Bankovní slovník


Definice Povolený debet

označován též jako kontokorent, bankou poskytnutý úvěrový rámec, který lze čerpat prostřednictvím běžného účtu zcela libovolněDotazy v poradně k

Z

#14748, Hypotéka a záznam v registrech, Hypoteční poradna, 8.7.2021

Dobrý den, ve výpisu z bankovního registru vidím nepovolený debet ve výši do 2 000 Kč, který vznikl neaktivním využíváním účtu, díky němuž se zde hromadily poplatky za vedení účtu. Chápu, že to není nic pozitivního. Dotaz zní: Jak kriticky toto banky posuzují? Je možné, že i kvůli tak malé částce mi bude zamítnut hypoteční úvěr? Jsem OSVČ, příjem za rok okolo 1,5 mil. Kč. Díky a zdravím.

Dobrý den,

přijde na to, o jak starý prohřešek se jedná. Banky obvykle přihlížejí pouze k záznamům mladším 5 let. Např. 4 roky starý dluh 2 000 Kč banky spíše řešit nebudou, dluh starý několik měsíců bude větší komplikací, která může vést k vyšší úrokové sazbě nebo zamítnutí žádosti o hypoteční úvěr. Případně doporučuji dluh uhradit co nejdříve. Kontaktujte prosím naše hypoteční poradce, kteří s Vámi vše proberou a doporučí banku, která bude tolerantnější. 

M

#11720, Hypotéka a záznam v BRKI, Hypoteční poradna, 9.11.2020

Dobrý den, ráda bych v následujícím roce žádala o hypotéku. Nechala jsem si pro jistotu zaslat výkaz z BRKI a NRKI a objevil se mi tam záznam z letošního května "Povolený debet na BÚ" ve výši 1 200 Kč. Bylo to z účtu, který jsem již nepoužívala, ještě do loňského roku byl bez poplatků (studentský), ale letos už si z účtu strhli poplatky za vedení, a proto mi zde naskákal "dluh". Bohužel se ke mně informace dostala až pozdě - 61 dnů po splatnosti. Bude prosím takovýto záznam problémem při žádosti o hypotéku? Předem děkuji a hezký den.

Dobrý den,

nejedná se o zásadní prohřešek, nicméně velmi pravděpodobně Vám to sníží bonitu (nemusíte dosáhnout na nejlepší podmínky). Doporučuji kontaktovat naše hypoteční poradce a vše s nimi konzultovat. Nevyužívané účty doporučuji rušit (právě z důvodu kumulace poplatků a pádu do nepovoleného debetu).

M

#11475, Exekuce, Exekuce a insolvence, 12.10.2020

Dobrý den, má na kontokorent nárok exekutor? Přece je to něco jako půjčka a nejsou to vlastní prostředky. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

exekutor Vám může strhnout peníze z účtu až do výše disponibilního zůstatku (ve kterém může být započítán např. i povolený debet/kontokorent). I proto je rozumnější v exekucích kontokorenty nemít. 

