Banky.cz Banky.cz Slovník pojištění Pojistka

Pojistka


Definice Pojistka

Produkt pojišťovny, který kryje nenadálé životní události klienta.


Nejvýhodnější nabídka pojištění od profesionálů

POVINNÉ
Váš telefon

94% klientů najdeme
výhodnější pojištění

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Jak již je z názvu tohoto pojištění patrné, tak je povinné pro každého uživatele motorového vozidla. Smyslem tohoto pojištění je krýt pojištěného za škody, které může způsobit ostatním účastníkům ať již na majetku nebo na zdraví.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Smyslem tohoto pojištění je pokrýt škody na svém vozidle, které se mohou přihodit nahodilou situací. V tomto pojištění si můžete například připojistit i vandalismus, pojištění skel a jiné další připojištění.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Tento typ pojištění kryje škody, které vám mohou vzniknout pouze na vaší nemovitosti. Toto pojištění zpravidla obsahuje riziko požáru, vodní nebezpečí, úder blesku, vichřice, vandalismus a mnoho dalších připojištění.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

V tomto pojištění si kryjete škody, které vám mohou vzniknout na movitých věcech ve vašem domě či bytě. Nejčastěji se připojišťuje zkrat, přepětí nebo podpětí, které vám chrání škody na elektrospotřebičích, dále také proti přírodním živlům, nebo krádeži či loupeži. Kromě vybavení vaší domácnosti si můžete připojistit i věci ve sklepě nebo garáži.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Toto pojištění vám kryje škody, které můžete způsobit svému zaměstnavateli nebo v běžném občanském životě.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Životní pojištění má krýt ztrátu, která může vzniknout nahodilou událostí a může mít značný dopad na životní úroveň domácnosti. Mezi nejdůležitější patří riziko smrti, invalidita, trvalé následky, závažná onemocnění a mnoho dalších.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Hlavním smyslem cestovního pojištění je ochránit své výdaje za zdravotní péči v zahraničí. Pojistit se můžete na konkrétní stát kam cestujete, ať už to pracovně, rekreačně nebo studijně. Dále si můžete také připojistit ztrátu nebo odcizení zavazadel, zpoždění nebo zrušení letu a mnoho dalších připojištění.


Dotazy v poradně k Pojistka

M

#15658, Pojištění v insolvenci, Exekuce a insolvence, 20.10.2021

Dobrý den, prosím o odpověď na mou otázku. Jsem v insolovenci, jsem maminka samoživitelka s jedním synem a platím si pojistku pro případ úrazu a dlouhodobé nemocenské atd. Paní správkyně mi říkala, že co si platím z nezabavitelného minima je jí jedno, tudíž jsem jí nezrušila, i když mi všichni říkali, že v insolovenci je to blbost mít pojistku, že kdyby mi byla vyplácená pojistná událost, stejně vše odevzdávám správci. Prosím, je to pravda? Úplně vše co bych třeba dostala z vyplácení? A ještě mě zajímá, jestli se to vztahuje i na syna, kdyby si třeba zlomil nohu a byla nám vyplácená pojistná událost, tak si to vše správce zabaví? A prosím váš názor jako odborníka - mám jí zrušit do té doby než splatím insolvenci? Teda za dva roky nebo ne? Děkuji moc

Dobrý den,

vyplacené plnění z pojistné události bývá ve většině případů mimořádným příjmem, který může ins. správce použít na umoření vašich dluhů. U úrazového pojištění by se zkoumalo, za co přesně byste dostala vyplacené pojistné plnění. Pokud byste např. vlivem úrazu skončila na vozíku a pojišťovna by Vám uhradila vozík, pak by Vám toto plnění ins. správce ponechal. Naopak plnění za ušlý příjem by ins. správce použil na umoření vašich dluhů. 

Pojistka kryjící zlomenou nohu syna se Vám velmi pravděpodobně nevyplatí. Má smysl pojišťovat rizika, která mohou výrazně ovlivnit kvalitu vašeho života (např. má smysl pojistit nemovitost proti požáru, protože ztráta vlastní střechy nad hlavou by měla výrazný dopad na vaši životní úroveň). Zlomená noha neplnoletého syna by byla jistě nepříjemná, ale na vaši životní úroveň by to zásadní vliv nemělo. 

Jestli máte být pojištěna či nikoliv si bez bližších znalostí vašich rodinných a majetkovým poměrů netroufám odhadovat. 

JS

#15412, Insolvence, Exekuce a insolvence, 23.9.2021

Dobrý den, hradím si měsíčně rizikové životní pojištění (pojištění v nemoci). Momentálně jsem na dlouhodobé nemocenské a byla mi vyplacena pojistka. Musí být tato částka vyplacena insolvenčnímu správci, přesto že ji hradím ze zůstatku po odvedených srážkách? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

ano, tyto peníze může ins. správce použít na umoření vašich dluhů. Je to stejné, jako kdybyste z nezabavitelného minima sázela Sportku, vyhrála a následně Vám výhru zabavil ins. správce. 

L

#15283, Hypotéka, životní pojištění a úmrtí, Hypoteční poradna, 8.9.2021

Dobrý den, můj nezletilý syn zdědí dům s hypotékou po svém otci. Hypotéka byla pojištěná, ale pojišťovna dosud (5 měsíců od úmrtí) nevyplatila pojistné plnění bance, protože ještě není závěrečný protokol od Policie, čeká se na znalecký posudek k dopravní nehodě). Dědické řízení stále nebylo projednáno a splátky hypotéky jsou stále inkasovány z účtu zemřelého, kde už ale pomalu dochází peníze na splácení. Banka se vyjádřila, že zastavila sankční úročení splátek po splatnosti a zasílání upomínek. Obávám se ale, že pokud dojdou na účtu prostředky a úvěr nebude splácen do ukončení dědického řízení, bude banka uplatňovat úroky z prodlení, je to tak? V případě uhrazení úvěru z pojistného plnění prý pak vzniklý přeplatek vyplatí synovi, jenže ono hrozí, že pojistné plnění bude spíše kráceno. Děkuji za jakoukoli radu k tématu a na co si dát pozor.

Dobrý den,

proč by pojistné plnění mělo být kráceno? Došlo-li k pojistné události pro kterou byla pojistka sjednána, pak při splnění podmínek pojištění není důvod pro krácení nebo nevyplacení pojistného plnění. Mohou samozřejmě nastat extrémní situace, kdy si např. sjednáte životní pojištění a následně spácháte sebevraždu. V takovém případě by pojišťovna mohla výplatu odmítnout. 

LK

#13731, Úmrtí a úrazové pojištění, Pojištění, 3.4.2021

Dobrý den, můj tatínek měl sjednanou úrazovou pojistku č. 71198423-15. Bohužel dne 27.2.2021 náhle zemřel. Co je třeba provést, aby se pojistka zrušila? Od měsíce 3/2021 zřejmě platby ze SIPO již neodchází, jelikož účet, za kterého byly platby prováděny, je zablokován, z důvodu úmrtí. Neumřel následkem úrazu, ale na komplikace spojené s onemocněním covid. Předpokládám tedy, že nebude z této pojistky žádné plnění. Je to tak? Prosím o odpověď, jak postupovat. Děkuji.

Dobrý den,

úmrtí pojištěného nahlaste jeho pojišťovně, která pojistku ukončí a ověří, zdali vznikl nárok na pojistné plnění či nikoliv. 

M

#13048, Exekuce a životní pojištění, Exekuce a insolvence, 18.2.2021

Dobrý den, jsem pojistitel. Když byly synovi dva roky, tak jsme ho s dědou pojistili. Teď je synovi skoro devatenáct a mně přišel dopis, že exekutor zrušil pojistku. Pojistka měla běžet až do října. A peníze vyplaceny synovi. Já neplatila ani korunu, celá léta to platil děda. Co máme dělat? Mám další tři děti, ty měly to samé a bez problémů jim pojistky došly do konce a byly vyplaceny jim. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

zrušil-li exekutor životní pojištění syna neoprávněně (na pojistce se nenacházely vaše peníze), domáhejte se navrácení peněz podáním vylučovací žaloby.

Články o Pojistka

Pojišťovny už vyplatily 1 miliardu za škody po tornádu

Pojišťovny už vyplatily 1 miliardu za škody po tornádu

16.8.2021, Pojištění

…alší rizikaje ale většinou potřeba připojistit. Při sjednávání si proto vše důkladněpromyslete, abyste při řešení škody náhodou nezjistili, že se pojistka na danouhrozbu nevztahuje. Dejte si pozor také na nastavení pojistnéčástky. Tedy hodnoty pojištěného majetku. Pokud ho podceníte, může p…

Zájem o pojištění nemovitostí rekordně roste. Kvůli tornádu

Zájem o pojištění nemovitostí rekordně roste. Kvůli tornádu

19.7.2021, Pojištění

… také vyššízájem o úpravy stávajících pojistek. Pojištění proti živlům? Záleží na smlouvěLidé u pojišťoven také často zjišťovali,jestli se jejich pojistka týká i tornáda. Taková událost přitom v podmínkáchvětšinou výslovně zmíněná není. Platí pro ni ale stejné podmínky jako provichřici. Stač…

5 tipů, jak správně pojistit dítě

5 tipů, jak správně pojistit dítě

21.6.2021, Pojištění

Pojištěný už od narození. I to je případněkterých dětí, jejichž rodiče podlehnou nátlaku pojišťovacích agentů vporodnici. Nejen, že taková pojistka přichází zbytečně brzo, ale může býtnevýhodná. Když se vám narodí syn nebo dcera, máteobvykle na starost důležitější věci, než jak pojistit dítě…

Pojistka proti Covidu? Pojišťovny hlásí nové možnosti

Pojistka proti Covidu? Pojišťovny hlásí nové možnosti

24.5.2021, Pojištění

…ejsoupřípady epidemie či pandemie. U cestovního pojištění je to složitější.Obecně opět platí, že pokud není mezi výlukami epidemie nebo pandemie, pojistkavám pomůže. Ovšem má to jeden háček. Záleží na tom, kam cestujete. Cestovní pojištění i do rizikových zemíU cestovního pojištění totiž poj…

Pojištění hypotéky: 3 typy pojistky, bez kterých se u hypotéky (téměř) neobejdete

Pojištění hypotéky: 3 typy pojistky, bez kterých se u hypotéky (téměř) neobejdete

7.5.2021, Hypotéka

…em souvisí i dalšípojistky. Podívejte se, jaké to jsou. A které z nich se vám opravdu vyplatí. Pojištění u hypotéky se dá rozdělit do dvouskupin: pojistka chránící dlužníka (tedyvás) a pojistka chránící nemovitost. Zatímco v první oblasti najdete u hypotékyhned dvě pojistky – pojištění schop…Banky v ČR