Banky.cz Články Spoření ČSOB ruší vstupní poplatek u stavebního spoření. Jako první v Česku

ČSOB ruší vstupní poplatek u stavebního spoření. Jako první v Česku

26.7.2021 Spoření

Sjednat si stavební spoření je od července výrazně výhodnější. ČSOB Stavební spořitelna totiž jako první na našem trhu definitivně zrušila poplatek za založení „stavebka”. Časem by se navíc mohli přidat i další poskytovatelé. Dosud přitom spořitelny podobnou možnost nabízely jen v různých akcích.

REKLAMA
REKLAMA

Tato změna je poměrně revoluční. Vstupní poplatek totiž funguje od začátku stavebního spoření v roce 1993 a jeho výše se od té doby nezměnila – tvoří 1 % z cílové částky.

Lidé tak při založení spoření ušetří tisíce korun.

Konec čekání na akční nabídky

Pravda je, že stavební spoření jste mohli bez vstupního poplatku získat i dřív. Museli jste ale počkat na speciální nabídku.

Naštěstí ji spořitelny nabízely poměrně často. Jen loni jste měli 45% šanci, že se do podobné akce trefíte.

Akční nabídky však byly časově omezené. Zásadní změnou je tedy hlavně to, že nově na podobné akce spoléhat nemusíte.

Zdarma i jinde, ale jen při sjednání on-line

Nyní se dá předpokládat, že ostatní instituce budou ČSOB stavební spořitelnu následovat, aby obstály v konkurenčním boji.

Už teď nabízí sjednání stavebního spoření zdarma také Moneta stavební spořitelna. Její nabídka platí pro smlouvy uzavřené on-line a pro některé smlouvy uzavřené u finančního poradce.

Konkrétně se to týká klientů:

  • kterým je mezi 24 a 55 lety
  • nebo kteří zvolí cílovou částku 200 000 či 500 000 korun.

Úroky na stavebním spoření se příliš neliší

Důležitost zrušení vstupního poplatku v konkurenčním boji podtrhuje i fakt, že úroky jsou u všech spořitelen na trhu prakticky stejné. A to 1 %.

Některé spořitelny však tento úrok dělí na základní a bonusovou sazbu.

Termínovavný vklad s úrokem 7,3%

Abyste na bonusovou sazbu dosáhli, musíte splnit určité podmínky. Většinou to je pravidelné spoření.

Například u Modré pyramidy musíte za každý ukončený měsíc naspořit minimálně 0,5 % z cílové částky. Za celý rok tak musíte na spořicí účet uložit alespoň 6 % z cílové částky.

Proto se vyplatí jednotlivé nabídky předem srovnat pomocí našeho porovnání stavebního spoření. Jednoduše tak vyberete poskytovatele, která vám dá nejvyšší úroky a vaše peníze nejlépe zhodnotí.

Až do limitu 5 milionů korun

Své nové spoření nazvala ČSOB Stavební spořitelna „Stavebko bez limitů“. Smlouvu bez vstupního poplatku si v něm můžete sjednat na jakoukoli cílovou částku až do 5 milionů korun.

Podle představitelů spořitelny se „stavebko” hodí i pro dlouhodobější spoření. „Využijí ho tak nejen rodiny, které spoří na své vlastní bydlení, ale je také ideálním řešením při spoření pro děti,“ poznamenal předseda představenstva ČSOB Stavební spořitelny a Hypoteční banky Jiří Feix.

Poplatek za vedení účtu zůstává

Jediným poplatkem, který klienti zaplatí, je ten za vedení účtu. U ČSOB Stavební spořitelny je to částka 360 korun ročně.

Tyto poplatky se u jednotlivých spořitelen liší a stejně jako úroky mají vliv na výsledné zhodnocení peněz. S jejich porovnáním vám opět pomůže naše srovnání stavebního spoření.

Další služby, jako například snížení cílové částky nebo roční výpis z účtu, jsou zdarma.

Výhodnější zhodnocení peněz

Bez vstupního poplatku se zhodnocení peněz šplhá nad 4 %. I když ale poplatek zaplatíte, můžete dosáhnout na zhodnocení přes 3,5 %.

Stavební spoření tak v každém případě překoná stávající inflaci.

