Banky.cz Banky.cz Realitní slovník Dražba

Dražba

Definice Dražba

je forma aukce, tedy prodeje věci na veřejném jednání té nejvyšší nabídce. Okolnosti a podmínky dražby jsou upraveny zákonem o veřejných dražbách. Tento zákon rozlišuje dražbu dobrovolnou, kdy se sám vlastník rozhodne prodat svou věc tímto způsobem, a dražbu nedobrovolnou, která slouží ke zpeněžení věcí dlužníka k úhradě jeho dluhů. Vlastnické právo v dražbě přechází na vydražitele příklepem dražebníka (organizátora dražby).


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 2.02 %

Dotazy v poradně k Dražba

HP

#8148, Dražba majetku v insolvenci, Exekuce a insolvence, 27.11.2019

Dobrý den, správce prodal majetek v řízení a odečetl si odměnu, kterou mu teď soud zamítl. Celková částka dluhů je menší než částka, za kterou se majetek prodal. Mám nárok na přebývající peníze nebo musím čekat na soud a ukončení insolvence? Děkuji

Dobrý den,

na rozdíl mezi výnosem z prodeje zabaveného majetku a dluhy máte samozřejmě nárok. Insolvence by nyní měla být v brzké době ukončena a po vypořádání všech závazků Vám bude přeplatek vrácen.

Š

#7618, Mohou mi v insolvenci prodat dům?, Exekuce a insolvence, 1.10.2019

Dobry den, když mám insolvenci a už mám určenou sumu na splácení a je na mě přepsán dům, můžou dům zabavit nebo ne?

Dobrý den,

insolvenci lze řešit splátkovým kalendářem i zpeněžením majetkové podstaty dlužníka (zabavení domu a jeho dražba). Řešení je pro každý případ jiné, s ohledem na poměry dlužníka (výše dluhů, očekávaná výše úmoru dluhu ze splátkového kalendáře, atd.). Prodej domu tak nemusí vůbec proběhnout, ale nelze ho vyloučit.

L

#7439, Dražba domu, Exekuce a insolvence, 4.9.2019

Pokračování dotazu č. 7437: Soud pravomocně rozhodl o insolvenci v březnu 2019, tak je předčasné žádat o prominutí. V rozhodnutí se ale nic nepíše o tom, že by měl být prodán dům, píše se jen o strhávání poměrné částky ze mzdy. Mě spíše zajímá, zda je možné někomu telefonicky oznámit, že se mu bude prodávat dům. Jde mi o to, že písemné oznámení s hlavičkou, razítkem či adresou lze ověřit, něco s tím dělat, ten telefonát bez předchozí písemné výzvy k uhrazení dluhu je prostě divný. Zvlášť, když státní Správa sociálního zabezpečení podala přihlášku a je v kontaktu s insolvenčním správcem.

Dobrý den,

takovéto věci se samozřejmě neoznamují telefonem. Nejedná-li se o zajištěného věřitele (který má na RD zástavní právo), pak by musel o zpeněžení majetku dlužníka rozhodnout soud na návrh insolvenčního správce (věřitel ani exekutor o tomto v insolvenci rozhodovat nemohou). 

M

#7406, Dražba nemovitosti, Exekuce a insolvence, 31.8.2019

Dobry den, jsem rok v insolvenci. Veritel prihlasil polovinu pohledavky, ale spravce mu priznal jen ctvrtku kvuli lichve. Ale tu zbylou cast kterou neprihlasili maji v zastave na nemovitosti. Ted podali zadost o zpenezeni domu drazbou. A ja se zeptam - maji zajisteno 430 000 Kc, ale nemovitost takovou hodnotu nema. Co kdyz se proda za mene penez? Budou pak pozadovat jeste ten doplatek? Nebo to tim konci a na nic jineho nemaji pravo? Dekuji predem za odpoved.

Dobrý den,

nestačí-li výtěžek z prodeje dražby nemovitosti na úhradu celého dluhu, je možné zbylý dluh dále vymáhat. Byla-li část pohledávek odmítnuta insolvenčním správcem a Vy zdárně projdete oddlužením, pak budou všechny zbylé nezaplacené dluhy prominuty.

D

#5922, Nákup nemovitosti v insolvenci, Reality, 5.2.2019

Dobry den, chteli jsme koupit dum v insolvenci. Majitel domu je v insolvencnim rizeni a dum si pry prodal, je to mozne? Dekuji

Dobrý den,

nakup nemovitosti s právní vadou (v exekuci, insolvenci, s věcnými břemeny, atd.) doporučuji jen jedincům s velmi dobrou právní orientací. Výhodou takové nemovitosti je pak nižší cena, ale musíte mít celý proces prodeje a oddlužení pod kontrolou (vědět co a kdy je třeba, nepropást žádné lhůty, mít vše dobře zasmluvněno). 

O zpeněžení majetku dlužníka rozhoduje insolvenční správce (dražba či prodej přímému zájemci) tak, aby bylo dosaženo co nejvyššího výnosu ve prospěch věřitelů.Rychlé odkazy

Banky v ČR