Banky.cz Banky.cz Bankovní slovník Šek

Šek


Definice Šek

platební prostředek využíván převážně dříve v USA, bankovní formulář, který se po vyplnění patřičných náležitostí stává cenným papírem, doba proplacení od předložení šeku činí obvykle 8-70 dnů, v Evropě akceptován velmi zřídka.Dotazy v poradně k Šek

R

#11984, Schůzka na pobočce, Banka, 3.12.2020

Dobrý den, potřebuji si domluvit schůzku v pobočce stavební spořitelny v Brně, ulici Křížová. Kde najdu telefonní číslo prosím? Proč takovou věc nemáte na stránkách?

Dobrý den,

jakou stavební spořitelnu máte na mysli? Přehled všech poboček a kontaktů naleznete v sekci vyhledávání poboček.

PD

#11971, Havárie vozidla, Pojištění, 2.12.2020

Dobrý den, potřebovala bych se spojit s pracovníkem pojišťovny a objednat se v nejbližší pobočce na Praze 6 ohledně havarie vozidla. Nedaří se mi najít pobočku, ke které bych se objednala a nahlásila havarii. Děkuji

Dobrý den,

nejbližší pobočku vaší pojišťovny si můžete vyhledat v sekci vyhledávání poboček.

JR

#11938, Předčasné splacení hypotéky a vysoká pokuta, Hypoteční poradna, 28.11.2020

Dobrý den, dne 1.10. 2018 jsem podepsal smlouvu o čerpání hypotečního úvěru u Modré pyramidy a k 31.12. 2020 jsem se rozhodl mimo fixaci tuto hypotéku předčasné splatit. Nesplacené jistina k tomuto datu činila 1 990 000 Kč. K mému údivu jsem dostal vyčíslení, kde požadují úhradu za předčasné splacení 50 000 Kč a 8 266 Kč jako úroky do data předčasného splacení. Rád bych se zeptal, zdali může takto MP postupovat a popřípadě, zdali je možné se stížnosti k těmto krokům MP uspět u Finančního arbitra. Dle mého názoru absolutně MP nerespektuje ujednání ČNB, které byly ještě v roce 2019 více specifikovány a dle výkladu ČNB kdy si může věřitel účtovat vesměs jen administrativní náklady usuzuji, že se musel hodně zdražit papír a náplně do propisek. Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

dle mého názoru je tento přístup banky v rozporu se Zákonem o spotřebitelském úvěru a zejména s upřesňujícím výkladem ČNB, která účtované náklady omezila na administrativu. Můžete se obrátit na Finančního arbitra, podat podnět ČNB nebo spor s bankou řešit soudní cestou. 

G

#11916, Kontakt na pobočku, Banka, 26.11.2020

Dobrý den, prosím zašlete mi do emailu telefonní kontakt na pobočku Pardubice.

Dobrý den,

jakou pobočku jaké banky máte prosím na mysli? Kontaktní údaje, otevírací dobu a další info o pobočkách naleznete v sekci vyhledávání poboček.

RS

#11833, Získám půjčku po insolvenci?, Půjčka, 18.11.2020

Dobrý den, na internetu jsem narazil na vás jako finančního poradce. Neznám nikoho na koho bych se mohl obrátit. Osobně jsem po insolvenci 4,5 roku (duben 2021 to bude 5 let). Chtěl bych prosím radu, zdali mám šanci získat půjčku v bankovním sektoru. A pokud ano, co proto musím udělat. Děkuji předem za odpověď.

Dobrý den,

získat půjčku 4,5 roku po úspěšně ukončené insolvenci není nemožné. Banky budou jako v případech jiných úvěrů posuzovat vaše příjmy, výdaje a prohledávat registry dlužníků. 

Co pro získání půjčky po insolvenci tedy musíte udělat?

Dodržovat dobrou finanční morálku. Velmi důležité je, jestli jste za dobu od skončení insolvence hradil včas účty za telefon, energie, či nevykázal jiné dluhy po splatnosti? Pokud jste 4,5 roku "čistý" a máte solidní zaměstnání a příjem, tak jste vlastně pro banku dobrý klient. 

Nezačínat online půjčkou u nebankovní společnosti! Získal byste malé peníze za vysokou úrokovou sazbu desítek, či stovek procent. Mezi bankami můžete klidně zkusit požádat o půjčku on-line u EQUA Bank. Tato banka zachovává poměrně racionální hodnocení rizika a nenavyšuje zbytečně rizikovými přirážkami úrokovou sazbu. Důležité je, že posouzení žádosti i následné změny půjčky jsou bez poplatků.

