Banky.cz Banky.cz Slovník osobních a rodinných financí Výdaje

Výdaje


Definice Výdaje

náklady na živobytí, dělí se na nezbytné (bydlení, doprava, strava, domácnost, atd.) a zbytné (veškeré kratochvíle a pro život zbytné záležitosti), nejsme-li schopni dosáhnout přebytku či aspoň vyrovnaného rozpočtu, je nutné začít snižovat zbytné výdaje, na zbytné výdaje si nikdy nepůjčujemeDotazy v poradně k Výdaje

HM

#8224, Pokuta za jízdu načerno, Osobní a rodinné finance, 6.12.2019

Dobrý den, píši Vám proto, že.. Před pár lety, jsem jela v Praze na černo a dostala pokutu. Tu jsem nezaplatila. Poté jsem to udělala asi ještě 2x. Taktéž nezpalatila Už si to moc nepamatuji. Celková částka na dopravním podniku, činí okolo 4.000,-. V minulosti, mi přišla za to exekuce od Mgr. Stanislava Bodláka, který zastupuje jako advokát dopravní město podnik Praha. Exekuci, výši si již nepamatuji a dokumentaci jsem ztratila při stěhování se, ale jsem ji na 1000% jistá, že exe panu Bodlákovi byla splacena. Myslím, že to bylo mezi 10-000 - 16.000,- opravdu už nevím, ale to nebude těžké dohledat. Exekuce skončila. Nicméně, peníze, které jsem mu poslala, šly pouze na exekuci jemu (tedy myslím) ale dluh na MHD zůstal. A tím, jak dluh stále zůstal, mi po čase poslal před exekuční dopis na adresu, kde nejsem a dopis jsem nevyzvedla. Tím jsem porušila asi zákon atd. Tudíž, exekuci, převzala společnost Dalimila Míky z Klatov a ten ještě než mi poslal dopis, mi zablokoval bank.účet na 11.000,- a nějaké drobné. Ihned jsem tam volala a dopis mi má přijít okolo 10.12.2019. Byla jsem v šoku. Tak jsem psala panu Bodlákovi, tomu prvnímu exe, kam teda šly původně moje peníze za dopravák. Mezitím musím ještě upozornit, že než se to dostalo k panu Dalimilovi Míkovi, tak po zaplacení exekuce panu Bodlákovi, jsem měla špatný pocit a napsala jsem mu, zda je vše opravdu vyřešeno a on mě emailem poslal, že dlužím dopravnímu podniku peníze. Nechala jsem to být. Ale, abych se vrátila k tomu, když jsem psala panu Bodlákovi nyní, po zjištění exe do Dalimila Míky, kam tedy doopravdy ty peníze šly, tak mi napsal, že už se mám obrátit na exe úřad do Zábřehu k panu Marcelu Kubišovi že to řeší on. Takže. Když to shrneme, tak celkový dluh k dopravním podniku činí cca 4.000,- v kterém jsou asi 2-3 pokuty. Jednu exe už jsem zaplatila, ale nyní jsou na mě uvaleny další dvě, zase za dopravní podnik. Chápu, že je to asi za každou zvlášť, ale přijde mi to už jako zlodějna. Mimo jiné z mého platu se mi strhává exekuce ( přednostní ) za VZP, takže mi zbývá životní minimum. Tato exekuce mi cca do 2 měsíců bude končit. Takže dohromady nyní mám tři exekuce. 1 od VZP která mi bude končit, druhá od Dalimila Míky, na kterou mám peníze, a třetí je od Marcela Kubiše, na kterou už nemám. Dopis od Dalimila Míky a Marcela Kubiše mi teprve přijde. Vše jsem se dozvěděla buď od účetní nebo z emailu při pátrání. Čekám na doručení obou dopisů. Mohu se za Vámi s tím obrátit prosím ? Chápu, že je to chaos a také moje vina, nicméně mi to přijde nehorázně nákladné. Jak pro mě tak i pro stát a s tím by soud mohl něco udělat. Uvidíme, co bude napsané v dopise. Myslím, že pokud to bude soudně nařízené, jsem jak se říká v háji, ale copak mohou být uvaleny 3 exekuce od jedné společnosti ( dopravní podnik ) od různých soukr. podnikatelů ? Však ti musí také pracovat přes soud. Děkuji a těším se na odpověď a případné setkání. S pozdravem

