Banky.cz Magazín Banky.cz Peníze Sdílení přebytků z FVE: jak na to a jak na nich vydělat

Sdílení přebytků z FVE: jak na to a jak na nich vydělat

25.7.2025
5 min. čtení
Lenka Rutteová
Redaktorka Banky.cz
Peníze
Sdílení přebytků z FVE: jak na to a jak na nich vydělat

Sdílení elektřiny zažívá v České republice boom. Díky chytrým elektroměrům a nové legislativě můžete svoji elektřinu z fotovoltaiky sdílet prakticky s kýmkoli: třeba z venkovské chalupy do svého městského bytu, nebo rovnou s celým bytovým domem. Hodně ušetříte třeba tehdy, když se celý panelák spojí a postavíte si společnou střešní fotovoltaiku pro všechny byty.

Co je sdílení elektřiny a v čem je tak výhodné

,,Jste-li majitelem fotovoltaické elektrárny a ta vyrábí více elektřiny, než spotřebujete, můžete ji buď prodat za nízkou výkupní cenu (u novějších FVE), nebo uložit do baterie.Nově ji smíte také nasdílet: někomu, s kým se na sdílení dohodnete a kdo elektřinu využije v aktuálním čase

Petr Jermář
Petr Jermář
Hlavní analytik Banky.cz

To je podstata sdílení elektřiny. Postupně se u nás vžívá název komunitní energetika. Spojuje majitele malých elektráren se spotřebiteli. Ti první si přivydělají, ti druzí zase ušetří. Spojuje ale i obyvatele bytů v jednom bytovém domě: tady ušetří všichni.

U fotovoltaiky sdílení funguje jednoduše: vaše přebytky elektřiny putují přes distribuční síť k vašim příbuzným, sousedům nebo dokonce k cizím lidem (ale stále spotřebitelům). Vy za sdílení své solární elektřiny dostanete odměnu, oni ušetří na účtech za elektřinu. Bytové domy si zase mohou postavit vlastní elektrárny na střechách tak, aby nejen měly elektřinu během slunečných období zdarma, ale ani za ni nemuseli platit distribuční poplatky.

Věděli jste? Na elektřině se dá vydělat i s pomocí burzy. Podívejte se na 3 způsoby, jak vám může vydělávat tzv. spot.

Buďte stále v obraze

Novinky ze světa hypoték, půjček či výhodné nabídky přímo na váš e-mail

Přihlášením k odběru novinek souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů

Jak komunitní energetika funguje v praxi

Vše je na vás a případných odběratelích vámi sdílené elektřiny. Výrobci a spotřebitelé se sami dohodnou, kdo s kým bude sdílet elektřinu a za kolik. Obě skupiny ale musejí dodržovat pravidla, která stanovil tzv. lex OZE II, neboli novela energetického zákona.

Stát za účelem kontroly dodržování pravidel a umožnění sdílení i mezi cizími lidmi založil Elektroenergetické datové centrum (EDC), které propojuje všechny komunity, distributory a úřady.

„Další důležitou roli v procesu sdílení hrají průběhové elektroměry. Tyto přístroje měří výrobu a spotřebu každých 15 minut a data automaticky odesílají do EDC. Počítače pak porovnávají, kolik elektřiny jste vyrobili a kolik vaše skupina, které elektřinu sdílíte, spotřebovala ve stejném čase. Distributor instaluje průběhové elektroměry zdarma a vyúčtování sdílení se automaticky promítne do faktury od dodavatele,“ vysvětluje Miroslav Majer, CEO portálu Banky.cz.

Dodejme jen, že elektřinu mohou sdílet ti, kdo se její výrobou neživí: je to pro ně tedy jen přivýdělek z vedlejší činnosti.

Ověřte si, zda svůj slib splnili: Ceny energií půjdou dolů. Kdo zlevní energie svým zákazníkům?

Běžný účet s bonusem 3 000 Kč

Sdílí se pouze v reálném čase, nikoliv do zásoby

„Důležité je, že sdílení elektřiny funguje jedině v reálném čase. Jinými slovy: když vaše fotovoltaika od 12:00 do 12:15 vyrobí 0,5 kWh a vaše skupina ve stejnou dobu spotřebuje 0,3 kWh, nasdílíte jen 0,3 kWh. Zbylé 0,2 kWh putují do distribuční sítě za běžnou výkupní cenu,“ podotýká Marek Pavlík, majitel portálu hypotecnikalkulacka.cz.

Legislativa stanovuje 3 typy skupin pro sdílení elektřiny

Sdílení elektrické energie je u nás zatím jen v počátcích. Zákonodárci se ale mohli inspirovat v zahraničí. Rozhodli se převzít model třech typů skupin, v jejichž nitru sdílení probíhá: aktivní zákazník, bytový dům a energetické společenství.

