Banky.cz Banky.cz Realitní slovník Daň z prodeje nemovitosti

Daň z prodeje nemovitosti

Definice Daň z prodeje nemovitosti

Daň ve výši 4%, kterou stát zatěžoval převody nemovitostí. Daň odváděl prodávající a ručitelem za její zaplacení byl kupující. K 1.11.2016 nabyla účinnosti změna zákona, dle které byla daň z převodu nemovitostí nahrazena daní z nabytí nemovitosti.


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 2.38 %

Dotazy v poradně k Daň z prodeje nemovitosti

K

#15582, Příjem z prodeje nemovitosti na řešení vlastních bytových potřeb, Daně, 13.10.2021

Dobrý den, nabyla jsem pozemek bezúplatným darováním od dědečka. Do 5ti let od nabytí jsem ho prodala s myšlenkou splatit hypotéku, kterou mám na byt. Mohu tyto náklady (předčasné splacení hypotéky = splátky i úroky) použít ke snížení daňového základu pro daň z příjmu fyzických osob. Děkuji za odpověď a přeji Pěkný den. 

Dobrý den,

ano, příjem z prodeje nemovitosti použitý na řešení vlastních bytových potřeb do 1 roku od data přijetí peněz můžete použít na snížení daňového základu (a v konečném důsledku tak třeba neplatit žádnou daň z prodeje nemovitosti). Za řešení vlastních bytových potřeb se považuje i doplacení hypotéky.


SN

#15461, Musím platit daň z prodeje nemovitosti?, Daně, 30.9.2021

Dobrý den, v roce 2018 byla zakoupena polovina RD. Následně 8. srpna 2018 nastaly právní účinky na zakoupení druhé poloviny tohoto RD. Domek byl v roce 2021 rekonstruován a bude prodán. Bude podléhat zisk z prodeje dani z příjmů? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

nesplníte-li min. jednu z podmínek pro osvobození, bude třeba zisk z prodeje zdanit (rozdíl mezi prodejní a kupní cenou, se zohledněním nákladů na rekonstrukci). 

Podmínky pro osvobození:

 • nemovitost jste užíval min. 2 roky k řešení bytových potřeb svých nebo blízké rodiny
 • nemovitosti jste vlastnil min. 5 let
 • peníze z prodeje použijete do 1 roku na řešení vlastních bytových potřeb

 • KB

  #15278, Daň z prodeje nemovitosti, Daně, 8.9.2021

  Dobrý den, pokud je kupní smlouva na prodej nemovitosti podepsána v prosinci 2020, ale platba částky na bankovní účet prodávajícího byla kupujícím zaslána až v lednu 2021, jedná se o příjem z prodeje nemovitosti za rok 2021? Děkuji.

  Dobrý den,

  nemovitost mění majitelem datem zápisu na katastru se zpětným účinkem k datu podepsání kupní smlouvy. Došlo-li ke změně majitele na katastru v roce 2021, pak zisk z prodeje nemovitosti zdaníte v rámci daňového přiznání za rok 2021.

  LR

  #14385, Daň z prodeje nemovitosti, Daně, 27.5.2021

  Dobrý den, ráda bych navázala na dotaz č. 14149. To osvobození od daně z příjmu z prodeje zahrady se opravdu týká i zahrady? Někde jsem četla, že za prodej zahrady se platí daň z příjmů, pokud nesplňujete 5 let test a že se nedá uplatnit osvobození za účelem uspokojení vlastní bytové potřeby. Můžete mi poradit, na koho se můžu případně obrátit? Nerada bych zbytečně platila daň a zároveň bych nerada platila pokutu. Děkuji

  Dobrý den,

  tady hodně záleží na tom, jestli lze konkrétní zahradu považovat za nemovitost související se stavbou, která byla užívána k bydlení (nebo např. na zahradě někdo přímo bydlel, např. v zahradním domku v chatové oblasti). Konkrétní případ můžete konzultovat s místně příslušným FÚ, u kterého podáváte daňové přiznání. 

  I

  #12914, Daň z prodeje nemovitosti a umoření hypotéky, Daně, 10.2.2021

  Dobrý den, pan Petr Jermář mi částečně odpověděl na můj dotaz, ale já jsem se zřejmě nepřesně vyjádřila. Chtěla jsem vědět, jestli mohu jako výdaj při dani z prodeje nemovitosti uplatnit hypotéku (ne úroky, ale splátky). Prodala jsem zděděný byt. Nejsem přímá linie. Platím daň z rozdílu mezi odhadem a prodejní cenou. V zákoně se píše, ze bych peníze z prodeje musela použít na uspokojení vlastních bytových potřeb, abych neplatila daň z příjmu. Je hypotéka, kterou platím již 13 let a ještě dalších 8 let budu uspokojení mých bytových potřeb? Jedná se o hypotéku na můj dům, ne zděděný byt. Snad už jsem to napsala srozumitelně. Mockrát děkuji za odpověď

  Dobrý den,

  děkuji za upřesnění - umoření hypotéky lze brát jako řešení vlastních bytových potřeb. Použijete-li příjem z prodeje nemovitosti na jednorázové umoření hypotéky (mimořádná splátka) do 12 měsíců od přijetí peněz z prodeje, budete od placení daně ze zisku osvobozena.   Banky v ČR