Banky.cz Banky.cz Realitní slovník Daň z koupě nemovitosti

Daň z koupě nemovitosti

Definice Daň z koupě nemovitosti

Je částka, kterou si z transakce s nemovitostí bere stát. Tato daň se platí vždy, když se mění majitel nemovitosti. Splatnost této daně je 3 měsíce od provedení vkladu práva do katastru nemovitostí. Platba daně musí být provedena na příslušném finančním úřadu pro daný kraj. Od 1.11.2016 má povinnost platit tuto daň kupující - dříve v podobě daně z převodu nemovitosti stejnou povinnost měl prodávající. Sazba této daně je aktuálně stanovena ve výši 4%.
Tuto daň aktuálně není zákazník povinen platit v případě, že se jedná o dar v rámci rodiny, nebo koupi nemovitosti přímo od developera (pro ověření trvání platnosti této výjimky prosím použijte aktuální daňové zákony).


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 1.48 %

Dotazy v poradně k Daň z koupě nemovitosti

PP

#3931, Koupě nemovitosti od bratra, Hypoteční poradna, 18.10.2017

Dobrý den, jsem zaměstnaný již 2 roky u firmy se smlouvou na dobu neurčitou, bez evidence v dlužních registrech, s čistým příjmem 35.000 Kč je mi 39 let a zvažuji sjednání hypotéky na částku 2.000.000 Kč, na koupi rodinného domu od mého bratra. Odhad kupované nemovitosti starý 5 let je na částku 3.600.000 Kč. Bratrovi zbývá doplatit cca. 800.000 Kč z jeho hypotéky na tento dům. Kupní smlouvu na pořízení tohoto domu budeme mít na onu částku 2.000.000 Kč, kterou si chci půjčit. Zbývající částku do odhadní ceny domu si s bratrem vyrovnáme mým vzdáním se budoucího nároku na dědictví nemovitosti našich rodičů. Mé dotazy: Akceptují toto banky jako vlastní prostředky, když na nemovitost v hodnotě 3.6 mil. Kč chci půjčit pouze 2 mil. ? Daň z koupě nemovitosti ve výši 4% se platí z částky na kupní smlouvě nebo z odhadu ceny nemovitosti? Od jaké společnosti byste mi hypotéku doporučili? Děkuji Vám za odpovědi

Dobrý den,

1) Ano, banky toto akceptují - ve Vašem případě bude LTV pouze 56% (půjčovaných 2 mil. Kč vůči hodnotě nemovitosti 3,6 mil. Kč). Do nákupu nemovitosti nemusíte investovat ani korunu z vlastních zdrojů. Banky Vám jen nemohou půjčit více než 90% hodnoty kupované nemovitosti.

2) Daň z nabytí nemovitosti (4%, platí kupující) se počítá ze skutečné hodnoty nemovitosti, ne z kupní ceny. Proto bych doporučil 44% z nemovitosti pojmout jako dar (zde jste coby příbuzný osvobozen o daně) a "koupit" jen 56%. Vše lze stále řešit pouze jednou "darovací a kupní smlouvou".

3) Fio banka, mBank, Air Bank, Equa bank, Wüstenrot - případně vyplňte formulář hypoteční kalkulačka, a kolegové Vás osloví s nejlepší nabídkou na míru.Banky v ČR