Banky.cz Magazín Banky.cz Peníze Platy ve veřejném sektoru pokulhávají, problém je hlavně v Praze

Platy ve veřejném sektoru pokulhávají, problém je hlavně v Praze

Filip Vrána
Redaktor Banky.cz
30.4.2025
2 min. čtení
Peníze
Platy ve veřejném sektoru pokulhávají, problém je hlavně v Praze

Platy ve veřejném sektoru u klíčových pozic výrazně pokulhávají za mzdami v soukromé sféře. Stát přestává být konkurenceschopný, což platí zejména v hlavním městě. Veřejný sektor se tak vystavuje riziku ztráty kvalifikovaných zaměstnanců. Upozorňuje na to dnes zveřejněná studie think tanku IDEA.

Výzkumníci zjistili, že ve srovnatelných segmentech v řadě kvalifikovaných zaměstnání dostávají lidé ve veřejném sektoru skoro o polovinu méně než ve sféře soukromé. Týká se to například řídících pracovníků v oblasti financí, HR, dále pak systémových analytiků nebo správců počítačových sítí. To, že u vysoce kvalifikovaných zaměstnání mzdy soukromého sektoru výrazně převyšují platy sektoru veřejného pak do velké míry platí v celé republice. Na druhou stranu ve veřejném sektoru jsou často lépe placeny pozice s nižší kvalifikací, což platí napříč regiony.

Víte, co stojí za březnovou inflací v České republice? Jsou to služby.

Důvodem může být výrazná regulace platové sféry

Odměňování ve veřejném sektoru, tedy platová sféra, je výrazně regulována prostřednictvím tarifů. V soukromém sektoru (mzdová sféra), kde převažují soukromí zaměstnavatelé, je odměňování daleko volnější. Studie upozorňuje, že věrohodné srovnání platů a mezd je komplikovanější, než se na první pohled zdá, a to nejen z hlediska dostupnosti dat, ale i z hlediska reality na trhu práce. Někde totiž lidé dostávají peníze takzvaně na ruku.

Zdroj obrázku: idea.cerge-ei.cz

Běžný účet s bonusem 3 000 Kč

Přesto je evidentní, že veřejný sektor nereaguje na potřebu konkurovat soukromé sféře. Platí to zejména v Praze, což je pro platovou sféru v některých zaměstnáních klíčový trh práce. Výrazně to omezuje možnosti získávat kvalitní zaměstnance pro vysoce kvalifikovanou práci ve veřejných institucích, které v hlavním městě působí. „Platová sféra nereaguje na potřebu přitahovat pracující vyšším platem tam, kde je vystavena konkurenci sféry mzdové,“ upozorňují autoři studie.

Přečtěte si: Výpočet čisté mzdy: kam mizí vaše peníze a proč

Srovnání může být zkresleno jinými formami odměňování

Studie upozorňuje, že v některých zaměstnáních, jako jsou např. správci IT nebo kuchaři, může být srovnání výrazně zkresleno jinými formami odměňování v soukromém sektoru, jako je částečná výplata „na ruku“ nebo zaměstnávání zastřenou formou „švarc–systémem“. Poměrně specifické poměry platů a mezd vykazuje oblast zdravotnictví a sociální péče, která má zastoupení jak ve veřejné, tak v soukromé sféře.

Běžný účet bez poplatků

Průměrná mzda v loňském roce vzrostla, i ta reálná

Pro srovnání, průměrná mzda v Česku se v loňském roce zvýšila meziročně o 7,1 procenta na 46.165 korun. Lidem tak v průměru na výplatní pásce přibylo 3044 korun. Reálně po zohlednění inflace průměrná mzda po předchozích dvou letech poklesu loni vzrostla o 4,6 procenta. Reálně se zvýšila také za čtvrté čtvrtletí. Obecně platí, že dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou.