Banky.cz Banky.cz Realitní slovník Majitel nemovitosti

Majitel nemovitosti


Definice Majitel nemovitosti

Je fyzická nebo právnická osoba, která je v katastru nemovitostí na listu vlastnictví zapsána jako jediný vlastník pozemku či domu.


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 1.59 %

Dotazy v poradně k Majitel nemovitosti

#13337, Prodej nemovitosti a podpis zástavní smlouvy, Hypoteční poradna, 8.3.2021

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, co znamená podpis zástavní smlouvy. Co se bude dít pro mě coby prodávajícího, když kupující, který si bere barák na hypotéku, přestane platit a já u té banky budu mít podepsanou tu zástavní smlouvu. Myslela jsem, že když se bere hypotéka, tak se barák přepisuje na banku a dokud kupující nebude mít zaplaceno, tak je to banky. Mockrát děkuji.

Dobrý den,

kupovanou nemovitost nabývá do osobního vlastnictví kupující (nikoliv banka). Banka má k nemovitosti pouze zapsané zástavní právo. Když dlužník přestane splácet, banka nemovitost prodá. Vy coby prodávající podepisujete zástavní smlouvu proto, že nyní je nemovitost stále ve vašem vlastnictví. Zástavní smlouvu též podepisuje kupující coby budoucí majitel nemovitosti. 

PR

#12974, Mohu v exekuci prodat nemovitost, kterou nevlastním?, Reality, 14.2.2021

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda sestra může prodat svůj podíl na nemovitosti, kterou máme zdědit. Sestra je v exekuci a já svou polovinu prodat nechci. Myslím si že je to podvod, ale ona oslovila nějakou makléřskou či realitní firmu a ta ji prý něco nabídla. Lze to?

Dobrý den,

prodat můžete jen nemovitost ve svém vlastnictví (nikoliv nemovitost, kterou možná v budoucnu získáte např. dědictvím). Navíc v exekuci je majitel nemovitosti omezen na svých právech a nemovitosti nemůže převádět na cizí osoby. 

M

#12900, Hypotéka na koupi RD, Hypoteční poradna, 9.2.2021

Dobrý den, chtěla bych poradit ohledně přepsání domu. Chceme si vzít s manželem hypotéku a ručit rodinným domem kde bydlíme s rodiči, abychom nemuseli mít 20% hotovosti z hodnoty kupované nemovitosti. Na rodinný dům je teď exekuce na "nepatrnou" částku. Lze tuto částku zaplatit a dům otce přepsat na mě (dceru)? Jak by to bylo případně, když bych byla vlastníkem domu já a na otce by přišla exekuce? Děkuji

Dobrý den,

v exekuci je majitel nemovitosti omezen na svých právech (nemůže nemovitost přepsat na jiného majitele). Po doplacení dluhu a ukončení exekuce může otec přepsat nemovitost na zcela libovolnou osobu dle svého uvážení. Exekuce na obyvatele nemovitosti (kterou ručíte bance za úvěr) nemá na vaši hypotéku žádný vliv.

F

#12797, Rodiče mi nechtějí převést byt, Reality, 3.2.2021

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu. Přítel nákladně zrekonstruoval po dohodě s prarodiči část nepoužívávaných prostor jejich bytu, vybudoval novy vstup, čímž vznikl samostatný byt. Byty jsou součástí statku, který již dříve prarodiče darovali přítelově otci. K nemovitosti mají zapsaná věcná břemena na dožiti a používání spol. prostor. Otec přítele - majitel nemovitosti - má v další části části statku, bývalé stodole, autodílnu, nad kterou chce nyní zrekonstruovat půdu na obývání. Finance na rekonstrukci bude zřejmě řešit hypotékou a zástavou nemovitosti. Opravenou část synovi odmítá vyčlenit, nesouhlasí ani se zapsáním dalšího břemene. Můžeme se nějak bránit nebo pojistit při případných problémech při nedodržení bankovních závazků? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

pokud Vám majitel nemovitosti odmítá darovat vámi zrekonstruovaný byt, nic s tím bohužel nenaděláte. Byt je v majetku vašich rodičů a jeho rekonstrukcí vám vlastnické právo nevzniklo. Též není možné se dožadovat zapsání věcného břemene. 

J

#11562, Jak si zjednat vstup do nemovitosti?, Reality, 25.10.2020

Pokračování dotazu č. 11561: Dobrý den, takže jestli to chápu správně, i když mi nechce sestra vydat klíč, můžeme zavolat Policii i přes to, že vykládá, že přístup do nemovitosti mi umožňuje, kdykoliv když si zavolám, že mi odemkne (ale pak čeká, až nemovitost opustím, aby zamkla)? Děkuji.

Dobrý den,

ano, coby spolumajitel nemovitosti máte právo na vstup do nemovitosti a vlastní klíč (bez nutnosti se telefonicky doprošovat sestry každého jednotlivého vstupu). Vaše sestra pravděpodobně spoléhá na Vaši neznalost práv, a proto si dovoluje Vás takto šikanovat. 

Články o Majitel nemovitosti

Jak na darování nemovitosti s hypotékou? Existují 3 řešení

Jak na darování nemovitosti s hypotékou? Existují 3 řešení

18.9.2020, Hypotéka

… o ni přijdou například v exekuci. Věcné břemeno související s nemovitostí totiž stačí zapsat na katastru a máte jistotu, že jakýkoliv další majitel nemovitosti homusí dodržet. Přidarování nemovitosti, kterou chcete dál využívat, si nechte do smlouvy anásledně do katastru zapsat v…

Kdy lze příjem z prodeje nemovitostí osvobodit a kdy nikoliv

Kdy lze příjem z prodeje nemovitostí osvobodit a kdy nikoliv

17.8.2019, Daně

… bydliště zdeneznamená trvalé bydliště uvedené například v občanském průkazu. Bydliště je vtéto souvislosti nutné chápat tak, že zde opravdu majitel nemovitosti bydlel.Tedy že zde měl majitel trvalý byt s úmyslem se v tomto bytě zdržovat. Příklad:Nemovitost bylazakoupena v roce 2…

Slovník osobních a rodinných financí

Slovník osobních a rodinných financí

28.12.2016, Osobní a rodinné finance

…klad na katastru Daň znemovitosti:majetková daň zrodinných domů, bytů, chat, pozemku, atd. (všech nemovitostí zapsaných vkatastru), platí majitel nemovitosti, který k1/1 daného kalendářního roku nemovitost vlastní, daňové přiznání je třeba podat do 31/1 na FÚ dle lokality nemov…Banky v ČR