Banky.cz Banky.cz Hypoteční slovník Repo sazba

Repo sazba

Definice Repo sazba

Repo sazba neboli základní sazba je jeden z nástrojů měnové politiky České národní banky, s jehož pomocí usměrňuje míru inflace. Určuje totiž úrok repo operací. Tedy takových, u kterých banka prodává cenné papíry se závazkem, že je v daném termínu koupí zpět.

Centrální banka díky tomu získává od komerčních bank přebytečnou likviditu (volné peníze) a snižuje množství peněz v oběhu. Díky tomu snižuje také inflaci.

Česká národní banka si tedy zjednodušeně řečeno půjčuje od komerčních bank jejich volné peníze výměnou za cenné papíry s předem daným maximálním úrokem – repo sazbou. Základní doba splatnosti těchto cenných papírů je 14 dní. Proto se základní sazba označuje také jako dvoutýdenní (2T) repo sazba.

Jakmile splatnost vyprší, centrální banka peníze vrátí i se sjednaným úrokem.

Hodnotu repo sazby stanovuje bankovní rada České národní banky na svých zasedáních. Bývají několikrát ročně a bankovní rada na nich určuje také další 2 úrokové sazby:

  • diskontní
  • a lombardní

Diskontní sazba říká, s jakým úrokem si komerční banky samy ukládají peníze u centrální banky. Bývá nižší než základní sazba.

Lombardní sazba určuje, s jakým úrokem si mohou komerční banky od centrální banky půjčovat. Spolu s dalšími ukazateli ovlivňuje například výši hypotečních a spotřebitelských úvěrů. Bývá vyšší než základní sazba.

Aktuální repo sazbu zveřejňuje centrální banka na svém webu.


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 2.14 %

Dotazy v poradně k Repo sazba

V

#15336, Zapomněl jsem zdanit příjem z pronájmu, Daně, 15.9.2021

Dobrý den, zajímalo by mě, jakým způsobem postupovat při zjištění, že v minulých letech nebyla uhrazena daň z příjmu, který vznikl pronájmem bytu, přičemž je zájem daň dodatečné doplatit. Dohledal jsem informaci, že v takovém případě budete totiž doplácet navíc jen penále, které se stanovuje jako aktuální repo sazba České národní banky navýšená o 14 procentních bodů. Je tato informace správná? Jak prakticky postupovat? Vyplnit dodatečná přiznání a podat na finanční úřad? Děkuji.

Dobrý den,

podejte dodatečné daňové přiznání a uhraďte daň z příjmu. Následně Váš pravděpodobně FÚ vyzve k doplacení penále (jehož výše bude záviset na míře vaší spolupráce, ochotě dluh uhradit a dalších faktorech).

Články o Repo sazba

Zdražování hypoték zrychluje. V červenci úrok vyskočil na 2,23 %

Zdražování hypoték zrychluje. V červenci úrok vyskočil na 2,23 %

30.8.2021, Hypotéka

Je to tu. Předpovídané zdražování hypoték sezačíná velmi výrazně projevovat. Průměrná úroková sazba v červenci podleaktuálních dat vzrostla o desetinu procentního bodu. To je nejrychlejší růst zaposlední 3 roky. Zdražování má navíc podle expertů pokračovat aúroky se mají do konce roku pohy…

ČNB znovu zvýšila sazby. Éra levných hypoték skončila

ČNB znovu zvýšila sazby. Éra levných hypoték skončila

18.8.2021, Hypotéka

Hypotéky už několik měsíců v řadě zdražují.Další ranou pro tyto půjčky bylo nedávné zvýšení sazeb České národní banky.Analytici odhadují, že úrok do konce roku dosáhne nebo se výrazně přiblíží 3 %. Ještě v červnu si lidé mohli sjednat hypotékus průměrnou sazbou 2,13 %. Od té doby ale úroky…

ČNB zvyšuje úroky. Pomůže to spoření?

ČNB zvyšuje úroky. Pomůže to spoření?

14.7.2021, Spoření

…osledy Česká národní banka zvyšovala sazbyloni v únoru. Pak ale přišla koronavirová krize a úroky nabraly opačný směr. Avýrazně se propadly. Jen repo sazba (základní sazba) klesla o 2 procentní body. Vývoj základní sazby od roku 2019 před 3. 5. 2019: 1,75 % od 3. 5. 2019: 2,00 % od 7. 2. 2…

Spořicí účty hlásí další propad. Úroky končí na 1,2%

Spořicí účty hlásí další propad. Úroky končí na 1,2%

17.6.2020, Spoření

…ba tak postupně klesla na pouhých0,25%. Ještě na začátku března přitom byla o 2 procentní body výš – tedy 2,25%. Právě základní sazba (nebo také repo sazba)určuje, s jakým úrokem si centrální banka půjčuje peníze od komerčních bank. Atedy s jakým zhodnocením mohou banky počítat. Právě to p…

Koronavirus, splátky bankám a osobní finance

Koronavirus, splátky bankám a osobní finance

4.4.2020, Osobní a rodinné finance

…ů v budoucnu se omezují maximálně do poloviny výše jistiny. Dlužníci v prodlení více než 3 měsíce budou mít povinnost hradit maximální úrok 10% (REPO sazba ČNB + 8%) důležité je podotknout, že tuto podporu může využít každý, ale vydává u toho čestné prohlášení, že na něj má finanční vliv p…Banky v ČR