Banky.cz Banky.cz Slovník osobních a rodinných financí Hmotná nouze

Hmotná nouze


Definice Hmotná nouze

stav, kdy příjem jednotlivce či domácnosti nedosahuje ani životního minima, zahrnuje 3 dávky: příspěvek na živobytí (doplatek do životního minima), doplatek na bydlení a okamžitou jednorázovou finanční pomocDotazy v poradně k Hmotná nouze

PF

#11642, Mohou mi zabavit rouškovné?, Exekuce a insolvence, 3.11.2020

Dobrý den, chci se optat, zda mi insolvenční správce může zabavit rouškovné 5 000 Kč. Jsem v 1. stupni invalidního důchodu. Nevím jak to bude vyplaceno, jestli jednorázový příspěvek k důchodu, nebo něco jako hmotná nouze. Všude se píše jenom o tom, že to nepodléhá exekuci. Myslím, že důchodců v insolvenci je poměrně dost a v případě, že to bude zabaveno, tak to nemá vlastně žádný smysl jak pomoci důchodcům. Děkuji za informaci.

Dobrý den,

Poslanecká sněmovna minulý týden schválila, že rouškovné nebude podléhat insolvenčním ani exekučním srážkám (výplata bude mít statut nepostižitelné sociální dávky). Zákon bude nyní schvalovat Senát a následně podepisovat pan prezident (doporučuji vyčkat na plné schválení zákona).

D

#8796, Mohu žádat o insolvenci v hmotné nouzi?, Exekuce a insolvence, 1.2.2020

Dobrý den, můžu požádat o osobní bankrot, když jsem na hmotné nouzi? Nebo jestli mám nějakou šanci řešit své dluhy které vygradovaly exekucemi. Jestli je nějaká možnost, prosím o radu, děkuji.

Dobrý den,

o osobní bankrot může požádat každý, kdo je schopen měsíčně splácet min. 2 200 Kč po dobu následujících 5 let. Samotná hmotná nouze není překážkou. 

TB

#6264, Dědické řízení a běžný účet, Osobní a rodinné finance, 22.3.2019

Dobrý den pane Jermáři,  Vaše odpověď k dotazu č. 4347 je podivná, je zavádějící. Pokud má každý z manželů "svůj" účet a majetek v SJM, tak se stejně dědí oba účty. Aby k tomu nedošlo, nesměly by být peníze na účtech ve společném jmění manželů. Řešením v tomto případě je pouze mít peníze v hotovosti a ne na účtech, které notář sám ani nezjistí. Poplatky z dědictví se tím zlevní. Blokace účtu v případě úmrtí a nastavených trvalých příkazů banky neprovádí, takže v tomto případě samozřejmě k poškození dědiců dojde. A pokud je účet zpoplatněn, tak je výhodné pro banku účet nijak neblokovat. Tak měla i znít Vaše odpověď.

Dobrý den,

tazatelka popisovala situaci, kdy měla společný účet s manželem, po jehož úmrtí se nemohla dostat ke svým penězům na provoz domácnosti, přestože měla k účtu zřízené dispoziční právo. Já jsem ji odpověděl, že dispoziční právo z ní nedělá majitele peněz na účtu a doporučil, aby každý měl vždy svůj účet (a nespoléhal se na účty společné, které selhávají právě v takovýchto mimořádných situacích). Na tom neshledávám nic zavádějícího.

Kdyby měla paní svůj účet, mohla nadále platit výdaje za domácnost a nehrozila by jí hmotná nouze. Notář by zablokoval pouze účet manžela (přestože předmětem dědictví by byly i peníze na účtu manželky). 

Banky blokace trvalých příkazů po úmrtí majitele účtu neprovádí (pokud k tomu výslovně nedal za živa pokyn majitel účtu). Nejedná se o poškozování dědiců, spíše se tím předchází vzniku dluhů na nájemném, energiích, atd. Do dědictví totiž spadá částka na účtu platná k datu úmrtí. Výdaje činěné trvalými příkazy po datu úmrtí obvykle nějakým způsobem přispívají k zachování hodnoty majetku zemřelého, který je předmětem dědického řízení. Dědici by tak byli sami proti sobě. 

O poplatky zde vůbec nejde, většina bank již mnoho let nabízí běžné účty zcela bezplatné. Hotovost není řešením, neboť i ta je předmětem dědického řízení (zatajit ji pravděpodobně můžete aniž by se na to přišlo, ale pak jednáte v rozporu se zákonem). 

Články o Hmotná nouze

Slovník osobních a rodinných financí

Slovník osobních a rodinných financí

28.12.2016, Osobní a rodinné finance

…o účetnictví, odhaduje, kolik peněz budeme kdy vživotě potřebovat na realizaci našich dlouhodobých cílů a jak dlouho na to budeme muset šetřit Hmotná nouze:stav, kdy příjem jednotlivce či domácnosti nedosahuje ani životního minima, zahrnuje 3 dávky: příspěvek na živobytí (doplatek do ži…Banky v ČR