Banky.cz Banky.cz Realitní slovník Privatizace

Privatizace


Definice Privatizace

Je převod ze státního majetku na majetek soukromí, většinou formou prodeje.
Privatizace státního majetku Československé republiky proběhla různými formami. Všechny mají shodné to, že se vytvořil privatizační projekt, který popisoval majetek a navrhoval způsob dispozice s ním.
V malé privatizaci se prodávaly samoobsluhy, trafiky a menší objekty, či firmy - šlo vždy o přímou nabídku, nebo dražbu majetku státem za účasti libovolných zájemců.
Ve velké privatizaci je nejznámější metodou tzv. kuponová privatizace, která proběhla ve dvou vlnách. V  kuponové privatizaci občané obdrželi kuponové knížky a za ně mohli ve více aukčních kolech nakoupit akcie podniků. Kurz akcií byl v prvním kole stanoven za základě poměru majetku podniku a v dalších aukčních kolech rostl nebo klesal podle poptávky po akciích daného podniku. Kupónová privatizace je nechvalně známá účastí spekulantů a špatně regulovaných investičních fondů, rovněž následným skupováním a tzv. "třetí vlnou", kterou se nazývala privatizace konečným vlastníkům. Jednoznačnou výhodu měli ti informovaní, kteří pak často skoupili majetek od milionů DIKů (držitelů investičních kupónů)
Aktuálně se státní majetek České republiky privatizuje zpravidla dražbami, či přímými prodeji.


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 1.48 %

Dotazy v poradně k Privatizace

V

#11487, Akcie a poplatky, Akcie a investice, 13.10.2020

Dobrý den, jsem držitelem akcií Poľnoslužby (Slovensko) z kuponové privatizace a musím platit za výpis z CDCP SR. Platí pro mne tato povinnost, i když tento závod prošel konkurzem a má dnes jiný název a jiné IČO a v zasílaném výpisu není zaktualizován? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

máte-li vedené akcie (byť třeba i bezcenné) u slovenského CDCP, je třeba slovenskému depozitáři cenných papírů platit příslušné poplatky. Aktualizaci údajů (název firmy) by si případně měl vyžádat emitent akcií (firma, jejíž část prostřednictvím akcií vlastníte).

AP

#11148, Akcie z kuponové privatizace a dědictví, Akcie a investice, 4.9.2020

Prosím Vás, chtěla bych se zeptat, co a jak mohu zjistit o účtech, které jsou uvedeny na složenkách a jsou tam uvedeny poplatky za vedení účtu. Jedná se asi o zaknihované akcie. A je tam i číslo účtu. Moje maminka zemřela v roce 2005 a oba bráchové již zemřeli také. Mám i kuponové knížky, kde mamka při jejich zakládání uváděla i moje jméno, které tam právě bylo uváděno v případě její smrti. A taky jsem měla od pošty průkazku, kde jsem měla zmocnění za ní vyřizovat věci. Jde mi jen o to vědět, jestli tam vůbec něco je a jestli jsou tyto účty funkční. Mám ještě starší sestru, se kterou se ovšem opravdu dlouhá léta nebavím. O to mi však vůbec nejde. Pokud by tam vůbec něco bylo úplně klidně jí z toho půlku dám. Nemám vůbec zájem někoho šidit. My jsme s maminkou tyto fondy měly tak nějak stejné .Mohli byste mi prosím poradit i v tomto případě, jak zjistit, jestli tam je něco i na mé jméno a jak tedy mám toto všechno zjistit? Mnohokrát Vám děkuji za odpověď.

Dobrý den,

účty a akcie vedené na Vaše jméno zjistíte snadno. Stačí navštívit nejbližší pobočku vaší banky a pobočkový pracovník Vám sdělí, jaké účty u nich máte vedené a kolik na nich máte peněz (s tímto majetkem můžete disponovat ihned). Akcie (máte-li nějaké) budou pravděpodobně vedeny v tzv. nezařazené evidenci - CDCP Vám za 500 Kč pošle poštou výpis (stačí jim sdělit rodné číslo). 

Ohledně účtů a akcií vedených na Vaši maminku - tento majetek bude muset vypátrat notář vyřizující dědictví (on banky osloví dopisem). Banky následně peníze převedou oprávněnému dědici na základě notářského rozhodnutí o vypořádání dědictví (stejně tak akcie). 


ZV

#10868, Výpis akcií z CDCP, Akcie a investice, 3.8.2020

Dobrý den, měl jsem akcie z kuponové privatizace vedené na účtu u SCP. Nikdy jsem je neprodal, ale nevím co se s nimi dál dělo a zda jsou ještě použitelné. Na stránkách CDCP jsem se dozvěděl, že s účinností od 1.1. 2020 společnost ukončila poskytování online služby určené k ověření existence majetkového účtu v nezařazené evidenci. Jak tedy informaci o existenci akcií získat? Mám výpis z účtu u SCP k 31.12.1995, ten je mi asi na nic? Děkuji

Dobrý den,

CDCP místo poskytování služeb online zdarma nyní nabízí papírové výpisy zasílané poštou za 500 Kč. Pokud byste měl v tzv. nezařazené evidenci CDCP cenné akcie v hodnotě aspoň nižších tisíců korun, tato investice (spolu s následnými poplatky za zřízení majetkového účtu u CDCP, převod akcií z nezařazené evidence na Váš majetkový účet a prodej akcií) se Vám vyplatí. V opačném případě spíše nikoliv.

