Banky.cz Banky.cz Slovník osobních a rodinných financí Výdaje

Výdaje


Definice Výdaje

náklady na živobytí, dělí se na nezbytné (bydlení, doprava, strava, domácnost, atd.) a zbytné (veškeré kratochvíle a pro život zbytné záležitosti), nejsme-li schopni dosáhnout přebytku či aspoň vyrovnaného rozpočtu, je nutné začít snižovat zbytné výdaje, na zbytné výdaje si nikdy nepůjčujemeDotazy v poradně k Výdaje

F

#11272, Na jak vysokou hypotéku dosáhnu?, Hypoteční poradna, 19.9.2020

Dobrý den, od známého, který dělá finančního poradce pro společnost OVB jsem dostal nabídku, že mi může nezávazně spočítat a případně navrhnout, na jakou hypotéku bych dosáhl. Jedná se o nezávazné spočítání. Zajímalo by mě, zda se taková informace zavádí do nějakého systému, třeba do bankovního registru a zda do něj v takovém případě také nahlíží. Nebo jen na základě zadaných hodnot, částky bytu, příjmů, kolik mohu splácet, jaké mám výdaje spočítá dle svého nejvhodnější a dle toho případně navrhne nějaký produkt pro mě? Nejsem si jistý, jak toto přesně funguje, ale jedná se jen o nezávazný dotaz. Předpokládám tedy, že informace se nebudou zapisovat do žádného registru, ale jen dle dodaných informací sestaví "vhodný" produkt, který mi poté představí. Sděloval jsem jen základní údaje, třeba rodné číslo nebylo požadováno. Děkuji.

Dobrý den,

nejprve bych Vám doporučil shlédnout krátký dokument Rada nad zlato o OVB. Pravděpodobně pak velmi rychle ukončíte všechny styky s Vaším známým a touto společností. 

Doporučuji kontaktovat naše hypoteční poradce, kteří Vám toto spočítají skutečně nezávazně bez jakéhokoliv záznamu do registrů či jiných systémů (což by Vás v případě nesjednání hypotéky mohlo i poškodit). 

JR

#11228, Zdanění darů, Daně, 14.9.2020

Dobrý den, s partou známých jsme založili e-sportovou ligu, zisky nemáme a nejsme zatím nikde registrovaní, ale chtěli bychom udělat transparentní účet, kam by lidé mohli posílat finanční dary, pokud by chtěli. Můj dotaz tedy zní, je potřeba někde naší malou ligu někde zaregistrovat, abychom mohli přijímat dary a jak je to potom se zdaněním darů? Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

dary můžete přijímat jako fyzická i právnická osoba. Pokud byste provozovali podnikatelskou činnost jako FO či PO, daníte zisk (příjmy mínus výdaje). Naopak jako nepodnikající FO daníte dary od cizích sazbou 15% (daň z příjmu).

V

#11141, Půjčila jsem přítelovi peníze, nechce splácet, Osobní a rodinné finance, 4.9.2020

Dobrý den, v loňském roce jsem příteli pomohla ve finanční tísni. Jedná se celkem o 3 půjčky, takže částka není nikterak malá. Nyní se situace změnila a přítel mi peníze nechce vrátit, ani splácet. O půjčce neexistuje mezi námi žádný doklad o dohodě a není žádný očitý svědek. Lze v této situace něco dělat? Děkuji za informace.

Dobrý den,

vymáhat takto půjčené peníze mezi partnery může být poměrně komplikované. V případě soudního sporu budete muset prokázat, že jste půjčku poskytla (a za jakých podmínek - což může být bez sepsané smlouvy poměrně komplikované, bude to slovo proti slovu). Váš přítel může argumentovat, že to byl dar nebo společné výdaje. Doporučuji vyhledat odbornou právní pomoc. Právník za úplatu vše prostuduje a doporučí Vám, zda a jak bude nejlepší peníze vymáhat. Asi Vám nyní není třeba zdůrazňovat, že vztahy nejsou o penězích. Stejně jako je statisticky prokázáno, že rodiny se třemi a více dětmi mají nejnižší rozvodovost, vztahy založené na půjčených penězích mají naopak rozchodovost téměř 100%. 

LP

#11126, Finanční poradce mi sjednal životko, investice a nestíhám platit, Akcie a investice, 3.9.2020

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat na Váš názor ohledně investičního fondu Conseq. Máme ho 3 roky, hned na začátku jsme splatili vstupní poplatek a nyní bychom tedy měli spořit. Posíláme 1 000 Kč/měs. Vím, že jde o dlouhodobý fond, ale jsme z toho zklamáni, výsledky nejsou dobré a vzhledem k situaci se obávám, že to nebude jinak. Co byste nám poradil? Jsem na rodičovské a 1 000 Kč pro nás není málo (máme ještě další výdaje - IŽP, penzijko, apod.), každopádně mi je jasné, že odstoupení není dobrý nápad, že? Dále jsem se chtěla zeptat na Váš názor na investiku? Mám tam na 3 roky uložené nějaké peníze. To i Conseq nám doporučila poradkyně mých rodičů. Předem moc děkuji za odpověď.

