Banky.cz Banky.cz Články Spoření ČSOB ruší vstupní poplatek u stavebního spoření. Jako první v Česku

ČSOB ruší vstupní poplatek u stavebního spoření. Jako první v Česku

ČSOB ruší vstupní poplatek u stavebního spoření. Jako první v Česku
26.7.2021, Spoření

Sjednat si stavební spoření je od července výrazně výhodnější. ČSOB Stavební spořitelna totiž jako první na našem trhu definitivně zrušila poplatek za založení „stavebka”. Časem by se navíc mohli přidat i další poskytovatelé. Dosud přitom spořitelny podobnou možnost nabízely jen v různých akcích.

Tato změna je poměrně revoluční. Vstupní poplatek totiž funguje od začátku stavebního spoření v roce 1993 a jeho výše se od té doby nezměnila – tvoří 1 % z cílové částky.

Lidé tak při založení spoření ušetří tisíce korun.

Konec čekání na akční nabídky

Pravda je, že stavební spoření jste mohli bez vstupního poplatku získat i dřív. Museli jste ale počkat na speciální nabídku.

Naštěstí ji spořitelny nabízely poměrně často. Jen loni jste měli 45% šanci, že se do podobné akce trefíte.

Akční nabídky však byly časově omezené. Zásadní změnou je tedy hlavně to, že nově na podobné akce spoléhat nemusíte.

Zdarma i jinde, ale jen při sjednání on-line

Nyní se dá předpokládat, že ostatní instituce budou ČSOB stavební spořitelnu následovat, aby obstály v konkurenčním boji.

Už teď nabízí sjednání stavebního spoření zdarma také Moneta stavební spořitelna. Její nabídka platí pro smlouvy uzavřené on-line a pro některé smlouvy uzavřené u finančního poradce.

Konkrétně se to týká klientů:

  • kterým je mezi 24 a 55 lety
  • nebo kteří zvolí cílovou částku 200 000 či 500 000 korun.

Úroky na stavebním spoření se příliš neliší

Důležitost zrušení vstupního poplatku v konkurenčním boji podtrhuje i fakt, že úroky jsou u všech spořitelen na trhu prakticky stejné. A to 1 %.

Některé spořitelny však tento úrok dělí na základní a bonusovou sazbu.

Abyste na bonusovou sazbu dosáhli, musíte splnit určité podmínky. Většinou to je pravidelné spoření.

Například u Modré pyramidy musíte za každý ukončený měsíc naspořit minimálně 0,5 % z cílové částky. Za celý rok tak musíte na spořicí účet uložit alespoň 6 % z cílové částky.

Proto se vyplatí jednotlivé nabídky předem srovnat pomocí našeho porovnání stavebního spoření. Jednoduše tak vyberete poskytovatele, která vám dá nejvyšší úroky a vaše peníze nejlépe zhodnotí.

Až do limitu 5 milionů korun

Své nové spoření nazvala ČSOB Stavební spořitelna „Stavebko bez limitů“. Smlouvu bez vstupního poplatku si v něm můžete sjednat na jakoukoli cílovou částku až do 5 milionů korun.

Podle představitelů spořitelny se „stavebko” hodí i pro dlouhodobější spoření. „Využijí ho tak nejen rodiny, které spoří na své vlastní bydlení, ale je také ideálním řešením při spoření pro děti,“ poznamenal předseda představenstva ČSOB Stavební spořitelny a Hypoteční banky Jiří Feix.

Poplatek za vedení účtu zůstává

Jediným poplatkem, který klienti zaplatí, je ten za vedení účtu. U ČSOB Stavební spořitelny je to částka 360 korun ročně.

Tyto poplatky se u jednotlivých spořitelen liší a stejně jako úroky mají vliv na výsledné zhodnocení peněz. S jejich porovnáním vám opět pomůže naše srovnání stavebního spoření.

Další služby, jako například snížení cílové částky nebo roční výpis z účtu, jsou zdarma.

Výhodnější zhodnocení peněz

Bez vstupního poplatku se zhodnocení peněz šplhá nad 4 %. I když ale poplatek zaplatíte, můžete dosáhnout na zhodnocení přes 3,5 %.

Stavební spoření tak v každém případě překoná stávající inflaci.

