Banky.cz Banky.cz Realitní slovník Privatizace

Privatizace


Definice Privatizace

Je převod ze státního majetku na majetek soukromí, většinou formou prodeje.
Privatizace státního majetku Československé republiky proběhla různými formami. Všechny mají shodné to, že se vytvořil privatizační projekt, který popisoval majetek a navrhoval způsob dispozice s ním.
V malé privatizaci se prodávaly samoobsluhy, trafiky a menší objekty, či firmy - šlo vždy o přímou nabídku, nebo dražbu majetku státem za účasti libovolných zájemců.
Ve velké privatizaci je nejznámější metodou tzv. kuponová privatizace, která proběhla ve dvou vlnách. V  kuponové privatizaci občané obdrželi kuponové knížky a za ně mohli ve více aukčních kolech nakoupit akcie podniků. Kurz akcií byl v prvním kole stanoven za základě poměru majetku podniku a v dalších aukčních kolech rostl nebo klesal podle poptávky po akciích daného podniku. Kupónová privatizace je nechvalně známá účastí spekulantů a špatně regulovaných investičních fondů, rovněž následným skupováním a tzv. "třetí vlnou", kterou se nazývala privatizace konečným vlastníkům. Jednoznačnou výhodu měli ti informovaní, kteří pak často skoupili majetek od milionů DIKů (držitelů investičních kupónů)
Aktuálně se státní majetek České republiky privatizuje zpravidla dražbami, či přímými prodeji.


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 1.59 %

Dotazy v poradně k Privatizace

#14905, Akcie z kuponové privatizace, Akcie a investice, 24.7.2021

Dobrý den, otec našel staré akcie z kuponové privatizace. Nejsem si úplně jistý, co s nimi dělat. Má smysl požádat o výpis z nezařazených účtů? Úplně si nejsem jistý, jakou informaci tím otec dostane. On očekává, že jakmile má akcii na nějakou cenu, že se mu ta cena vrátí. Děkuji za jakoukoli odpověď.

Dobrý den,

výpisem z nezařazené evidence se dozvíte, jaké akcie vlastníte. Pokud toto otec ví, je zbytečné o výpis žádat. Hodnota akcií se v čase mění (určitě neodpovídá původnímu nominálu). Cenu veřejně obchodovatelných akcií si můžete ověřit na burze.

MV

#14891, Knížka z kuponové privatizace, Akcie a investice, 22.7.2021

Dobrý den, mám kuponovou knížku. Má nějakou hodnotu? Děkuji

Dobrý den,

samotná kuponová knížka žádnou hodnotu nemá, ale u CDCP (Centrální depozitář cenných papírů) si můžete za poplatek 500 Kč ověřit případné vlastnictví akcií z kuponové privatizace (zdali náhodou něco nevlastníte v tzv. nezařazené evidenci).

V

#14871, Akcie z kuponové privatizace, Akcie a investice, 20.7.2021

Dobrý den, mám doma 2 kuponové knížky po tatínkovi, ale ten před 2 roky zemřel. Poradíte mi co s tím mám dělat? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

můžete ověřit, zda otec nevlastnil nějaké akcie z doby kuponové privatizace (za poplatek 500 Kč Vám tuto informaci poskytne CDCP - Centrální depozitář cenných papírů - jedná se o výpis z tzv. nezařazené evidence dle RČ).

AD

#14849, Knížky z kuponové privatizace, Akcie a investice, 17.7.2021

Dobrý den, při úklidu dokumentů jsem našla staré kupónové knížky. Jedna je moje a druhá po zesnulém manželovi. Mohl byste mi poradit, co mám udělat pro to, abych se dozvěděla, jestli mají ještě nějakou hodnotu v podobě cenných papírů nebo akcií? Děkuji.

Dobrý den,

CDCP (Centrální depozitář cenných papírů) Vám za poplatek 500 Kč/osoba ověří dle RČ, zdali jste s manželem vlastníky akcií v tzv. nezařazené evidenci (akcie z kuponové privatizace, které jejich majitelé doposud nepřepsali na své majetkové účty).

DE

#14723, Nevlastníme akcie z kuponové privatizace?, Akcie a investice, 6.7.2021

Dobrý den, prosím o informaci, zda se vaši bankovní specialisté zabývají kupónovou privatizací a zda je možné přes vás zjistit, jestli nemáme nějaké finanční zůstatky na kupónových knížkách. Nevíme jak máme dále postupovat. Děkujeme za informace.

Dobrý den,

tuto informaci Vám za poplatek 500 Kč sdělí CDCP (Centrální depozitář cenných papírů), který Vám dle RČ vyhotoví výpis z tzv. nezařazené evidence.

Články o Privatizace

Jak na investice v době krize? Poradíme vám, kam investovat a jak se chovat

Jak na investice v době krize? Poradíme vám, kam investovat a jak se chovat

20.4.2020, Akcie a investice

…hdy však byl realitní trh v jiné kondici nežnyní. Na propadu cen se totiž výrazně podepsalo zvýšení počtu volných bytů,který způsobila předchozí privatizace. S něčím takovým v současnosti počítatnemůžete. Bytů a domů je totiž nedostatek. Přesto se vyplatí po investici do nemovitostísáhnou…

Úvěry pro bytová družstva a SVJ

Úvěry pro bytová družstva a SVJ

22.5.2018, Reality

…ze úvěrpro bytová družstva a SVJ použít na tyto účely: opravy, stavební úpravy a modernizacebytových domů koupě nemovitosti (jedná se především oprivatizace od měst či obcí) možnost zpětného proplacení penězvložených do nemovitosti (až 12 měsíců zpětně) refinancování stávajících úvěrů na …

Italská bankovní krize

Italská bankovní krize

21.7.2016, Aktuálně

… řetězově problém i na francouzské banky a dohromady by tyto dvě velké evropské ekonomiky mohly zažehnout další celosvětovou ekonomickou krizi. Privatizace zisků, socializace ztrát Oblíbený evropský model podnikání na poli bankovnictví. Když se daří, akcionáři stahují zisky skrz divide…

Stalo se - únor 2016

Stalo se - únor 2016

3.3.2016, Aktuálně

…mě, která s každou realizovanou jednotkou produkce prohlubuje ztrátu, a politici se zlobí na podnikatele, kterému sami pod cenou prodali v rámci privatizace státní podnik. Závěrem poradíme, kde levně natankovat. ERÚ a paní Vitásková Paní Vitásková (šéfka Energetického regulačního úřadu…

Ministerstvo dopravy: Omezíme konkurenci na trati Praha - Ostrava

Ministerstvo dopravy: Omezíme konkurenci na trati Praha - Ostrava

7.2.2016, Peníze

…parace infrastruktury a vznik konkurence Sametová revoluce a přechod zcentrálně plánované ekonomiky na tržní s sebou přinesly potřebu rozsáhlé privatizace, kde se počítalo se zánikem monopolního postavení státních podniků a vznikem přirozené konkurence. Voborech jako je vlaková doprava …Banky v ČR