Dobrý den,

pokuta za jízdu načerno v Praze činí 1 500 Kč. Zaplatíte-li do 15 dnů, snižuje se pokuta na 800 Kč. Pořídíte-li celoroční kupon, snižuje se pokuta na pouhých 400 Kč. Píšete, že jste platila pokutu asi 3x z čehož usuzuji, že jste řádně za MHD nikdy neplatila. Pak jste neplatila ani zdravotní pojištění a nyní se divíte, že po Vás všichni vymáhají dluhy exekučně? Nezapomeňte, že k původním dlužným částkám se přičítá i penále (úroky z prodlení) a náklady vymáhání, které nejsou zanedbatelné. DPP musel najmout agenturu na vymáhání, jejich právník následně sepsal žalobu, ta putovala na soud, následně exekutor konal (to samé VZP)...cena právních služeb se pohybuje i v řádu tisíců korun za hodinu a Vy jste svým jednáním zaměstnala poměrně dost lidí na dost hodin. Proto je po Vás jen za pokuty vymáháno místo původních 4 500 Kč např. 10-20 000 Kč...a přitom se stačilo problému postavit čelem a zaplatit pouhých 400 Kč. 

Stát ani soud pro Vás nic udělat nemohou. To je jako kdybyste někomu půjčila peníze, on Vám je nevrátil a u soudu argumentoval "je to pro mne nákladné, nemám na to". Soud na to nemůže říct "tak ty peníze nevracejte, paní ponese ztrátu". Naopak soud musí ctít právo. Věřte, že vymáhat dluhy není žádné terno, zábava ani zlatý důl. Je to nepříjemná práce, která je přiměřeně honorovaná. Vám se to zdá moc, ale přirážka přepočtená na hodinovou sazbu exekutora a pokrývající všechny režijní výdaje je přiměřená. Každý pracovník (pekař, exekutor nebo řidič autobusu) si zasluhuje spravedlivou mzdu. 

Problémem jsou nepřiměřené exekuce, kdy by Vám kvůli dluhu v řádu tisíců korun prodali dům za 5 mil. korun a chtěli proplatit náklady vymáhání v řádu statisíců. 

Důrazně doporučuji si přebírat poštu na své trvalé adrese (nebo korespondenční nahlášené soudu). Nepřebírání pošty není porušením zákona, ale uplatňuje se tzv. fikce doručení. Nepřevzatá pošta se tak považuje za doručenou (nemůžete pak u soudu argumentovat, že jste nevěděla, že Vám nikdo nepsal). 

SM

#8189, Americká hypotéka se záznamem v registrech, Hypoteční poradna, 3.12.2019

Dobrý den, jsme s partnerem ve svízelné finanční situaci. Potřebovali bychom formou jedné velké půjčky konsolidovat dosavadní závazky a tím rapidně snížit naše výdaje. Bohužel přítel se díky mladistvé nerozvážnosti dostal do registru Solus (závazek vůči bance už je splacený) a já díky nevčasnému splácení svých půjček jsem v registru NRKI/BRKI. Chtěla bych se tímto optat, jaká je šance, že jeden z nás (buď přítel nebo já) bychom dostali od nějaké banky půjčku s ručitelem nebo zástavou nemovitosti třetí osoby? Děkuji moc za zpětnou odpověď a radu.

Dobrý den,

jak staré jsou vaše prohřešky? Banky obecně nepřihlížejí k záznamům starším 4-5 let - pak by s půjčkou, konsolidací nebo americkou hypotékou (neúčelový úvěr se zástavou nemovitosti) nebyl problém. V opačném případě banky neposkytnou úvěr vůbec nebo pouze s výraznou úrokovou přirážkou.

PL

#8183, Mám dluhy, nikde mi nechtějí půjčit, Osobní a rodinné finance, 2.12.2019

Dobrý den, mám dluhy a nevím jak dál, už jsem na pokraji sil. Nikde mi nechtějí půjčit. Dá se s tím něco dělat? Děkuji

Dobrý den,

lékem na Vaše trápení je změna životní filosofie a především přístupu k osobním a rodinným financím. První pravidlo finanční gramotnosti říká, že si půjčujeme výhradně na investice (např. hypotéka pro vlastní bydlení, úvěr na rozjezd podnikání, atd.). Půjčka je vždy riziková a má smysl ji podstupovat jen tehdy, převažuje-li budoucí užitek tato rizika. Naopak nikdy bychom si neměli půjčovat na běžnou spotřebu, pravidelné výdaje a zbytné položky (dovolená, dárky, elektronika, auto - neslouží-li k výkonu povolání, atd.). 

Platí jednoduché pravidlo: "Kupuji si jen to, na co mám". Chcete si koupit něco, nač nemáte? Bude třeba zvýšit své příjmy (směna navíc, brigáda) nebo snížit ostatní zbytné výdaje (alkohol, cigarety, volnočasové aktivity) a na vysněnou věc si našetřit. Půjčky nejsou řešením. 

JK

#8180, Erasmus a běžný účet, Běžný účet, 1.12.2019

Dobrý den, jedu příští rok na 2 měsíce na odbornou stáž v rámci programu Erasmus do Estonska. Chtěl jsem se tudíž zeptat, jestli má cenu si zakládat účet v eurech nebo je PlusKonto u ČSOB dostačující pro pobírání stipendia v EUR?

Dobrý den,

základní účet u ČSOB máte pravděpodobně veden v korunách. Určitě bych doporučil ještě jeden účet vedený v EUR (u stejné či jiné banky), neboť stipendium i výdaje v Estonsku budou v EUR a při ukládání peněz na korunový účet by tak zbytečně docházelo k dvojí konverzi (kurzové ztrátě). Pro Erasmus by byl vhodnější běžný účet od Equa bank, která nabízí mimo vedení účtu a tuzemských transakcí zdarma výběry v zahraničí jen za 9 Kč (ČSOB si účtuje 100 Kč).

LB

#8144, Kdo mi půjčí po insolvenci?, Půjčka, 27.11.2019

Dobrý den, prošli jsme úspěšně insolvenci, jen se nahrnulo pár nečekaných výdajů a potřeboval bych půjčit 200 000 Kč. Příjem na to mám. Jen nevím, kdo mi půjčí cca 2 roky od insolvence. Děkuji

Dobrý den,

3-4 roky od úspěšně ukončené insolvence Vám bohužel nikdo nepůjčí. Na nečekané výdaje spojené s běžnou spotřebou bych Vám ani nedoporučoval si půjčovat, je to proti pravidlům finanční gramotnosti. Běžnou spotřebu musíte být schopen financovat bez půjček výhradně z vlastních zdrojů a striktně aplikovat pravidlo "na co nemám, to si nekupuji". Zkuste omezit zbytné výdaje či si dočasně zvýšit příjmy brigádou či směnou navíc. 

Články o Výdaje

Vánoční půjčka: většina Čechů ji odmítá, přesto před Vánocemi zájem o úvěry stoupá

Vánoční půjčka: většina Čechů ji odmítá, přesto před Vánocemi zájem o úvěry stoupá

11.12.2019, Půjčka

…e nich se to nevylučuje ani snegativním pohledem lidí na vánoční půjčky. Klienti si totiž obvykle neberouúvěr přímo na dárky, ale spíš na nečekané výdaje. Většinou proto, že jim předVánocemi dojde finanční rezerva, kterou utratí za dárky. Hlavnídůvod: impulzivní nakupováníPrůzkum České bankovn…

Běžný účet pro podnikatele: zákon k němu nenutí, může vám ale přinést zajímavé výhody

Běžný účet pro podnikatele: zákon k němu nenutí, může vám ale přinést zajímavé výhody

6.12.2019, Běžný účet

…Jenže i v takovémpřípadě pro vás má zřízení účtu pro podnikatele nejméně jednu velkou výhodu.Zejména pokud u daňových odpočtů uplatňujete skutečné výdaje. Když si zřídíte účet pro OSVČ, neukazujetefinančnímu úřadu své soukromé účty. Dáte mu totiž přístup jen k podnikatelskémukontu a ten soukro…

Banka CREDITAS spouští nový dětský účet Junior

Banka CREDITAS spouští nový dětský účet Junior

26.11.2019, Komerční sdělení

…na jednom místě bezpečně spravovat všechny svébankovní účty, a to i ty, které máte vedeny u jiných bank. Přehledně v nívidíte veškeré své příjmy a výdaje, které můžete jednoduše srovnávat s pohybyna účtu za předcházející týdny a měsíce. Děti budou mít přehled o svýchpenězích a mohou využívat p…

5 tipů, jak vybrat nejlepší termínovaný vklad

5 tipů, jak vybrat nejlepší termínovaný vklad

22.11.2019, Spoření

…šinu z nás jsou vhodnénižší limity. Jak je ale stanovit? V zásadě to není nijak složité. Myslete především na to, že kdykoliv můžoupřijít nečekané výdaje. Ať už se vám rozbije lednička, doslouží pračka neboporouchá auto. Vždy proto musíte mít rezervu, která vám pomůže podobné situaceřešit. Ide…

Daňové povinnosti při pronajímání nemovitosti

Daňové povinnosti při pronajímání nemovitosti

21.11.2019, Daně

…ikatel) budou příjmy uvedeny v daňovém přiznání v dílčím základudaně z příjmů z pronájmů podle § 9 zákona o daních z příjmů. Od příjmů lze odečíst výdaje vynaložené nadosažení, zajištění a udržení příjmů plynoucích z pronájmu nemovitosti. Výdajeje možné uplatnit buď ve skutečné výši, nebo lze …Rychlé odkazy

Banky v ČR