Banky.cz Banky.cz Články Pojištění Investiční životní pojištění může přijít o státní podporu. Kvůli žalobám od klientů

Investiční životní pojištění může přijít o státní podporu. Kvůli žalobám od klientů

Investiční životní pojištění může přijít o státní podporu. Kvůli žalobám od klientů
27.1.2020, Pojištění

Sleva na dani až 3 600 korun ročně. Taková je jedna z hlavních výhod investičního životního pojištění. Nyní ale hrozí, že o ni přijde. Někteří poslanci ji chtějí zrušit kvůli špatné pověsti tohoto produktu. Peníze, které by tím stát ušetřil, by se mohly přesunout na podporu stavebního nebo penzijního spoření.

Zrušení státní podpory loni na podzim navrhl šéf sněmovního podvýboru pro ochranu spotřebitele Patrik Nacher. Vadí mu, že je investiční životní pojištění spojené se spoustou žalob.

Jejich důvod? Například to, že řada smluv téměř neplní pojišťovací funkci. A v dalších jsou zase zakotvené nepřiměřeně vysoké provize.

Pojišťovny řeší stížnosti i žaloby

Konkrétní znění návrhu sice poslanci předloží až letos, už loni ale s touto myšlenkou souhlasilo ministerstvo financí i někteří členové vedení České národní banky. Také jim se nelíbí, že je státní podpora spojená se sporným produktem.

Na investiční životní pojištění totiž každoročně míří desítky stížností a žalob. Loni na podzim jednu takovou podaly například spotřebitelské organizace Asociace občanských poraden a Podvedení klienti.

Zájem o tento produkt navíc v posledních letech klesá. A odborníci se shodují na tom, že je to pozitivní zpráva. Podle nich investiční životní pojištění těžilo ze své složitosti a pro klienty bylo většinou nevýhodné.

Sleva na daních i příspěvek od zaměstnavatele

Zejména zpočátku lidé slyšeli na spojení životního pojištění a spoření do jednoho produktu. Zároveň tato pojistka láká na státní příspěvek, který klientům aktuálně nabízí daňový odpočet až 3 600 korun.

K jeho získání však musíte splnit několik podmínek:

  • Pojistka musí obsahovat rezervotvornou (neboli investiční) složku.
  • Smlouvu musíte uzavřít alespoň na 5 let a zároveň nejméně do svých 60 let.
  • Pojistník i pojištěná osoba musíte být vy.
  • Z naspořené částky si nesmíte předčasně vybírat peníze.
  • A na pojistném musíte zaplatit minimálně 24 000 korun ročně (jinak bude příspěvek nižší).

Někteří klienti tuto pojistku využili také proto, že jim na ni přispívá zaměstnavatel. Jen loni od něj příspěvek získalo na 300 000 lidí. V průměru dostali 700 korun měsíčně.

Lepší varianta: rizikové životní pojištění

Problém je, že pokud změníte práci a nový zaměstnavatel vám příspěvek nedá, musíte pojistné platit sami. Předčasné ukončení smlouvy je přitom spojené s poměrně vysokými poplatky.

Když k tomu přičtete už zmíněné mínusy, je jasné, že byste při zvažování této pojistky měli být opatrní.

Neznamená to ale, že byste životní pojištění neměli řešit vůbec. Tento produkt vám naopak dokáže ulehčit spoustu situací. Ať už vážně onemocníte, zraníte se nebo například přijdete o práci. Všechna tato rizika dokáže správné životní pojištění pokrýt.

Zpravidla se však vyplatí dát přednost rizikovému životnímu pojištění. Na rozdíl od toho investičního je u něj veškerý důraz na pojistnou složku. Tedy na krytí rizik.

Rizikové životní pojištění zajistí vaši rodinu

A kdy byste si měli rizikové životní pojištění zřídit? Důležité je zejména ve chvíli, kdy je na vás někdo finančně závislý – tedy například při narození potomka.

Pokud se totiž vážně zraníte, dlouhodobě onemocníte nebo dokonce zemřete, vypadne rodině velká část příjmů. A správně nastavené životní pojištění je dokáže nahradit.

Máte tak jistotu, že ani v těch nejsložitějších životních situacích nezůstanou vaši blízcí bez prostředků.

A když zůstanete následkem nehody nebo vážného onemocnění upoutaný na invalidní vozík, pojistná částka vám pomůže i se zařízením nutných stavebních úprav.

Ideální řešení k hypotéce

Stejně tak se životní pojistka vyplatí, pokud plánujete hypotéku. Obejdete se pak i bez pojištění schopnosti splácet. To je v naprosté většině případů zbytečně drahé. A i když vám dokáže o trochu snížit úrokovou sazbu hypotéky, vzhledem k vysokým poplatkům a pojistnému bývá nevýhodné.

