Banky.cz Banky.cz Články Peníze Evropa a průměrný důchod

Evropa a průměrný důchod

Evropa a průměrný důchod
9.7.2015, Peníze

V souvislosti s řeckou krizí, která proslavila pojem „luxusní řecké důchody“, se množí otázky, jak mají kde vysoké průměrné důchody a odpovídá-li výše těchto důchodů produktivitě daných ekonomik. Jak jsou na tom Česká Republika a ostatní evropské státy?

Důchod a HDP

V tabulce níže uvádíme přehled průměrných důchodů a HDP na hlavu (co země vyprodukuje) evropských zemí. Důchod samozřejmě není otázkou čistě HDP, ale závisí i na jiných parametrech, jako jsou daně či další odvody ekvivalentu našeho sociálního pojištění. Nicméně pro velmi stručné srovnání HDP poslouží dostatečně.

Důchody odpovídají HDP na hlavu (koeficient 0.02-0.03) vyplácí valná většina evropských zemí. Pouze v Albánii a Velké Británii jsou důchody nižší (0.01). Naopak nad poměry si žije Itálie a Bosna/Hercegovina (0.04). Řecko s koeficientem 0.10 potvrzuje primát s výrazným odstupem. Ve vztahu ke schopnosti produkovat hodnoty si řečtí důchodci žijí více než 3x lépe oproti nejproduktivnějšímu Lucembursku a průměrně 3-10x lépe oproti všem ostatním evropským zemím. Na tom by nebylo nic špatného, kdyby se na takto štědré důchody Řecku přes MFF/EU/ECB nemuseli skládat daňoví poplatníci ostatních zemí, převážně eurozóny.

Díky aktuálně zavřeným řeckým bankám a omezeným výběrům hotovosti si nyní řecký důchodce měsíčně přijde pouze na 12 800 Kč. I s touto sumou by koeficient důchod/HDP dosáhl hodnoty 0.03, tedy by byl v průměru a stále nad mediánem (0.02) ostatních evropských zemí. S trochou nadsázky lze tedy tvrdit, že srdceryvné obrázky řeckých penzistů kroutících hlavami nad krizovým měsíčním důchodem 12 800 Kč nejsou humanitární krizí, ale pouze návratem do reality, ve které žijí všichni ostatní evropští penzisté. 

Důchod a HDP

ANKETA k článku "Evropa a průměrný důchod"

Mají Řekové přiměřené důchody?
Počet odpovědí: 682

KOMENTÁŘE k článku Evropa a průměrný důchod

18.2.2016 11:12:40

Propusťte analytiky, Komentoval(a): Lumpy

Vaši analytici nepracují moc dobře. "Celková průměrná výše starobního důchodu v roce 2014 činila 11 075 Kč" (Zdroj ČSSZ)
18.2.2016 14:11:33

Re:, Komentoval(a): Petr Jermář

Dobrý den, průměrný důchod (stejně jako např. nezaměstnanost, průměrný plat, HDP, atd.) lze určovat rozdílnou metodikou a každá instituce tak může vykazovat malinko odlišné výsledky (rozdíl by však neměl být velký).

Petr JermářBanky.cz

21.2.2016 18:44:04

Spojené království vs. Velká Británie, Komentoval(a): Doplnit

Když už uvádíte samostatně Velkou Británii, tak byste měl doplnit i Severní Irsko, Shetlandy, Orkneje, Vnější a Vnitřní Hebridy atd. Aneb minimálně do nezávislosti Severního Irska prosím používejte korektnější 'Spojené království' místo zavádějícího 'Velká Británie', 'Čechy' také nejsou totéž jako 'Česko'.
10.12.2017 18:05:31

, Komentoval(a): Veronika

Kde je Irsko?
31.1.2018 17:00:07

Důchody a imigranti, Komentoval(a): Josef Černý, ing.

Pokud by se přistoupilo k logickému výpočtu podpory vyplácené imigrantům v poměru národních průměrných důchodů, nezůstal by u nás ani jeden imigrant. Vůči Švédsku by bylo krácení 28/11 a vůči Německu 21/11. Není potřeba se nijak znepokojovat. Ztratí doklady a přesunou se v rámci Evropy do výhodnější země.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Produktivita práce a německé mzdy

Produktivita práce a německé mzdy

26.6.2018, Peníze, Autor: Jan Budín

České mzdy stále dosahují pouze třetiny německé úrovně. Hlavním viníkem je nízká produktivita práce. Máme se ale skutečně tak špatně? Nebo se jen nevhodně srovnáme s příliš vzdálenou metou?

Vandalismus a finanční gramotnost

Vandalismus a finanční gramotnost

26.3.2018, Peníze, Autor: Jan Budín

Posprejované fasády, vysklené zastávky, poničené vozy MHD. Za řáděním vandalů nemusí být nutně jen nevybitá agrese a touha protestovat proti společnosti. Významný vliv může mít nedostatečná finanční gramotnost.

Vlaky zdarma pro děti, studenty a seniory

Vlaky zdarma pro děti, studenty a seniory

16.1.2018, Peníze, Autor: Jan Budín

Vláda chce po vzoru Slovenska zavést cestování zdarma vlaky pro děti, studenty a seniory. Jaké jsou přínosy a rizika bezplatné dopravy? A kolik by to stálo?

Základní nepodmíněný příjem

Základní nepodmíněný příjem

11.9.2017, Peníze, Autor: Jan Budín

Univerzální celoživotní dávka, na kterou by měl nárok každý. Nahradí důchod i přídavky na děti. Testuje se ve Finsku, Švýcaři naopak tento koncept odmítli v referendu. Šla by zavést v ČR? A kolik by to bylo?

Minimální mzda vzroste na 12 200 Kč

Minimální mzda vzroste na 12 200 Kč

23.8.2017, Peníze, Autor: Jan Budín

Minimální mzda bude o 1 200 Kč vyšší. Výsledných 12 200 Kč je kompromisem mezi požadavky odborů (12 500 Kč) a zaměstnavatelů (11 800 Kč). Kolik by měla činit spravedlivá minimální mzda? Jak argumentují její zastánci a odpůrci? A jak vysoké jsou nástupní platy absolventů v Praze?Banky v ČR