Banky.cz Banky.cz Slovník pojištění Pojistka

Pojistka


Definice Pojistka

Produkt pojišťovny, který kryje nenadálé životní události klienta.


Nejvýhodnější nabídka pojištění od profesionálů

POVINNÉ
Váš telefon

94% klientů najdeme
výhodnější pojištění

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Jak již je z názvu tohoto pojištění patrné, tak je povinné pro každého uživatele motorového vozidla. Smyslem tohoto pojištění je krýt pojištěného za škody, které může způsobit ostatním účastníkům ať již na majetku nebo na zdraví.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Smyslem tohoto pojištění je pokrýt škody na svém vozidle, které se mohou přihodit nahodilou situací. V tomto pojištění si můžete například připojistit i vandalismus, pojištění skel a jiné další připojištění.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Tento typ pojištění kryje škody, které vám mohou vzniknout pouze na vaší nemovitosti. Toto pojištění zpravidla obsahuje riziko požáru, vodní nebezpečí, úder blesku, vichřice, vandalismus a mnoho dalších připojištění.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

V tomto pojištění si kryjete škody, které vám mohou vzniknout na movitých věcech ve vašem domě či bytě. Nejčastěji se připojišťuje zkrat, přepětí nebo podpětí, které vám chrání škody na elektrospotřebičích, dále také proti přírodním živlům, nebo krádeži či loupeži. Kromě vybavení vaší domácnosti si můžete připojistit i věci ve sklepě nebo garáži.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Toto pojištění vám kryje škody, které můžete způsobit svému zaměstnavateli nebo v běžném občanském životě.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Životní pojištění má krýt ztrátu, která může vzniknout nahodilou událostí a může mít značný dopad na životní úroveň domácnosti. Mezi nejdůležitější patří riziko smrti, invalidita, trvalé následky, závažná onemocnění a mnoho dalších.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Hlavním smyslem cestovního pojištění je ochránit své výdaje za zdravotní péči v zahraničí. Pojistit se můžete na konkrétní stát kam cestujete, ať už to pracovně, rekreačně nebo studijně. Dále si můžete také připojistit ztrátu nebo odcizení zavazadel, zpoždění nebo zrušení letu a mnoho dalších připojištění.


Dotazy v poradně k Pojistka

LK

#13731, Úmrtí a úrazové pojištění, Pojištění, 3.4.2021

Dobrý den, můj tatínek měl sjednanou úrazovou pojistku č. 71198423-15. Bohužel dne 27.2.2021 náhle zemřel. Co je třeba provést, aby se pojistka zrušila? Od měsíce 3/2021 zřejmě platby ze SIPO již neodchází, jelikož účet, za kterého byly platby prováděny, je zablokován, z důvodu úmrtí. Neumřel následkem úrazu, ale na komplikace spojené s onemocněním covid. Předpokládám tedy, že nebude z této pojistky žádné plnění. Je to tak? Prosím o odpověď, jak postupovat. Děkuji.

Dobrý den,

úmrtí pojištěného nahlaste jeho pojišťovně, která pojistku ukončí a ověří, zdali vznikl nárok na pojistné plnění či nikoliv. 

M

#13048, Exekuce a životní pojištění, Exekuce a insolvence, 18.2.2021

Dobrý den, jsem pojistitel. Když byly synovi dva roky, tak jsme ho s dědou pojistili. Teď je synovi skoro devatenáct a mně přišel dopis, že exekutor zrušil pojistku. Pojistka měla běžet až do října. A peníze vyplaceny synovi. Já neplatila ani korunu, celá léta to platil děda. Co máme dělat? Mám další tři děti, ty měly to samé a bez problémů jim pojistky došly do konce a byly vyplaceny jim. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

zrušil-li exekutor životní pojištění syna neoprávněně (na pojistce se nenacházely vaše peníze), domáhejte se navrácení peněz podáním vylučovací žaloby.

P

#12952, Zrušení životního pojištění a dodanění odpočtů, Daně, 13.2.2021

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, odevzdávala jsem každý rok papír na daně ze životní pojistky. Letos tomu tak nebylo, z důvodu insolvence mi byla pojistka loni v červnu zrušena a peníze vyplaceny správci. Myslela jsem, že smlouva bude stále aktivní. Po prověření mi sdělili, ze byla ukončena. Účetní mi říkala, že pokud byla smlouva zrušena, budu muset vracet nějaké peníze. Je to tak i v případě, že byla smlouva ukončena v rámci insolvence? Děkuji

Dobrý den,

pokud jste životní pojištění ukončila předčasně bez splnění zákonných podmínek pro výplatu peněz, bude nutné vrátit všechny uplatňované daňové odpočty za posledních 10 let.