1. Aktivní výrobce a zákazník – pro malé skupiny

Nejjednodušší varianta určená pro maximálně 11 předávacích míst (domů, bytů, spolků, družstev atp.). Členové mohou bydlet kdekoli v České republice. Registrují se pouze v EDC, kde se také vyřídí veškeré formality. Registrace je zdarma.

Například když máte fotovoltaiku na chalupě, ale přes týden bydlíte ve městě v bytě. Elektřinu ze své chalupy si pošlete do městského bytu a také ji nasdílíte příbuzným do dalších dvou bytů. Ušetříte na ceně energie od běžného dodavatele (vaše elektřina je zdarma), ale zaplatíte distribuční poplatky.

Online srovnání běžných účtů

2. Bytový dům – pro paneláky a bytovky

Když si bytový dům postaví společnou fotovoltaiku, obyvatelé mohou sdílet elektřinu za jednou hlavní pojistkovou skříní. Také se bezplatně registrují pouze v EDC a částečně ušetří na distribučních poplatcích (elektřina zůstává za jednou pojistkovou skříní). Předávacích míst může být až tisíc.

Má-li panelák fotovoltaiku na střeše, za slunečných zde dní pohání společné prostory: výtah, osvětluje chodby a ale také zásobuje byty elektřinou zdarma. Dokonce ušetříte i na distribučních poplatcích.

3. Energetické společenství – pro velké komunity

Největší zákonem povolená skupina může čítat až 1 000 odběrných a předávacích v mikroregionu nebo v Praze. Podmínkou vzniku energetického společenství je založení právnické osoby: nejlépe spolku nebo družstva. Následuje registrace na Energetickém regulačním úřadě (za 2 000 Kč) a posléze ještě registrace v EDC.

Pak smí energetická komunita začít plnohodnotně fungovat. I zde se ale ušetří jen za elektřinu (je k dispozici buď zdarma, nebo za smluvně stanovenou cenu). Distribuční poplatky se distributorovi hradí v plné výši.

Tip pro těžká období: Jak si přihlásit elektřinu v insolvenčním řízení?

Jakmile sdílíte i někomu jinému než sobě, nastavte pravidla

Ve komunitě, tedy když vaši elektřinu spotřebovává i někdo jiný než vy, sepište smlouvu o sdílení elektřiny a dohodněte se v ní se na těchto bodech:

  • alokační klíč - určuje, jak rozdělíte elektřinu mezi spotřebitele. Například že soused A dostane 60 % přebytků, soused B zbylých 40 % přebytků z vaší FVE.
  • index priority - v jakém pořadí půjde elektřina z různých elektráren do jednoho bytu, resp. do odběrného místa
  • odměna pro výrobce – ve smlouvě není nutná, ale vyplatí se ji nastavit. Po stránce zdanění si pamatujte, že příjmy do 50 000 Kč ročně z takového přivýdělku jsou osvobozeny od daní.

Administrativa spojená se sdílením elektřiny formou aktivního zákazníka je minimální. Pokud si zákazníci chtějí založit energetické společenství, může být náročnějším procesem výběr vhodné právní formy (nejčastěji spolek nebo družstvo), sepsání stanov a nastavení majetkoprávních vztahů mezi členy”, popisuje Albert Málek z Unie komunitní energetiky (UKEN).

Boom komunitní energetiky v číslech

Komunitní energetika v Česku rychle roste. Do dubna 2025 zaregistrovalo EDC celkem 22 880 žádostí. Zapojilo se 11 096 výrobních a 15 549 odběrných míst. Jen v dubnu 2025 nasdílely 4 677 MWh elektřiny. To je množství, které by uspokojilo 34 600 domácností na celý měsíc.

Převažují malé skupiny aktivních zákazníků či bytových domů, které se registrují přímo do EDC. Energetický regulační úřad zatím schválil pouze 39 energetických společenství.

Připravili jsme pro vás návod, jak snadno spočítáte spotřebu elektřiny ve své domácnosti. Návod najdete v tomto článku.

Připomeňme hlavní výhody sdílení elektřiny

  • majitelé malých elektráren mohou sdílet přebytky s kýmkoli, a tím za ně získat lepší cenu než za prodej přebytků. Nemusejí proto investovat do drahých baterií
  • největší úspory elektřiny mají bytové domy s vlastní fotovoltaikou, protože se vyhnou distribučním poplatkům a energii z elektrárny na své střeše mohou mít zdarma
  • průběhové elektroměry instaluje distributor zdarma
  • vyúčtování sdílení se automaticky započítává do faktury od dodavatele
  • příjmy do 50 000 Kč ročně jsou osvobozeny od daní.

Zdroje