Banky.cz Banky.cz Slovník osobních a rodinných financí Výdaje

Výdaje


Definice Výdaje

náklady na živobytí, dělí se na nezbytné (bydlení, doprava, strava, domácnost, atd.) a zbytné (veškeré kratochvíle a pro život zbytné záležitosti), nejsme-li schopni dosáhnout přebytku či aspoň vyrovnaného rozpočtu, je nutné začít snižovat zbytné výdaje, na zbytné výdaje si nikdy nepůjčujemeDotazy v poradně k Výdaje

N

#11870, Půjčka po exekuci, Půjčka, 22.11.2020

Dobrý den, loni v březnu jsem splatila exekuci vedenou na mé jméno (nezaplaceny svoz odpadu z doby, kdy jsem byla nezletilá). Jsem poslední dva roky zaměstnána, poslední rok a půl u jednoho zaměstnavatele se smlouvou na dobu neurčitou. Čistý příjem mívám kolem 33 000 Kč a chtěla bych si půjčit u Air Bank malý obnos (20 000 Kč). Protože bydlím v podnájmu, kde si majitel nepřeje trvalý pobyt, mam trvalý pobyt nahlášený od 15 let na obecním úřadě. Bude nějaký z těchto faktorů problémem při získání půjčky? Žádné další půjčky nemám, v říjnu jsem si dokonce platila výpis z centrální evidence exekucí a SOLUSu a nikde nemám záznam, všechny závazky na mé jméno poctivě platím.

Dobrý den,

rok po doplacení exekuce Vám s největší pravděpodobností nikdo peníze nepůjčí. I kdybyste měla možnost půjčku získat, doporučoval bych velmi zvážit, zda má smysl si půjčovat 20 000 Kč. Nač potřebujete tyto peníze? Půjčovat bychom si měli výhradně na investice (např. pořízení vlastního bydlení na hypotéku). Půjčovat si takto malé částky na spotřebu (nábytek, elektronika, dárky, dovolená, jiné běžné výdaje) není moudré.

RS

#11833, Získám půjčku po insolvenci?, Půjčka, 18.11.2020

Dobrý den, na internetu jsem narazil na vás jako finančního poradce. Neznám nikoho na koho bych se mohl obrátit. Osobně jsem po insolvenci 4,5 roku (duben 2021 to bude 5 let). Chtěl bych prosím radu, zdali mám šanci získat půjčku v bankovním sektoru. A pokud ano, co proto musím udělat. Děkuji předem za odpověď.

Dobrý den,

získat půjčku 4,5 roku po úspěšně ukončené insolvenci není nemožné. Banky budou jako v případech jiných úvěrů posuzovat vaše příjmy, výdaje a prohledávat registry dlužníků. 

Co pro získání půjčky po insolvenci tedy musíte udělat?

Dodržovat dobrou finanční morálku. Velmi důležité je, jestli jste za dobu od skončení insolvence hradil včas účty za telefon, energie, či nevykázal jiné dluhy po splatnosti? Pokud jste 4,5 roku "čistý" a máte solidní zaměstnání a příjem, tak jste vlastně pro banku dobrý klient. 

Nezačínat online půjčkou u nebankovní společnosti! Získal byste malé peníze za vysokou úrokovou sazbu desítek, či stovek procent. Mezi bankami můžete klidně zkusit požádat o půjčku on-line u EQUA Bank. Tato banka zachovává poměrně racionální hodnocení rizika a nenavyšuje zbytečně rizikovými přirážkami úrokovou sazbu. Důležité je, že posouzení žádosti i následné změny půjčky jsou bez poplatků.

Žádat rozumnou částku úvěru. Mít plán na co prostředky použijete a být schopen na dotaz bance prokázat, že váš plán je rozumný a počítáte se splacením jistiny i příslušenství. Resp. být si jistý, že vaše příjmy přesahují s rezervou výši splátek půjčky. Pokud požádáte o příliš vysokou částku, může vás scoringový proces hned vyřadit a vaše žádost bude bez detailního zkoumání zamítnuta.

V případě zamítnutí žádosti hned nezkoušet další žádosti u jiných bank. Je nutno upozornit, že žádosti o půjčky jsou včetně jejich výsledků vedeny v bankovním registru informací. Pokud byste žádal opakovaně a banka by vaši žádost zamítla třeba jen kvůli krátké době od insolvence, budou se vaše zamítnuté žádosti hromadit v registru. Další banka může předchozí zamítnutí půjčky bez znalosti důvodu hodnotit jako negativní a kvůli tomu rovněž žádost zamítnout. Naopak pro vás pozitivní by mohlo být, kdybyste písemně trval na novém posouzení původní žádosti a bance prokázal váš čistý záměr.

