Banky.cz Články Běžný účet Platební nálepky v Česku postupně končí. Porazily je Apple Pay a Google Pay

Platební nálepky v Česku postupně končí. Porazily je Apple Pay a Google Pay

2.9.2020 Běžný účet

Konec. Nové platební nálepky už nevydáváme. Přesně to vzkázaly svým klientům dvě největší banky v České republice – ČSOB a Česká spořitelna. Obě nedávno oznámily, že ukončí vydávání nových platebních nálepek a nechají pouze „doběhnout” ty stávající. Zcela se tak spolehnou na Apple Pay, Google Pay a další moderní způsoby placení.

Pokud patříte mezi fanoušky platebních nálepek a zároveň jste klientem ČSOB nebo České spořitelny, máte na získání nové nálepky už jen pár měsíců. Pak obě banky s jejich vydáváním skončí.

Zatímco ČSOB plánuje tento krok už na listopad, Česká spořitelna chystá změnu až od roku 2021. Konec platebních nálepek navíc platí i pro Poštovní spořitelnu, která patří do skupiny ČSOB.

Své současné nálepky přitom můžete používat dál. Dokud je nezničíte nebo neskončí jejich platnost.

Banky spoléhají na mobilní aplikace

Místo platebních nálepek banky nabízejí placení pomocí mobilu nebo chytrých hodinek. Klienti ČSOB mají k dispozici aplikace:

 • Apple Pay,
 • Google Pay
 • a Garmin Pay.

U České spořitelny se pak k těmto metodám přidává ještě Fitbit Pay.

Zmíněné banky ale nejsou prvními poskytovateli, kteří s vydáváním platebních nálepek končí. Před časem k tomu přistoupily také:

 • Moneta Money Bank, která s tímto krokem přišla už loni a dokonce zrušila možnost platby už vydanými nálepkami,
 • a Raiffeisenbank, která zastavila vydávání zkraje letošního roku a následně výrazněji zpoplatnila držení všech dosud aktivních nálepek.

Ze zajímavé cesty je slepá ulička

Ještě před několika lety přitom platební nálepky vypadaly jako zajímavé a progresivní řešení. Na český trh totiž vstoupily v roce 2011 – tedy v době, kdy nebyly běžné bezkontaktní platby ani chytré telefony.

Právě to jim zpočátku přineslo oblibu. Do svého portfolia je proto postupně zařazovalo stále víc poskytovatelů.

Během pár let ale poptávka po platebních nálepkách výrazně klesla. Stejně jako počet lidí, kteří je aktivně využívali.

Důvod byl jednoduchý – objevily se modernější a pohodlnější způsoby placení.

Místo nálepek bodují Apple Pay a Google Pay

Na úkor platebních nálepek se začaly prosazovat mobilní aplikace. Zejména:

 • Apple Pay,
 • Google Pay,
 • Garmin Pay
 • a Fitbit Pay.

Jejich výhodou je, že vám umožní platit přímo z mobilního telefonu nebo chytrých hodinek. Tedy z věcí, které má většina lidí stále u sebe.

A zatímco počet lidí, kteří v současnosti používají platební nálepky, se počítá na desetitisíce, Apple Pay či Google Pay si už aktivoval víc než milion lidí.

Placení mobilem není jen pro banky

Postupně se tak ukazuje, že zatímco platební nálepky jsou pro banky slepou uličkou, mobilní aplikace jsou naopak trendem, který bude ještě nabírat na síle.

Nasvědčuje tomu také fakt, že je stále intenzivněji využívají i nebankovní společnosti.

Například Home Credit v srpnu zavedl možnost propojit kreditní karty s Apple Pay. A už před časem nabídl klientům stejnou možnost také s Google Pay.

Kompletní portfolio má 7 poskytovatelů

Rozšiřuje se také počet bank, které tyto služby nabízí. Všechny čtyři zmíněné mobilní aplikace aktuálně najdete u:

A například Apple Pay a Google Pay mají v nabídce téměř všichni poskytovatelé.

Pohodlné a bezpečné placení

Právě moderní způsoby placení jsou pro klienty stále důležitější. Je to logické – tyto aplikace máte po ruce prakticky kdykoliv a kdekoliv.

I když necháte platební kartu doma, je pravděpodobné, že mobilní telefon či chytré hodinky máte u sebe. Ani zapomenutá peněženka vás tak nevyvede z míry.

Bezkontaktní platba pomocí telefonu je navíc velice pohodlná a bezpečná. Zpravidla při ní totiž nepotřebujete zadávat PIN kód – vystačíte si jen s otiskem prstu.

Stačí mít jen telefon se čtečkou otisků a technologií NFC, která umožňuje mimo jiné bezkontaktní platby.

Základem je porovnání nabídek

Zároveň ale pamatujte, že i když jsou moderní způsoby placení lákavé a pohodlné, nesmí být hlavním kritériem pro výběr běžného účtu. Už proto, že nejrozšířenější služby Apple Pay a Google Pay v současnosti nabízí téměř všechny banky. Jedinou výjimkou je Sberbank.

