Banky.cz Banky.cz Bankovní slovník Povolený debet

Povolený debet


Definice Povolený debet

označován též jako kontokorent, bankou poskytnutý úvěrový rámec, který lze čerpat prostřednictvím běžného účtu zcela libovolněDotazy v poradně k Povolený debet

I

#9271, Kontokorent, Půjčka, 17.3.2020

Dobrý den, jsem studentka, je mi 20 let a sjednala jsem si povoleny debet. Nechápu princip ani užitečnost dané věci v případě, že mi přijde na účet výplata, automaticky mi píše, že z dané částky je 2 000 Kč debet, nikoliv že by se mi 2 000 Kč přičítali. Chápu to tedy tak, že 2 000 Kč z mých peněz odcházejí pro následující čerpání? Tento povoleny debet mi bankovní poradkyně nabídla jako řešení z důvodu nespokojenost s tím, že i přes podmínku studentského účtu "nelze jít do minusu” jsem se do něho jak mi bylo vysvětleno z důvodu offline terminálu dostávala. Je tedy tato věc pro mě potřebná a není lepší ji zrušit? Je pro mě těžké sledovat platby a nebudu si přeci zapisovat veškeré platby abych věděla zda již nepřekračuje limit, když ve spěchu reálně nevíte kolik peněz zůstává z důvodu delší splatnosti některých plateb například v blokaci nebo v již zmíněném offline režimu. Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

kontokorent je velmi drahý způsob půjčování peněz (úrok činí i 20%) a v zásadě má smysl jen pro finančně negramotné a neodpovědné osoby, které nejsou schopny mít na účtu dostatečnou rezervu ve výši 3-6 pravidelných měsíčních výdajů a hlídat se stav svých peněz. Chytré mladé studentce toto určitě není zapotřebí. 

C

#8861, Disponibilní zůstatek, Běžný účet, 6.2.2020

Dobry den, prosim o radu, na ucte mam zustatek 7 000 Kc, ale disponibilni je -4 000 Kc. To znamena ze kdyz vlozim 4 000 Kc, muzu pak uz pracovat s temi 7 000 Kc?

Dobrý den,

spíše to vypadá na nezaúčtované karetní transakce, kdy se Vám do pár dnů oba zůstatky vyrovnají na -4 000 Kč. Doporučuji co nejdříve tyto peníze na účet vložit, aby Vám zbytečně nenaskakovalo penále za nepovolený debet a nedostal jste negativní záznam do registru dlužníků.

M

#8843, Hypotéka a záznamy v registrech, Hypoteční poradna, 5.2.2020

Pokračování dotazu č. 8834: Dobrý den, včera jsem psala dotaz ohledně kontokorentního úvěru (nejhorší status zesplatněný úvěr), který měl přítel v minulosti a má jej doplacený a ukončený v roce 2015. Odpověď byla, že za 4-5 let na to banky obvykle nepřihlížejí. Přítel má ve výpisu ještě z roku 2017 povolený debet na běžném účtě, datum poslední delikvence 31.8.2017. Můžu se zeptat, co toto pro nás znamená kdybychom chtěli žádat o hypotéku? Navíc má ještě ve výpisu kontokorentní úvěr z roku 2018, který naposledy využil v dubnu 2018, ale nemá tam žádné dny po splatnosti ani platební neschopnost, bude to při žádosti problém? Děkuji, za info.

Dobrý den,

bude záležet na závažnosti prohřešku z roku 2017 (opoždění menší splátky o pár dnů nebude překážkou v získání hypotéky, ale banky pravděpodobně nebudou ochotny nabídnout nižší úrok).

DN

#6505, Manželovy dluhy z podnikání, Osobní a rodinné finance, 4.5.2019

Dobrý den, bývalý manžel si v roce 2003 založil u KB běžný účet jako fyzická osoba - podnikatel, jednalo se o podnikatelský účet, Balíček Efekt pro standardní potřeby malých firem. Podotýkám bez mého vědomí a souhlasu. V roce 2004 mu banka poskytla kontokorent 100 000 Kč (možnost nastavení povoleného debetu na účtu až do výše 100 000 Kč tvoří nabídku balíčku Efekt) zajištěný bianko směnkou bez avala. V roce 2010 mu banka dodatkem ke Smlouvě navýšila debet na 400 000 Kč. Naše manželství procházelo krizí, muž zcela opustil rodinu, začal vyvádět peníze ze společného rozpočtu a z důvodů možného zvýšeného podnikatelského rizika jsme provedli v roce 2011 zúžení SJM formou notářského zápisu a zahájili rozvodové řízení. V roce 2013 banka směnku zesplatnila. V roce 2014 proběhl směnečný soud. V roce 2015 jsem se o výši dluhu plus příslušenství a existenci účtu dozvěděla, až když mi přišla exekuce na plat, účty a majetek. S bývalým mužem jsem byla v odluce. Spadají dluhy z podnikatelského účtu do SJM? Dluh ze směnky převzal bývalý muž bez mého souhlasu, aniž se jednalo o obstarání každodenních nebo běžných potřeb rodiny. Směnka je bez zajištění. Proč mě banka, která mě nyní považuje za spoludlužníka nevyzvala k zaplacení dluhu, než celou věc podstoupila k soudu? Jak je možné, když se jednalo o b.ú. tzv. balíček EFEKT s max.povoleným debetem do 100 000 Kč, že banka navýšila tento debet na 400 000 Kč? Nesjednala si jištění avalem? Navíc u soudu PZ KB předložila výpisy z účtu z roku 2009, kde povinný opakovaně překračoval povolený debet 2-3 násobně. Banka tím, že nesnížila ani nezablokovala přečerpaný povolený debet, nadále prováděla transakce bez dostatečného zajištění financí na účtě, porušila podmínky ve smlouvě. Považuji celé jednání banky za neetické a v rozporu s dobrými mravy, jako matka samoživitelka jsem se tak dostala do obtížné životní situace. Ohledně NZ o zúžení SJM jsem banku nemohla informovat, neboť jsem o existenci účtu nevěděla, bývalý muž o něm neřekl ani notáři a s ohledem na bankovní tajemství mně žádná banka neposkytne informace o tom, zdali je u ní výše zmiňovaná osoba klientem a má u ní dluhy. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

manželství je institut s mnoha vážnými právními důsledky (vyživovací povinnost, ručení za dluhy manžela, atd.). Proto se předpokládá, že se lidé berou jen tehdy, pokud si jsou svým vztahem velmi jisti (i např. po stránce finanční a zdravotní, což je mimo jiné součást manželského slibu na radnici). Pokud by zde přetrvávaly pochyby ohledně financí, či jeden z manželů podnikal a nechtěl obchodními závazky ohrozit rodinu, je možné u notáře sjednat zúžení SJM (což jste také později učinili). Nyní tak ručíte za manželovy dluhy vzniklé do momentu zúžení SJM. 400 000 Kč je velmi malá částka. Tu Vám dnes půjčí každá banka bez zajištění, směnky či avala. 

Ve vašem dotazu čtu mnohokráte "manžel mi neřekl, manžel udělal bez mého vědomí či souhlasu". To není chyba banky, že manžel činil rozhodnutí bez Vašeho vědomí. Stejně tak banka nemůže za Vaši jistě nelehkou životní situaci samoživitelky. Byl to jen a pouze Váš ex-manžel, který si půjčil peníze, nevrátil je, dluhy nechal na Vás a ještě Vás opustil. 

JS

#5338, Jak funguje kontokorent?, Půjčka, 25.10.2018

Jak funguje kontokorent? Dostanu peníze na účet nebo můžu jít do minusy?

Dobrý den,

kontokorent funguje jako povolený debet - můžete jít s účtem do mínusu. Naopak u půjčky dostanete peníze na účet.

Články o Povolený debet

Bankovní slovník

Bankovní slovník

29.8.2016, Banka

…ěn) Konsolidace:sloučení dvou a více úvěrů do jednoho nového (např. zkontokorentu, kreditní karty a půjčky) Kontokorent:označován též jako povolený debet, bankou poskytnutý úvěrový rámec, který lze čerpat prostřednictvím běžného účtu zcela libovolně LTV:„loan to value“ aneb poměr …

Jak porozumět kontokorentu (povolenému debetu)

Jak porozumět kontokorentu (povolenému debetu)

18.8.2014, Půjčka

…šim výdajům; některé banky nabízejí tuto službu tzv. 'záchytné sítě' bez poplatku na omezenou dobu nebo částku. Co je to kontokorent nebo také povolený debet?Kontokorent je služba poskytovaná bankou. Umožňuje klientovi pokračovat v placení účtů nebo provádění výběrů z účtu, i když už n…Banky v ČR