RV

#12256, Manželka chce přepsat moji nemovitost do SJM, Hypoteční poradna, 1.1.2021

Dobrý den, za svobodna jsem si vzal hypotéku na bydlení. Je u ni klasická pojistka na neschopnost splácet a na smrt. Po několika letech jsem se oženil. Manželka chce, aby se nemovitost zapsala do SJM. Jak by to bylo v případě mé smrti? Bude banka požadovat splaceni po manželce protože bude zapsána do SJM nebo doplatek řeší daná pojistka? Děkuji

Dobrý den,

úmrtí klienta řeší obvykle životní pojištění sjednané k hypotéce (ale záleží na smluvních podmínkách vaší pojistné smlouvy). Proč byste měl nemovitost koupenou za svobodna nechat přepsat do SJM? Banka Vám určitě nepůjčila 100%, tedy pravděpodobně jste min. 10-20% platil z vlastních úspor a něco jste již sám splatil. Pokud by se manželka chtěla podílet na splácení, měla by přistoupit k hypotéce. Pak by teoreticky mohl vzniknout morální nárok na část nemovitosti (místo SJM bych doporučil spíše podílové vlastnictví). 

Jak by to také mohlo dopadnout? Vy dnes přepíšete nemovitost do SJM, zítra manželka podá žádost o rozvod, rozvodový soud při dělení SJM nechá nemovitost manželce a Vám zůstane hypotéka (dluh).

I

#12210, Elektrická přípojka a věcné břemeno, Reality, 27.12.2020

Dobrý den, měla bych dotaz ohledně vysvětlení pojmu ve výpisu z katastru. 

Objekt je dotčen změnou právního vztahu, předmětem řízení je věcné břemeno. Právní zástupce Elpremont elektromontáže s.r.o., navrhovatel je majitel domu, ten je též povinným, navrhovatelem je dále ČEZ Distribuce, a.s. a též i oprávněným, právním zástupcem je advokát. Běží 20denní lhůta, během které nesmí katastr. úřad povolit vklad. 

Co se dá pod tím představit?

Dobrý den,

pravděpodobně nyní budujete na svém pozemku elektrickou přípojku a distributor si zapisuje k vašemu pozemku věcné břemeno práva údržby na cca 1m2 u hranice pozemku, na kterém je situována HDS (smyčka NN s nožovými pojistkami, která je majetkem distributora - zde začíná vaše vedení k elektroměru). Více info v našem článku Jak na zasíťování pozemku: Elektrická přípojka

Články o Pojistka

Zájem o pojištění nemovitostí rekordně roste. Kvůli tornádu

Zájem o pojištění nemovitostí rekordně roste. Kvůli tornádu

19.7.2021, Pojištění

… také vyššízájem o úpravy stávajících pojistek. Pojištění proti živlům? Záleží na smlouvěLidé u pojišťoven také často zjišťovali,jestli se jejich pojistka týká i tornáda. Taková událost přitom v podmínkáchvětšinou výslovně zmíněná není. Platí pro ni ale stejné podmínky jako provichřici. Stač…

5 tipů, jak správně pojistit dítě

5 tipů, jak správně pojistit dítě

21.6.2021, Pojištění

Pojištěný už od narození. I to je případněkterých dětí, jejichž rodiče podlehnou nátlaku pojišťovacích agentů vporodnici. Nejen, že taková pojistka přichází zbytečně brzo, ale může býtnevýhodná. Když se vám narodí syn nebo dcera, máteobvykle na starost důležitější věci, než jak pojistit dítě…

Pojistka proti Covidu? Pojišťovny hlásí nové možnosti

Pojistka proti Covidu? Pojišťovny hlásí nové možnosti

24.5.2021, Pojištění

…ejsoupřípady epidemie či pandemie. U cestovního pojištění je to složitější.Obecně opět platí, že pokud není mezi výlukami epidemie nebo pandemie, pojistkavám pomůže. Ovšem má to jeden háček. Záleží na tom, kam cestujete. Cestovní pojištění i do rizikových zemíU cestovního pojištění totiž poj…

Pojištění hypotéky: 3 typy pojistky, bez kterých se u hypotéky (téměř) neobejdete

Pojištění hypotéky: 3 typy pojistky, bez kterých se u hypotéky (téměř) neobejdete

7.5.2021, Hypotéka

…em souvisí i dalšípojistky. Podívejte se, jaké to jsou. A které z nich se vám opravdu vyplatí. Pojištění u hypotéky se dá rozdělit do dvouskupin: pojistka chránící dlužníka (tedyvás) a pojistka chránící nemovitost. Zatímco v první oblasti najdete u hypotékyhned dvě pojistky – pojištění schop…

Špatně nastavené podmínky? Najdete je u 4 z 10 pojistek domácnosti a nemovitosti

Špatně nastavené podmínky? Najdete je u 4 z 10 pojistek domácnosti a nemovitosti

26.4.2021, Pojištění

…ejdete bez pojistky proti vandalství nebo povodni.Můžete tak snížit pojistné, aniž by se to dotklo pojistného plnění. Chyba č. 2: Neaktualizovaná pojistkaI když nastavíte dostatečnou výši pojistky,nemáte ještě vyhráno. Musíte ji totiž také pravidelně aktualizovat. „V praxi by to mělo být zhr…Banky v ČR