Rodinná politika státu není pouze o dávkách a slevách na dani, ale i např. o dostatku míst ve školkách. ČSSD chce také zrovnoprávnit postavení žen a můžu a vytvořit nová pravidla sociálního bydlení. Jde navrhovaná reforma správným směrem?
V minulém díle Velká rodinná reforma 1 jsme se blíže podívali na oblast dávek, trhu práce a rodinných financí. Nyní projdeme školství, zdravotnictví, sociální bydlení a rovné příležitosti.
Garance místa v bezplatných státních školkách je velmi smělým ale zároveň i potřebným krokem. Nedostatečné kapacity ženou rodiče do školek soukromých se školným i 5-10 tisíc Kč měsíčně. Proto se pracujícímu s mediánovou mzdou mnohdy nevyplatí návrat do práce. Požadavek na hygienické standardy zní oprávněně, ale v praxi to spíše povede k zavírání lesních školek a podobných alternativnách zařízení, což není žádoucí.
Víte, že existuje Den platové nerovnosti? :) Hlavním argumentem tuzemských bojovníků proti genderové nerovnosti je oficiální statistika, že ženy vydělávají v ČR průměrně o 22% méně než muži. Jenže když se ve výpočtu zohlední jednotlivé obory, je to už jen 11% a přidáme-li k tomu i počet odpracovaných let (dobu praxe), dostaneme se na méně než 5%. Více žen totiž pracuje v hůře placených profesích (školství, zdravotnictví, sociální práce) a více mužů najdeme v dolech či mezi programátory. Stráví-li žena na rodičovské s průměrně dvěma dětmi 4-8 let života, pak mají muži i ve stejných oborech o něco vyšší praxi, za což pobírají vyšší mzdu. Dokud se muži nenaučí rodit děti a platy učitelů a zdravotních sester nestoupnou na důstojnější úroveň, bude tu nadále i platová nerovnost. Akční plány pro střední a velké podniky s tím nic nezmohou, neboť za dobu své praxe jsem se ještě nikdy nesetkal s rozdílným platem pro identickou pozici dle pohlaví. To už je více pochopitelná snaha paní Marksové odstranit z rodičovské a mateřské slovo „dovolená“.
V oblasti sociálního bydlení je více než kde jinde vidět disproporce mezi právy a povinnostmi žadatelů o byt či doplatek na bydlení, výsledkem čehož jsou koncentrace nepřizpůsobivých v problémových lokalitách, kde nemovitosti skupují spekulanti. Stát takovýmto občanům dotuje desetitisícové nájmy v nevyhovujících 1+0. Obce ze strachu před spekulanty raději draze vykupují vybydlené objekty a na vlastní náklady je demolují (aby právě u nich nevzniklo další ghetto). Tedy nahradit doplatky na bydlení nouzovým obecním ubytováním ano, ale a) stát to bude muset obcím hradit b) nouzové bydlení by mělo poskytovat jen nutný základ (a la Čunkovy kontejnery za Vsetínem) a ne tři třídy komfortu.
Většina doktorů považuje domácí porody za nerozum. Porodní asistentka a důvěrně známé prostředí domácího krbu mohou sice 95% jednodušších porodů přinést větší pocit radosti, ale co když nastanou komplikace? Anesteziolog ani infúze po ruce obvykle v řádu minut nejsou. Nemá cenu domácí porody omezovat či zakazovat, každý by si měl výhody a rizika spočítat sám. Ale cílená státní podpora asi taky nebude to pravé ořechové.
Neúspěch ČSSD v krajských volbách není výsledkem necharismatického předsedy strany. V kontextu minulých let s akčními VV, paní Nagyovou či pány Rathem a Paroubkem je možná klid a nevýraznost přesně to, po čem středo-levicový volič touží. Problémem ČSSD je nejednotná politika a komunikace vycházejí ze tří rozdílných názorových proudů uvnitř strany. Rozumným středem moderní levicové politiky je pan Sobotka. Jenže část strany má názorově blízko ke skupině lánských pučistů (Zeman, Hašek, odboráři, horníci, Rusko/Čína) a diskvalifikuje ČSSD coby volitelnou stranu pro mladé, vzdělanější a střední střídu (naopak imponuje starším a méně vzdělaným, kde se přetahuje o voliče s KSČM). A tzv. ombudsmanské křídlo (Šabatová, Dienstbier, Marksová, Romové, imigranti) s heslem „všichni mají práva, ale žádné povinnosti“ je také trochu moc na průměrnou střední třídu (zde se o hlasy bojuje s voliči pana Stropnického juniora/SZ). Dokud se bude ČSSD ucházet o hlasy tří takto rozdílných cílových skupin, nebude ji ve výsledku volit pořádně nikdo. Podobný problém v nekonzistentní politice má i ODS, např. ve vztahu k Dalajlámovi (Klaus – ne, Topolánek – ano, Nečas – ne, Fiala – ano). Nejde donekonečna hrát na všechny strany.
Důchody jsou dnes často skloňovaným tématem, kdo za pár let, až se z pracujícího promění v důchodce, nechce otáčet každou korunu, ten by na stáří měl začít myslet s dostatečným předstihem a odkládat si nějaké finance stranou. Jak se na stáří finančně zajistit?
Starobní důchod není jedinou cestou, jak se vydat na zasloužený odpočinek po letech na pracovním trhu. O něco dříve můžete na odpočinek odejít dvěma způsoby: do předčasného důchodu a do předdůchodu. Jaké jsou podmínky, výhody i nevýhody obou forem dřívější penze? Připravili jsme pro vás podrobného průvodce předčasným důchodem i předdůchodem.
Důchod je ve světě živnostníků trochu ožehavé téma. Často je extrémně malý a pohlídat si vše potřebné stojí trochu víc úsilí než v případě běžných zaměstnanců. Pojďme se podívat na výši důchodů živnostníků a jak se na něj v průběhu života připravit, abyste ve stáří netřeli bídu s nouzí.
Jaké změny nás (pravděpodobně) čekají v souvislosti s chystanou reformou penzijního systému? A které už platí? Posaďte se, a můžete se pustit do čtení. Reforma je, prozatím, poskládaná zhruba dvacítkou změn důchodového systému. Některé už nabyly účinnosti, jiné se teprve schvalují, takže je jejich osud zatím ještě nejistý. Přinášíme komplexní přehled všeho, co se doposud k penzijní reformě vztahuje.
Zdá se to jednoduché, v určitém věku přestanete pracovat a půjdete do penze. Jak to ale ve skutečnosti funguje, co všechno si musíte připravit a jak zjistit, kolik vlastně dostanete? Připravili jsme pro vás přehled nejdůležitějších informací, které se vyplatí znát.
Dobrý den, chceme s partnerem žádat o hypotéku. V rejstříku dlužníků nemám žádný negativní záznam, ale mám trochu více nebankovních malých půjček, které mám bez problému splacené, ale v registru se bohužel objevují. Byl by to problém při žádosti o hypotéku? Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
řádně splacené úvěry nebudou překážkou v získání hypotéky, ale obecně půjčování si drobných částech u nebankovních společností o Vás spíše říká, že si nejste schopna naspořit rezervu a rozumně řídit své osobní a rodinné finance. Proto doporučuji si již více u nebankovek nepůjčovat.
KOMENTÁŘE k článku Velká rodinná reforma 2
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.