Banky.cz Banky.cz Realitní slovník Majitel nemovitosti

Majitel nemovitosti


Definice Majitel nemovitosti

Je fyzická nebo právnická osoba, která je v katastru nemovitostí na listu vlastnictví zapsána jako jediný vlastník pozemku či domu.


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 2.02 %

Dotazy v poradně k Majitel nemovitosti

JJ

#9703, Pronájem bytu a co může majitel účtovat nájemníkům?, Reality, 13.4.2020

Dobrý den, bydlím v pronajatém bytě. Nezdá se mi co všechno si majitel účtuje za poplatky. Konkrétně správa cca 4 500 Kč/rok Dále v domě je recepce, takže bezpečnost. 8 800 Kč/rok. Pojistka cca 1 000 Kč/rok. Co by si neměl majitel účtovat? Vodu, odpad a topení chápu, platit ale za za 2kk elektřinu 5 000 Kč/měsíc? Děkuji za odpověd.

Dobrý den,

legislativa umožňuje smluvním stranám sjednat si v nájemní smlouvě libovolnou výši nájemného a záloh na služby. Naopak není možné požadovat po nájemnících platby do fondu oprav, které hradí vždy majitel nemovitosti. Správu domu, služby recepce a pojištění majitel nájemníkům účtovat může. Elektřina (5 000 Kč/měsíčně) je za 2kk zcela nepřiměřená (blíže realitě by bylo spíše 500 Kč/měsíc), nicméně platí jednoduché pravidlo - pokud s podmínkami nájmu nesouhlasíte, zkuste si s majitelem domluvit jiné podmínky nebo se poohlédnout u konkurence (přestěhovat se jinam).

RP

#8794, Prodej nemovitosti, Reality, 1.2.2020

Je kupující a prodejce nemovitosti. Já jsem v podpisu jako ručitel (odevzdávam daň z nemovitosti). S majitelem nežiji ale mám smlouvu nájemní. Bez mého vědomí nemůžou (či můžou?) prodat dům aniž by se mě optali jaké mám požadavky? Když nepodepíši, je obchod neplatný a aniž bych bez jejich vědomí sepsala do smlouvy daný čas či odmítnutí na rozmyšlenou či jak můžu vyhrát nad jejich obchod s nemovitostí? Když na poslední chvíli před podpisem si rozmyslím že nesouhlasím?

Dobrý den,

majitel nemovitosti může se svým majetkem volně nakládat (mimo omezení zapsaná jako věcná břemena v katastru), může nemovitost prodat bez souhlasu nájemníků (nájemní smlouva pak automaticky přechází na nového majitele). Není mi jasné, proč byste jako nájemník měla být účastníkem kupní smlouvy či platit daně z nemovitosti.

DM

#8765, Úvěr na bydlení a sleva na dani, Daně, 30.1.2020

Dobrý den, mam preklenovaci uver na byt. Smlouva je psana na me rodice, ale ja jsem uvedeny ve smlouve o pristoupeni k dluhu a na potvrzeni o zaplacenych urocich za uplynuly rok jsem uveden jako jeden z ucastniku smlouvy. Majitel nemovitosti v katastru jsem ja a veskere platby platim take ja, mam narok uplatnit slevu na dani ze zaplacenych uroku? Druhy problem je tady fakt, ze v byte sice bydlim, ale nemam v nem nahlasene trvale bydliste (ja ani nikdo z rodiny) - je to problem, nebo mohu zadat o slevu i presto? Dekuju

Dobrý den,

jste-li účastníkem úvěrové smlouvy, majitelem nemovitosti a využíváte-li nemovitost k uspokojení vlastních bytových potřeb, máte nárok na slevu na dani za zaplacené úroky. Není nutné mít v daném místě trvalé bydliště.

#8444, Sleva na dani za hypotéku, Hypoteční poradna, 6.1.2020

Dobrý den, prosím o radu. Máme společně s přítelem hypotéku, ale vlastníkem nemovitosti jsem pouze já. Jelikož já jsem na rodičovské dovolené, tak chci, aby si úroky z hypotéky odečetl přítel. Přítel i dcera mají trvalé bydliště v dané nemovitosti na kterou je pořizovaná hypotéka. Může si tedy úroky z hypotéky odečíst přítel, i když není majitel nemovitosti? Předem Vám moc děkuji za radu. Červenková

Dobrý den,

dle praxe finančních úřadů je vyžadováno, aby osoba nárokující snížení daňového základu o zaplacené úroky na hypotéce byla majitelem nemovitosti (a samozřejmě byla účastníkem úvěrové smlouvy a nemovitost užívala k uspokojování vlastních bytových potřeb).

FK

#6128, Práce na DPP a DPČ, Osobní a rodinné finance, 4.3.2019

Dobrý den, mám otázku ohledně DPP nebo DPČ. Je možné, aby mě zaměstnal na DPP majitel nemovitosti za podmínek, že ani já ani on nemáme živnost? Jde mi o to, jestli pro něj mohu legálně pracovat, bez toho aniž bych to dělal na černo (bez OSČV) navíc, tak aby si to mohl dát do nákladů. Náplň práce je správa bytové jednotky. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

na výkon práce přes DPP/DPČ živnost nepotřebujete. Jste buď zaměstnanec na pracovní smlouvu (DPP/DPČ) s výplatou mzdy nebo živnostník/OSVČ a fakturujete. Váš zaměstnavatel ale IČ potřebuje (jinak by nemohl vyvíjet podnikatelskou činnost, ke které potřebuje zaměstnance). Nemusí se ale nutně jedna jen o podnikání - na úklid bytového domu či jiné pomocné práce se správou Vás může zaměstnat i např. bytové družstvo či SVJ.

Články o Majitel nemovitosti

Kdy lze příjem z prodeje nemovitostí osvobodit a kdy nikoliv

Kdy lze příjem z prodeje nemovitostí osvobodit a kdy nikoliv

17.8.2019, Daně

… bydliště zdeneznamená trvalé bydliště uvedené například v občanském průkazu. Bydliště je vtéto souvislosti nutné chápat tak, že zde opravdu majitel nemovitosti bydlel.Tedy že zde měl majitel trvalý byt s úmyslem se v tomto bytě zdržovat. Příklad:Nemovitost bylazakoupena v roce 2…

Slovník osobních a rodinných financí

Slovník osobních a rodinných financí

28.12.2016, Osobní a rodinné finance

…klad na katastru Daň znemovitosti:majetková daň zrodinných domů, bytů, chat, pozemku, atd. (všech nemovitostí zapsaných vkatastru), platí majitel nemovitosti, který k1/1 daného kalendářního roku nemovitost vlastní, daňové přiznání je třeba podat do 31/1 na FÚ dle lokality nemov…Banky v ČR