Banky.cz Banky.cz Bankovní slovník Šek

Šek


Definice Šek

platební prostředek využíván převážně dříve v USA, bankovní formulář, který se po vyplnění patřičných náležitostí stává cenným papírem, doba proplacení od předložení šeku činí obvykle 8-70 dnů, v Evropě akceptován velmi zřídka.Dotazy v poradně k Šek

M

#9435, Mám nemovitost, chci do insolvence, Exekuce a insolvence, 27.3.2020

Dobrý den, potřebuji jít do insolvence, jelikož jsem si kvůli svoji blbosti nasekal dluhy. Ale mám nemovitost, o kterou nechci přijít. Jde o pozemek. Jde nemovitost nějak uchránit před prodejem insolvenčním správcem, popřípadě se s ním domluvit?

Dobrý den,

o způsobu řešení insolvence (zpeněžení majetkové podstaty dlužníka a/nebo splátkový kalendář) rozhoduje soud. V insolvenci tak k nucenému prodeji pozemku dojít nemusí, ale nelze to vyloučit (bere se ohled na výši dluhů, hodnotu nemovitosti a výši předpokládaných příjmů během následujících 5 let). Insolvence neslouží k ochraně majetku dlužníka před věřiteli, ale dává lidem šanci na nový začátek (propadnutí majetku a/nebo 5 let o chlebu a bodě a následné prominutí všech dluhů).

#9276, Nebankovní půjčka a koronavirus, Půjčka, 17.3.2020

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to u nebankovních společností. Jsou i nějaká doporučení pro tyto firmy? Myslím že i v tomto sektoru bude hodně lidí v nouzi. Zatím vstřícní nejsou vůbec. Pokud jsem OSVČ a všemi opatřeními jsem ze dne na den přišla o práci. Musím se nahlásit na úřad práce, do toho hledám práci v okolí bydliště. Musím nějak vyjít s penězi, protože nevím jak dlouho tato situace bude trvat, nemohu si dovolit uhradit prodloužení půjčky. Splátkový kalendář mi nechtějí nabídnout. Zároveň se chci vyhnout insolvenci. Mohu vůbec bez práce na úřadu práce žádat v této situaci o insolvenci?

Dobrý den,

na poskytnutí úlev není právní nárok. Zatímco s ohledem na krizi koronaviru banky úlevy poskytují (nabízejí odklad splátek či jiná řešení), nebankovní poskytovatelé úvěru nikoliv. 

Proč? Protože zatímco cílem většiny bank je, aby klient řádně splácel jistinu a banka získala normální úrok. Cílem poskytovatelů nebankovních půjček naopak je získat vysoký úrok nebo vysoké sankce.  Logicky, nebankovka musí zaplatit obvyklý úrok bance a potřebuje vydělat. Nejhorší nebankovky klienta často nesmyslnými pokutami a RPSN ve výši stovek až tisíců procent dostanou do co nejdelší exekuce, insolvence či ho připraví o nemovitost. 

Proč si někdo půjčuje u nebankovek za takto extrémně nevýhodných podmínek, když by si u bank mohl půjčit za 4-7% je mi velkou záhadou. 

O insolvenci může požádat každý, kde je měsíčně schopen splácet minimálně 2 200 Kč.

P

#9225, Insolvence a registr dlužníků, Exekuce a insolvence, 12.3.2020

Dobrý den, zahájila jsem insolvenci, po pěti letech, když řádně ukončím, bych chtěla požádat o výmaz z insolvenčního rejstříků a registrů dlužníku. Za jak dlouho je to možné? Můžu ihned nebo je to časově omezeno? Děkuji

Dobrý den,

o výmaz z registru dlužníků nelze žádat, nicméně banky přihlížejí pouze k záznamům mladším 4-5 let. Po 5 letech osobního bankrotu budete třeba ještě další 3-4 roky tzv. sekat latinu, než bude možné žádat o další úvěr.

JJ

#9155, Falešný přítel ze zahraničí chce peníze, Podvod, 3.3.2020

Dobrý den, přítel má účet v zahraničí. Minulý týden mi přeposílal peníze na můj účet v ČR. V té době byl také v ČR. Banka peníze neodeslala s tím, že použil IP z ČR a účet mu zablokovala. Za odblokování účtu žádá 15 000$. Když nezaplatí, tak mu účet zruší a peníze na účtu zůstanou jim. Má na to banka právo? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

podvodníci budou mít život o dost těžší, až jednou lidé přestanou věřit podobným pohádkám. Je to celé nesmysl, žádného přítele nemáte, jedná se o podvodníka, který se z Vás jen snaží vytáhnout peníze - a ne málo (345 000 Kč). To vážně stačí, aby Vám po emailu napsal neznámý cizinec a Vy byste byla ochotna mu hned poslat peníze? Pročtěte si naši bezplatnou finanční poradnu, konkrétně sekci podvod. Těchto a podobných případů jsou desítky. 

JH

#9088, Cena za odhad nemovitosti, Hypoteční poradna, 26.2.2020

Dobrý den, žádali jsme o hypoteční úvěr - banka nám přidělila jejich smluvního odhadce, kterého jsme ani neviděli. Vyhotovil odhad za přemrštěnou cenu a zároveň v odhadu cenu podsekl. Když hypotéku od této banky nakonec chtít nebudeme, musíme mu odhad platit? K ničemu jsme se nezavázali. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

ceny za vyhotovení odhadu mají banky ve svých sazebnících (obvykle byt 3 900 Kč, dům/pozemek 4 900 Kč). Pokud jste si odhad objednal, jste povinen ho zaplatit. Pro vyřízení hypotéky doporučuji využít služeb našich hypotečních poradců. Díky dojednaným velkoobchodním slevám umíme nabídnout lepší sazby než jaké byste dostal přímo od bank a navíc za klienty platíme všechny poplatky (nejen odhad, ale taktéž vklad na katastr, atd.). Přijdeme za Vámi kamkoliv, kdykoliv a vše zařídíme na klíč.

Články o Šek

Koronavirus, splátky bankám a osobní finance

Koronavirus, splátky bankám a osobní finance

22.3.2020, Osobní a rodinné finance

…ru, ale na detailech zřejmě ještě pracuje. Alespoň známou televizní reklamu banka zaměnila za participaci na kampani „Chráním tebe“, kde k nošení roušek všechny vybízí známí umělci, sportovci a další osobnosti. SberbankSberbanka učinila na svém webu mimořádné prohlášení ke snížení splátek.  Sberb…

Koronavirus útočí na akciové trhy. Podle některých scénářů může přinést i ekonomickou krizi

Koronavirus útočí na akciové trhy. Podle některých scénářů může přinést i ekonomickou krizi

20.3.2020, Akcie a investice

…t ruce spokojeností. Týká se to hlavně společností spojených sezdravotnictvím. Výrazný růst hodnoty hlásí mimo jiné akcie: výrobců a distributorů roušek arespirátorů zdravotnických laboratořívyvíjejících léky nebo producentů zdravotnickýchpomůcek Kromě nich současná situace nahrává napříkladinter…

Internet překypuje hrozbami. Víme, jak se bránit

Internet překypuje hrozbami. Víme, jak se bránit

19.3.2020, Komerční sdělení

…ceňuje a když přijdenečekaný problém, hořce lituje. Ideální strategie, jak se e-hrozbám vyvarovat,jsou veskrze dvě. Pojďme se na ně podívat. Běhá pešek okoloPozor, tato taktika vyžaduje jistou dávkusebekázně, takže opravdu není pro každého. Její jádro spočívá v tom, že ten,kdo neriskuje, nemá co…

Zájem o stavební spoření v Česku roste. Jen letos si ho chce zřídit 14% lidí

Zájem o stavební spoření v Česku roste. Jen letos si ho chce zřídit 14% lidí

18.3.2020, Spoření

Statistiky i průzkumy se shodují. Oblibastavebního spoření v České republice vytrvale roste. Jen loni evidovalyspořitelny 545 000 nových nebo navýšených smluv o stavebním spoření, tedynejvíc za posledních pět let. A letos přibydou další. Podle průzkumu Českomoravskéstavební spořitelny si chce „st…

Boj o statistiky: podle ČNB je propad hypoték nadhodnocený

Boj o statistiky: podle ČNB je propad hypoték nadhodnocený

17.2.2020, Hypotéka

Pouze 3,2 procentního bodu. Tak malý rozdíl vestatistikách stačil k tomu, aby vyvolal reakci České národní banky. Podle dat Hypoindexu totiž loni spadl objem nových hypoték o 16,8%. Představitelécentrální banky s tím ale nesouhlasí. Tvrdí, že částka, kterou banky půjčilylidem na bydlení, klesla „…Rychlé odkazy

Banky v ČR