Stavební spoření ČS s bonusem 7 500 Kč

Kromě toho nabízí i další výhody:

  • Můžete získat státní podporu až 2 000 korun ročně. Abyste na tuto částku dosáhli, musíte za daný rok vložit na účet stavebního spoření minimálně 20 000 korun. Do této sumy se počítají i případné úroky.
  • Naspořené peníze můžete využít ke koupi vlastního bydlení nebo na rekonstrukci, ale po šesti letech je prakticky jen na vás, co s úsporami uděláte. Můžete si tak klidně koupit nové auto nebo vyrazit na luxusní dovolenou.
  • Jedná se o bezpečný produkt – vklady jsou pojištěné až do výše 100 000 eur, tedy na částku přes 2,5 milionu korun. Na rozdíl od investic tak máte jistotu, že o své peníze nepřijdete.

Musíte spořit minimálně 6 let

Jedinou nevýhodou stavebního spoření může být zmíněný limit šesti let. To je totiž minimální doba, po kterou musíte spořit.

Peníze sice můžete vybrat i dřív, ale v takovém případě přijdete o státní podporu, která poputuje zpět na ministerstvo financí.

Kromě toho můžete přijít i o další bonusy. Například o odpuštění vstupního poplatku nebo o peníze získané na úrocích díky bonusové sazbě.

Stavební spoření: cesta k výhodnému úvěru

Stavební spoření nemusí být jen možností, jak peníze zhodnotit. Můžete si díky němu sjednat i výhodnější úvěr. Peníze pak využijete například na rekonstrukci bytu nebo domu.

Úroky u úvěrů od stavebních spořitelen jsou přitom podobné jako u hypotéky. I proto zájem o úvěry ze stavebního spoření roste.

Jen za první pololetí půjčily stavební spořitelny svým klientům 55,6 miliardy korun. Tedy o 77 % víc než loni stejnou dobou.

ANKETA k článku ČSOB ruší vstupní poplatek u stavebního spoření. Jako první v Česku

Platili jste poplatek za sjednání stavebního spoření?

Počet odpovědí: 141

KOMENTÁŘE k článku ČSOB ruší vstupní poplatek u stavebního spoření. Jako první v Česku

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Možnosti spoření u spořicích účtů a termínovaných vkladů

30.1.2024 Spoření

Když se řekne spořicí nástroje, většině z nás se jako první vybaví spořicí účty a termínované vklady. Jak fungují? Jaké jsou jejich hlavní výhody a nevýhody? A jaké jsou mezi těmito nástroji největší rozdíly?

Porovnání a hodnocení různých způsobů spoření

1.1.2024 Spoření

Spoření je nedílnou součástí finančního plánování a finančně zdravého života. Bez rezervy, v podobě peněz odložených stranou, se nežije vůbec snadno. Čemu čelí lidé bez úspor? A jaké jsou největší výhody pravidelného spoření? Podíváme se na produkty krátkodobého a dlouhodobého spoření s časovou vázaností, i bez ní. Porovnáme a zhodnotíme všechny v současnosti dostupné spořicí produkty, nastíníme i možnosti investování.

Jak vysoký budete mít důchod?

22.11.2023 Spoření

S probíhající důchodovou reformou se stále více lidem vkrádá otázka, jak vysoký vlastně budou mít důchod, až se do něj dostanou, jak důchodový systém v ČR vlastně funguje nebo jak se bude vyvíjet hranice pro důchodový věk. Podívejme se na současný výpočet výše důchodu a jak by se, podle vládních návrhů, měl postupně měnit. Ukážeme, kam pro informativní výpočet důchodu a jak zvýšit důchod s využitím jednoduché administrativy.

Možnosti spoření na důchod

27.10.2023 Spoření

V současnosti probíhající změny v oblasti důchodů, a k nim další projednávaná opatření ukazují, že to český stát myslí s individualizací důchodového zabezpečení opravdu vážně. Raketově roste důležitost spoření na důchod. Ať je vám 20 nebo 50, bez svého důchodového připojištění či spoření, nebo jiné formy úspor na stáří se zkrátka neobejdete.