Životní pojištění vás přitom ochrání před stejnými riziky jako pojištění schopnosti splácet a zároveň vyjde levněji. Stačí ho jen správně nastavit. A pokud vás potkají vážné zdravotní problémy, získáte dost peněz, které vám i vaší rodině pomohou s doplacením půjčky.

Navíc se netýká jen smrti či vážných zdravotních problémů. Zahrnout do něj můžete také ztrátu zaměstnání.

Spoření řešte zvlášť

Je sice pravda, že rizikové životní pojištění vám nepomůže vytvořit si finanční rezervu pro pozdější věk, jenže od toho tu jsou jiné produkty. Například investice.

Anebo už zmíněné penzijní spoření či stavební spoření. Obě nabízí státní zvýhodnění podobně jako investiční životní pojištění, oproti němu jsou ale výhodnější a flexibilnější. A na penzijní spoření vám také může přispět zaměstnavatel.

Ideální je proto sáhnout po rizikovém životním pojištění a vhodném spoření či investování. Sebe i svou rodinu zajistíte pro případ, že budete mít vážné zdravotní problémy, a zároveň si vytvoříte finanční rezervu na později. A výhodněji než s investičním „životkem”.

ANKETA k článku "Investiční životní pojištění může přijít o státní podporu. Kvůli žalobám od klientů"

Souhlasíte se zrušením státní podpory pro životní pojištění?
Počet odpovědí: 117

KOMENTÁŘE k článku Investiční životní pojištění může přijít o státní podporu. Kvůli žalobám od klientů

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Pomoc při koronaviru, rakovině či infarktu. I to nabízí životní pojištění

Pomoc při koronaviru, rakovině či infarktu. I to nabízí životní pojištění

6.7.2020, Pojištění, Autor: Jan Klusák

Nedávná pandemie koronaviru COVID–19 přinesla nejen spoustu omezení, ale také jeden zdánlivě překvapivý efekt – růst zájmu o životní pojištění. Upozornily na to některé pojišťovny. Větší poptávka po životním pojištění je přitom logická. Právě tato pojistka totiž dokáže výrazně zmírnit následky různých nemocí.

Dovolená v zahraničí se vrací i přes COVID-19. Jak na to reaguje cestovní pojištění?

Dovolená v zahraničí se vrací i přes COVID-19. Jak na to reaguje cestovní pojištění?

22.6.2020, Pojištění, Autor: Jan Klusák

Ještě před pár měsíci se zdálo, že na dovolenou v zahraničí musíte letos zapomenout. V posledních týdnech se ale situace stabilizovala a od minulého týdne mohou Češi cestovat do většiny evropských zemí. A to i přesto, že pandemie koronaviru COVID-19 trvá. Podívejte se proto, jak je na to připravené cestovní pojištění.

Jak získat nejlevnější povinné ručení? 5 věcí, které ovlivňují jeho cenu

Jak získat nejlevnější povinné ručení? 5 věcí, které ovlivňují jeho cenu

8.6.2020, Pojištění, Autor: Jan Klusák

Získat to nejlevnější povinné ručení, které zároveň nabízí dost velké krytí. Přesně o to usiluje většina řidičů. Jenže jen málokdo na takové pojištění auta opravdu dosáhne. Jeho cenu totiž ovlivňuje řada faktorů. Podívejte se na ty nejčastější.

Cestovní pojištění: pojištění storna zájezdu využijete i na dovolené v Česku

Cestovní pojištění: pojištění storna zájezdu využijete i na dovolené v Česku

25.5.2020, Pojištění, Autor: Jan Klusák

Letošní dovolené budou výjimečné. Kvůli pandemii koronaviru COVID-19 cest do zahraničí zřejmě rapidně ubude a řada lidí dá přednost pobytu v České republice. Pojišťovny proto už nyní avizují, že cestovní pojištění platí i v Česku. A například u pojištění storna zájezdu se to může opravdu vyplatit.

Pandemie mezi výlukami? Některé pojišťovny kvůli COVID-19 mírně ustupují

Pandemie mezi výlukami? Některé pojišťovny kvůli COVID-19 mírně ustupují

11.5.2020, Pojištění, Autor: Jan Klusák

Výluka pro případ pandemie a epidemie nemusí být při výplatě pojistného plnění překážkou. Alespoň podle současného postupu pojišťoven, které s touto výlukou pracují. Jejich klienti mají totiž šanci na pojistné plnění, i když se jich dotkla pandemie koronaviru COVID-19. Nárok ale nemají automaticky.Banky v ČR