Konec. Nové platební nálepky už nevydáváme.
Přesně to vzkázaly svým klientům dvě největší banky v České republice – ČSOB a
Česká spořitelna. Obě nedávno oznámily, že ukončí vydávání nových platebních
nálepek a nechají pouze „doběhnout” ty stávající. Zcela se tak spolehnou na
Apple Pay, Google Pay a další moderní způsoby placení.
Pokud patříte mezi fanoušky platebních nálepek
a zároveň jste klientem ČSOB nebo České spořitelny, máte na získání nové
nálepky už jen pár měsíců. Pak obě banky s jejich vydáváním skončí.
Zatímco ČSOB plánuje tento krok už na listopad, Česká spořitelna chystá změnu až od roku 2021. Konec platebních nálepek navíc platí i pro Poštovní spořitelnu, která patří do skupiny ČSOB.
Své současné nálepky přitom můžete používat dál. Dokud je nezničíte nebo neskončí jejich platnost.
Místo platebních nálepek banky nabízejí placení pomocí mobilu nebo chytrých hodinek. Klienti ČSOB mají k dispozici aplikace:
U České spořitelny se pak k těmto metodám přidává ještě Fitbit Pay.
Zmíněné banky ale nejsou prvními poskytovateli, kteří s vydáváním platebních nálepek končí. Před časem k tomu přistoupily také:
Ještě před několika lety přitom platební nálepky vypadaly jako zajímavé a progresivní řešení. Na český trh totiž vstoupily v roce 2011 – tedy v době, kdy nebyly běžné bezkontaktní platby ani chytré telefony.
Právě to jim zpočátku přineslo oblibu. Do svého portfolia je proto postupně zařazovalo stále víc poskytovatelů.
Během pár let ale poptávka po platebních nálepkách výrazně klesla. Stejně jako počet lidí, kteří je aktivně využívali.
Důvod byl jednoduchý – objevily se modernější a pohodlnější způsoby placení.
Na úkor platebních nálepek se začaly prosazovat mobilní aplikace. Zejména:
Jejich výhodou je, že vám umožní platit přímo z mobilního telefonu nebo chytrých hodinek. Tedy z věcí, které má většina lidí stále u sebe.
A zatímco počet lidí, kteří v současnosti používají platební nálepky, se počítá na desetitisíce, Apple Pay či Google Pay si už aktivoval víc než milion lidí.
Postupně se tak ukazuje, že zatímco platební nálepky jsou pro banky slepou uličkou, mobilní aplikace jsou naopak trendem, který bude ještě nabírat na síle.
Nasvědčuje tomu také fakt, že je stále intenzivněji využívají i nebankovní společnosti.
Například Home Credit v srpnu zavedl možnost propojit kreditní karty s Apple Pay. A už před časem nabídl klientům stejnou možnost také s Google Pay.
Rozšiřuje se také počet bank, které tyto služby nabízí. Všechny čtyři zmíněné mobilní aplikace aktuálně najdete u:
A například Apple Pay a Google Pay mají v nabídce téměř všichni poskytovatelé.
Právě moderní způsoby placení jsou pro klienty stále důležitější. Je to logické – tyto aplikace máte po ruce prakticky kdykoliv a kdekoliv.
I když necháte platební kartu doma, je pravděpodobné, že mobilní telefon či chytré hodinky máte u sebe. Ani zapomenutá peněženka vás tak nevyvede z míry.
Bezkontaktní platba pomocí telefonu je navíc velice pohodlná a bezpečná. Zpravidla při ní totiž nepotřebujete zadávat PIN kód – vystačíte si jen s otiskem prstu.
Stačí mít jen telefon se čtečkou otisků a technologií NFC, která umožňuje mimo jiné bezkontaktní platby.
Zároveň ale pamatujte, že i když jsou moderní způsoby placení lákavé a pohodlné, nesmí být hlavním kritériem pro výběr běžného účtu. Už proto, že nejrozšířenější služby Apple Pay a Google Pay v současnosti nabízí téměř všechny banky. Jedinou výjimkou je Sberbank.
Při výběru správného účtu se zaměřte spíš na:
Stačí se jen podívat na porovnání běžných účtů a jednotlivé parametry srovnat. A podle toho, co je pro vás důležité, si snadno vyberete ten nejvýhodnější běžný účet.
Odměna 3 000 korun jen za to, že budete pravidelně platit kartou. Přesně tak vypadá nabídka pro nové klienty, kterou Raiffeisenbank odstartovala letošní rok. I když také ostatní poskytovatelé lákají na nejrůznější akce, tato nabídka patří v současné době k nejatraktivnějším na trhu.
Nakoupit přes internet, zaplatit kartou a nechat si vrátit 2 000 korun. Přesně tak vypadá nabídka mBank, která chce tímto způsobem motivovat své klienty k používání eKarty. Stačí si zřídit běžný účet a virtuální kartu k němu přidat.
Buď 100 korun, nebo 10 euro. Takový je minimální zůstatek, který musíte mít stále na účtu. Tedy pokud využíváte Fio banku. Ostatní poskytovatelé totiž tuto podmínku postupně zrušili. Fio banka tak zůstává poslední, která vám nedovolí dostat se na nulu.
Potřebujete vybrat nebo vložit peníze na účet? Pokud nechcete platit poplatek navíc, musíte často hledat bankomat své banky. V budoucnu by ale toto hledání mělo odpadnout. Alespoň pokud se naplní záměr Komerční banky, která vybízí konkurenty ke sdílení bankomatové sítě.
Většina klientů většiny bank musí při odesílání platby zadat číslo bankovního účtu zamýšleného příjemce účtu. S platbami zadanými jinak než na číslo účtu si u nás umí poradit zatím jen mBank a Banka Creditas. To se však má brzy změnit - český bankovní systém bude schopen posílat platby na kontakt, a to jak na telefonní číslo, tak třeba i na emailovou adresu. To vše bez nutnosti instalovat jakoukoliv aplikaci navíc.
KOMENTÁŘE k článku Platební nálepky v Česku postupně končí. Porazily je Apple Pay a Google Pay
Nálepka, Komentoval(a): Martina Maxová
díky, že nálepky rušíte.... :o(
nálepka, Komentoval(a): Zdeněk Šleis
Nalepky, Komentoval(a): Polly
Orezáňí platebňí karti., Komentoval(a): Keato
RE: Ořezání platební karty, Komentoval(a): Petr Jermář