Banky.cz Banky.cz Slovník osobních a rodinných financí Insolvenční řízení

Insolvenční řízení

Definice Insolvenční řízení

Insolvenční řízení slouží k vyřešení platební neschopnosti dlužníka, pokud má alespoň dva věřitele. Zahájeno může být soudem na základě návrhu dlužníka, tak i na základě návrhu věřitele. Dlužníkovi je ustanoven insolvenční správce, který zpeněžuje jeho majetek a z výtěžku zpeněžení a jiných příjmů dlužníka hradí jeho dluhy. Insolvenční řízení je řešeno buď formou konkurzu, kdy dochází zpravidla k využití veškerých majetkových hodnot dlužníka i za cenu ukončení jeho podnikání, nebo formou reorganizace, která spočívá ve splnění soudem schválené dohody věřitelů o naložení s podnikem při odpuštění části dluhů, anebo formou oddlužení pro fyzické osoby, v němž musí dlužník plnit soudem stanovený režim, uhradit alespoň 30 % svých dluhů a od placení zbytku dluhů je poté osvobozen.Dotazy v poradně k Insolvenční řízení

#10974, Nezaplatila jsem insolvenčnímu správci, Exekuce a insolvence, 14.8.2020

Dobrý den, zažádala jsem si v květnu o oddlužení, začátkem července mi bylo schváleno oddlužení a probíhá insolvenční řízení po dobu 2 měsíců než se přihlásí všichni věřitele. V dopisu co mi bylo zasláno insolvenčním správcem taky uvedli, že mám měsíčně platit částku správci. Už jsem si však nevšimla, že mu musím začít platit od vyrozumění tohoto dopisu čili od měsíce července. Nyní je srpen, volala jsem dnes insolvenčnímu správci a chtěla se zeptat na pár otázek. Už jednou jsem mu volala a to hned kdy mi byl předán dopis, a odesílala jsem mu dotazník o majetkové podstatě. A tak jsem zjistila tuto informaci, že musím platit od měsíce července částku ins. správci. Obratem jsem odeslala částku za dva měsíce. Otázka zní, nebudu kvůli tomuto nedorozumění vyňata z insolvenčního řízení? Vím je to moje hloupost, ale mně nikdo zatím nevolal, a tak jsem nevěděla žádné informace. A i špatné jsem porozuměla textu v písemnosti.

Dobrý den,

toto malé nedorozumění a zpoždění první platby správci určitě nepovede k neúspěšnému ukončení insolvence. 

PB

#10971, Podmínky insolvence, Exekuce a insolvence, 14.8.2020

Dobrý den, pane Jermář, obracím se na Vás s prosbou o radu. Od února 2018 mám schválený osobní bankrot. Vztahuje se tedy na mě splacení žádaných 30% nebo je možnost dluh ponížit na měsíčních 2 200 Kč v případě, že bych nastoupila na mateřskou dovolenou? Bohužel díky bývalému partnerovi se mi dluh vyšplhal na 1 743 000 Kč. V tuto chvíli mám splaceno kolem 180 000 Kč, když odečtu provizi insolvenční kanceláři za splacené období. Nyní jsem nově vdaná a chtěli bychom s manželem ještě dítě. Manžel je totiž zatím bezdětný a já bohužel ve věku, kdy moc nemůžu čekat, za týden 37 let. V této situaci je to o to horší, že mi bývalý partner neplatí ani alimenty. K dnešnímu dni mi dluží kolem 130 000 Kč. Policie s tím nic neudělá jelikož dostal exekuci na dluh i stávající alimenty a někdy nepřijde nic a někdy kolem 2 000 Kč, přestože má platit 6 000 Kč. Je zaměstnaný pouze na DPP a neplatí si sociální ani zdravotní pojištění. Předem Vám moc děkuji za alespoň malou radu co mohu v mé situaci podniknout. S přáním hezkého dne

Dobrý den,

pro insolvenční řízení zahájené před 6/2019 platí podmínka "splatit během 5 let min. 30% dluhů" (podmínka "splácet měsíčně min. 2 200 Kč" se týká novějších řízení zahájených po 6/2019). Pokud jste s novým manželem před svatbou nesepsala u notáře dohodu o zúžení SJM, začal manžel dnem svatby ručit za vaše dluhy (částečně i za ty vzniklé před manželstvím). Zatímco Vy jste před exekutory chráněna insolvencí, Váš manžel není a kdykoliv mu tak mohou exekutoři obstavit plat i majetek. Proto manželé vstupují do insolvence vždy společně a není vhodné se vdávat v průběhu osobního bankrotu. 

D

#10613, Exekuce a insolvence, Exekuce a insolvence, 4.7.2020

Dobrý den, je nějaká zákoná lhůta pro exekutora, kterého jsem žádal o aktuální výši dluhu pro insolvenční řízení? Je to již přes měsíc a bylo žádáno přes datovou schránku. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

o vyčíslení dluhu doporučuji žádat spíše věřitele než exekutora (exekutor dluh pro věřitele pouze vymáhá). 

T

#10586, Insolvence, Exekuce a insolvence, 30.6.2020

Dobrý den, mám insolvenci a po 25 měsících mám už splaceno 70 % z mého dluhu. Slyšel jsem, že si můžu zažádat o oddlužení. Je na to nějaký zákon? Mám šanci? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

pro insolvenční řízení zahájená po 6/2019 platí, že při splacení min. 60% za 3 roky je možné žádat o předčasné ukončení insolvence již po 3 letech (Vás se tedy bohužel tato možnost netýká).

M

#10114, Insolvence, Exekuce a insolvence, 18.5.2020

Dobry den, je prosím povinnost platit kazdy mesic splatky insolvence, kdyz z duvodu krize je clovek na 60% a nezbude mu na insolvenci? Je mozne to casem doplatit, abych behem 5 let splnil 30% plneni? Chybi mi 18 splatek a mam aktualni plneni 25%.  Povinnost je sehnat penize na alimenty a insolvence pocka ze bych az se situace uklidni platil jako vzdy pravidelne. Nebo si musim nekde sehnat penize a insolvenci doplatit? Platim mesicne cca 6 500 Kc. A ted na to nebudu mit, kdyz budou srazky a na alimenty, chybi mi 3 000 Kc. To doplatim z minima co mi dojde. At mají deti. Otatka je, kolik musi byt minimalne na insolvenci mesicne? Mam jeste bohuzel starsi insolvenci. Dle tabulek bych mel dosahnout hranici 30%,  ale pokud budu doma déle tak nevim.

Dobrý den,

zatímco insolvenční řízení započatá po 6/2019 mají stanovenou minimální výši měsíční splátky (2 200 Kč), starší řízení toto nemají (zde platí jen podmínka splatit za 5 let min. 30%). S poklesem příjmu srážky automaticky klesnou tak, aby Vám zůstalo nezabavitelné minimum. Doplatit chybějící peníze dobrovolně do 30% je určitě možné kdykoliv.Banky v ČR