Důchodová reforma a penzijní spoření - jaké změny čekat

20.10.2023 Spoření

Důchodová reforma teď hýbá nejen českou politickou scénou. Nenechá spát ani většinu z nás, kteří jsme v aktivním věku, důchod se nás bude týkat až za nějaký čas, ale potřebujeme se na něj připravit. Stát totiž dává stále hlasitěji najevo, že od penzí vyměřených v budoucnosti nijak vysoké částky čekat nemůžeme. O to pádnější důvod zajistit si doplňkový příjem ke státnímu důchodu co nejdříve!

Z naší bankovní poradny

Proč musím v penzijním spoření spořit minimálně 2 roky?

18.2.2024 Spoření

Dobrý den, jsem starobní důchodce. Spořím 1 000 Kč měsíčně jeden rok. Proč Penzijní společnost KB neumožní ukončení smlouvy bez vynucování plateb minimálně ještě jeden rok? Já jako účastník jsem nic neporušil a bohatá banka mi blokuje peníze a nutí mě spořit minimálně ještě jeden rok?

Dobrý den,

dodržování těchto pravidel (spoření min. 2 roky) po Vás nevynucuje banka ani penzijní společnost, ale platná legislativa, kterou si musí banky/penzijní fondy řídit. Předpokládám, že jste toto pravidlo znal před sjednám penzijního spoření. Pokud jste s tímto pravidlem nesouhlasil, neměl jste si tento produkt sjednávat. 

Penzijní spoření je nástroj pro celoživotní spoření na penzi. Není to vhodný produkt pro krátkodobé uložení peněz na dobu kratší než 5 let. Chcete-li penzijní spoření ukončit z důvodu omezení státních příspěvků pro starobní důchodce, doporučuji ve spoření pokračovat ještě 1 rok. Máte 2 možnosti:

spořit ještě 1 rok s minimálními měsíčními vklady (nemusíte vkládat celých 1 000 Kč) a po odspoření 2 let dostanete zpět vaše vklady a výnosy/zhodnocení (nedostanete státní příspěvky)spořit ještě 4 roky, do 7/2024 celých 1 000 Kč/měsíc (do této doby budete dostávat státní příspěvky 230 Kč/měsíc), následně snížit měsíční úložky na nejnižší možné minimum a po odspoření 5 let dostanete zpět vaše vklady, výnosy/zhodnocení i státní příspěvky

Pro krátkodobé spoření/uložení peněz doporučuji:

spořicí účettermínovaný vkladstavební spoření (se státní podporou 1 000 Kč/rok) - peníze možno vybrat až za 6 let
ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Pojmy ve slovníku

100% Hypotéka

Půjčka, která pokryje celou koupi. Taková je 100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte.

Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější.

V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %.

Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku.

Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit.

Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu.

Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem.

Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření.

ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Daňové zvýhodnění

Daňové zvýhodnění je výhoda poskytnutá státem, která umožňuje jednotlivcům nebo podnikům snížit svou daňovou zátěž. To může být ve formě snížení daně, odpočtu daní, nebo úlevy od daní. Daňová zvýhodnění mohou být zaměřena na podporu určitých činností, jako je investování do výzkumu a vývoje, nebo na podporu sociálních cílů, jako je poskytování dostupného bydlení.

Daňová úleva pro podniky

Investice do výzkumu a vývoje: Podniky, které investují do výzkumu a vývoje, mohou být oprávněny k daňovým úlevám. Tyto úlevy mohou být ve formě přímého snížení daně, nebo odpočtu nákladů na výzkum a vývoj od daně.

Poskytování pracovních míst: Některé země nabízejí daňová zvýhodnění podnikům, které vytvářejí nová pracovní místa, zejména v oblastech s vysokou nezaměstnaností.

Investice do ekologicky šetrných technologií: Podniky, které investují do ekologicky šetrných technologií, mohou být oprávněny k daňovým úlevám.

Daňová úleva pro jednotlivce

Hypoteční úroky: V některých zemích mohou jednotlivci odečíst úroky zaplacené na hypotéku od svých daní.

Příspěvky na penzijní spoření: Příspěvky na penzijní spoření mohou být odečteny od daní.

Darování charitativním organizacím: Darování peněz nebo majetku charitativním organizacím mohou být také odečteny od daní.

Daňová zvýhodnění mohou mít významný dopad na ekonomiku a společnost, protože mohou podporovat investice a růst, a mohou pomoci dosáhnout sociálních cílů.

ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena