Banky.cz Banky.cz Realitní slovník Dražba

Dražba

Definice Dražba

je forma aukce, tedy prodeje věci na veřejném jednání té nejvyšší nabídce. Okolnosti a podmínky dražby jsou upraveny zákonem o veřejných dražbách. Tento zákon rozlišuje dražbu dobrovolnou, kdy se sám vlastník rozhodne prodat svou věc tímto způsobem, a dražbu nedobrovolnou, která slouží ke zpeněžení věcí dlužníka k úhradě jeho dluhů. Vlastnické právo v dražbě přechází na vydražitele příklepem dražebníka (organizátora dražby).


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 1.48 %

Dotazy v poradně k Dražba

MP

#12415, Koupě podílu na nemovitosti v dražbě, Reality, 13.1.2021

Dobrý večer, prosím o radu, chci vykoupit spoluvlastnické podíly, 1/3 je v insolvenci, druhá 1/3 v připravované dražbě a další 1/3 vlastním bez omezení. Jsem v kontaktu s věřiteli a insolvenční správkyní kdy se čeká na rozhodnutí soudu i s mojí nabídkou. Musí tuto třetinu nabízet veřejně alespoň 2 měsíce tak nevím jak domluvit přímý prodej. Prosím o radu, děkuji.

Dobrý den,

podíl z exekuční dražby koupíte tak, že se zúčastníte dražby a podáte nejvyšší nabídku. Podíl z insolvence můžete odkoupit přímou nabídkou (bude-li s nabízenou cenou souhlasit ins. správce/soud) nebo se třeba také bude konat dražba.

PB

#10138, Insolvence a dražba nemovitosti, Exekuce a insolvence, 19.5.2020

Dobrý den, může prodat insolvenční správce nemovitost, když je 8 věřitelů a 1 z nich je v insolvenci?

Dobrý den,

ano, v insolvenci je dražba nemovitosti možná nezávisle na počtu věřitelů.

LD

#10103, Insolvence a prodej nemovitosit, Exekuce a insolvence, 18.5.2020

Dobrý den, mám dva dotazy. Za tři měsíce mi končí insolvence, celkově zaplaceno 36%. Dotaz první. V dědickém řízení jsem získala část nemovitosti. Ta se prodává, cena byla stanovena na 600 000 Kč, nebyl zájem cena snížená na 500 000 Kč. Ani tak nebyl dlouho zájem a teď přišla nabídka na 380 000 Kč. Může insolvenční správce prodat takto pod cenou? A druhý dotaz, pokud insolvenční správce neprodá a bude mi ukončena insolvence, mohu prodat já? Nebo nemovitost zůstane v držení insolvenčního správce i po ukončení oddlužení? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

pokud nemovitost nebude prodána do momentu ukončení insolvence a prominutí dluhů, zůstává Vám a můžete s ní libovolně nakládat dle svého uvážení (nemovitost by nezůstala v držení ins. správce). Podíly na nemovitostech, zejména v souvislosti s nedobrovolnými dražbami v insolvencích a exekucích, jsou poměrně komplikované a při prodejích se dosahuje nižší ceny (jen málo zájemců chce bydlet dohromady s cizím dlužníkem, kterého nezná). Pravidla pro dražbu nemovitostí jsou daná (vyvolávací ceny první dražby 2/3 odhadu, když se nemovitost neprodá, jde se s vyvolávací cenou ve druhém kole níže, atd.). 

D

#9871, Exekuce a dražba nemovitosti, Exekuce a insolvence, 25.4.2020

Dobrý den, dluh mého přítela je přes 2 miliony, má 10 věřitelů, kteří vymahají peníze. Vlastní 2 domy, zahradu a pole a u všeho co vlastní na katastru nemovitostí je napsany exekuční příkaz k prodeji nemovitosti. To budou chtít všichni věřitelé prodat všechno? Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

přijde na to, o jak hodnotné nemovitosti se jedná. Bude-li na umoření všech dluhů stačit např. výtěžek z prodeje jedné nemovitosti, zbylé 3 nemovitosti Vám třeba zůstanou. Taktéž záleží na množství věřitelů a exekutorů, kteří dluhy pro své klienty vymáhají nezávisle na sobě (např. při 4 a více nezávisle probíhajících exekucích je možný prodej všech nemovitostí).

J

#9865, Insolvence a dražba nemovitosti, Exekuce a insolvence, 24.4.2020

Dobrý den, přítel má insolvenci. Platí pravidelně od 12/2018 měsíčně částku kolem 8 000 Kč. Nyní insolvenční správce prodal přítelův dům za 470 000 Kč. Dluh činil 1,3 mil. Kč. Jak to bude nyní? Skončí se insolvence nebo se poníží splátky? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

cíle insolvence je splatit co nejvíce za co nejkratší dobu. Pokud během 5 let splatíte min. 30% dluhů, bude Vám zbytek prominut. Váš přítel doposud splátkami a výtěžkem z prodeje nemovitosti uhradil pouze cca 600 000 Kč, tedy insolvence bude dále pokračovat se splátkami ve stejné výši (v insolvenci Vám vždy zůstává pouze nezabavitelné minimum, vše ostatní jde na úmor dluhů).Banky v ČR