Banky.cz Banky.cz Slovník osobních a rodinných financí Insolvenční řízení

Insolvenční řízení

Definice Insolvenční řízení

Insolvenční řízení slouží k vyřešení platební neschopnosti dlužníka, pokud má alespoň dva věřitele. Zahájeno může být soudem na základě návrhu dlužníka, tak i na základě návrhu věřitele. Dlužníkovi je ustanoven insolvenční správce, který zpeněžuje jeho majetek a z výtěžku zpeněžení a jiných příjmů dlužníka hradí jeho dluhy. Insolvenční řízení je řešeno buď formou konkurzu, kdy dochází zpravidla k využití veškerých majetkových hodnot dlužníka i za cenu ukončení jeho podnikání, nebo formou reorganizace, která spočívá ve splnění soudem schválené dohody věřitelů o naložení s podnikem při odpuštění části dluhů, anebo formou oddlužení pro fyzické osoby, v němž musí dlužník plnit soudem stanovený režim, uhradit alespoň 30 % svých dluhů a od placení zbytku dluhů je poté osvobozen.Dotazy v poradně k Insolvenční řízení

MP

#8251, Zpeněžení majetkové podstaty dlužníka, Exekuce a insolvence, 10.12.2019

Dobrý den, již se vyřizuje insolvenční řízení, způsobené mnoha podvody na mne jako vážně nemocném invalidovi, který zůstal sám - mám ZTP od 2003, jsem onkologicky nemocný kardiak po třech operacích skoliózy páteře, nyní s čerstvě onkoložkou léčenou osteroporózou po tříštivé zlomenině nohy v koleni. Nyní píšu odvolání k IS ohledně svého návrhu na vyjmutí věcí ze soupisu majetkové podstaty, pro které bych potřebovala najít nějaké přesné paragrafy, zda mohu být z rodinné nemovitosti s ateliérem pro svou práci vystěhovaná na ulici, když samozřejmě nemám nic jiného a v podstatě už ani stěhování nejsem fyzicky schopná a dále, zde mi může být odebráno invalidně označené auto, kterým jezdím na stálé kontroly do nemocnic, vyzvedávat si léky z lékárny a bez něj bych si netroufla opustit vůbec domov. Děkuji.

Dobrý den,

v rámci insolvenčního řízení mohou být dluhy řešeny zpeněžením majetkové podstaty dlužníka. Nelze zpeněžit věci osobní potřeby (pro zdravého to může být např. jeho oblečení, hygienické potřeby, atd, pro invalidu třeba vozík či jiné kompenzační pomůcky). Vždy záleží na rozhodnutí soudu, který zohledňuje mnoho faktorů. Auto coby kompenzační pomůcku invalidovi spíše nezabaví, ale u domu či nemovitého majetku obecně to zaručit nelze (tam je prodej více pravděpodobný).

A

#8204, Inkasní agentura, Exekuce a insolvence, 4.12.2019

Dobrý večer, jaké jsou kroky inkasní agentury, která přebrala pohledávku od věřitele? Přišel mi dnes dost "výhružný" email s okamžitou výzvou k zaplacení dluhu. Vím, že nesmím nyní když jsem v ins. řízení nikomu nic platit. Upřednostňuje se tak věřitel a došlo by ke zrušení insolvence. Jsem před schválením soudem. Exekuce nemám. Agentura mi v emailu hrozí Policií. A dost tvrdě popisuje situaci. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

inkasní agentury mají různé způsoby vymáhání. Ve Vašem případě se pravděpodobně jedná o obecně formulovaný "email na uvítanou", který nezohledňuje vaše probíhající insolvenční řízení. Je na inkasní agentuře a věřiteli, aby svou pohledávku řádně a včas přihlásili do ins. řízení.

R

#8126, Insolvenční řízení, Exekuce a insolvence, 25.11.2019

Dobrý den, musí být vyhláška o přezkumu v insolvenčním rejstříku? Mně říkala paní z charity, že nemusí, že může být rovnou schválení o oddlužení splátkovým kalendářem. Děkuji

Dobrý den,

po podání žádosti o oddlužení musí vždy následovat lhůta pro přihlášení pohledávek a jejich přezkum insolvenčním správcem. Tento krok vynechat nelze.

MK

#8036, Blokace účtu, Exekuce a insolvence, 15.11.2019

Dobrý den, mám ukončeno insolvenční řízení a oddlužení, právní moc tohoto rozhodnutí nabylo 27. 8. 2019 a včera jsem zjistila, že mám v bance zablokovaný účet. Jak je možné, aby někomu po osvobození placení dalších dluhů zablokovali účet? Ani nevím od koho a proč, v datové schránce nic nemám. Co s tím mohu dělat? S takovou nebudu schopna zaplatit nájem a elektřinu.

Dobrý den,

může se jednat o blokace za nové dluhy vzniklé v průběhu insolvence či po zdárném ukončení insolvence (prominuty jsou pouze dluhy vzniklé před zahájením insolvence). Doporučuji se informovat, kdo a proč Vám účet zablokoval. 

#7905, Mohu znovu požádat o oddlužení?, Exekuce a insolvence, 3.11.2019

Dobrý den, mohu znovu zažádat o insolvenční řízení, když mi byl zrušen splátkový kalendář z důvodu neplacení? Teď se změnila situace, jsem zaměstnána a mám stálý příjem. Děkuji za odpověd.

Dobrý den,

ano, počet pokus o oddlužení není nijak limitován (soud pouze zkoumá poctivost záměru). Rychlé odkazy

Banky v ČR