Banky.cz Banky.cz Realitní slovník Majitel nemovitosti

Majitel nemovitosti


Definice Majitel nemovitosti

Je fyzická nebo právnická osoba, která je v katastru nemovitostí na listu vlastnictví zapsána jako jediný vlastník pozemku či domu.


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 1.48 %

Dotazy v poradně k Majitel nemovitosti

J

#11562, Jak si zjednat vstup do nemovitosti?, Reality, 25.10.2020

Pokračování dotazu č. 11561: Dobrý den, takže jestli to chápu správně, i když mi nechce sestra vydat klíč, můžeme zavolat Policii i přes to, že vykládá, že přístup do nemovitosti mi umožňuje, kdykoliv když si zavolám, že mi odemkne (ale pak čeká, až nemovitost opustím, aby zamkla)? Děkuji.

Dobrý den,

ano, coby spolumajitel nemovitosti máte právo na vstup do nemovitosti a vlastní klíč (bez nutnosti se telefonicky doprošovat sestry každého jednotlivého vstupu). Vaše sestra pravděpodobně spoléhá na Vaši neznalost práv, a proto si dovoluje Vás takto šikanovat. 

J

#11561, Spolumajitel nemovitosti mi nechce dát klíč, Reality, 25.10.2020

Dobrý den, tatínek by mě chtěl zplnomocnit, abych ho mohla úplně ve všem zastupovat i podepisovat, abych mohla vše vyřídit bez toho aby musel být se mnou. Samozřejmě je svéprávný, ale už mu vyřizování nedělají dobře, je nemocný a už toho moc nenachodí. Dohadovat se se svou sestrou se kterou zdědili nemovitost ohledně čehokoliv nechce, jejich vztahy jsou už hodně dávno špatné, takže jestli něco takového lze udělat a na koho se obrátit prosím. Když se vrátil z rehabilitačního léčení, tak mu sestra nechce ani vydat klíč od společně zděděného domu, pouze ať si zavolá, a že mu otevře. Tatínkovi vadí, že nemovitost jeho sestra neustále navštěvuje a vchází vychází kdy se zachce. Bohužel on takto nemůže, nevlastní klíč. A ještě prosím chce, aby se nemovitost vyklidila. Ale jak moc se může podílet, když nemá jak sám vstoupit a vzít děti, aby mu pomohly. Na druhou stranu v dědickém řízení teta zdědila nábytek, ošacení a rozbité spotřebiče. Uvědomuje si, že má 1/3 že všeho ostatního, pozemky, nemovitost, finance po zemřelé a teta též 1/3 a poslední 1/3 je rozdělena mezi tři lidi ze Slovenka, kteří nic nechtějí, jen peníze. Prý je zastupuje tatínkova sestra, která tvrdí, že má část podílu ve všem a tím pádem nechce dát klíč od nemovitosti.

Dobrý den,

každý majitel nemovitosti (byť vlastní např. pouze 1/3) má právo nemovitost užívat a vstupovat do ni. Odmítá-li Vás druhý spolumajitel do nemovitosti vpustit (např. Vám nechce dát klíč), zjednejte si přístup do své nemovitosti za asistence Policie ČR.

Ze zákona nemůže být nikdo nucen setrvávat v podílovém spoluvlastnictví nemovitosti. Můžete se obrátit na soud s žádostí o vypořádání podílového spoluvlastnictví (soud dá ostatním spolumajitelům šanci Vás vyplatit nebo nařídí prodej nemovitosti). 

Otec Vám může dát plnou moc pro zastupování v této i jakékoliv jiné záležitosti. Plnou moc Vám za úplatu sepíše notář. 

JT

#11364, Hypotéka a zástavní smlouva, Hypoteční poradna, 29.9.2020

Dobrý den, kupuji s přítelkyní byt do podílového vlastnictví (já 6/7, ona 1/7 - takto to máme stanoveno v kupní smlouvě). Hypotéku mám na sebe jen já, banka s tím souhlasila. Od banky jsem dostal k podpisu úvěrovou smlouvu a zástavní smlouvy, kde jako klient figuruji jen já, přičemž je tam zákaz zcizení a zatížení. Nebude mít katastr problém s tím, že zástavní smlouva je jen na mě, ale vlastnický podíl bude i na přítelkyni? V bance mi řekli, že katastr zapisuje vklad vlastnictví na základě návrhu podle kupní smlouvy a pokud jsem jako klient banky "majoritní" vlastník, tak nebude se zápisem podílu problém. Dá se na to spolehnout? Nerad bych, aby nám katastr vkladové řízení stopl a chtěl přepracovat smlouvy. Mockrát děkuji za pomoc.

