Banky.cz Banky.cz Realitní slovník Geometrický plán

Geometrický plán

Definice Geometrický plán

Je nutný podklad k provedení zápisu do katastru nemovitostí v případě jakýchkoliv vlastnických a jiných věcných práv. Z pravidla bývá součástí právních listin jako jsou : kupní smlouva, darovací smlouva, kolaudační rozhodnutí apod. .


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 1.48 %

Dotazy v poradně k Geometrický plán

K

#7553, Zástava nemovitosti rodičů, Hypoteční poradna, 23.9.2019

Dobrý den, syn chce stavět na mé zahradě dům, ke kterému vede přístup (cesta) přes dvůr mého pozemku, ve kterém stojí můj dům, a přes druhý můj pozemek, ke kterému patří druhý můj dům,(vejměnek) povede sítě. Na oba pozemky jsme nechali udělat geometrický plán na služebnost stezky, cesty a vedení inž. sítí ne přímo pro syna, ale pro pozemek budoucího domu a podle smlouvy pro každého budoucího majitele na dobu neurčitou. Při vyřizování hypotéky přišel odhadce ohodnotil a odešel. Pak šel syn sepisovat úvěr a přišel, že mám podepsat zástavní právo na mé pozemky i s domy kvůli cestě a sítím. Ptám se proč mám zastavovat celé své pozemky, tedy i domy, když mám udělaný geo. plán mimo ně. Navíc jako zástava má sloužit i jeho dům. Beru to jako velký nepoměr, zástava - dluh. Bojím se, že kdyby se něco stalo, přijdeme všichni o střechu nad hlavou.

Dobrý den,

banka může půjčit na hypotéku max. 90% z hodnoty zastavované nemovitosti (při lepším úroku jen 80%). Zbylých 10-20% musí Váš syn financovat z vlastních úspor nebo dát do zástavy ještě jinou nemovitost (např. Váš dům). Jak píšete, dávat bance do zástavy všechny rodinné nemovitosti může být riskantní - v případě problémů se splácením můžete přijít o střechu nad hlavou všichni. Proto bych spíše doporučil Vašemu synovi snížit své požadavky na výši úvěru (půjčit si méně) nebo ještě pár měsíců spořit a použít více vlastních zdrojů.Banky v ČR