Banky.cz Banky.cz Bankovní slovník Povolený debet

Povolený debet


Definice Povolený debet

označován též jako kontokorent, bankou poskytnutý úvěrový rámec, který lze čerpat prostřednictvím běžného účtu zcela libovolněDotazy v poradně k Povolený debet

MJ

#11056, Konsolidace a dluhy po splatnosti, Půjčka, 26.8.2020

Dobrý den, měl bych dotaz ohledně konsolidace půjček. Ještě před rokem jsem měl na sobě několik nebankovních půjček a dluhy na zdravotním a sociálním pojištění. V lednu se mi podařilo pomocí půjčky od rodiny splatit nebankovní půjčky, krom jedné. Všechny půjčky byl řádně spláceny, jen mi to přerostlo přes hlavu. Za celou dobu na mne byly uvaleny dvě exekuce od zdravotní pojišťovny, které se ihned zaplatily. Žádná jiná exekuce nebyla. Abych to zkrátil, aktuálně mám zaměstnání (po zkušební době) v oboru programování aplikací pro banky. Stále mám jednu nebankovní půjčku a také půjčku od rodiny, které obě řádně splácím. Dluhy na sociálním a zdravotním pojištění budu řešit po započítání posledních přehledů (splátkovým kalendářem, který pokud nedostanu, pak nejspíš nemá cenu pokračovat dál v jakékoliv konsolidaci - každý dluh cca 30 000 Kč). Po započtení mandatorních nákladů (nájem, elektřina, telefon) mi stále zbývá z platu 15 tis. na jídlo a ostatní. Nechal jsem si vyjet rejstřík Solus - žádný záznam. V rejstříku BRKI a NRKI nemám žádný negativní záznam, vše bylo vždy řádně placeno, mám tam pouze jednu nebankovní půjčku (130 000 Kč), kreditku (10 000 Kč) a povoleny debet (2 000 Kč). Myslíte že mám šanci na konsolidaci půjček od rodiny a jedné nebankovní půjčky? Případně kdybych to vzal všechno do jednoho a zahrnul tam i splátky pro pojištění a kreditku? Dohromady by to bylo 270 000 Kč respektive 330 000 Kč. Děkuji

Dobrý den,

od momentu posledního prohřešku (dluh po splatnosti, exekuce, atd.) Vám banky nepůjčí ještě dalších 4-5 let. Půjčku od rodiny konsolidovat nelze. S dluhem na sociálním pojištění po splatnosti Vám nikdo další peníze nepůjčí.

Doporučuji si dát pozor na dluhy po splatnosti (sociální pojištění) a riziko exekuce. V bankovnictví je na mnoha pozicích vyžadována tzv. spolehlivost (což předlužené osoby či dlužníci v exekucích nesplňují).

K

#11029, Ručím jako disponent za dluhy na účtu?, Běžný účet, 21.8.2020

Dobrý den, jelikož je můj otec v exekuci a dluží všude kam se podívá, založil si účet u německé banky, aby mu v Čechách nepřišli na to, že někde dluží a aby mu neskočili exekutoři na peníze. Jelikož mi ho bylo líto, půjčila jsem mu hotově nějakou část peněz s tím, že mi peníze vrátí, až si v Německu vydělá nějaké peníze. Abych měla jistotu, že o své peníze nepřijdu, přiměla jsem ho, aby mi k účtu zřídil dispoziční právo. Nyní má na účtu dluhy, protože za vedení účtu se platí poplatek a peníze mu tam již nechodí. Obávám se však aby peníze nevymáhala německá banka po mně, jelikož mám k účtu dispoziční právo. Mohli by jste mi poradit? Děkuji

Dobrý den,

disponent není majitelem účtu a neručí za nepovolený debet (dluh na účtu). Většinou se to děje v opačném gardu (rodičům se zželí zadlužených dětí), nicméně téměř vždy to má stejný nevýchovný efekt. Dlužník nejenže nezačne sekat latinu, ale zadluží se ještě více. Jedinou efektivní pomocí pro notorické dlužníky je přestat jim půjčovat peníze a nechat je projít osobním bankrotem. Čím dříve dlužník získá tuto zkušenost, tím dříve začne znovu a lépe. 