Je nutné podotknout, že každá banka přistupuje k úvěrování klientů po insolvenci jinak. Většinou můžete počítat s tím, že při méně než 4 letech po insolvenci není šance půjčku či hypotéku získat. Naopak po více jak 5 letech od insolvence je již ve většině bankovních systémů váš "přestupek zahlazen".

Záleží samozřejmě na tom jak vysoký máte příjem, jaké máte rodinné výdaje a kolik a na jak dlouho si chcete půjčit? Banky také posuzují v jakém oboru pracujete, jaká je vaše rodinná, majetková a finanční situace, atd. Vyšší šanci získat půjčku mají vždy bonitnější klienti a pracující v pandemií nepostižených odvětvích. 

AD

#11806, Z čeho mám žít v insolvenci?, Exekuce a insolvence, 16.11.2020

Dobrý večer, mám schválenou insolvenci, plat mám 23 000 Kč a zůstává mi 14 000 Kč. A když poplatím nájem a další pohledávky, zbudou mi necelé 2 000 Kč. Jsem samoživitelka. Insolvenční správce to vše ví, ale neposlal podklady se žádostí k soudu. Co mám dělat? To se nedá vyžít. Děkuji

Dobrý den,

výše srážek ze mzdy je v insolvenci i exekuci přesně stanovena zákonem (zohledňuje se výše příjmu a počet vyživovaných osob). Srážky ze mzdy počítá mzdová účtárna vašeho zaměstnavatele. Účetní si nemůže říct "ta je na tom špatně, té budu nechávat více". Obecně je nutné přizpůsobit výdaje svým příjmům. Vím, že to v insolvenci není vůbec lehké, ale je třeba to vydržet. Po 5 letech (nebo při splacení min. 60% již po 3 letech) bude vše prominuto a dostanete šanci na nový začátek. A to za to určitě stojí!

MM

#11778, Nemám na splácení, Půjčka, 15.11.2020

Dobry den, co mam delat v mem pripade? Mam pujcku u Hello bank, v cervnu 2020 (COVID-19) jsem si pozadal o odklad, protoze jsem marodil od 2018. Mezi tim jsem mel nejakou praci na zkraceny uvazek, ale vzdy bylo vse zaplaceno, nevznikl mi tam zadny dluh. Na pujce mam jeste zaplatit asi cca 75 000 Kc a urok za odklad. Nevim co mam delat. Momentalne jsem bez prace a v evidenci UP a na hmotne nouzi, nevim kolik my vypocitaji a praci hledam, jen v tomto spatnem obdobi (COVID) nemohu sehnat nic. Platim najemne, 7 400 Kc, elekt. 1 000 Kc, 1 200 Kc plyn, jsem svobodny . Doposud se lecim na Psychiatrii. Od cca 2017. Pujcku mam tento mesic platit cca 3 500 Kc. Nevim jak to mam zaplatit nebo vlastne jak budu platit, jsem ve 2. stupni invalidity, ale nebyla mi priznano vyplata duchodu. Kdyz jsem toto vse vysvetlil bance, tak je to v zadnem pripade nezajimalo a nekolikrat jsem je prosil a zadal, jestli by bylo mozne splatku snizit, ze na to nemam a nerad bych mel nejake problemy a exekuce. Vim, ze pujcku musim zaplatit, ale moc prosim o radu, nevim na koho se mam v tomto pripade obradit. Na financni poradne mi sdelili, ze si mam napsat k vam, ze vy jste ti nejhlavnejsi. Pomuze mi CNB? Moc Vas prosim, co mam delat? Prosim o radu, uz nekolikrat jsem se psychicky zhroutil a to jejich jednani se mnou vubec neni hezke, nenechaj me ani domluvit a ze pokud na to nemam, tak si mam pujcit. Pujcku jsem si vzal kdyz jsem pracoval a uz jednu jsem u Hello bank mel a vse bylo v naprostem poradku zaplaceno. Ja chci pujcku platit, protoze se to musi, ale nevim jak, kdyz mi nechteji snizit splatku. Tato splatka je momentalne na me moc vysoka (3 500 Kc). Prosim o radu nebo reseni. Predem Moc dekuji za brzkou odpoved.

Dobrý den,

nezvládáte-li splácet své půjčky, máte 4 možnosti:

 • zkusit požádat banku o snížení splátek a prodloužení doby splatnosti
 • snížit výdaje na nezbytné minimum, zvýšit příjmy brigádami či směnami navíc, zatnout zuby a splácet maximum možného
 • čekat na vymáhání ze strany banky (exekuce)
 • požádat o osobní bankrot (jste-li schopen splácet min. 2 200 Kč měsíčně)

 • Jiné řešení bohužel možné není. ČNB Vám se snížením splátek nepomůže.

  Máte-li pocit, že Vám banka půjčila peníze, aniž by dostatečně ověřila vaši bonitu, můžete na banku podat žalobu a domáhat se zneplatnění úvěrové smlouvy soudní cestou. To by bylo možné např. v případě, pokud byste v momentě sjednání půjčky byl bez práce, bez pravidelného příjmu, invalida bez přiznaného důchodu. Pokud jste o příjem přišel až v průběhu splácení, bude z pohledu Zákona o spotřebitelském úvěru nejspíše vše v pořádku.

  D

  #11758, Proč mi nechtějí konsolidovat půjčky?, Půjčka, 12.11.2020

  Dobrý den, mám hodně sázek, sázím. A mám navíc půjčky, které přesahují zhruba 100 000 Kč. Nejsem v registru dlužníků, ale ty závazky mi znepříjemňují život, chtěl bych je zkonsolidovat. Ale většinou nikde neuspěji. Co mám dělat?

  Dobrý den,

  přestaňte sázet, snižte svoje výdaje na nutné minimum, snažte se dočasně zvýšit své příjmy brigádami či směnami navíc a splácejte maximum možného. Každé zamítnutí žádosti o půjčku je zanášeno do registrů. Po více odmítnutích je šance na získání půjčky (konsolidace) téměř nulová. O konsolidaci zkuste požádat nejdříve za 6 měsíců. 

  Články o Výdaje

  Jak na převod hypotéky na jinou osobu či nemovitost

  Jak na převod hypotéky na jinou osobu či nemovitost

  13.11.2020, Hypotéka

  …a několikamilionovou pohledávku na někoho, koho nezná. Proto si poskytovatel vždy nejdřív ověříbonitu případného nového dlužníka. Tedyjeho příjmy, výdaje i jeho úvěrovou historii. Díky tomu zjistí, jestli si tentočlověk s půjčkou poradí. Podle toho pak banka převod hypotéky na jinouosobu schvá…

  Investice do nemovitostí dostupné pro každého? Pomůžou startupy

  Investice do nemovitostí dostupné pro každého? Pomůžou startupy

  11.11.2020, Reality

  …tším plusem je, že nemovitosti můžetedlouhodobě pronajímat. Díky tomu máte jistý příjem každý měsíc. A i když jsou se správou nemovitostí spojené ivýdaje, díky růstu cen a výnosům z pronájmu se můžete spolehnout, že zůstanetev plusu. Také proto jsou právě nemovitosti oblíbenýmcílem konzervativ…

  Hypotéka pro manžele: 3 možnosti, jak hypotéku získat

  Hypotéka pro manžele: 3 možnosti, jak hypotéku získat

  10.11.2020, Hypotéka

  …ž žádáte dva, máte zpravidlavyšší bonitu. Vaše příjmy se totiž sčítají. Můžete tak dosáhnout na vyššíhypoteční úvěr. Zároveň se ale sčítají i vaše výdaje. Což můžebýt nevýhodou například ve chvíli, kdy jeden z vás platí výživné na děti zpředchozího manželství nebo splácí nějaké půjčky. Navíc m…

  Hypotéka pro podnikatele: jaké jsou její možnosti a jak ji získáte

  Hypotéka pro podnikatele: jaké jsou její možnosti a jak ji získáte

  6.11.2020, Hypotéka

  …í dobře zvažte,jaký způsob odpočtu výdajů využijete. Může to výrazně ovlivnit vaše šance nazískání hypotéky pro podnikatele. Paušální vs. skutečné výdajeJe logické, že podnikatelé, kteří uplatňujískutečné výdaje, mohou mít výhodu oproti paušalistům. Jejich příjem je totižopticky vyšší. Ne vždy…

  Jak probíhá čerpání hypotéky na výstavbu a na koupi nemovitosti

  Jak probíhá čerpání hypotéky na výstavbu a na koupi nemovitosti

  31.10.2020, Hypotéka

  …edočerpat až 20 % ze sjednané částky. Už přisjednání hypotéky tak můžete „preventivně” požádat o vyšší částku. Vytvoříte sitak rezervu na nečekané výdaje. Když jsou pak práce hotové a celá půjčka nenívyčerpaná, jednoduše bance oznámíte, že ukončujete čerpání úvěru a že zbylépeníze nevyužijete.…  Banky v ČR