Banky.cz Banky.cz Slovník osobních a rodinných financí Insolvenční řízení

Insolvenční řízení

Definice Insolvenční řízení

Insolvenční řízení slouží k vyřešení platební neschopnosti dlužníka, pokud má alespoň dva věřitele. Zahájeno může být soudem na základě návrhu dlužníka, tak i na základě návrhu věřitele. Dlužníkovi je ustanoven insolvenční správce, který zpeněžuje jeho majetek a z výtěžku zpeněžení a jiných příjmů dlužníka hradí jeho dluhy. Insolvenční řízení je řešeno buď formou konkurzu, kdy dochází zpravidla k využití veškerých majetkových hodnot dlužníka i za cenu ukončení jeho podnikání, nebo formou reorganizace, která spočívá ve splnění soudem schválené dohody věřitelů o naložení s podnikem při odpuštění části dluhů, anebo formou oddlužení pro fyzické osoby, v němž musí dlužník plnit soudem stanovený režim, uhradit alespoň 30 % svých dluhů a od placení zbytku dluhů je poté osvobozen.Dotazy v poradně k Insolvenční řízení

K

#11810, Exekuce a insolvence, Exekuce a insolvence, 17.11.2020

Dobry den, jak to je, když mám nezajištěnou pohledávku vůči bance, banka vydá nařízeni na exekuci, exekutor zablokuje účet a požádá o srážky z platu. Mezitím dlužník podá návrh na insolvenci a insolvence je schválena. Insolvenční řízení probíhá prodejem majetku, exekuce na plat je zastavena, ale exekuce na účet prý zrušit nelze. 

A teď k otázce: Majetek prodaný, ins. správce má za úkol rozdělit peníze věřitelům a pohledávka je prodána jiné společnosti. Má dlužník právo žádat exekutora o zrušeni exekuce a odblokování účtu? A ještě jedna otázka, pokud má ins. správce něco zpracovat do 15 dní od nabyti právní moci, je to i s víkendy nebo jen pracovní dny? Děkuji

Dobrý den,

vůči bance máte zjevně závazek, nikoliv pohledávku. Banka svoji vykonatelnou pohledávku vůči vám může uplatňovat v exekuci. Během insolvence je výkon exekuce pozastaven. Exekutor Vám může dále blokovat účet, ale nemůže Vám z něj v průběhu insolvence strhnout peníze. Dlužník nemůže účinně žádat exekutora o zrušení exekuce ani odblokování účtu. Exekutor zruší exekuci usnesením až v případě kdy vymůže dluh, všechny sankce a svoji odměnu.

Uložil-li soud insolvenčnímu správci něco zpracovat ve lhůtě 15 dní od nabytí právní moci, rozumí se touto lhůtou 15 kalendářních dní (tedy včetně víkendů). Pokud insolvenční správce uloženou povinnost nesplní, může mu soud uložit stejnou povinnost s novou lhůtou. Při opakovaném neplnění může soud udělit pokutu. Samozřejmě to až v situaci, kdy správce nepracuje podle požadavků soudu, nebo nereaguje a nemá pro to zdůvodnění. Jinak lhůty v insolvenčních řízení prakticky nemají tak velký význam jako třeba lhůty u obchodního soudu.

D

#11775, Musím splatit 30% dluhů?, Exekuce a insolvence, 14.11.2020

Dobry den, jsem v insolvenci a splacim dle splatkoveho kalendare. Mam maly plat a za 5 let se mi nepodari zaplatit ani tech 30%.Co se potom bude dit? Dekuji za odpoved.

Dobrý den,

kdy přesně jste požádal o oddlužení? Pokud až po 6/2019, nevztahuje se Vás povinnost splatit během 5 let min. 30% dluhů. Stačí měsíčně splácet min. 2 200 Kč. Je-li Vaše insolvenční řízení staršího data, může nesplacení min. 30% vést k neúspěšnému ukončení insolvence (neprominutí ostatních dluhů).