L

#10766, Hypotéka a nepovolený debet na účtu, Hypoteční poradna, 21.7.2020

Zdravím, dvakrát jsem se dostal na svém účtu během půl roku mou chybou do mínusu a opravdu jen nepatrně asi 2 Kč. Je tohle nějaký problém pro sjednání úvěrů?

Dobrý den,

takto nepatrný nepovolený debet by neměl být zásadní překážkou v získání hypotéky (zejména, pokud se jednalo o velmi krátkodobou záležitost). 

ŠJ

#10626, Cizí účet pro dlužníka v exekuce, Exekuce a insolvence, 7.7.2020

Dobrý den, moje kamarádka má dluh u ČEZu a u O2. Nejspíš má už exekuci. Teď je na mateřské dovolené a řeší příchozí peníze za mateřskou plus dávky asi 800 korun na dítě. Když založím účet na své jméno ale budou ji tam chodit peníze a ona bude používat účet, hrozí něco mně? Bude moci účet používat, když jde o peníze na dítě?

Dobrý den,

zřídit účet na své jméno pro cizího je velmi špatný nápad. Exekutor může nechat zablokovat i cizí účet, kde se nacházejí peníze dlužníka. Dostal byste negativní záznam do registrů, platil byste bance nemalé poplatky za nucenou spolupráci s exekutorem a ručil byste např. i za nepovolený debet (kdyby Vaše kamarádka nebo exekutor v rámci exekuce přečerpal zůstatek na účtu). 

I

#9271, Kontokorent, Půjčka, 17.3.2020

Dobrý den, jsem studentka, je mi 20 let a sjednala jsem si povoleny debet. Nechápu princip ani užitečnost dané věci v případě, že mi přijde na účet výplata, automaticky mi píše, že z dané částky je 2 000 Kč debet, nikoliv že by se mi 2 000 Kč přičítali. Chápu to tedy tak, že 2 000 Kč z mých peněz odcházejí pro následující čerpání? Tento povoleny debet mi bankovní poradkyně nabídla jako řešení z důvodu nespokojenost s tím, že i přes podmínku studentského účtu "nelze jít do minusu” jsem se do něho jak mi bylo vysvětleno z důvodu offline terminálu dostávala. Je tedy tato věc pro mě potřebná a není lepší ji zrušit? Je pro mě těžké sledovat platby a nebudu si přeci zapisovat veškeré platby abych věděla zda již nepřekračuje limit, když ve spěchu reálně nevíte kolik peněz zůstává z důvodu delší splatnosti některých plateb například v blokaci nebo v již zmíněném offline režimu. Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

kontokorent je velmi drahý způsob půjčování peněz (úrok činí i 20%) a v zásadě má smysl jen pro finančně negramotné a neodpovědné osoby, které nejsou schopny mít na účtu dostatečnou rezervu ve výši 3-6 pravidelných měsíčních výdajů a hlídat se stav svých peněz. Chytré mladé studentce toto určitě není zapotřebí. 

Články o Povolený debet

Bankovní slovník

Bankovní slovník

29.8.2016, Banka

…ěn) Konsolidace:sloučení dvou a více úvěrů do jednoho nového (např. zkontokorentu, kreditní karty a půjčky) Kontokorent:označován též jako povolený debet, bankou poskytnutý úvěrový rámec, který lze čerpat prostřednictvím běžného účtu zcela libovolně LTV:„loan to value“ aneb poměr …

Jak porozumět kontokorentu (povolenému debetu)

Jak porozumět kontokorentu (povolenému debetu)

18.8.2014, Půjčka

…šim výdajům; některé banky nabízejí tuto službu tzv. 'záchytné sítě' bez poplatku na omezenou dobu nebo částku. Co je to kontokorent nebo také povolený debet?Kontokorent je služba poskytovaná bankou. Umožňuje klientovi pokračovat v placení účtů nebo provádění výběrů z účtu, i když už n…Banky v ČR