Dobrý den,

účastníkem smlouvy o zástavě bývají často i neklienti banky (např. předchozí majitel nemovitosti, neboť majitelem nemovitosti v době podání návrhu na vklad zástavního práva je stále prodávající a kupující bývá uváděn pouze jako budoucí vlastník). Zástava tak bude pravděpodobně zapsána ještě před zanesením vlastnického práva kupujícího, tedy na základě souhlasu prodávajícího.

A

#11191, Hypotéka a majitel nemovitosti, Hypoteční poradna, 10.9.2020

Dobrý den, chtěla bych si vzít hypotéku, ale pro větší vyššího příjmu by byl spolužadatelem můj přítel. On již vlastní jednu nemovitost, kterou pronajímáme. Na tomto základě jsme se domluvili, že on by nechtěl být zapsán, jako spolumajitel nemovitosti. Je taková možnost? U nás v bance nám sdělili, že musí být spolumajitelem, když by byl spolužadatel, nejlépe 50% na 50%. Velmi děkuji a přeji pěkný den.

Dobrý den,

účastník úvěrové smlouvy (spolužadatel) nemusí být nutně majitelem kupované nemovitosti (z důvodu zvýšení bonity může např. dětem pomoci i rodič), nicméně má to své důsledky. Váš přítel by si např. nemohl nárokovat slevu na dani za zaplacené úroky z hypotéky (pro uplatnění této daňové slevy je nutné být účastníkem úvěrové smlouvy i majitelem nemovitosti). Taktéž si nedovedu představit, že bych splácel hypotéku (či ručil za úvěr) na nemovitost, kterou nevlastním (v případě rozvodu by nemovitost zůstala Vám a příteli dluhy). 

JJ

#9703, Pronájem bytu a co může majitel účtovat nájemníkům?, Reality, 13.4.2020

Dobrý den, bydlím v pronajatém bytě. Nezdá se mi co všechno si majitel účtuje za poplatky. Konkrétně správa cca 4 500 Kč/rok Dále v domě je recepce, takže bezpečnost. 8 800 Kč/rok. Pojistka cca 1 000 Kč/rok. Co by si neměl majitel účtovat? Vodu, odpad a topení chápu, platit ale za za 2kk elektřinu 5 000 Kč/měsíc? Děkuji za odpověd.

Dobrý den,

legislativa umožňuje smluvním stranám sjednat si v nájemní smlouvě libovolnou výši nájemného a záloh na služby. Naopak není možné požadovat po nájemnících platby do fondu oprav, které hradí vždy majitel nemovitosti. Správu domu, služby recepce a pojištění majitel nájemníkům účtovat může. Elektřina (5 000 Kč/měsíčně) je za 2kk zcela nepřiměřená (blíže realitě by bylo spíše 500 Kč/měsíc), nicméně platí jednoduché pravidlo - pokud s podmínkami nájmu nesouhlasíte, zkuste si s majitelem domluvit jiné podmínky nebo se poohlédnout u konkurence (přestěhovat se jinam).

Články o Majitel nemovitosti

Jak na darování nemovitosti s hypotékou? Existují 3 řešení

Jak na darování nemovitosti s hypotékou? Existují 3 řešení

18.9.2020, Hypotéka

… o ni přijdou například v exekuci. Věcné břemeno související s nemovitostí totiž stačí zapsat na katastru a máte jistotu, že jakýkoliv další majitel nemovitosti homusí dodržet. Přidarování nemovitosti, kterou chcete dál využívat, si nechte do smlouvy anásledně do katastru zapsat v…

Kdy lze příjem z prodeje nemovitostí osvobodit a kdy nikoliv

Kdy lze příjem z prodeje nemovitostí osvobodit a kdy nikoliv

17.8.2019, Daně

… bydliště zdeneznamená trvalé bydliště uvedené například v občanském průkazu. Bydliště je vtéto souvislosti nutné chápat tak, že zde opravdu majitel nemovitosti bydlel.Tedy že zde měl majitel trvalý byt s úmyslem se v tomto bytě zdržovat. Příklad:Nemovitost bylazakoupena v roce 2…

Slovník osobních a rodinných financí

Slovník osobních a rodinných financí

28.12.2016, Osobní a rodinné finance

…klad na katastru Daň znemovitosti:majetková daň zrodinných domů, bytů, chat, pozemku, atd. (všech nemovitostí zapsaných vkatastru), platí majitel nemovitosti, který k1/1 daného kalendářního roku nemovitost vlastní, daňové přiznání je třeba podat do 31/1 na FÚ dle lokality nemov…Banky v ČR