Banky.cz Banky.cz Realitní slovník Geometrický plán

Geometrický plán


Definice Geometrický plán

Je nutný podklad k provedení zápisu do katastru nemovitostí v případě jakýchkoliv vlastnických a jiných věcných práv. Z pravidla bývá součástí právních listin jako jsou : kupní smlouva, darovací smlouva, kolaudační rozhodnutí apod. .


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 2.14 %

Dotazy v poradně k Geometrický plán

AL

#14183, Dělení a koupě pozemku, Reality, 9.5.2021

Dobrý den, kupuji od souseda část jeho zahrady, na kterou má zástavní právo. Již má vyřízen souhlas od banky, geometrický plán, souhlas stavebního úřadu. Nyní by se měl podat vklad na katastr, kde by mnou odkoupená část zahrady dostala nové číslo parcely. Potom teprve sepsat kupní smlouvu. Na katastr by podání bylo prováděno dvakrát, tj. žádost o nové číslo parcely a následovně kupní smlouva. Dá se toto podávání na katastr sjednotit v jednom podání a jakým způsobem? Údajně bylo na katastru sděleno, že ano. Přesto mám pochybnosti, mohli byste mi prosím poradit. Děkuji a jsem s pozdravem.

Dobrý den,

nejprve je třeba na katastru nechat pozemek rozdělit na základě geometrického plánu a až následně je možné nově vzniklou parcelu koupit. 

AL

#13622, Rozdělení a prodej pozemku, Reality, 25.3.2021

Dobrý den, soused mi nabídl ke koupi část své zahrady. Na nemovitost a zahradu má ale hypotéku. Jak by se mělo postupovat při koupi? Co by se mělo udělat na bance, kde je sjednána hypotéka, aby bylo pro mě jako kupujícího vše v pořádku a nehrozilo mi splácení jeho hypotéky? Děkuji

Dobrý den,

postup je následující:

 • soused si musí nejprve s bankou domluvit její souhlas s rozdělením pozemku a vyjmutí zástavního práva z prodávané části
 • následně je třeba nechat vyhotovit geometrický plán, na základě kterého se pozemek na katastru rozdělí
 • teprve po rozdělení pozemku a vyjmutí zástavy můžete část zahrady koupit

 • Pokud by zástava z kupované části vyjmuta nebyla, mohla by Vám banka pozemek kdykoliv prodat a umazat tím dluh souseda. 

  K

  #7553, Zástava nemovitosti rodičů, Hypoteční poradna, 23.9.2019

  Dobrý den, syn chce stavět na mé zahradě dům, ke kterému vede přístup (cesta) přes dvůr mého pozemku, ve kterém stojí můj dům, a přes druhý můj pozemek, ke kterému patří druhý můj dům,(vejměnek) povede sítě. Na oba pozemky jsme nechali udělat geometrický plán na služebnost stezky, cesty a vedení inž. sítí ne přímo pro syna, ale pro pozemek budoucího domu a podle smlouvy pro každého budoucího majitele na dobu neurčitou. Při vyřizování hypotéky přišel odhadce ohodnotil a odešel. Pak šel syn sepisovat úvěr a přišel, že mám podepsat zástavní právo na mé pozemky i s domy kvůli cestě a sítím. Ptám se proč mám zastavovat celé své pozemky, tedy i domy, když mám udělaný geo. plán mimo ně. Navíc jako zástava má sloužit i jeho dům. Beru to jako velký nepoměr, zástava - dluh. Bojím se, že kdyby se něco stalo, přijdeme všichni o střechu nad hlavou.

  Dobrý den,

  banka může půjčit na hypotéku max. 90% z hodnoty zastavované nemovitosti (při lepším úroku jen 80%). Zbylých 10-20% musí Váš syn financovat z vlastních úspor nebo dát do zástavy ještě jinou nemovitost (např. Váš dům). Jak píšete, dávat bance do zástavy všechny rodinné nemovitosti může být riskantní - v případě problémů se splácením můžete přijít o střechu nad hlavou všichni. Proto bych spíše doporučil Vašemu synovi snížit své požadavky na výši úvěru (půjčit si méně) nebo ještě pár měsíců spořit a použít více vlastních zdrojů.

  Články o Geometrický plán

  Jak na zasíťování pozemku: Vodovodní a kanalizační přípojka

  Jak na zasíťování pozemku: Vodovodní a kanalizační přípojka

  30.7.2021, Reality

  …ní začíná stavba přípojky, kterou zkušená firma zvládneza půl pracovního dne. Po realizacipřípojky je třeba: přípojkuzaměřit, nechatvyhotovit geometrický plán, podepsatsobcí Smlouvu o věcném břemenu služebnosti (přílohou je geometrický plán), smlouvuVB nechat zapsat na katastru uzavř…  Banky v ČR