Banky.cz Články Běžný účet Platební nálepky v Česku postupně končí. Porazily je Apple Pay a Google Pay

Platební nálepky v Česku postupně končí. Porazily je Apple Pay a Google Pay

2.9.2020, Běžný účet

Konec. Nové platební nálepky už nevydáváme. Přesně to vzkázaly svým klientům dvě největší banky v České republice – ČSOB a Česká spořitelna. Obě nedávno oznámily, že ukončí vydávání nových platebních nálepek a nechají pouze „doběhnout” ty stávající. Zcela se tak spolehnou na Apple Pay, Google Pay a další moderní způsoby placení.

Pokud patříte mezi fanoušky platebních nálepek a zároveň jste klientem ČSOB nebo České spořitelny, máte na získání nové nálepky už jen pár měsíců. Pak obě banky s jejich vydáváním skončí.

Zatímco ČSOB plánuje tento krok už na listopad, Česká spořitelna chystá změnu až od roku 2021. Konec platebních nálepek navíc platí i pro Poštovní spořitelnu, která patří do skupiny ČSOB.

Své současné nálepky přitom můžete používat dál. Dokud je nezničíte nebo neskončí jejich platnost.

Banky spoléhají na mobilní aplikace

Místo platebních nálepek banky nabízejí placení pomocí mobilu nebo chytrých hodinek. Klienti ČSOB mají k dispozici aplikace:

 • Apple Pay,
 • Google Pay
 • a Garmin Pay.

U České spořitelny se pak k těmto metodám přidává ještě Fitbit Pay.

Zmíněné banky ale nejsou prvními poskytovateli, kteří s vydáváním platebních nálepek končí. Před časem k tomu přistoupily také:

 • Moneta Money Bank, která s tímto krokem přišla už loni a dokonce zrušila možnost platby už vydanými nálepkami,
 • a Raiffeisenbank, která zastavila vydávání zkraje letošního roku a následně výrazněji zpoplatnila držení všech dosud aktivních nálepek.

Ze zajímavé cesty je slepá ulička

Ještě před několika lety přitom platební nálepky vypadaly jako zajímavé a progresivní řešení. Na český trh totiž vstoupily v roce 2011 – tedy v době, kdy nebyly běžné bezkontaktní platby ani chytré telefony.

Právě to jim zpočátku přineslo oblibu. Do svého portfolia je proto postupně zařazovalo stále víc poskytovatelů.

Během pár let ale poptávka po platebních nálepkách výrazně klesla. Stejně jako počet lidí, kteří je aktivně využívali.

Důvod byl jednoduchý – objevily se modernější a pohodlnější způsoby placení.

Místo nálepek bodují Apple Pay a Google Pay

Na úkor platebních nálepek se začaly prosazovat mobilní aplikace. Zejména:

 • Apple Pay,
 • Google Pay,
 • Garmin Pay
 • a Fitbit Pay.

Jejich výhodou je, že vám umožní platit přímo z mobilního telefonu nebo chytrých hodinek. Tedy z věcí, které má většina lidí stále u sebe.

A zatímco počet lidí, kteří v současnosti používají platební nálepky, se počítá na desetitisíce, Apple Pay či Google Pay si už aktivoval víc než milion lidí.

Placení mobilem není jen pro banky

Postupně se tak ukazuje, že zatímco platební nálepky jsou pro banky slepou uličkou, mobilní aplikace jsou naopak trendem, který bude ještě nabírat na síle.

Nasvědčuje tomu také fakt, že je stále intenzivněji využívají i nebankovní společnosti.

Například Home Credit v srpnu zavedl možnost propojit kreditní karty s Apple Pay. A už před časem nabídl klientům stejnou možnost také s Google Pay.

Kompletní portfolio má 7 poskytovatelů

Rozšiřuje se také počet bank, které tyto služby nabízí. Všechny čtyři zmíněné mobilní aplikace aktuálně najdete u:

A například Apple Pay a Google Pay mají v nabídce téměř všichni poskytovatelé.

Pohodlné a bezpečné placení

Právě moderní způsoby placení jsou pro klienty stále důležitější. Je to logické – tyto aplikace máte po ruce prakticky kdykoliv a kdekoliv.

I když necháte platební kartu doma, je pravděpodobné, že mobilní telefon či chytré hodinky máte u sebe. Ani zapomenutá peněženka vás tak nevyvede z míry.

Bezkontaktní platba pomocí telefonu je navíc velice pohodlná a bezpečná. Zpravidla při ní totiž nepotřebujete zadávat PIN kód – vystačíte si jen s otiskem prstu.

Stačí mít jen telefon se čtečkou otisků a technologií NFC, která umožňuje mimo jiné bezkontaktní platby.

Základem je porovnání nabídek

Zároveň ale pamatujte, že i když jsou moderní způsoby placení lákavé a pohodlné, nesmí být hlavním kritériem pro výběr běžného účtu. Už proto, že nejrozšířenější služby Apple Pay a Google Pay v současnosti nabízí téměř všechny banky. Jedinou výjimkou je Sberbank.

Při výběru správného účtu se zaměřte spíš na:

 • poplatky, které jsou s ním spojené (například za vedení účtu či výběry z bankomatů),
 • síť bankomatů vybrané banky, pokud jsou výběry z cizích automatů zpoplatněné,
 • či na cenu plateb do zahraničí.

Stačí se jen podívat na porovnání běžných účtů a jednotlivé parametry srovnat. A podle toho, co je pro vás důležité, si snadno vyberete ten nejvýhodnější běžný účet.

ANKETA k článku Platební nálepky v Česku postupně končí. Porazily je Apple Pay a Google Pay"

Používáte platební nálepky?
Počet odpovědí: 107

KOMENTÁŘE k článku Platební nálepky v Česku postupně končí. Porazily je Apple Pay a Google Pay

29.1.2021 17:14:48

Nálepka, Komentoval(a): Martina Maxová

neustále přilepený k mobilu je jen blb. klíče u sebe nosí opravdu každý, kdo jde někam ven. a na klíčích mít pověšenou nálepku je nejjednodušší způsob, jak "nezapomenout peněženku nebo kartu doma".
díky, že nálepky rušíte.... :o(
26.5.2021 20:17:52

nálepka, Komentoval(a): Zdeněk Šleis

minulý týden mi přišla od Air bank nová nálepka, stará končí. Byl jsem ale nemile překvapený!!! Nálepka je cca o 50% větší než ta původní!! Proboha proč???? K původním nálepkám byl i přívěšek na klíče, k téhle ale není a na původní se nevejde, takže já se ani nedivím že od nich lidé ustupují, momentálně je nálepka velká cca 1/2 běžné karty, původně ale byla 1/4!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Za mně nová nálepka už k ničemu!!!
26.8.2021 11:46:49

Nalepky, Komentoval(a): Polly

Ja tedy platim jen nalepkami, u obou svych bank... neni nic jednodussiho, nez ji mit na klicich, bez kterych opravdu z domu vyjde malokdo... na druhou stranu telefon doma klidne necham, ten k zivotu nepotrebuji.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat