Banky.cz Články Aktuálně Kauza Oberbank - Největší policejní zásah v bance od dob IPB

Kauza Oberbank - Největší policejní zásah v bance od dob IPB

17.9.2014 Aktuálně

V pátek 12. září navštívila protikorupční policie „v plné polní“ pobočky Oberbank v Praze a v Brně a zajistila jejich veškerou hotovost na pokrytí soudní pohledávky 93 672 000 Kč z kauzy Edbusy. 

Podívaná to byla velkolepá, poslední podobný zásah v bance se samopaly a zakuklenci se odehrál v dávných dobách IPB. Navíc, obvykle se do bankomatů dobývá lupič v noci a ne policie za denního světla. Oberbank se proti jednání policie ohradila, stěžuje si na porušení práva a hrozí stížnostmi a dalšími právními kroky. O co přesně šlo a kdo byl v právu?

Podvod Edbusy

Oberbank

Edbusy byla podvodná společnost, která naoko nabízela výhodné úvěry a z důvěřivých klientů pouze tahala zálohy a jiné zprostředkovatelské poplatky. Takto nabyté peníze byly vyprány přes anonymní britskou společnost (která fakturovala Edbusy za fingovanou lustraci klientů) a zahraniční systém kont a následně se vracely do ČR. Úvěr žádný z klientů nikdy nezískal a soud toto jednání klasifikoval jako trestný čin podvodu a neoprávněné podnikání a ohodnotil ho poměrně vysokou sazbou odnětí svobody (7,5 a 8,5 let) pro oba hlavní aktéry kauzy. Celková škoda byla vyčíslena na 553 milionů korun za 11 500 podvedených klientů.  V podobných kauzách se obvykle peníze ani majetek podvodníků zajistit nikdy nepodaří, podvodníci si odsedí za dobré chování pouze polovinu trestu (průměrně 3 roky) a ihned poté míří do zahraničí, kde tráví zbytek svých životů v naprostém luxusu, který je financován z tajně ukrytých (tedy soudem nezajištěných) výnosů z trestné činnosti. Podvedení klienti se nedomohou žádné náhrady a celý tento proces, který je naprosto v pořádku z pohledu české legislativy, je spíše pro oběti výsměchem než spravedlivým trestem odsouzeným.

Oberbank jde proti nařízení soudu

V případě Edbusy se ale díky velké sebejistotě podvodníků (nechali si vyprané peníze přímo v ČR a ne pro tento účel v tradičnějších destinacích jako JAR) podařilo zajistit přes 200 mil. Kč a klientům svitla naděje na aspoň částečné odškodnění. Podvodníci obratně kontrovali s fiktivní pohledávkou na sto milionů korun od britské firmy za lustraci klientů, kterou bohužel mezinárodní arbitráž uznala, a ze zajištěných peněz už zůstalo jen necelých sto milionů korun…uložených u Oberbank. A přestože těchto necelých 100 mil. Kč bylo u Oberbank obstaveno soudem, tedy s nimi nesměl nikdo nakládat a v brzké době měly tyto peníze směřovat ke klientům coby odškodnění, Oberbank umožnila Edbusy tyto peníze převést do zahraničí. Jednání banky by tak šlo kvalifikovat v lepším případě jako maření výkonu úředního rozhodnutí a v horším jako samotné spolupachatelství (to prostě není náhoda, když malá banka umožní převést podvodníkům obstavené peníze do zahraničí). Policie tedy na nic nečekala a do banky si pro peníze ve výši soudně zablokované částky přišla osobně (tedy nechala Oberbank nést ztrátu ve výši částky, kterou neoprávněně umožnila převést do zahraničí). Banka argumentovala, že peníze na pobočkách a v bankomatech nejsou ty peníze náležící Edbusy, ale tento argument je samozřejmě více než úsměvný. Banka samozřejmě nemá v sejfu hromádky peněz s lístečky klientů - má je jednu hromadu zlaťáků, ze které vyplácí všem. Zásah protikorupční policie lze tak hodnotit jako novou naději a začátek éry, kdy navrch konečně nebude mít podvodník ani zkorumpované orgány, ale spravedlnost.

ANKETA k článku Kauza Oberbank - Největší policejní zásah v bance od dob IPB

Souhlasím se zásahem policie v Oberbank?

Počet odpovědí: 124

KOMENTÁŘE k článku Kauza Oberbank - Největší policejní zásah v bance od dob IPB

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Na co nezapomenout před koncem roku?

15.12.2017 Aktuálně

Do konce roku 2017 zbývají poslední 2 týdny. Na které platby bychom neměli v předvánočním období zapomenout? A co nás čeká po Novém roce?

Členská schůze ANO Spořitelní: Rosteme přes 2 miliardy

21.6.2017 Aktuálně

Klienti spořitelních družstev mají právo podílet se na řízení kampeliček svou osobní účastí na valných hromadách. Každý tak může klást vedení družstva dotazy či navrhovat usnesení a tím přispívat k pozitivnímu vývoji svého spořitelního a úvěrního družstva. Co nového v ANO SD?

Demise vlády a možné dopady na ekonomiku

4.5.2017 Aktuálně

Pan Sobotka na tiskové konferenci oznámil, že do pátku podá demisi. Tímto krokem končí nejenom samotný premiér, ale zároveň celá vláda. Jaké dopady bude mít demise kabinetu na kurz koruny a akcie? A které klíčové zákony se nepodařilo dotáhnout do zdárného konce?

ČNB ukončila intervence, koruna posiluje

19.4.2017 Aktuálně

Bankovní rada ČNB na svém mimořádném zasedání 6/4/2017 rozhodla o ukončení intervenčního režimu. Koruna obratem posílila vůči euru na 26,70. Jaký očekávat další vývoj kurzu?

Air Bank roste, ale klesá jí zisk

25.11.2016 Aktuálně

Po loňském veleúspěšném roce a zisku přes 0,5 mld. Kč očekává letos Air Bank propad o 45%. Přesto banka dál expanduje, letos o 100 tisíc nových klientů. Dohnaly banku nízké úrokové sazby nebo je to cena za růst tržního podílu?

REKLAMA

Srovnáváme hypotéky od