Při výběru správného účtu se zaměřte spíš na:

 • poplatky, které jsou s ním spojené (například za vedení účtu či výběry z bankomatů),
 • síť bankomatů vybrané banky, pokud jsou výběry z cizích automatů zpoplatněné,
 • či na cenu plateb do zahraničí.

Stačí se jen podívat na porovnání běžných účtů a jednotlivé parametry srovnat. A podle toho, co je pro vás důležité, si snadno vyberete ten nejvýhodnější běžný účet.Jít na srovnání účtů

ANKETA k článku Platební nálepky v Česku postupně končí. Porazily je Apple Pay a Google Pay

Používáte platební nálepky?

Počet odpovědí: 111

KOMENTÁŘE k článku Platební nálepky v Česku postupně končí. Porazily je Apple Pay a Google Pay

Přidejte nový komentář

Nálepka, Komentoval(a): Martina Maxová

29.1.2021 17:14:48
neustále přilepený k mobilu je jen blb. klíče u sebe nosí opravdu každý, kdo jde někam ven. a na klíčích mít pověšenou nálepku je nejjednodušší způsob, jak "nezapomenout peněženku nebo kartu doma".
díky, že nálepky rušíte.... :o(

nálepka, Komentoval(a): Zdeněk Šleis

26.5.2021 20:17:52
minulý týden mi přišla od Air bank nová nálepka, stará končí. Byl jsem ale nemile překvapený!!! Nálepka je cca o 50% větší než ta původní!! Proboha proč???? K původním nálepkám byl i přívěšek na klíče, k téhle ale není a na původní se nevejde, takže já se ani nedivím že od nich lidé ustupují, momentálně je nálepka velká cca 1/2 běžné karty, původně ale byla 1/4!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Za mně nová nálepka už k ničemu!!!

Nalepky, Komentoval(a): Polly

26.8.2021 11:46:49
Ja tedy platim jen nalepkami, u obou svych bank... neni nic jednodussiho, nez ji mit na klicich, bez kterych opravdu z domu vyjde malokdo... na druhou stranu telefon doma klidne necham, ten k zivotu nepotrebuji.

Orezáňí platebňí karti., Komentoval(a): Keato

1.3.2022 22:39:41
Já používám platební nálepku v busu, mám na ní měsíční jízdenku. Uvažuji, že bych po skončení platnosti platební nálepky odstřihl čip z platební karty aby to bylo menší a nevadilo mi to v zadní kapse kalhot. Tento čip bych si dal do igelitového obalu tak, jak v něm mám v současnosti platební nálepku, abyx ju nestratil.

RE: Ořezání platební karty, Komentoval(a): Petr Jermář

12.3.2022 11:15:39
Dobrý den, takovéto znehodnocení platební karty nemohu doporučit. Už proto, že rozstřihnutá karta má poměrně ostré hrany, které Vám kapsu u kalhot spíše poškodí. Dodatečným balením a dalšími opatřeními byste se pravděpodobně dostal na velikost původní karty.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Letošní bankovní novinky: bonus 3 000 Kč i společné bankomaty

16.1.2023 Běžný účet

Odměna 3 000 korun jen za to, že budete pravidelně platit kartou. Přesně tak vypadá nabídka pro nové klienty, kterou Raiffeisenbank odstartovala letošní rok. I když také ostatní poskytovatelé lákají na nejrůznější akce, tato nabídka patří v současné době k nejatraktivnějším na trhu.

2 000 Kč jako bonus za platbu. Banky motivují klienty k využívání karet

21.11.2022 Běžný účet

Nakoupit přes internet, zaplatit kartou a nechat si vrátit 2 000 korun. Přesně tak vypadá nabídka mBank, která chce tímto způsobem motivovat své klienty k používání eKarty. Stačí si zřídit běžný účet a virtuální kartu k němu přidat.

Minimální zůstatek už požaduje pouze Fio banka. A mění se i další podmínky

24.10.2022 Běžný účet

Buď 100 korun, nebo 10 euro. Takový je minimální zůstatek, který musíte mít stále na účtu. Tedy pokud využíváte Fio banku. Ostatní poskytovatelé totiž tuto podmínku postupně zrušili. Fio banka tak zůstává poslední, která vám nedovolí dostat se na nulu.

Sdílení bankomatů? Komerční banka navrhuje jeden pro všechny

Potřebujete vybrat nebo vložit peníze na účet? Pokud nechcete platit poplatek navíc, musíte často hledat bankomat své banky. V budoucnu by ale toto hledání mělo odpadnout. Alespoň pokud se naplní záměr Komerční banky, která vybízí konkurenty ke sdílení bankomatové sítě.

Platby na telefon nebo email bude brzy umět více bank

22.6.2022 Běžný účet

Většina klientů většiny bank musí při odesílání platby zadat číslo bankovního účtu zamýšleného příjemce účtu. S platbami zadanými jinak než na číslo účtu si u nás umí poradit zatím jen mBank a Banka Creditas. To se však má brzy změnit - český bankovní systém bude schopen posílat platby na kontakt, a to jak na telefonní číslo, tak třeba i na emailovou adresu. To vše bez nutnosti instalovat jakoukoliv aplikaci navíc.

REKLAMA
REKLAMA

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena