Banky.cz Realitní slovník Daň z nabytí nemovitosti

Realitní slovník


Definice Daň z nabytí nemovitosti

Částka, kterou si z transakce s nemovitostí bere stát. Tato daň se platí vždy, když se mění majitel nemovitosti. Splatnost této daně je 3 měsíce od provedení vkladu práva do katastru nemovitostí. Platba daně musí být provedena na příslušném finančním úřadu pro daný kraj. Od 1.11.2016 má povinnost platit tuto daň kupující - dříve v podobě daně z převodu nemovitosti stejnou povinnost měl prodávající. Sazba této daně byla stanovena ve výši 4%.

Tuto daň nebyl zákazník povinen platit v případě, že se jednalo o dar v rámci rodiny, nebo koupi nemovitosti přímo od developera.

Daň z nabytí nemovitosti byla zrušena v roce 2020, se zpětnou účinností k 12/2019. 


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 3.28 %

Dotazy v poradně k

HM

#14542, Hypotéka pro partnery na koupi domu, Hypoteční poradna, 13.6.2021

Dobrý den, s přítelem plánujeme koupi rodinného domu, který dle prvotního návrhu majitele domu by měl RD stát 7 000 000 Kč. Prozatím máme našetřeno 700 000 Kč. Náš celkový čistý příjem se pohybuje měsíčně v rozmezí 40-50 000 Kč. Dle předběžných kalkulací mi vychází splátky kolem 24 000 Kč, což je v případě, kdy bychom vydělali jen 40 000 Kč nad 50% příjmů pro splnění podmínek hypotéky. Myslíte, že máme šanci hypotéku i přesto získat? Navíc bych se ráda zeptala, jestli musí být hypoteční úvěr psaný na nás oba nebo existuje i možnost, že by byl hypoteční úvěr psaný na jednoho z nás s podmínkou, že druhý se bude podílet na financování, abychom nebyli oba zapsaní v registru dlužníků. Dále jak často bývá obvykle možnost splatit větší částku než je daná měsíční splátka? A poslední dotaz, pokud tedy dům koupíme, nemusíme již platit 4% daň z nabytí nemovitosti?

Dobrý den,

měsíční splátky všech úvěrů mohou činit max. 45-50% příjmů. Banku bude zajímat váš průměrný měsíční příjem za posledních 12 měsíců. Pokud tuto podmínku splníte, banka Vám hypoteční úvěr schválí a dále již příjmy v budoucnu ověřovat nebude. Nezapomeňte, že pokud byste vydělali jen 40 000 Kč a za hypotéku dali 24 000 Kč, zbylo by Vám na živobytí pouze 16 000 Kč. 

Při žádosti o hypotéku banka uvažuje příjmy všech spolužadatelů o úvěr. Hypotéka tak může být psána i pouze na jednoho z Vás. Pak by ale banka počítala jen s jedním příjmem. 

Každý rok můžete bez sankcí mimořádně splatit až 25% úvěru. Daň z nabytí nemovitosti (4%) byla zrušena.

Doporučuji náš článek Partnerská hypotéka.

I

#13635, Platí se ještě daň z nabytí nemovitosti?, Daně, 25.3.2021

Dobrý večer, kupuji byt v OV prostřednictvím makléře. Stále se odvádí státu 4% z částky? Děkuji

Dobrý den,

daň z nabytí nemovitosti (4% z kupní ceny) byla v loňském roce zrušena a to se zpětným účinkem od 12/2019. 

P

#13496, Rozvod a vypořádání majetku, Daně, 16.3.2021

Dobrý den, s manželkou se nyní rozvádíme a máme spolu koupený byt, 4 roky - oba dva jsme spoluvlastníci a spadá pod SJM (1x hypotéka a 1x stavební úvěr). Z obou dvou úvěrů ji vyváži a na vyplacení vypořádání SJM ohledně tohoto bytu mi banka poskytne další hypoúvěr. Vypořádání bude probíhat následujícím výpočtem: Manželka dostane polovinu z rozdílu mezi odhadem nemovitosti a celkovou dlužnou částkou z obou úvěrů. A můj dotaz zní, zda je nutné zaplatit nějakou daň z nabytí nemovitosti, když na sebe převedu celou nemovitost a vyplatím manželku. A druhý dotaz, zda manželka musí z tohoto vypořádání také zaplatit nějakou daň z příjmu.. Děkuji.

Dobrý den,

daň z nabytí nemovitosti (4% z kupní ceny) byla loni zrušena, Vy nic platit nebudete. Pokud manželka v bytě bydlela min. 2 roky, pak též nebude muset danit příjem z prodeje bytu. 

E

#12854, Nesplnila jsem podmínky po načerpání hypotéky, Hypoteční poradna, 5.2.2021

Dobrý den, mám hypotéku na koupený dům (od roku 2016) od prarodičů, každopádně do dnešního dne jsem stále nezaplatila poplatek za přepis na katastrálním úřadě (4%). Snažím se toto momentálně řešit a zaplatit co nejdříve, banka mi stanovila deadline do kdy mám výpis z katastru s vlastnickým právem dodat, ale já si nejsem jísta, jestli ho budu moci dodržet. Je nějaký limit (v rozmezí let), do kdy toto musí být nejpozději zaplaceno/vyřízeno a co se může stát, pokud bych tak neučinila a nezaplatila/nevyřídila toto včas? Děkuji mockrát.

Dobrý den,

poplatek za návrh na vklad do katastru činí 2 000 Kč (nikoliv 4% - to byla daň z nabytí nemovitosti). Nesplníte-li podmínky stanovené bankou, porušíte tím úvěrovou smlouvu a banka Vám bude moci hypotéku zesplatnit (požadovat navrácení celé dlužné částky do 30 dnů).

M

#12736, Přepsání hypotéka na jinou osobu, Hypoteční poradna, 30.1.2021

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, s přítelem jsme koupili dům po mojí tetě. Jelikož jsem na mateřské dovolené, nechal si dům i hypotéku napsat přítel na sebe. Také kvůli tomu, že ručil svým bytem, který vlastní. Bohužel se rozcházíme a v domě bych ráda zůstala já. Samozřejmě bych si na sebe chtěla nechat dům přepsat a hypotéku si sama platit. Je tady možnost, že by mi otec ručil svým domem, aby mi hypotéku schválili? Přítel teď přišel s tím, že se bude ale muset ještě zaplatit daň z nabytí nemovitosti. Tu jsme ale při koupi neplatili. Prý se to musí zaplatit v případě, když se dům přepisuje na jinou osobu v době pěti let od koupi. Zajímá mě, jestli je to opravdu tak, jak říká nebo se daň platit nemusí. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

hypotéku lze přepsat na jinou dostatečně bonitní osobu. Musela byste mít dostatečné příjmy a zástavu, viz podmínky hypotéky. Otec Vám může ručit svým domem, čímž Vám může pomoci splnit podmínku dostatečné zástavy. Nedostatečné příjmy však nelze nahradit hodnotnější zástavou,

Daň z nabytí nemovitosti (4%) byla zrušena v loňském roce se zpětným účinkem od 12/2018. 

Doporučuji náš článek Převod hypotéky.

Články o

Dobrá zpráva: daňové odpočty u hypoték zůstaly, daň z nabytí nemovitosti padla

13.7.2020, Hypotéka, Autor: Luboš Gregor

…o znamená, že oproti dřívějšímžadatelům o hypotéku ušetříte i statisíce korun. Úspora na dani z příjmu vámzůstane a navíc nemusíte platit daň z nabytí nemovitosti. Kolik přesně ušetříte, záleží na tom, jakdrahý dům nebo byt kupujete. Daň z nabytí nemovitosti totiž v současnos…

Pět základních podmínek pro získání hypoték

27.4.2020, Hypotéka, Autor: Martin Silný

…a tak dále. Zbylou část musíte zaplatit ze svého. Navíc sik tomu přičtěte: provizi realitní kanceláři, náklady na vybavení domu či bytu a daň z nabytí nemovitosti (4% zjejí ceny). Potřebujete si tedy předem naspořit několikset tisíc korun. Nebo ručit více nemovitostmi – vzros…

Jak vybrat hypotéku: 6 věcí, na které se musíte zaměřit, abyste získali tu nejvýhodnější

2.3.2020, Hypotéka, Autor: Martin Silný

…tní podmínky. 1. Nejdřív si spočítejte výši půjčkyHned zezačátku si také ujasněte, kolik penězpotřebujete. Nezapomeňte přitom myslet i na daň z nabytí nemovitosti nebopoplatek realitní kanceláři. Aktuálně vám banky obvykle půjčí maximálně 80% z hodnoty nemovitosti. Pouze ve v…

Nezapomeňte na daň z nabytí nemovitosti při její koupi

5.11.2019, Daně, Autor: Lukáš Taragel

…méně tato legislativní změna prozatím nebyla schválena a prozatím ani nicnenasvědčuje tomu, že by tato daň byla v nejbližší době zrušena. Daň z nabytí nemovitosti byla v roce 2020 zrušena se zpětným účinkem od 12/2019. Kdoplatí daň z nabytí nemovitých věcíV současnosti platí …

Koupě nemovitosti: Na které poplatky se připravit?

25.5.2018, Reality, Autor: Martin Silný

…přijdekoupě staršího bytu za 2,5 mil. Kč přes RK? Nejprve je třeba si připravit provizi125 000 Kč pro RK. Další část si odebere stát coby daň z nabytí nemovitosti (100000 Kč). Bance zaplatíme 3 000 Kč za zpracování úvěru a 5 000 Kč za odhad,dohromady 8 000 Kč. Katastr (včetně…