MJ

#11056, Konsolidace a dluhy po splatnosti, Půjčka, 26.8.2020

Dobrý den, měl bych dotaz ohledně konsolidace půjček. Ještě před rokem jsem měl na sobě několik nebankovních půjček a dluhy na zdravotním a sociálním pojištění. V lednu se mi podařilo pomocí půjčky od rodiny splatit nebankovní půjčky, krom jedné. Všechny půjčky byl řádně spláceny, jen mi to přerostlo přes hlavu. Za celou dobu na mne byly uvaleny dvě exekuce od zdravotní pojišťovny, které se ihned zaplatily. Žádná jiná exekuce nebyla. Abych to zkrátil, aktuálně mám zaměstnání (po zkušební době) v oboru programování aplikací pro banky. Stále mám jednu nebankovní půjčku a také půjčku od rodiny, které obě řádně splácím. Dluhy na sociálním a zdravotním pojištění budu řešit po započítání posledních přehledů (splátkovým kalendářem, který pokud nedostanu, pak nejspíš nemá cenu pokračovat dál v jakékoliv konsolidaci - každý dluh cca 30 000 Kč). Po započtení mandatorních nákladů (nájem, elektřina, telefon) mi stále zbývá z platu 15 tis. na jídlo a ostatní. Nechal jsem si vyjet rejstřík Solus - žádný záznam. V rejstříku BRKI a NRKI nemám žádný negativní záznam, vše bylo vždy řádně placeno, mám tam pouze jednu nebankovní půjčku (130 000 Kč), kreditku (10 000 Kč) a povoleny debet (2 000 Kč). Myslíte že mám šanci na konsolidaci půjček od rodiny a jedné nebankovní půjčky? Případně kdybych to vzal všechno do jednoho a zahrnul tam i splátky pro pojištění a kreditku? Dohromady by to bylo 270 000 Kč respektive 330 000 Kč. Děkuji

Dobrý den,

od momentu posledního prohřešku (dluh po splatnosti, exekuce, atd.) Vám banky nepůjčí ještě dalších 4-5 let. Půjčku od rodiny konsolidovat nelze. S dluhem na sociálním pojištění po splatnosti Vám nikdo další peníze nepůjčí.

Doporučuji si dát pozor na dluhy po splatnosti (sociální pojištění) a riziko exekuce. V bankovnictví je na mnoha pozicích vyžadována tzv. spolehlivost (což předlužené osoby či dlužníci v exekucích nesplňují).

K

#11029, Ručím jako disponent za dluhy na účtu?, Běžný účet, 21.8.2020

Dobrý den, jelikož je můj otec v exekuci a dluží všude kam se podívá, založil si účet u německé banky, aby mu v Čechách nepřišli na to, že někde dluží a aby mu neskočili exekutoři na peníze. Jelikož mi ho bylo líto, půjčila jsem mu hotově nějakou část peněz s tím, že mi peníze vrátí, až si v Německu vydělá nějaké peníze. Abych měla jistotu, že o své peníze nepřijdu, přiměla jsem ho, aby mi k účtu zřídil dispoziční právo. Nyní má na účtu dluhy, protože za vedení účtu se platí poplatek a peníze mu tam již nechodí. Obávám se však aby peníze nevymáhala německá banka po mně, jelikož mám k účtu dispoziční právo. Mohli by jste mi poradit? Děkuji

Dobrý den,

disponent není majitelem účtu a neručí za nepovolený debet (dluh na účtu). Většinou se to děje v opačném gardu (rodičům se zželí zadlužených dětí), nicméně téměř vždy to má stejný nevýchovný efekt. Dlužník nejenže nezačne sekat latinu, ale zadluží se ještě více. Jedinou efektivní pomocí pro notorické dlužníky je přestat jim půjčovat peníze a nechat je projít osobním bankrotem. Čím dříve dlužník získá tuto zkušenost, tím dříve začne znovu a lépe. 

Články o

Bankovní slovník

29.8.2016, Banka, Autor: Petr Jermář

…ěn) Konsolidace:sloučení dvou a více úvěrů do jednoho nového (např. zkontokorentu, kreditní karty a půjčky) Kontokorent:označován též jako povolený debet, bankou poskytnutý úvěrový rámec, který lze čerpat prostřednictvím běžného účtu zcela libovolně LTV:„loan to value“ aneb poměr …

Jak porozumět kontokorentu (povolenému debetu)

18.8.2014, Půjčka, Autor: Jan Starčevič

…šim výdajům; některé banky nabízejí tuto službu tzv. 'záchytné sítě' bez poplatku na omezenou dobu nebo částku. Co je to kontokorent nebo také povolený debet?Kontokorent je služba poskytovaná bankou. Umožňuje klientovi pokračovat v placení účtů nebo provádění výběrů z účtu, i když už n…