Banky.cz Články Aktuálně Bude koruna dál oslabovat?

Bude koruna dál oslabovat?

15.1.2015 Aktuálně

Stačila jediná zpráva o nízkých cenách ropy a importované deflaci a kurz koruny oslabil vůči euru z dlouhodobě stabilní pozice 27,5 Kč na nové lokální minimum 28,5 Kč. Po následujícím uklidnění od guvernéra ČNB kurz posílil na 28,2 Kč. Co čekat dále?

Intervence ČNB

intervence ČNB

Na podzim roku 2013 byla dlouhodobá stabilní pozice koruny vůči euru na kurzu 25,5Kč. Krize byla víceméně zažehnána, docházelo k postupnému oživení ekonomiky a Ministerstvo financí shodně s ČNB odhadovalo růst HDP pro rok 2014 nad 2%. Zároveň ovšem modely ČNB důrazně varovaly před hrozící deflací (vlivem tuzemských faktorů), a protože hlavním cílem ČNB je udržení cenové stability (kterou si centrální banka definuje jako 2% inflaci), bankovní rada rozhodla o měnových intervencích na oslabení koruny. Centrální banka natiskla koruny a nakoupila za ně eura, čímž na trhu posílila nabídku korun, která srazila cenu korun (kurz) na úroveň 27,5 Kč. Po prvotních intervencích v závěru roku 2013 se kurz po celý následující rok 2014 držel bez výraznějších výkyvů na pozici 27,5 Kč.

Ropa zlevňuje

ropa zlevňuje

V závěru roku 2014 začíná prudce zlevňovat ropa z ceny nad 100 USD/barel až na úroveň lehce pod 50 USD/barel, což s sebou přináší výrazné zlevnění pohonných hmot. A protože pohonné hmoty tvoří nemalou část spotřebního koše, ze kterého se inflace počítá, a trh už na rozdíl od roku 2013 ví, že ČNB deflační tlaky sleduje a bude v případě potřeby dále hýbat s kurzem, tentokráte posunul kurz koruny samotný trh bez intervencí ČNB na hodnotu 28,5 Kč. Tak prudká reakce trhu překvapila i centrální banku a stačilo jediné prohlášení pana guvernéra Singera na novém blogu ČNB o tom, že tentokráte jsou deflační tlaky pozitivního charakteru (zlevnění vstupních surovin sebou sice přináší i zlevnění výsledného zboží, ale marže zůstává obchodníkům stejná, tedy zisky neklesají) a že ČNB necítí potřebu na toto reagovat a kurz ihned posílil na 28,2 Kč. Stejně tak situaci o několik dní později v pořadu Hydepark komentovat ředitel měnové sekce ČNB pan Holub a koruna posílila o dalších 30 haléřů na 27,9 Kč (i za pomoci nečekané korekce franku od Švýcarské centrální banky).

Jak to bude s korunou dále

V roce 2013 trh ČNB nevěřil, že kdy bude na oslabení či posílení kurzu intervenovat na měnových trzích. Nyní na počátku roku 2015 trh intervenčnímu odhodlání ČNB věří více než dost a ukazuje se, že je nyní možné s kurzem bezpečně manipulovat pouze pomocí správně načasovaného vyjádření členů bankovní rady (což je jistě efektivnější a pohodlnější řešení než tisk korun a masový nákup eur). Další fyzické intervence ČNB na měnových trzích proto vidím spíše jako nepravděpodobné a bude-li třeba kurzem lehce pohnout, bude zde snaha to udělat pomocí pouhého prohlášení členů bankovní rady. Během roku 2015 a první poloviny roku 2016 se kurz bude pravděpodobně nadále pohybovat v pásmu 27,5-28,5 Kč s tím, že během několika příštích měsíců není vyloučené ani krátkodobé oslabení až na hranici 29 Kč. A naopak začátkem roku 2016 bude kurz spíše blíže dolní hranici 27,5 Kč. Teprve s opětovným stažením korun vrhnutých na trh v listopadu 2013 (což se ČNB chystá udělat v druhé polovině roku 2016) kurz koruny posílí zpět na úroveň ekvivalentní době předintervenčí kolem 25,5 Kč.

