ECB minulý týden snížila svou hlavní úrokovou sazbu na nulu, resp. diskontní sazbu do většího záporu (z -0,3% na -0,4%). Přestože je ČNB k užití záporných sazeb v tuzemsku zatím zdrženlivá, nelze tento scénář v budoucnu vyloučit. Vklady retailového segmentu budou pravděpodobně v bezpečí, ale nezadělává si Evropa levnými penězi na další (nejen realitní) cenové bubliny, které by mohly spustit příští ekonomickou krizi?
Centrální banky stanovují obvykle 3 úrokové sazby:
Hlavní úrokové sazby ECB a ČNB jsou tedy nyní na nule. Pro srovnání, Austrálie a Nový Zéland jsou zhruba na 2%, Kanada, Británie a USA 0,5%, Japonsko drží basu s Evropou na nule a Švýcarsko je na -0,75%. Předkrizové hodnoty ČNB dosáhly maxima v roce 2008 (3,75%) a předchozího mezi-krizového minima v roce 2005 (1,75%). Historicky od sametové revoluce takto levné peníze (0,05%) ještě nikdy nebyly.
Proč centrální banky drží úrokové sazby takto nízko? Aby nabudily skomírající inflaci, která nyní osciluje kolem 0%. Cílem většiny centrálních bank je inflace 2%. Inflační cíl 2% proto, že je zde všeobecný strach z deflace, který je hodnocen jako větší riziko než znehodnocené úspory (cílem centrálních bank je udržení cenové hladiny – kterou si definují jako 2% růst – ne udržení hodnoty peněz).
Deflace je dobrá pro střadatele, ale špatná pro dlužníky a ekonomiku jako celek (teoreticky). Vidina poklesu cenové hladiny vede k odložené spotřebě (zítra bude levněji, nakoupíme později), což vede k poklesu investic a mezd (méně se prodává, tak nemůžeme tolik investovat a tolik platit lidem). Pro dlužníky: Dluh mám stejný, ale příjem, ze kterého splácím, mi klesá. Krátkodobá deflace blízko nuly by byla ještě ok, horší je nebezpečí roztočení deflační spirály.
Abychom se tedy vyhnuli riziku deflace, zlevňujeme peníze na nulu (časem možná do záporu) a budíme inflaci. Lidem (a hlavně institucionálním investorům) říkáme: nedržte peníze a investujte do čehokoliv jiného – i do toho, co by se za jiných okolností nevyplatilo. Se zápornými úrokovými sazbami najednou můžeme nakupovat akcie, nemovitosti i komodity za ceny vyšší, než jakou mají reálně hodnotu. Investuje se do ne vždy smysluplných projektů. Akcie i nemovitosti jsou nadhodnoceny a vznikají cenové bubliny, které dříve či později (s růstem hodnoty peněz/úrokových sazeb) splasknou a mohou iniciovat další celosvětovou ekonomickou krizi. V době krize se ještě projeví neživotaschopnost projektů, které byly financovány jen díky záporným úrokům, což probíhající krizi umocní.
Volné pokračování: Za normálních okolností by krize trh pročistila a mimo sražení cen zpátky na zem by došlo k ukončení neživotaschopných podnikatelských projektů. Jenže současní politici nemají odvahu udělat tento ozdravný a nutný řez a raději všechno sanují, což problém pouze přenáší do budoucnosti/další krize.
Při současné sazbě 0,05% si retailová klientela může nechat úročit peníze stále více než 1%. Pro dosažení nulového úročení vkladových produktů by se sazba ČNB musela blížit -1%, což není pravděpodobný scénář, neboť se ani teoreticky nehovoří o větším záporu než hodnotě blízké nule (zhruba do -0,5-0,75%). Větší zápor je doposud neprozkoumaná oblast, které se budou chtít konzervativní centrální banky vyhnout (přestože jim obecně dochází munice na poli měnové politiky).
Hůře na tom mohou být institucionální investoři se vklady v řádech stovek milionů korun a výše. Těm reálně nízký zápor v horizontu příštího roku hrozit může.
Teoreticky mohou mírně záporné sazby přinést své ovoce a nabudit spotřebu a investice. Ovšem v praxi to může narazit na limity běžné spotřeby (chleba zkonzumuji stejně ať je krize nebo konjuktura) či myšlenkové pochody průměrného Čecha:
To, co může fungovat na Západě či Východě (růst spotřeby luxusních statků s klesající cenou peněz), nemusí nutně fungovat v zemích Visegrádu, neboť:
ECB by možná prospěla větší zdrženlivost v neustálém roztáčení rotaček. Nyní totiž dotuje ekonomiku v době vrcholného růstu – což je zcela nepřirozené. Co bude dělat, až budeme v příští krizi (kterou tím jenom uspíší)?
Pokud se nacházíte v situaci, kdy čelíte insolvenci nebo vám hrozí exekuce, je klíčové porozumět pojmu nezabavitelná částka. Tato částka představuje minimální příjem, který vám musí zůstat na pokrytí základních životních potřeb, i když se potýkáte s dluhy. Aktuální nezabavitelná částka v roce 2024 doznala změn, které ovlivňují situaci mnoha dlužníků. Tento článek vám poskytne přehled o jejím výpočtu, právních předpisech a rozdílech mezi exekucí a insolvencí.
Chcete vědět, jak vysoký budete mít starobní důchod? Důchodová kalkulačka vám dá přehled o budoucí penzi, za předpokladu platnosti aktuálních podmínek výpočtu. Vysvětlíme vám, co ovlivňuje výši důchodu, kdy můžete odejít do penze, a jak si svůj důchod co nejlépe naplánovat.
Nastupujete do nového zaměstnání na pozici učitele, hasiče nebo třeba lékaře ve státním sektoru? Pak vás pravděpodobně zajímá, s jakým platem můžete počítat. Platy státních zaměstnanců vycházejí z platových tabulek. Blíže se tedy podíváme na to, jak platové tabulky fungují a jak se v nich zorientovat.
Pokud pracujete na zkrácený úvazek, může mít výše vaší mzdy zásadní vliv na to, zda se vám zdravotní pojištění dopočítává do minimálního vyměřovacího základu. V tomto článku se podíváme na to, kdy je nutné pojistné dorovnávat a kdy se můžete vyhnout doplatkům, například pokud patříte mezi studenty, důchodce nebo rodiče pečující o děti, případně máte více zkrácených úvazků.
Chcete zjistit, na jaké alimenty má vaše dítě nárok? Díky kalkulačce alimentů je možné jednoduše zjistit orientační výši výživného na základě příjmů a věku dítěte. Tyto údaje však nejsou směrodatné, konečné rozhodnutí je totiž v pravomoci příslušného soudu. Připravili jsme si pro vás proto přiblížení toho, co vše soud bere v potaz.
KOMENTÁŘE k článku Evropa si zápornými úroky zadělává na další krizi
Supr, Komentoval(a): Patrik
Excelentní článek, supr počtení ráno u kávy :)
Doplnění, Komentoval(a): Jiří
Moc dobrý článek. Jen bych doplnil - vzorce, které používají centrální banky, vůbec nemusí korespondovat s životním obdobím, ve kterém se lidé (dle věku) nachází, a souvisejícími potřebami. Dále každý investor / spotřebitel má přece jiné preference, nejsme homogenním produktem. Co sedí jednomu, nemusí sedět jinému (vyšší úvěrový leverage pouze kvůli nízkým úrokům). Mladí si potřebují vytvářet finanční rezervu, ne utrácet, starší si potřebují spořit na důchod, ne utrácet. Nízké či záporné úročení může v konečném důsledku působit zcela opačně, než centrální banky ve svých modelech uvažují.