Banky.cz Banky.cz Realitní slovník Darovací smlouva

Darovací smlouva


Definice Darovací smlouva

Darovací smlouvou se osoba zavazuje převést svou věc obdarovanému. K tomuto převodu dochází z finančního hlediska zdarma, lze jej pouze podmínit splněním nějaké podmínky nebo příkazu. Sjednané darování je závazné a lze jej vynutit i proti vůli dárce, pokud si darování bezdůvodně rozmyslí. Odvolat dar lze jen pro nevděk obdarovaného, nebo pro finanční nouzi dárce.


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 1.48 %

Dotazy v poradně k Darovací smlouva

M

#11698, Dědictví, Osobní a rodinné finance, 7.11.2020

Dobrý den, prosím vás, rodič se rozhodl vyřešit svůj majetek. Sepsal poslední vůli, kterou má notářsky ověřenou. Jedné z dcer zůstane nemovitost a druhá dostane finanční hotovost. Můj dotaz zní: Rodič chce své dceři převést peníze bankovním převodem v internetovém bankovnictví, ale rád by měl důkaz, že peníze obdržela a nemohla třeba v dalších letech popřít, že částku dostala. V internetovým bankovnictví je možná historie transakcí, domnívám se pouze 2 roky. Nemyslím si, že by to ale bylo průkazné (např. print screen obrazovky). Jak by v této situaci bylo nejlepší postupovat? Zajít k notáři, kde by musela sestra provést prohlášení, že částku obdržela? Nebo přímo do banky? Nebo je jiný jednodušší způsob? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

historie transakcí na běžném účtu sahá dále než pouhé 2 roky, nicméně lepší by bylo sepsat řádnou darovací smlouvu se zdůvodněním, proč dcera peníze dostala. Přílohou smlouvy může být potvrzení dcery o přijetí peněz (s ověřeným podpisem). Kopii smlouvy si pak mohou ponechat ostatní budoucí dědicové. Darovací smlouva může být též přílohou poslední vůle. 

LL

#11407, Darovací smlouva ze zahraničí, Podvod, 3.10.2020

Dobry den, prisla mi z Francie darovaci listina. Myslite ze je to podvod? Jak to zjistit?

Dobrý den,

jedná se o klasický podvod, kdy je Vám slíbeno zbohatnutí (dar, dědictví, atd.) a podvodníci z Vás budou tahat peníze pod smyšlenými záminkami (poplatky, daně, atd.).

#11331, Insolvence a rodičovská, Exekuce a insolvence, 25.9.2020

Dobrý den, prosím o radu. Jsem rok v insolvenci, můj příjem je rodičovský příspěvek a darovací smlouva. Rodičovský příspěvek vyčerpám v únoru příštího roku, ale dceru mohu dát do školky až od září. Mám tedy v plánu si rodičovský příspěvek snížit a protáhnout až do srpna 2021. Je možnost plnit oddlužení pouze z darovací smlouvy? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

bylo-li vaše insolvenční řízení zahájeno po 6/2019, stačí Vám pro úspěšné oddlužení splácet min. 2 200 Kč měsíčně (u starších řízení je třeba během 5 let splatit min. 30% dluhů). Příjem můžete mít z libovolného zdroje, třeba i 100% z darovací smlouvy. 

PJ

#11180, Insolvence a darovací smlouva, Exekuce a insolvence, 9.9.2020

Dobry den, sestra nedosahne svym platem na schvaleni insolvence. Pozadala me o zaruceni doplatku v hodnote 450 Kc. Nevim zda mi nehrozi nejaka rizika v pripade nesplaceni insolvence. Dekuji

Dobrý den,

fakticky se jedná o podpis darovací smlouvy na měsíční platbu sestře ve výši 450 Kč. Svůj dar můžete kdykoliv odvolat a přestat platit. Insolvence sestry na Vás jinak nebude mít žádný vliv (pokud sestra nebude splácet, nikdo po Vás její dluhy vymáhat nebude).

J

#10801, Exekuce a darování auta, Exekuce a insolvence, 27.7.2020

Dobry den, chtela bych se zeptat, zda je mozne zabavit exekutorem auto, ktere je sice porad psane na me, ale je sepsana darovaci smlouva na pritele. Dekuji.

Dobrý den,

ano, exekutor auto obstavit může a dokonce mohou být zneplatněny všechny takovéto převody majetku až 3 roky zpětně. Darování majetku v exekuce přítelovi, kamarádům či rodině se nazývá "odklánění majetku před věřiteli" a je nepřípustné. 

Články o Darovací smlouva

Nezdanitelné položky přehledně aneb jak platit na daních méně

Nezdanitelné položky přehledně aneb jak platit na daních méně

17.12.2019, Daně

…tatelné položky ve výši 3 000 Kč. Úhrnná hodnota daru přitom musí činit alespoň1 000 Kč nebo přesáhnout 2% vašeho základu daně, maximálně lze odečíst 15% zezákladu daně. Co je k tomu potřeba? Dary je nutné doložitpotvrzením, nejčastěji se využívá darovací smlouva.Banky v ČR