Studentkám vysokých škol se otevírají nové možnosti pro kombinaci studia a mateřství. Díky novele zákona o vysokých školách získají měsíční příspěvek na hlídání dětí ve výši poloviny minimální mzdy, tedy téměř 10 tisíc korun. Nová podpora pro studující matky má usnadnit jejich návrat ke studiu v době, kdy ještě pečují o velmi malé děti.
Pro získání státního příspěvku na hlídání musí studentky splnit základní podmínku: být příjemcem rodičovského příspěvku. Financování hlídání dětí při studiu tak bude s novou sociální dávkou pro studentky snazší pro širší okruh rodičů než doposud. S novou částkou si vysokoškolačky mohou, podle podkladové zprávy, dovolit až 12 hodin profesionálního hlídání týdně.
Významnou roli v prosazení této sociální dávky pro studentky sehráli poslanci KDU-ČSL, ANO a SPD. K nim se přidali také tři poslanci ODS a jedna poslankyně Pirátů. Zajímavostí podle serveru Seznamzprávy.cz je, že proti návrhu státní podpory pro vysokoškolačky s dětmi hlasoval ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka, přestože šlo o návrh jeho vlastní strany.
Zákon pamatuje i na nastávající matky: na těhotné studentky. Ty získají delší lhůty pro splnění studijních povinností. Podpora rodin s dětmi se tak rozšiřuje i na akademickou půdu. Pro mnohé vysokoškolačky to znamená lépe dostupnou možnost dokončit studium, aniž by jej musely nejprve přerušit kvůli péči o dítě, a pak se na školu složitě vracet.
Novela též otevírá možnost všem studentům získat zvýhodněný studentský úvěr s mírnějšími pravidly, než jaká platí u běžných spotřebitelských půjček.
O žádost o příspěvek na hlídání budou moci rodiče požádat po definitivním schválení novely Senátem a podpisu prezidenta. Nová pravidla by měla začít platit v následujících měsících.
Příspěvek ocení zejména matky malých dětí, které dosud musely volit mezi studiem a péčí o potomka. S novým příspěvkem mohou obě činnosti lépe skloubit. Vedle samotného hlídání mohou finance (podle důvodové zprávy) využít také na:
Podmínky pro získání příspěvku jsou nastaveny tak, aby pomoc dostaly především aktivně studující matky. Studentka musí být zapsána v prezenční formě studia (a zároveň pobírat rodičovský příspěvek, o němž jsme se už zmínili). Nárok na podporu nezaniká ani při případném přestupu na jinou vysokou školu v průběhu studia.
Návod na žádost o příspěvek na hlídání dětí proto zatím není. Vzniknout může, až bude legislativa definitivně schválená a nabude účinnosti. Jisté je, že, stejně jako ostatní sociální dávky pro rodiče studenty, i příspěvek na hlídání pro studentky vysokých škol bude agendou Ministerstva práce a sociálních věcí, s velkou pravděpodobností prostřednictvím online aplikace Jenda (nebo papírově či osobně na pobočce Úřadu práce).
Mohlo by vás zajímat: fotonávod, jak si online zažádat o příspěvek na bydlení.
Novela zákona přináší i další formy podpory. Doktorandi získají garantovaný příjem ve výši 1,2násobku minimální mzdy. Zákonodárci tím chtějí dosáhnout, aby i student doktorského studia mohl dosáhnout na hypotéku nebo se zkrátka jen „slušně“ uživil.
Možná jste zaznamenali, že doba doktorského studia se znovu začne započítávat do odpracovaných let na důchod.
Plánujete mateřskou dovolenou a zajímá vás, jaká bude vaše peněžitá pomoc v mateřství (PPM)? Porozumění výpočtu mateřské je důležité pro finanční plánování pro období mateřské, a posléze i rodičovské dovolené. Přinášíme vám podrobnou kalkulačku pro výpočet mateřské, zadat do ní stačí jen dva údaje.
Pokud se nacházíte v situaci, kdy čelíte insolvenci nebo vám hrozí exekuce, je klíčové porozumět pojmu nezabavitelná částka. Tato částka představuje minimální příjem, který vám musí zůstat na pokrytí základních životních potřeb, i když se potýkáte s dluhy. Aktuální nezabavitelná částka v roce 2024 doznala změn, které ovlivňují situaci mnoha dlužníků. Tento článek vám poskytne přehled o jejím výpočtu, právních předpisech a rozdílech mezi exekucí a insolvencí.
Chcete vědět, jak vysoký budete mít starobní důchod? Důchodová kalkulačka vám dá přehled o budoucí penzi, za předpokladu platnosti aktuálních podmínek výpočtu. Vysvětlíme vám, co ovlivňuje výši důchodu, kdy můžete odejít do penze, a jak si svůj důchod co nejlépe naplánovat.
Nastupujete do nového zaměstnání na pozici učitele, hasiče nebo třeba lékaře ve státním sektoru? Pak vás pravděpodobně zajímá, s jakým platem můžete počítat. Platy státních zaměstnanců vycházejí z platových tabulek. Blíže se tedy podíváme na to, jak platové tabulky fungují a jak se v nich zorientovat.
Pokud pracujete na zkrácený úvazek, může mít výše vaší mzdy zásadní vliv na to, zda se vám zdravotní pojištění dopočítává do minimálního vyměřovacího základu. V tomto článku se podíváme na to, kdy je nutné pojistné dorovnávat a kdy se můžete vyhnout doplatkům, například pokud patříte mezi studenty, důchodce nebo rodiče pečující o děti, případně máte více zkrácených úvazků.
KOMENTÁŘE k článku Vysokoškolačky pozor: Stát nabízí příspěvek na hlídání dětí
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.