Přijetí eurapřijetí eura

V případě zahájení příprav na přijetí eura (což je otázka čistě politická, nikoliv ekonomická) lze očekávat další posilování kurzu na úroveň 23-24 Kč (2017-2018) a finální kurz pro přijetí eura na konci přístupového období může být posunut až na 22 Kč (2020-2021).

Byly intervence ČNB správné?

Uměle oslabený kurz koruny jednomu pomohl a druhému uškodil. Došlo ke zlevnění českého exportu, což lehce podpořilo naši ekonomiku a došlo k tvorbě nových pracovních míst.  Zároveň však zdražil import, což se projevilo zejména u elektroniky a dovolených, ale např. i u potravin, což by u některých položek mohlo naopak pomoci tuzemským zemědělcům v boji s nekalou dotovanou konkurencí ze zemí EU. Osobně jsem proti uměle oslabené koruně, neboť v mírné deflaci blízké nule nevidím žádné negativní dopady na ekonomiku (nevěřím ve smrtelnou spirálu očekávání poklesu cen a odložené spotřeby – technika vlivem pokroku zlevňuje každý rok a zákazníci spotřebu neodkládají, přestože ví, že už za rok by si koupili za stejné či menší peníze lepší výrobek). Navíc tuzemská ekonomika by v roce 2014 rostla uspokojivým tempem i bez oslabené koruny, neboť jsme již byli z krize venku. Krokům ČNB nicméně rozumím a ať už se mi líbí nebo ne, vím, že to dělala s dobrým úmyslem.

V posledních dnech pan prezident Zeman oficiálně vyzval ČNB k ukončení intervencí. Toto je špatně. Zaprvé, ČNB již přes rok intervence neprovádí a bylo-li ukončením intervencí myšleno opětovné stažení korun, vrhnutých na trh v listopadu 2013, tak tento krok by nyní přinesl více problému než užitku. Zadruhé, ČNB je nezávislá instituce, které politici nemají co udílet pokyny a jakékoliv výzvy k bankovní radě, jak by měla konat, jsou nepřípustné. Bezplatná finanční poradna

ANKETA k článku Bude koruna dál oslabovat?

Souhlasím s intervencemi ČNB na měnových trzích?

Počet odpovědí: 393

KOMENTÁŘE k článku Bude koruna dál oslabovat?

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Na co nezapomenout před koncem roku?

15.12.2017 Aktuálně

Do konce roku 2017 zbývají poslední 2 týdny. Na které platby bychom neměli v předvánočním období zapomenout? A co nás čeká po Novém roce?

Členská schůze ANO Spořitelní: Rosteme přes 2 miliardy

21.6.2017 Aktuálně

Klienti spořitelních družstev mají právo podílet se na řízení kampeliček svou osobní účastí na valných hromadách. Každý tak může klást vedení družstva dotazy či navrhovat usnesení a tím přispívat k pozitivnímu vývoji svého spořitelního a úvěrního družstva. Co nového v ANO SD?

Demise vlády a možné dopady na ekonomiku

4.5.2017 Aktuálně

Pan Sobotka na tiskové konferenci oznámil, že do pátku podá demisi. Tímto krokem končí nejenom samotný premiér, ale zároveň celá vláda. Jaké dopady bude mít demise kabinetu na kurz koruny a akcie? A které klíčové zákony se nepodařilo dotáhnout do zdárného konce?

ČNB ukončila intervence, koruna posiluje

19.4.2017 Aktuálně

Bankovní rada ČNB na svém mimořádném zasedání 6/4/2017 rozhodla o ukončení intervenčního režimu. Koruna obratem posílila vůči euru na 26,70. Jaký očekávat další vývoj kurzu?

Air Bank roste, ale klesá jí zisk

25.11.2016 Aktuálně

Po loňském veleúspěšném roce a zisku přes 0,5 mld. Kč očekává letos Air Bank propad o 45%. Přesto banka dál expanduje, letos o 100 tisíc nových klientů. Dohnaly banku nízké úrokové sazby nebo je to cena za růst tržního podílu?

REKLAMA
REKLAMA

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena