Banky.cz Banky.cz Realitní slovník Daň z prodeje nemovitosti

Daň z prodeje nemovitosti

Definice Daň z prodeje nemovitosti

Daň ve výši 4%, kterou stát zatěžoval převody nemovitostí. Daň odváděl prodávající a ručitelem za její zaplacení byl kupující. K 1.11.2016 nabyla účinnosti změna zákona, dle které byla daň z převodu nemovitostí nahrazena daní z nabytí nemovitosti.


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 1.59 %

Dotazy v poradně k Daň z prodeje nemovitosti

LR

#14385, Daň z prodeje nemovitosti, Daně, 27.5.2021

Dobrý den, ráda bych navázala na dotaz č. 14149. To osvobození od daně z příjmu z prodeje zahrady se opravdu týká i zahrady? Někde jsem četla, že za prodej zahrady se platí daň z příjmů, pokud nesplňujete 5 let test a že se nedá uplatnit osvobození za účelem uspokojení vlastní bytové potřeby. Můžete mi poradit, na koho se můžu případně obrátit? Nerada bych zbytečně platila daň a zároveň bych nerada platila pokutu. Děkuji

Dobrý den,

tady hodně záleží na tom, jestli lze konkrétní zahradu považovat za nemovitost související se stavbou, která byla užívána k bydlení (nebo např. na zahradě někdo přímo bydlel, např. v zahradním domku v chatové oblasti). Konkrétní případ můžete konzultovat s místně příslušným FÚ, u kterého podáváte daňové přiznání. 

I

#12914, Daň z prodeje nemovitosti a umoření hypotéky, Daně, 10.2.2021

Dobrý den, pan Petr Jermář mi částečně odpověděl na můj dotaz, ale já jsem se zřejmě nepřesně vyjádřila. Chtěla jsem vědět, jestli mohu jako výdaj při dani z prodeje nemovitosti uplatnit hypotéku (ne úroky, ale splátky). Prodala jsem zděděný byt. Nejsem přímá linie. Platím daň z rozdílu mezi odhadem a prodejní cenou. V zákoně se píše, ze bych peníze z prodeje musela použít na uspokojení vlastních bytových potřeb, abych neplatila daň z příjmu. Je hypotéka, kterou platím již 13 let a ještě dalších 8 let budu uspokojení mých bytových potřeb? Jedná se o hypotéku na můj dům, ne zděděný byt. Snad už jsem to napsala srozumitelně. Mockrát děkuji za odpověď

Dobrý den,

děkuji za upřesnění - umoření hypotéky lze brát jako řešení vlastních bytových potřeb. Použijete-li příjem z prodeje nemovitosti na jednorázové umoření hypotéky (mimořádná splátka) do 12 měsíců od přijetí peněz z prodeje, budete od placení daně ze zisku osvobozena. 

P

#12639, Daň z prodeje nemovitosti, Daně, 25.1.2021

Dobry den, v roce 2019 jsem koupil byt za 9 mil. Kc pro vlastni bytovou potrebu, byt jsem zrekonstruoval za 450k a v polovine roku 2020 prodal za 12,9 mil. Kc. Na byt jsem mel hypotecni uver 6 mil. Kc, ktery jsem soucasne s prodejem nemovitosti cely uhradil. Nyni resim zdaneni zisku z prodeje nemovitosti. Od prodejni ceny (12,9 mil. Kc) jsem odecetl porizovaci cenu (9 mil. Kc), dan z nabyti nemovitosti (360k), rekonstrukci (450k), uroky z hypoteky z rok 2020 (59k - lze prosim odecist take uroky za rok 2019 pokud jsem je v predchozim danovem priznani nevyuzil?), provize RK z prodej nemovitosti (470k), cimz mi vychazi dan cca 390k. Mam dotaz ohledne osvobozeni od dane v pripade, ze bych jeste do lhuty 1 rok od obdrzeni kupni ceny poridil nemovitost pro vlastni bydleni, pricemz bych ale nepouzil celou castku, ktera mi z prodeje zbyla. Planuji nyni porizeni nemovitosti za cca 2 mil a jde mi o to, jakym zpusobem tyto 2mil zakomponovat do vypoctu danove povinnosti. Dekuji

Dobrý den,

pokud příjem z prodeje nemovitosti použijete na řešení vlastních bytových potřeb do 1 roku od přijetí peněz, budete od placení daně osvobozen. Pro plné osvobození byste tak musel pořídit nemovitost za 12,9 mil. Kč. 

#10707, Budu platit daň z prodeje nemovitosti?, Daně, 16.7.2020

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda budu platit daň z příjmu při prodeji bytu, který jsem koupila před 8 lety a celou tu dobu jsem v něm bydlela a měla tam i trvalý pobyt. Tento byt chci prodat, je ve třetím patře a ze zdravotních důvodů potřebuji koupit byt v nižším patře. Nový byt je ve zvýšeném přízemí. Po prodání, peníze, které za byt dostanu, budu investovat do druhého bytu, kam se i přestěhuji a budu tam mít trvalé bydliště. Musím i tak zaplatit daň z příjmu, když tyto peníze použiji na koupi druhého bytu k mému bydlení? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

daň z příjmu z prodeje bytu platit nebudete, neboť splňujete podmínky pro osvobození (nemovitost vlastnit min. 5 let, 2 roky v této nemovitosti bydlet či peníze z prodeje použít do 1 roku na řešení svých bytových potřeb). Pro osvobození od placení daně stačí splnit jednu podmínku (Vy splňujete všechny 3 podmínky).

PD

#10653, Daň z prodeje nemovitosti, Daně, 9.7.2020

Dobry den, aktualne prodavam zahradu, kterou vlastnim 4 roky (radove nekolik set tisic Kc). Protoze to neni min. 5 let, platil bych standardne dan z prijmu ve vysi 15%. Spolecne s tim ale kupuji novy dum, coz je hlavni duvod prodeje zahrady - behem minuleho tydne jsem podepsal hypotecni smlouvu a tento tyden i kupni smlouvu (radove nekolik milionu Kc). Znamena, ze jsem vlastne vynalozil prostredky z prodeje zahrady na reseni bytove situace a jsem tedy od placeni dane z prijmu osvobozen? Je nutne ziskane prostredky z prodeje zahrady nejak prokazatelne utratit, proinvestovat a dokladovat nebo uz jen existence kupni smlouvy na dum a zaroven existence dluhu ve forme podepsane hypotecni smlouvy zaklada automaticky narok na osvobozeni od dane z prijmu? Je treba tuto skutecnost financnimu uradu nejak sdelovat, jakym formularem a co je treba spolecne s nim dolozit? Dekuji za pomoc.

Dobrý den,

pakliže použijete peníze z prodeje nemovitosti do 1 roku od jejich přijetí na řešení svých bytových potřeb, daň z příjmu z prodeje nemovitosti ve výši 15% platit nebudete. Finančnímu úřadu se toto užití peněz pro řešení bytových potřeb a osvobození od daně z příjmu oznamuje spolu s podaným daňovým přiznáním za daň z příjmu.Banky v ČR