KF

#10804, Akcie z kuponové privatizace, Akcie a investice, 27.7.2020

Dobrý den, moje rodina nalezla po smrti babičky knížku z kuponové privatizace, zaplaceny kolek 1 000 Kč z roku 1993 na společnost Podnik výpočetní techniky a.s., IČO: 49195832, kterou ovládla polská skupina Prokom software někdy v roce 2003, co jsem takhle zjišťoval z Googlu. Chtěl bych se zeptat, zda je možné někomu v současné době odprodat podíl akcii z této knížky, případně komu. A zda je někde možné zjistit, jakou hodnotu knížka z privatizace má v současné době, či zda záleží na dohodě. Děkuji a přeji hezký den.

Dobrý den,

nejprve by bylo třeba ověřit, jaké akcie z doby kuponové privatizace vaše babička vlastní (výpis Vám vyhotoví CDCP za 500 Kč). Dále byste si musel zřídit svůj akciový účet v CDCP a na základě notářského rozhodnutí o vypořádání dědictví na něj nechat převést akcie babičky (opět za poplatek). Teprve v této chvíli byste mohl s akciemi volně nakládat. Veřejně obchodované akcie na burze není problém kdykoliv prodat za aktuální tržní cenu (pse.cz), nicméně ve Vašem případě půjde spíše o neveřejně obchodované akcie, které od Vás nemá povinnost nikdo koupit. Zájemce o takto malé množství akcií byste pravděpodobně nenašel a potenciální výnos by byl převýšen transakčními náklady na všechny úkony zmíněné výše. 

#8740, Akcie z kuponové privatizace, Akcie a investice, 29.1.2020

Dobrý den, našel jsem staré akcie z kuponové privatizace. Konkrétně akcii Agrospolu Hostovice v jmenovité hodnotě 10 000 Kč a 5 kusů akcií TESU a.s. každá po 1 000 Kč, snažím se dopátrat jejich současnou hodnotu a případnou možnost prodeje. Prosím o radu. Děkuji

Dobrý den,

obě firmy stále existují a podle všeho fungují (nejsou v úpadku), takže akcie nějakou hodnotu mít budou. Ohledně možnosti prodeje doporučuji kontaktovat přímo tyto firmy, neboť tyto akcie nejsou veřejně obchodovatelné (nikdo nemá povinnost je od Vás vykoupit). Případná prodejní cena bude výsledkem dohody mezi Vámi a těmito firmami.

Články o Privatizace

Jak na investice v době krize? Poradíme vám, kam investovat a jak se chovat

Jak na investice v době krize? Poradíme vám, kam investovat a jak se chovat

20.4.2020, Akcie a investice

…hdy však byl realitní trh v jiné kondici nežnyní. Na propadu cen se totiž výrazně podepsalo zvýšení počtu volných bytů,který způsobila předchozí privatizace. S něčím takovým v současnosti počítatnemůžete. Bytů a domů je totiž nedostatek. Přesto se vyplatí po investici do nemovitostísáhnou…

Úvěry pro bytová družstva a SVJ

Úvěry pro bytová družstva a SVJ

22.5.2018, Reality

…ze úvěrpro bytová družstva a SVJ použít na tyto účely: opravy, stavební úpravy a modernizacebytových domů koupě nemovitosti (jedná se především oprivatizace od měst či obcí) možnost zpětného proplacení penězvložených do nemovitosti (až 12 měsíců zpětně) refinancování stávajících úvěrů na …

Italská bankovní krize

Italská bankovní krize

21.7.2016, Aktuálně

… řetězově problém i na francouzské banky a dohromady by tyto dvě velké evropské ekonomiky mohly zažehnout další celosvětovou ekonomickou krizi. Privatizace zisků, socializace ztrát Oblíbený evropský model podnikání na poli bankovnictví. Když se daří, akcionáři stahují zisky skrz divide…

Stalo se - únor 2016

Stalo se - únor 2016

3.3.2016, Aktuálně

…mě, která s každou realizovanou jednotkou produkce prohlubuje ztrátu, a politici se zlobí na podnikatele, kterému sami pod cenou prodali v rámci privatizace státní podnik. Závěrem poradíme, kde levně natankovat. ERÚ a paní Vitásková Paní Vitásková (šéfka Energetického regulačního úřadu…

Ministerstvo dopravy: Omezíme konkurenci na trati Praha - Ostrava

Ministerstvo dopravy: Omezíme konkurenci na trati Praha - Ostrava

7.2.2016, Peníze

…parace infrastruktury a vznik konkurence Sametová revoluce a přechod zcentrálně plánované ekonomiky na tržní s sebou přinesly potřebu rozsáhlé privatizace, kde se počítalo se zánikem monopolního postavení státních podniků a vznikem přirozené konkurence. Voborech jako je vlaková doprava …Banky v ČR