Banky.cz Banky.cz Bankovní slovník Šek

Šek


Definice Šek

platební prostředek využíván převážně dříve v USA, bankovní formulář, který se po vyplnění patřičných náležitostí stává cenným papírem, doba proplacení od předložení šeku činí obvykle 8-70 dnů, v Evropě akceptován velmi zřídka.Dotazy v poradně k Šek

M

#8919, Převod peněz z USA, Platba, 11.2.2020

Rád bych převedl 50 000 dolarů (moje úspory) z finanční instituce "Fidelity Investments" v USA do některé banky v Plzni. Zatím nevím jakou cestou tuto transakci provést a na které banky se obrátit. Nevím jaké jsou možnosti. Mám šekovou knížku "Fidelity Investments" a mohu vypsat šek na uvedenou částku. Prosím o radu, jaké možnosti jsou k dispozici. Za Vaše poradenství předem děkuji.

Dobrý den,

pro převod peněz z USA doporučuji klasickou bankovní platbu (šeky v Evropě akceptuje málokterá banka a když už, tak šeky proplácí pouze svým klientům a za tučný poplatek). Equa bank si za příchozí zahraniční platbu ze zemí mimo EU účtuje jen 29 Kč.

JP

#8897, Která banka proplácí šeky?, Banka, 10.2.2020

Přišel mi šek z Velké Británie. ČSOB šeky proplácí pouze svým klientům, moje Fio banka šeky nepřijímá. Já mám účet i u NatWest Bank, má tato banka nějaké zastoupení v ČR, kde by mi peníze přeposlaly na britský účet? Proplatí mi vůbec nějaká banka v ČR tento šek, například ČNB? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

NatWest Bank nemá v ČR zastoupení. Šeky se v Evropě téměř nepoužívají, proto je akceptuje minimum bank. V ČR šeky mimo ČSOB proplácí ještě např. Komerční banka, ale opět pouze svým klientům. Centrální banka (ČNB) neposkytuje bankovní služby retailovým klientům.

BR

#8879, Ztráta peněz z účtu a náhrada škody, Banka, 7.2.2020

Hezký den, když mé peníze v internetovém bankovnictví ukradne bance zloděj, kdo mně peníze vrátí - ČNB nebo banka kde peníze byly ukradeny? Jsou banky v ČR pojištěny proti zlodějně jako v západních vyspělých státech? Děkuji za info.

Dobrý den,

při ztrátě peněz z účtu se řeší kdo ztrátu způsobil. Pokud byla viníkem banka, musí škodu nahradit banka. Naopak pokud ztrátu způsobil klient (např. prozradil své heslo pachateli), škoda jde k tíži klienta. V případě krachu banky jsou vklady pojištěny na 100% hodnoty do ekvivalentu 100 000 EUR u Garančního systému finančního trhu (který náhrady vyplácí do 7 dnů od krachu banky). ČNB s tímto nemá nic společného, škody centrální banka nehradí. Česká republika patří mezi vyspělé západní státy (je v top pozicích všech možných hodnocení - kvalita života, HDP na hlavu, zdravotnictví, školství, délka života, kultura, bezpečí atd.). Konkrétně tuzemský bankovní sektor hraje nejen v Evropě absolutní prim (podmínkami, konkurencí, stabilitou). 

P

#8871, Může banka prodat pohledávku za dluhy klientů?, Banka, 6.2.2020

Dobrý den, jen se chci zeptat, šel jsem do insolvence 2016, Moneta Money Bank se přihlásila, insolvenční správce ji posílal peníze a v roce 2018 Moneta prodala moji pohledávku švýcarské firmě, a proto se ptám, jestli se to muže, i když Švýcarsko není v EU. Koukal jsem na dokument, podpisy a razítka. Píše soud, že jsou nečitelné a že to podávala sekretářka ve Švýcarsku. Jestli se tohle muže provádět, takhle prodávat pohledávky. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

pohledávka je majetek jako každý jiný (stejně jako auto či nemovitost), vlastník s ní může volně nakládat, včetně prodeje libovolné osobě. Trendem bankovnictví posledních 10 let jsou tyto odprodeje pohledávek za zesplatněné úvěry. Banky se chtějí naplno věnovat své core činnosti (půjčování peněz) a je pro ně jednodušší a levnější balíky zesplatněných úvěrů odprodávat firmám, které se na vymáhání specializují. Pro Vás se tím nic nemění.

M

#8849, Hypotéka a dluh po splatnosti, Hypoteční poradna, 5.2.2020

Pokračování dotazu č. 8843: V záporných číslech se držel 6 měsíců a nejvyšší částku měl 777 Kč, nejvýš 153 dní po splatnosti. To asi není úplně nejmenší prohřešek? Pokud bychom chtěli žádat o hypotéku až po uplynutí 4 let od zaplacení a ukončení v roce 2017, nemusel by být už problém? Děkuji moc za odpověď.

Dobrý den,

částka 777 Kč není závratná, ale mít dluh po splatnosti 153 dní je bohužel výrazně přitěžující okolnost. Po 4-5 letech by neměl být problém.

Články o Šek

Boj o statistiky: podle ČNB je propad hypoték nadhodnocený

Boj o statistiky: podle ČNB je propad hypoték nadhodnocený

17.2.2020, Hypotéka

Pouze 3,2 procentního bodu. Tak malý rozdíl vestatistikách stačil k tomu, aby vyvolal reakci České národní banky. Podle dat Hypoindexu totiž loni spadl objem nových hypoték o 16,8%. Představitelécentrální banky s tím ale nesouhlasí. Tvrdí, že částka, kterou banky půjčilylidem na bydlení, klesla „…

Lidé si loni na bydlení půjčili o 36 miliard méně než v roce 2018

Lidé si loni na bydlení půjčili o 36 miliard méně než v roce 2018

3.2.2020, Hypotéka

O téměř 17%. Tak výrazně loni spadl objemnových hypoték. Ukázaly to aktuální statistiky, podle kterých si lidé vprosinci půjčili na bydlení zhruba 18 miliard korun. Za celý rok 2019 tak bankyrozdaly hypotéky v hodnotě necelých 182 miliard korun. To je o téměř 37 miliardméně než v roce 2018. Poptá…

Jedete na zimní dovolenou autem? Nezapomeňte na správné pojištění

Jedete na zimní dovolenou autem? Nezapomeňte na správné pojištění

30.12.2019, Pojištění

Na horách a s lyžemi nebo snowboardem na nohou. Tak podlespousty lidí vypadá ideální zima. Abyste si ji užili bez zbytečného stresu,potřebujete i správnou pojistku. Ne vždy ale stačí jen ta cestovní neboúrazová. Pokud jedete vlastním vozem, musíte myslet i na pojištění auta nadovolenou. V zimě to…

Z banky do banky během mrknutí oka

Z banky do banky během mrknutí oka

13.12.2019, Komerční sdělení

Svět kolem nás se stále zrychluje a digitalizuje. Stejně je tomu i v oblasti bankovnictví. Možná jste se i vy dostali do situace, kdy jste potřebovali okamžitě zaplatit dovolenou, proplatit fakturu dodavateli nebo uhradit okamžitě jiné závazky. Ještě donedávna byste museli čekat do druhého dne, n…

Komerční banka začala nabízet multibanking i pro firmy

Komerční banka začala nabízet multibanking i pro firmy

28.11.2019, Komerční sdělení

V KB užv současné době připojíte 11 českých bank. Možná užtušíte, co se pod pojmem multibanking skrývá. Jedno internetové bankovnictvívám v současné době stačí k obsluze všech vašich účtů. Díky této funkčnostimůžete pohodlně kontrolovat zůstatky a transakční historii všech vašich účtůsnadno a ryc…Rychlé odkazy

Banky v ČR