Dobrý den,

upřímně řečeno, finanční poradci si z Vás evidentně udělali tzv. "dojnou krávu". Finanční poradce má z každého investičního životního pojištění a fondů velmi štědrou provizi (obvykle dostávají většinu peněz, co do IŽP a fondů vložíte během prvních 24 měsíců). Proto je výkonnost vašich investic po 3 letech takto nízká (většina vložených peněz šla na provize poradcům). 

Doplňkové penzijní spoření je dobrý produkt (sjednání Vás nic nestálo, měsíčně dostáváte od státu příspěvek až 230 Kč a dalších až 3 600 Kč ročně zpět na daních). Ostatní fondy a IŽP velmi dobře promyslete. Nechte si vyčíslit, kolik peněz byste dostala zpět při výpovědi. O vyčíslení těchto částek požádejte přímo pojišťovny a investiční společnosti (Vašim finančním poradcům se vyhněte obloukem). Někdy může být lepší akceptovat ztrátu hned a poučit se, než do černé díry sypat další peníze. Pro příště si pamatujte, že nikdo to s Vašimi financemi nebude myslet nikdy upřímněji než Vy sama. Používejte selský rozum a nenechte se takto klamat rádoby poradci. 

V

#11076, Nestíhám splácet nebankovní půjčky, Půjčka, 30.8.2020

Dobrý den, mám cca. 5 mikropůjček jako je Kamali, Zaplo, Credit On a dalších cca 5 bankovních půjček, karet atd. Pomalu se začínám dostávat do kolotoče, dohromady dlužím cca. 800 000 Kč, můj měsíční výdělek činí 28 000 Kč s tím, že máme 13. a 14. plat ve ve 100% průměrného platu. V registru nejsem ale zdá se, že mi nikdo nechce vše sloučit dohromady (konsolidovat). Mohu poprosit o radu jak dál postupovat? Děkuji

Dobrý den,

10 nebankovních a bankovních půjček za 800 000 Kč, to už jste jednou nohou v osobním bankrotu. Proto s Vámi nikdo nechce nic mít a další půjčky ani konsolidace nezískáte. Jediným řešením je zatnout zuby, snížit výdaje na minimum (žít o chlebu a vodě), zvýšit dočasně své příjmy (směny navíc, brigády) a splácet co to dá (prioritně vysoce úročené nebankovní půjčky s extrémně krátkou splatností). Pokud tohoto schopen nejste, požádejte o osobní bankrot. 

Články o Výdaje

4 důvody, proč se spořicí účet stále vyplatí

4 důvody, proč se spořicí účet stále vyplatí

12.8.2020, Spoření

…onebo třeba dočasný výpadek příjmů kvůli nemoci či úrazu. A kolik byste měli mít odloženo? Minimálnětolik, aby naspořená částka pokryla vaše běžné výdaje alespoň na nejbližší třiměsíce. Ještě lepší je ale mít na spořicím účtu dvojnásobek – tedy rezervu napůlroční výdaje. Možná však stále netuš…

Zájem o půjčky na jaře klesl. Kvůli koronaviru

Zájem o půjčky na jaře klesl. Kvůli koronaviru

29.7.2020, Půjčka

…ní akce a zavřeno měla i řada obchodů. Lidé tak měli méně možností, kde utrácet. Řada z nich také změnila své chování a začalapečlivěji hlídat své výdaje. A právě to se projevilo na menším zájmu o půjčky. Propad skoro o polovinuNapříklad Provident Financial zaznamenal oddubna do června pokles …

Banky lákají na účty s pojištěním pravidelných výdajů. Opravdu se ale vyplatí?

Banky lákají na účty s pojištěním pravidelných výdajů. Opravdu se ale vyplatí?

13.5.2020, Běžný účet

…dy s tím, že bance předložíteseznam pravidelných výdajů, které zaplatí. Máte nárok pouze na předem danoupaušální částku. Obvykle ale nepokryje ani výdaje na nájem. A kolik za pojištění pravidelných výdajůzaplatíte? Opět záleží na konkrétní bance a zvoleném balíčku. Běžně se aleměsíční částka p…

Pojištění v čase koronaviru. Podívejte se, jak cestovní a životní pojištění řeší COVID-19

Pojištění v čase koronaviru. Podívejte se, jak cestovní a životní pojištění řeší COVID-19

22.4.2020, Pojištění

… také u Allianz. Ovšem pouze v případě, že máte ve smlouvě vysoképojistné plnění a epidemie dosáhne skutečně obrovských rozměrů. Když totižcelkové výdaje na krytí následků epidemie přesáhnou půl miliardy korun, můžepojišťovna omezit maximální plnění na 2 miliony korun. Využijete i pojištění oš…

Koronavirus, splátky bankám a osobní finance

Koronavirus, splátky bankám a osobní finance

4.4.2020, Osobní a rodinné finance

…onechat zaměstnance doma za 60% mzdy. Co mám dělat když vlivem koronavirus krize nemám na splátku hypotékyči půjčky?Revidujte své úspory, ušetřete výdaje které nejsou nezbytné a když znáte aktuální finanční možnosti proaktivně jednejte. Nevěřte na státní pomoc zdarma! V posledních dnech se v m…Banky v ČR