘE k článku Zvažujete předčasné zrušení „stavebka”? Připravte se na poplatky i ztrátu bonusů

Přidejte nový komentář

Krádeže, Komentoval(a): Marek Pavlík

05.08.2021 20:59:09

Banky kradou to je jasná věc, nejlíp bude penězům pod postelí v krabici asi tak :)

Krádeže, Komentoval(a):

06.08.2021 00:01:07

Dobrý den, to je jasné, v ČR se úspěch neodpouští. Když se někomu daří lépe, je jednodušší ho nazvat zlodějem než si připustit, že je třeba pracovitější. Přechovávat peníze doma je velmi rizikové. Mimo krádeže hrozí též poškození bankovek živelnou událostí (požár, vytopení sousedem). Uložením peněz v bance tato rizika snadno eliminujete.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Penzijní spoření reaguje na ukončení státního příspěvku pro seniory od 1. července

Penzijní spoření reaguje na ukončení státního příspěvku pro seniory od 1. července

19.6.2024 Spoření

Rok 2024 přináší významné změny v oblasti penzijního spoření, které se dotýkají jak výše státních příspěvků, tak i jejich dostupnosti pro určité skupiny střadatelů. Zatímco maximální státní příspěvek se zvyšuje, senioři pobírající starobní důchod ztrácejí od 1. července nárok na tuto podporu. Některé penzijní společnosti se rozhodly seniorům tuto náhlou změnu alespoň dočasně kompenzovat

Aktualita: ČS mění úrokové sazby na spořících účtech. Jak jsou na tom ostatní?

Aktualita: ČS mění úrokové sazby na spořících účtech. Jak jsou na tom ostatní?

22.5.2024 Spoření

Většinu klientů čeká od 1. června 2024 u České spořitelny snížení úrokových sazeb na spořicím účtu. Důvodem je podle Spořitelny vývoj na trhu a kroky konkurence. Jaké budou nové výše úroků a jaké zhodnocení vkladů můžete získat u ostatních bank?

[AKTUÁLNĚ] Česká spořitelna přestala zakládat vkladní knížky

[AKTUÁLNĚ] Česká spořitelna přestala zakládat vkladní knížky

10.4.2024 Spoření

Česká spořitelna definitivně ukončila možnost zakládání vkladních knížek pro nové klienty. Dříve založené knížky banka rušit nebude, peníze z vkladních knížek nikam převádět nemusíte. Jedinou bankou s možností založení nové vkladní knížky zůstává ČSOB, a to pouze na pobočkách České pošty.

[AKTUÁLNĚ] Aktuální výše úroků na spořicích účtech

[AKTUÁLNĚ] Aktuální výše úroků na spořicích účtech

9.4.2024 Spoření

V souvislosti s poklesem základní sazby v ekonomice se spustila lavina snižování úroků na bankovních i spořitelních spořících produktech. Týká se především spořicích účtů, ale zasáhla i výhled v oblasti termínovaných vkladů. Banky čekají přesun peněz právě na „termíňáky“, investiční společnosti ale vidí velkou příležitost zvýšit zájem Čechů o investování.

Inflace klesla na 2 %. Jak to ovlivní spoření a hypotéky?

Inflace klesla na 2 %. Jak to ovlivní spoření a hypotéky?

15.3.2024 Spoření

Inflace klesla v únoru 2024 na 2 %, z lednových 2,3 %. O celoplošné překonání vysoké inflace se sice ještě nejedná, ale už nyní můžeme pozorovat změny u spoření i hypoték. Podívejme se na vše podrobněji.

Z naší bankovní poradny

Vnuk nechce vrátit peníze a svádí to na banku

21.2.2022 Podvod
Dobrý den, možná se mýlím, ale myslím si, že asi jako centrální banka byste měli mít nějaký dozor nad ostatními bankami, a proto se na vás obracím. Půjčil jsem svému vnukovi na podzim roku 2021 601 000 Kč, mám od něho normálně ověřený a jím podepsaný dlužní úpis. On sám má účet u Air Bank a od 22. 12. 2021 svou banku není schopen donutit, aby mi peníze které mi patří poslala do Žďáru nad Sázavou na můj účet v České spořitelně! Nemáte zdání, kolik už bylo slibů, že to za 2 dny, za 3 dny, v pondělí, do konce týdne a podobně bude přeposláno, kolik už bylo slibů na SMS od nějaké paní Smolíkové a pořád nic!! Na podzim mě šíleně zvedli poplatky za plyn a elektřinu a prakticky všechny hotové peníze mi lítají někde ve vzduchu! Po novém roce jsem měl jít na pravidelnou roční prohlídku s autem, která obnáší okolo 7 000 Kč. Já si to nemůžu dovolit, abych nezůstal úplně bez peněz a kvůli tomu nehodlám rušit stavební spoření, protože bych kvůli slavné a líné Air bance přišel o roční benefity a to si jakožto důchodce nedovolím! Už jsem paní Smolíkové několikrát psal, že to poženu k soudu, ale s nimi to absolutně nehne, řekne jen další termín a zase nic! Hlavně že dnes a denně vidím a slyším 2 šašky v televizi, jak do nebes na reklamě vynášejí Air banku! Už jsem jim dokonce řekl, že si nejsem jistý, jestli jednám s bankou nebo s nějakou zločineckou organizací, která mě chce okrást! Jsem 75-letý důchodce a na takové hrátky už opravdu nemám nervy, po nocích nespím, před půldruhým rokem jsem měl mrtvici, sice slabší, ale jestli to takhle bude pokračovat, tak mě za chvíli trefí znovu a pořádně! Proto se obracím na vás nevím, jestli na ty ostatní banky máte nějaký vliv, abyste se mě zastali. Můj vnuk mi volal, že už si začal sháněk advokáta, protože už se sebou nenecháme stále orat. Předem vám děkuji! Dobrý den, začnu tím, že nejsme centrální banka, ale poradenský portál. Nicméně ani centrální banka (ČNB) neřeší spory mezi spotřebiteli, kdy dlužník odmítá vrátit peníze věřiteli. Váš vnuk spoléhá na vaši neznalost/naivitu a svádí vše na svou banku. Ve skutečnosti je to on, kdo Vám peníze nechce vrátit. Vnukova banka (Air Bank) vrácení peněz určitě neblokuje. Žádná paní Smolíková neexistuje, celou dobu s Vámi komunikuje jménem domnělé Air Bank/paní Smolíkové Váš vnuk a drží Vás v klamu.  ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Pravidelná platba na neznámý běžný účet

