Banky.cz Banky.cz Slovník osobních a rodinných financí Insolvenční řízení

Insolvenční řízení

Definice Insolvenční řízení

Insolvenční řízení slouží k vyřešení platební neschopnosti dlužníka, pokud má alespoň dva věřitele. Zahájeno může být soudem na základě návrhu dlužníka, tak i na základě návrhu věřitele. Dlužníkovi je ustanoven insolvenční správce, který zpeněžuje jeho majetek a z výtěžku zpeněžení a jiných příjmů dlužníka hradí jeho dluhy. Insolvenční řízení je řešeno buď formou konkurzu, kdy dochází zpravidla k využití veškerých majetkových hodnot dlužníka i za cenu ukončení jeho podnikání, nebo formou reorganizace, která spočívá ve splnění soudem schválené dohody věřitelů o naložení s podnikem při odpuštění části dluhů, anebo formou oddlužení pro fyzické osoby, v němž musí dlužník plnit soudem stanovený režim, uhradit alespoň 30 % svých dluhů a od placení zbytku dluhů je poté osvobozen.Dotazy v poradně k Insolvenční řízení

M

#10114, Insolvence, Exekuce a insolvence, 18.5.2020

Dobry den, je prosím povinnost platit kazdy mesic splatky insolvence, kdyz z duvodu krize je clovek na 60% a nezbude mu na insolvenci? Je mozne to casem doplatit, abych behem 5 let splnil 30% plneni? Chybi mi 18 splatek a mam aktualni plneni 25%.  Povinnost je sehnat penize na alimenty a insolvence pocka ze bych az se situace uklidni platil jako vzdy pravidelne. Nebo si musim nekde sehnat penize a insolvenci doplatit? Platim mesicne cca 6 500 Kc. A ted na to nebudu mit, kdyz budou srazky a na alimenty, chybi mi 3 000 Kc. To doplatim z minima co mi dojde. At mají deti. Otatka je, kolik musi byt minimalne na insolvenci mesicne? Mam jeste bohuzel starsi insolvenci. Dle tabulek bych mel dosahnout hranici 30%,  ale pokud budu doma déle tak nevim.

Dobrý den,

zatímco insolvenční řízení započatá po 6/2019 mají stanovenou minimální výši měsíční splátky (2 200 Kč), starší řízení toto nemají (zde platí jen podmínka splatit za 5 let min. 30%). S poklesem příjmu srážky automaticky klesnou tak, aby Vám zůstalo nezabavitelné minimum. Doplatit chybějící peníze dobrovolně do 30% je určitě možné kdykoliv.

J

#10080, Insolvence a platební rozkaz, Exekuce a insolvence, 15.5.2020

Dobrý den, přišlo mi usnesení od soudu. Soud rozhodl takto: I. Řízení se zastavuje II. žádný z účastníků nemá právo na náhradu nákladů řízení. Odůvodnění: soudu je známo, že od 20.9. 2019 je vedeno insolvenční řízení a od 17.10. 2019 povoleno oddlužení. Z návrhu na vydání platebního rozkazu vyplývá, že splatnost pohledávky je 1.5.2019.se zahájením insolvencniho řízení nemohou být pohledávky uplatněny žalobou lze-li je uplatnit přihláškou. Návrh platebního rozkazu žalobce že dne 5.3.2020 na žalovaného (mě). Může být platební rozkaz vydán po skončení insolvence? Jak může vůbec právní zástupce věřitelé požadovat vydání platebního rozkazum když jsem v insolvenci? Děkuji

Dobrý den,

proti dlužníkovi v insolvenci není možné vydat platební rozkaz za dluhy, které vznikly před podáním žádosti o oddlužení. Tyto pohledávky měly být přihlášeny do insolvenčního řízení. Po úspěšně ukončené insolvence a prominutí dluhů nebude možné tyto závazky dále vymáhat (budou prominuty).

PP

#10004, Rychlejší insolvence na 3 roky, Exekuce a insolvence, 10.5.2020

Dobry den, s manzelem jsme v insolvenci od roku 6/2018. Je mozne ukoncit insolvenci po 3 letech, kdyz bude zaplaceno vice nez 60%? Dekuji za odpoved.

Dobrý den,

rychlejší oddlužení za 3 roky při splacení min. 60% dluhů je možné jen pro insolvenční řízení zahájená po 6/2019 (kterým to umožnila novela insolvenčního zákona). Pro vás tak bohužel rychlejší osobní bankrot možný není.

J

#9926, Insolvence a prominutí dluhů, Exekuce a insolvence, 1.5.2020

Dobrý den, teď v dubnu 2020 mi byla stržena poslední splátka na insolvenci. Insolvenční správce mi napsal, že bude informovat zaměstnavatele, aby již nebyly strhávány srážky ze mzdy a že v květnu 2020 bude posílat zprávu k soudu. Chtěla jsem se tímto zeptat, zda bych i já mohla napsat žádost o prominutí zbytku dluhů dle §414? Pročítala jsem pár věcí ohledně konce insolvence a lidé se zmiňovali, že po té co jim skončila insolvence, tak se začali ozývat exekutoři apod. Ráda bych tomuto a podobnému předešla. Děkuji za brzkou odpověď.

Dobrý den,

žádost o prominutí dluhů sepsat určitě můžete, ale obvykle tak činí insolvenční správce. Pokud by byla insolvence ukončena bez prominutí dluhů, pak by se exekutoři skutečně začali ozývat, nicméně to by neměl být Váš případ, když jste splnila podmínka pro úspěšné ukončení insolvence a prominutí dluhů. Zatím se pouze ukončily insolvenční srážky ze mzdy, insolvenční řízení nadále běží, tedy jste stále chráněna proti exekucím.

M

#9505, Koronavirus, ošetřovné a podmínky insolvence, Exekuce a insolvence, 31.3.2020

Dobrý den, naše splátky se při společném oddluženi manželů pohybují kolem šesti tisíc. Teď se střídáme na ošetrovném kvůli uzavřené školce a počítáme, že nám po nezabavitelnych minimech odejde na ins. splátky pouze asi dva tisíce. Jakým způsobem a kolik musíme doplatit,  abychom neporušili podmínky insolvence? Týká se nás oddlužení po 1.6. 2019? Děkuji

Dobrý den,

přijde na to, kdy bylo vaše insolvenční řízení zahájeno. Pro osobní bankroty zahájené před 6/2019 platí podmínka splatit během 5 let min. 30% dluhů. Pro novější řízení pak splácet měsíčně min. 2 200 Kč u jednotlivce a 3 268 Kč u manželů.Banky v ČR