Banky.cz Banky.cz Realitní slovník Dražba

Dražba


Definice Dražba

je forma aukce, tedy prodeje věci na veřejném jednání té nejvyšší nabídce. Okolnosti a podmínky dražby jsou upraveny zákonem o veřejných dražbách. Tento zákon rozlišuje dražbu dobrovolnou, kdy se sám vlastník rozhodne prodat svou věc tímto způsobem, a dražbu nedobrovolnou, která slouží ke zpeněžení věcí dlužníka k úhradě jeho dluhů. Vlastnické právo v dražbě přechází na vydražitele příklepem dražebníka (organizátora dražby).


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 2.38 %

Dotazy v poradně k Dražba

M

#14529, Exekuční dražba nemovitosti, Reality, 11.6.2021

Dobrý den, dluh je 300 000 Kč a je prodána nemovitost nebo polovina nemovitosti například za milion. Co se děje po té s těmi 700 000 Kč navíc? Je to vráceno dlužníkovi? Doufám že si to exekutor nemůže nechat. Je na to nějaký zákon?

Dobrý den,

výtěžek z prodeje nemovitosti se použije na uhrazení dluhů (včetně příslušenství a nákladů/odměny exekutora). Zbytek je následně vrácen dlužníkovi.

L

#13954, Exekutor mi chce prodat nemovitost, Exekuce a insolvence, 20.4.2021

Dobrý den, před dvěma dny jsem se dozvěděla, že moje nemovitost je v dražbě. Exekutor tvrdí, že mi vše poslal, ale ani na úřední desce Obecního úřadu nic není. Zjistila jsem to náhodou. Dluh na exekuci, na kterou je vyhlášena dražba, je 28 tisíc včetně příslušenství. Částku se mi povedlo získat, u exekutorky jsem si dnes ověřila sumu, kterou mám uhradit abych dražbu zastavila. Za hodinu mi volala asistentka, že mi exekutorka sloučila další exekuce a částka k uhradě je 135 tisíc s příslušenstvím. Ptala jsem se na další věřitele. Trdí. že to ona zjistit nemůže. Je její postup v pořádku? Zjistila jsem, že k dražbě muže dojit pokud jsou přihlášeny pohledávky ve výši 100 tisíc bez příslušenství. Prosím o radu jak se bránit.

Dobrý den,

je-li dluh oprávněný (tyto peníze skutečně dlužíte), doporučuji vše uhradit, jinak Vám bude nemovitost prodána (bylo by škoda přijít o hodnotnou nemovitost pro dluh pouhých 135 000 Kč). Není-li dluh oprávněný (tyto peníze nikomu nedlužíte a exekuce je proti Vám vedena neoprávněně), braňte se právní cestou.

NH

#13736, Insolvence a dražba nemovitosti, Reality, 3.4.2021

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, co tohle přesně znamená. Co tím myslí? Že má dlužník nemovité věci vyklidit a předat dražiteli?

Navrhovatel dražby upozorňuje účastníky dražby, že nemůže dlužníky či třetí osoby užívající předmět dražby proti jejich vůli vystěhovat. Podle § 285 odst. 2 insolvenčního zákona je Dlužník po zpeněžení nemovitých věcí povinen nemovité věci vyklidit a předat vydražiteli. 

Děkuji za odpověď

Dobrý den,

ano - dlužník v insolvenci/exekuci, jehož nemovitost byla vydražena, ztrácí k této nemovitosti vlastnické právo a je povinen ji předat kupujícímu. 

PK

#13672, Dražba nemovitosti v exekuci, Reality, 28.3.2021

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, v jakých situacích může být pro vydražitele výhodné převzít dluhy povinného? Nenapadá mě situace, kdy bych jako vydražitel chtěl platit nad rámec kupní ceny ještě dluhy povinného. Děkuji za odpověď. 

Dobrý den,

jako účastník nedobrovolné dražby (prodej nemovitosti z důvodu exekuce/insolvence dlužníka) si kupujete nemovitost dlužníka. Vy zaplatíte vydraženou částku a nemovitost bude zbavena právních vad (exekuce/insolvence) a převedena na Vás. Svou účastí v dražbě nepřebíráte za dlužníka jeho závazky. 

VM

#13373, Prodej bytu a podnájem, Reality, 10.3.2021

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat jak to je, když majitelé bytu jsou v insolvenci a teď bude elektronická dražba na byt. V tom bytě jsou podnájemníci se smlouvou na dobu neurčitou. Může je budoucí majitel vyhodit nebo jim musí sehnat jiné bydlení?

Dobrý den,

je velký rozdíl mezi nájmem a podnájmem. Podnájemní smlouvy končí automaticky s nájemní smlouvou, nájemní smlouva zůstává dále v platnosti nehledě na změnu majitele bytu. 

Články o Dražba

Půjčka bez registru - kdy poskytovatel půjčky do registru nenahlédne?

Půjčka bez registru - kdy poskytovatel půjčky do registru nenahlédne?

27.7.2021, Půjčka

… potvrzeníatd.). A z malého dluhu ve výši desítek tisíc korun máte rázem během pár měsícůstatisícové pohledávky po splatnosti. Následuje exekuce a dražba vašehobytu/domu/pozemku. Zneužívání informační asymetrie:Mnoho nebankovních poskytovatelů půjček více či méně balancuje na hraně Zákonao sp…Banky v ČR