Banky.cz Banky.cz Slovník pojištění Bolestné

Bolestné


Definice Bolestné

je finanční kompenzace za způsobenou bolest a újmu na zdraví jak fyzickou, tak i duševní. V obecné rovině lze požadavek na bolestné uplatňovat za poškození při dopravní nehodě, při pracovním úrazu, či nemoci z povolání. Finanční náhrada se stanovuje ve zdravotním posudku prostřednictvím bodových tabulek, kdy se posuzují jednotlivé újmy a nakonec se násobí finanční hodnotou/bod.
Bolestné typicky vyplácí pojišťovny pojištěnému.


Nejvýhodnější nabídka pojištění od profesionálů

POVINNÉ
Váš telefon

94% klientů najdeme
výhodnější pojištění

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Jak již je z názvu tohoto pojištění patrné, tak je povinné pro každého uživatele motorového vozidla. Smyslem tohoto pojištění je krýt pojištěného za škody, které může způsobit ostatním účastníkům ať již na majetku nebo na zdraví.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Smyslem tohoto pojištění je pokrýt škody na svém vozidle, které se mohou přihodit nahodilou situací. V tomto pojištění si můžete například připojistit i vandalismus, pojištění skel a jiné další připojištění.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Tento typ pojištění kryje škody, které vám mohou vzniknout pouze na vaší nemovitosti. Toto pojištění zpravidla obsahuje riziko požáru, vodní nebezpečí, úder blesku, vichřice, vandalismus a mnoho dalších připojištění.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

V tomto pojištění si kryjete škody, které vám mohou vzniknout na movitých věcech ve vašem domě či bytě. Nejčastěji se připojišťuje zkrat, přepětí nebo podpětí, které vám chrání škody na elektrospotřebičích, dále také proti přírodním živlům, nebo krádeži či loupeži. Kromě vybavení vaší domácnosti si můžete připojistit i věci ve sklepě nebo garáži.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Toto pojištění vám kryje škody, které můžete způsobit svému zaměstnavateli nebo v běžném občanském životě.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Životní pojištění má krýt ztrátu, která může vzniknout nahodilou událostí a může mít značný dopad na životní úroveň domácnosti. Mezi nejdůležitější patří riziko smrti, invalidita, trvalé následky, závažná onemocnění a mnoho dalších.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Hlavním smyslem cestovního pojištění je ochránit své výdaje za zdravotní péči v zahraničí. Pojistit se můžete na konkrétní stát kam cestujete, ať už to pracovně, rekreačně nebo studijně. Dále si můžete také připojistit ztrátu nebo odcizení zavazadel, zpoždění nebo zrušení letu a mnoho dalších připojištění.


Dotazy v poradně k Bolestné

PP

#15356, Daní se pojistné plnění?, Daně, 17.9.2021

Dobrý den, zdaňuje se pojistné plnění (od Kooperativy) z titulu pojištění doby hospitalizace? Jednalo se o půlroční hospitalizaci dítěte a výplatu pojistného 84 000 Kč. Děkuji

Dobrý den,

přijde na to, za co přesně jste obdržela pojistné plnění. Zatímco náhrada za ztrátu příjmu se daní, bolestné ani kompenzace za úraz se nedaní.

SJ

#14882, Pracovní úraz, Osobní a rodinné finance, 21.7.2021

Dobrý den, stal se u nás ve firmě pracovní úraz, postižený je pracující důchodce, podpůrčí dobu 70 dní již vyčerpal. Jak máme postupovat? Za dva měsíce nedostal nemocenské dávky. Má nárok na odškodné nebo jinou dávku? Úraz to byl vážný s hospitalizací. Děkuji

Dobrý den,

při pracovním úrazu hradí zaměstnavatel (dle míry své odpovědnosti) zaměstnanci náhradu za ztrátu výdělku, věcné škody, bolestné a léčebné výlohy. Doporučuji vyhledat odbornou právní pomoc a vše konzultovat s odborníkem na pracovní právo a BOZP.

KP

#14208, Dědictví, Osobní a rodinné finance, 12.5.2021

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, jestli se do dědického řízení počítají peníze za bolestné za uraz.

Dobrý den,

předmětem dědictví je majetek (stav peněz na účtu) k datu úmrtí zůstavitele. 

SZ

#12836, Insolvence, Exekuce a insolvence, 4.2.2021

Zdravím vás, chci se prosím zeptat, podala jsem návrh na insolvenci. Nyní je to ve stádiu povolení úpadku. Před 5 lety jsem byla přepadena, nyní mi má být vyplacena od pachatele částka za stížené společenské uplatnění a bolestné. Podléhá tato částka insolvenci? Děkuji

Dobrý den,

jedná se o mimořádný příjem, který bude velmi pravděpodobně použit na umoření vašich dluhů.

M

#7160, Srážky ze mzdy a mimořádný příjem, Exekuce a insolvence, 26.7.2019

Dobrý den, v měsíci červnu jsem byl v pracovní neschopnosti (pracovní úraz). Insolvenční správce mi strhl ze mzdy i nemocenské peníze. Budu muset odevzdávat i peníze od pojišťovny zaměstnavatele, která mi bude doplácet plat do 100% a bolestné? Děkuji za odpověď

Dobrý den,

v insolvenci je jedno, jestli je Váš příjem tvořen řádnou mzdou či nemocenskou nebo jinými náhradami. Vždy Vám zůstane pouze nezabavitelné minimum a zbytek půjde na úmor Vašich dluhů.

Články o Bolestné

Pojištění dětí: Myslete na vážné úrazy, onemocnění i na sebe

Pojištění dětí: Myslete na vážné úrazy, onemocnění i na sebe

23.10.2019, Pojištění

…í bývají v porovnání s dlouhodobými úrazovými pojistkami zbytečnědrahá. Navíc už ze své podstaty řeší jen určité období. V podstatě tak nabízíjen bolestné na pár dní místo toho, aby vám pomohla řešit závažnější situace. A kromě tohonesmíte zapomínat, že děti bývají aktivní celý rok a úrazy s…

Kam uložit peníze před koncem roku?

Kam uložit peníze před koncem roku?

26.12.2013, Spoření

Dnes se blíže podíváme na stavební spořenía doplňkové penzijní spořenía „last minute vklady“, které by bylo žádoucí provést do konce kalendářního roku pro dosažení maximální státní podpory či snížení daňového základu. Stavební spoření Datum 31/12 je klíčové pro potřeby přiznání státní podpor…Banky v ČR