Kromě toho nabízí i další výhody:

  • Můžete získat státní podporu až 2 000 korun ročně. Abyste na tuto částku dosáhli, musíte za daný rok vložit na účet stavebního spoření minimálně 20 000 korun. Do této sumy se počítají i případné úroky.
  • Naspořené peníze můžete využít ke koupi vlastního bydlení nebo na rekonstrukci, ale po šesti letech je prakticky jen na vás, co s úsporami uděláte. Můžete si tak klidně koupit nové auto nebo vyrazit na luxusní dovolenou.
  • Jedná se o bezpečný produkt – vklady jsou pojištěné až do výše 100 000 eur, tedy na částku přes 2,5 milionu korun. Na rozdíl od investic tak máte jistotu, že o své peníze nepřijdete.

Musíte spořit minimálně 6 let

Jedinou nevýhodou stavebního spoření může být zmíněný limit šesti let. To je totiž minimální doba, po kterou musíte spořit.

Peníze sice můžete vybrat i dřív, ale v takovém případě přijdete o státní podporu, která poputuje zpět na ministerstvo financí.

Kromě toho můžete přijít i o další bonusy. Například o odpuštění vstupního poplatku nebo o peníze získané na úrocích díky bonusové sazbě.

Stavební spoření: cesta k výhodnému úvěru

Stavební spoření nemusí být jen možností, jak peníze zhodnotit. Můžete si díky němu sjednat i výhodnější úvěr. Peníze pak využijete například na rekonstrukci bytu nebo domu.

Úroky u úvěrů od stavebních spořitelen jsou přitom podobné jako u hypotéky. I proto zájem o úvěry ze stavebního spoření roste.

Jen za první pololetí půjčily stavební spořitelny svým klientům 55,6 miliardy korun. Tedy o 77 % víc než loni stejnou dobou.

ANKETA k článku "ČSOB ruší vstupní poplatek u stavebního spoření. Jako první v Česku"

Platili jste poplatek za sjednání stavebního spoření?
Počet odpovědí: 136

KOMENTÁŘE k článku ČSOB ruší vstupní poplatek u stavebního spoření. Jako první v Česku

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Stavební spoření pro děti: Nabízí výhodnější podmínky i složitější ukončení

Stavební spoření pro děti: Nabízí výhodnější podmínky i složitější ukončení

19.9.2021, Spoření, Autor: Jan Budín

Jak pomoci dětem se startem do života? Přece pomocí stavebního spoření. Podobně uvažuje řada lidí. Stavebko totiž přináší ze všech spořicích produktů nejlepší zhodnocení. Má ale svá specifika – a o stavebním spoření pro děti to platí dvojnásob.

Spoření? Třetina lidí má rezervu na víc než 4 měsíce

Spoření? Třetina lidí má rezervu na víc než 4 měsíce

8.9.2021, Spoření, Autor: Jan Budín

Zatímco jedni vydrží bez příjmů klidně přes půl roku, druzí žijí od výplaty k výplatě a úspory jim nestačí ani na měsíc. Vyplývá to z nedávného průzkumu, který si nechala zpracovat Raiffeisenbank.

Chcete nejvýhodnější stavebko? Přidejte k němu běžný účet

Chcete nejvýhodnější stavebko? Přidejte k němu běžný účet

23.8.2021, Spoření, Autor: Jan Budín

Jak získat nejlepší stavební spoření? Podle aktuálního srovnání ho nabízejí Raiffeisen stavební spořitelna a ČSOB Stavební spořitelna. Má to však háček. Pro získání prémií si musíte založit u dané banky běžný účet.

ČNB zvyšuje úroky. Pomůže to spoření?

ČNB zvyšuje úroky. Pomůže to spoření?

14.7.2021, Spoření, Autor: Jan Budín

Po víc než roce sáhla Česká národní banka ke zvýšení svých úrokových sazeb. Koncem června zvedla základní i lombardní sazbu o 0,25 procentního bodu. Beze změny zatím zůstala jen diskontní sazba. Centrální banka tím chce přibrzdit vysokou inflaci.

Obliba stavebka mírně klesla. I přesto je dál nejpopulárnějším spořením

Obliba stavebka mírně klesla. I přesto je dál nejpopulárnějším spořením

28.6.2021, Spoření, Autor: Jan Budín

Jakou možnost ukládání nebo spoření peněz považujete za obzvláště zajímavou? Dříve Češi na tuto otázku odpovídali jasně: stavební spoření. Ve 2. čtvrtletí letošního roku zvolili jako častější odpověď investice do drahých kovů. I přesto je stavebko z klasických spořicích produktů stále nejoblíbenější.Banky v ČR