Žádat rozumnou částku úvěru. Mít plán na co prostředky použijete a být schopen na dotaz bance prokázat, že váš plán je rozumný a počítáte se splacením jistiny i příslušenství. Resp. být si jistý, že vaše příjmy přesahují s rezervou výši splátek půjčky. Pokud požádáte o příliš vysokou částku, může vás scoringový proces hned vyřadit a vaše žádost bude bez detailního zkoumání zamítnuta.

V případě zamítnutí žádosti hned nezkoušet další žádosti u jiných bank. Je nutno upozornit, že žádosti o půjčky jsou včetně jejich výsledků vedeny v bankovním registru informací. Pokud byste žádal opakovaně a banka by vaši žádost zamítla třeba jen kvůli krátké době od insolvence, budou se vaše zamítnuté žádosti hromadit v registru. Další banka může předchozí zamítnutí půjčky bez znalosti důvodu hodnotit jako negativní a kvůli tomu rovněž žádost zamítnout. Naopak pro vás pozitivní by mohlo být, kdybyste písemně trval na novém posouzení původní žádosti a bance prokázal váš čistý záměr.

Je nutné podotknout, že každá banka přistupuje k úvěrování klientů po insolvenci jinak. Většinou můžete počítat s tím, že při méně než 4 letech po insolvenci není šance půjčku či hypotéku získat. Naopak po více jak 5 letech od insolvence je již ve většině bankovních systémů váš "přestupek zahlazen".

Záleží samozřejmě na tom jak vysoký máte příjem, jaké máte rodinné výdaje a kolik a na jak dlouho si chcete půjčit? Banky také posuzují v jakém oboru pracujete, jaká je vaše rodinná, majetková a finanční situace, atd. Vyšší šanci získat půjčku mají vždy bonitnější klienti a pracující v pandemií nepostižených odvětvích. 

Články o Šek

Moratorium skončilo a banky slibují vstřícnost. Přišly už s prvními kroky

Moratorium skončilo a banky slibují vstřícnost. Přišly už s prvními kroky

18.11.2020, Půjčka

Nebojte se, nenecháme vás v problémech. Něcopodobného slibují v posledních týdnech banky i nebankovní poskytovatelé půjčeksvým klientům. Koncem října totiž skončil odklad splátek spotřebitelských ihypotečních úvěrů, který vláda na jaře nařídila kvůli pandemii koronaviruCOVID–19. Lidé si díky mora…

Nebezpečné hypotéky. Vysoký zájem může přinést problémy

Nebezpečné hypotéky. Vysoký zájem může přinést problémy

7.9.2020, Hypotéka

…ypoteční trh zažívá v posledníchměsících nečekaný růst. Po květnovém propadu začala v létě poptávka výrazněrůst, a pokud toto tempo vydrží, bude letošek z hlediska objemu novýchhypotečních úvěrů nejúspěšnější v historii. Jenže to může přinést také problémyse splácením a dražší bydlení. Zatím nejv…

Stále víc hypoték nabízí úrok pod 2 %. Průměr už spadl na 2,15 %

Stále víc hypoték nabízí úrok pod 2 %. Průměr už spadl na 2,15 %

24.8.2020, Hypotéka

…to nárůst dokonce o 1 200nových půjček. Průměrná výše hypotéky se přitom drží na stejné úrovni jakov červnu – je tedy zhruba 2,75 milionu korun. Letošek může atakovat rekordní rokyPřestože ještě před pár měsíci vše nasvědčovalo tomu, želetos čeká banky propad počtu i objemu nových hypoték, aktuál…

Český akciový trh: Kdo by nechtěl zbohatnout na koroně

Český akciový trh: Kdo by nechtěl zbohatnout na koroně

14.7.2020, Komerční sdělení

Nakoupit akcie není nic těžkého. Stačí sizařídit obchodní účet u banky, případně využít některou z populárních onlineobchodních platforem. Po vytvoření obchodního účtu si na něj stačí poslatpočáteční investiční kapitál – a můžeme začít obchodovat. Teprve teď ale začínáto pravé finanční dobrodružs…

Otevřené bankovnictví KB přináší digitální transformaci firmám

Otevřené bankovnictví KB přináší digitální transformaci firmám

5.6.2020, Komerční sdělení

Komerční banka (KB) patří mezi průkopníkyOtevřeného bankovnictví. První v České republice nabídla multibanking i profirmy.  Jedno internetové nebo mobilní bankovnictví KBvám nyní stačí k obsluze všech vašich účtů z pohodlí kanceláře nebo domova, proklienty i firmy. Díky této funkčnosti můžete mít…Banky v ČR