20.2.2022 Běžný účet
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, měsíčně platím na účet číslo 2038812118/2600 částku 1.020,--Kč, pod VS X010X40X6. Bohužel nemůžu najít (smlouvu), za co jsou platby. Můžete mě prosím pomoci? Děkuji za ochotu. HK Dobrý den, nejsme banka, ale poradenský portál monitorující banky a jejich produkty a poskytující rady uživatelům. Vámi zmíněný účet je podle bankovního kódu 2600 veden u Citibank. Obávám se, že ani Citibank Vám z důvodu bankovního tajemství nemůže sdělit informace o majiteli účtu? Existuje tedy více možností, jak zkusit zjistit majitele běžného účtu na který zasíláte pravidelně peníze: dohledejte důvod platby ve vašich dokumentech, nebo jednejte s Citibank o sdělení příjemce. Vzhledem k tomu že Citibank přerušila poskytování služeb občanům, je prakticky jisté že úhrady směřují na účet nějaké instituce u této banky - nejvíce pravděpodobná je pojišťovna (např. životní pojištění  Metlife, nebo NN životní pojišťovna, resp. dříve Aegon?), penzijní fond, resp. penzijní spoření?zkontrolujte výpis z vašeho běžného účtu, zda se vám nezobrazuje identifikace protistrany (stejně tak stačí zkontrolovat jen pohyby v internetovém bankovnictví),přestaňte platit. (je to možná trochu brutální metoda, ale pravděpodobně se vám někdo rychle ozve s upomínkou a vy si u toho ujasníte za co platba je?)Se stejným číslem bankovního účtu jsme se již setkali, např. v dotazu uživatele ohledně platby na účet u Citibank, nebo v dotazu na neznámého majitele účtu. Takže budeme moc rádi když se vám podaří důvod platby odhalit. Dejte nám pak určitě vědět, abychom mohli informovat podobně postižené uživatele bankovních služeb. ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Pojmy ve slovníku

100% Hypotéka

Půjčka, která pokryje celou koupi. Taková je 100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte. Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější. V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %. Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku. Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit. Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu. Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem. Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Daňové zvýhodnění

Daňové zvýhodnění je výhoda poskytnutá státem, která umožňuje jednotlivcům nebo podnikům snížit svou daňovou zátěž. To může být ve formě snížení daně, odpočtu daní, nebo úlevy od daní. Daňová zvýhodnění mohou být zaměřena na podporu určitých činností, jako je investování do výzkumu a vývoje, nebo na podporu sociálních cílů, jako je poskytování dostupného bydlení. Daňová úleva pro podnikyInvestice do výzkumu a vývoje: Podniky, které investují do výzkumu a vývoje, mohou být oprávněny k daňovým úlevám. Tyto úlevy mohou být ve formě přímého snížení daně, nebo odpočtu nákladů na výzkum a vývoj od daně. Poskytování pracovních míst: Některé země nabízejí daňová zvýhodnění podnikům, které vytvářejí nová pracovní místa, zejména v oblastech s vysokou nezaměstnaností. Investice do ekologicky šetrných technologií: Podniky, které investují do ekologicky šetrných technologií, mohou být oprávněny k daňovým úlevám. Daňová úleva pro jednotlivce Hypoteční úroky: V některých zemích mohou jednotlivci odečíst úroky zaplacené na hypotéku od svých daní. Příspěvky na penzijní spoření: Příspěvky na penzijní spoření mohou být odečteny od daní. Darování charitativním organizacím: Darování peněz nebo majetku charitativním organizacím mohou být také odečteny od daní. Daňová zvýhodnění mohou mít významný dopad na ekonomiku a společnost, protože mohou podporovat investice a růst, a mohou pomoci dosáhnout sociálních cílů. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2024, všechna práva vyhrazena