VS

#11680, Insolvence a deponování srážek ze mzdy, Exekuce a insolvence, 6.11.2020

Dobrý den, mám dotaz z pohledu zaměstnavatele. Zaměstnanec byl v konkurzu jako OSVČ, který byl zrušen splněním rozvrhového usnesení dne 9. 4. 2020 a insolvenční řízení skončilo dne 21.5. 2020. Dne 10. 5. 2020 nám doručil exekutor usnesení k provedení exekuce na nepřihlášenou pohledávku. Na základě, kterého jsme deponovali postižitelnou část mzdy za měsíce květen, červen a červenec. Dne 12. 6. 2020 bylo zahájeno insolvenční řízení na zaměstnance jako fyzickou osobu. Soud již povolil oddlužení a v současnosti probíhá lhůta pro přihlášení pohledávek. Můj dotaz zní: Deponovaná srážka ze mzdy provedená v období 21. 5. 2020 až 11. 6. 2020 (od skončení konkurzu do prohlášení insolvence) patří exekutorovi nebo insolvenčnímu správci?

Dobrý den,

vykonavatelnost exekucí je vstupem do insolvence pozastavena. Pokud jste tedy peníze exekutorovi nevyplatili nejpozději 11/6, již tak učinit nelze, resp. je třeba vyčkat na rozhodnutí soudu a schválení či zamítnutí insolvence. 

PT

#11526, Insolvence a těhotenství, Exekuce a insolvence, 20.10.2020

Dobrý den, platím insolvenci od listopadu minulého roku. Jsem zoufalá. Zjistila jsem, že jsem těhotná a nevím jak to teď bude dál. Cca 4. měsíc. Nedávali mi moc šancí mít dítě a pro mě a přítele je to zázrak. Na potrat jsem se bála jít a také se bojím, aby mi nezrušili insolvenci. Od 7.8. 2020 jsem na nemocenské z podezření na rizikové těhotenství. Jisté problémy mám a lékař mě nechal doma. Takže mi strhávají srážky z nemocenské. Celou dobu jsem poctivě pracovala. Dále mi budou brát z mateřské, to bude pořád částka dost vysoká na srážky. Ale co potom, až dojde na rodičovskou (dva a půl až tříletou variantu)? To bude nějak kolem 10 tisíc a z toho asi nebude moc co strhnout? Stačí, když budu posílat minimálně kolem 2 000 Kč? Nebo šlo by se se správcem nějak domluvit a nebo se soudem na částce, kterou bych chtěla nechat strhávat na vlastní žádost? Nerada bych, aby mi insolvenci zrušili, byla jsem na dobré cestě splatit, ale je to moje první a možná poslední dítě. Já už jsem se o tom se správcem bavila, počítám s tím, že by mi bylo odebráno auto, měla jsem ho kvůli dojíždění do práce. Ale správce má pochyby aby mi bylo vůbec co strženo, že hrozí že by mi na mateřské insolvenci zrušili. Ještě jeden dotaz - svatbu bude asi lepší nechat až skončí insolvence? Nerada bych, aby partner musel nést nějaká rizika. Děkuji předem za odpověď a přeji hezký den.

Dobrý den,

kdy přesně jste podávala žádost o oddlužení? Pokud po 6/2019, pak pro úspěšné ukončení insolvence stačí po dobu 5 let splácet měsíčně min. 2 200 Kč (to lze zvládnout i na rodičovské - nastavte si měsíční rodičovskou na 13 700 Kč, což se blíží variantě na 2,5 roku). Bylo-li insolvenční řízení zahájeno před 6/2019, je nutné splatit min. 30% dluhů (což může být na rodičovské problém). V takovém případě by možná bylo lepší současnou insolvenci ukončit a o oddlužení požádat obratem znovu dle nových pravidel. Na potrat kvůli penězům nebo insolvenci určitě nechoďte, lidský život má mnohem vyšší hodnotu než pár desítek tisíc korun.

#11331, Insolvence a rodičovská, Exekuce a insolvence, 25.9.2020

Dobrý den, prosím o radu. Jsem rok v insolvenci, můj příjem je rodičovský příspěvek a darovací smlouva. Rodičovský příspěvek vyčerpám v únoru příštího roku, ale dceru mohu dát do školky až od září. Mám tedy v plánu si rodičovský příspěvek snížit a protáhnout až do srpna 2021. Je možnost plnit oddlužení pouze z darovací smlouvy? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

bylo-li vaše insolvenční řízení zahájeno po 6/2019, stačí Vám pro úspěšné oddlužení splácet min. 2 200 Kč měsíčně (u starších řízení je třeba během 5 let splatit min. 30% dluhů). Příjem můžete mít z libovolného zdroje, třeba i 100% z darovací smlouvy. Banky v ČR