Banky.cz Banky.cz Realitní slovník Darovací smlouva

Darovací smlouva


Definice Darovací smlouva

Darovací smlouvou se osoba zavazuje převést svou věc obdarovanému. K tomuto převodu dochází z finančního hlediska zdarma, lze jej pouze podmínit splněním nějaké podmínky nebo příkazu. Sjednané darování je závazné a lze jej vynutit i proti vůli dárce, pokud si darování bezdůvodně rozmyslí. Odvolat dar lze jen pro nevděk obdarovaného, nebo pro finanční nouzi dárce.


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 2.18 %

Dotazy v poradně k Darovací smlouva

ID

#14252, Insolvence, Exekuce a insolvence, 16.5.2021

Dobrý den, nejdříve poděkuji za předešlé odpovědi. Jsem v insolvenci, nyní mi byl snížen stupeň inv. důchodu a splátka mi tento měsíc vychází jen na 930 Kč. Podle Vaší rady chci poslat tento měsíc (asi i příští než si zařídím větší příjem) dorovnání na minimální měsíční splátku (2 200 Kč). Bohužel můj ins. správce se mnou moc nekomunikuje (natož aby poradil) a chci mít jistotu, že vše bude jak má. Poradil by jste mi pls. jak peníze předpisově poslat? Musí být darovací smlouva, nebo peníze mohu poslat jen tak ze svého účtu? Musí-li být ona smlouva, existuje nějaký vzor a musí mít nějaké náležitosti. (jako např. stačí obyčejné podpisy, nebo musí být ty podpisy ověřené aj.). Moc děkuji za odpověď.

Dobrý den,

je nutné se na všem domluvit s ins. správcem, který by Vám měl být k dispozici. Měsíčně ho platíte částkou 1 100 Kč, tedy by Vás neměl ignorovat. 

PD

#13996, Hypotéka na koupi obecního bytu pro seniora, Hypoteční poradna, 23.4.2021

Dobrý den, babička může koupit obecní byt, ale je starší a už nedostane hypotéku. Byt by chtěla darovat vnučce, která by si klidně hypotéku vzala a koupi financovala, ale nemůže dostat hypotéku, protože ten byt může od města koupit jen babička (darovací smlouva na vnučku až po koupi od města). Jak v takovém případě postupovat?

Dobrý den,

vnučka by si mohla vzít neúčelovou hypotéku (americká hypotéka), pomocí které by financovala koupi obecního bytu pro babičku. Musela by však ručit jinou než kupovanou nemovitostí. 

JK

#12828, Může mít dlužník v insolvenci více dárců?, Exekuce a insolvence, 4.2.2021

Dobrý den, v probíhající insolvenci jsem jako dárce (darovací smlouva). Lze přidat ještě druhou osobu/dárce? Musí jej schválit ins. správce? Smyslem je, aby se pomohlo dlužníkovi se splácení, povinné částky. Teď má nižší příjem a nedosahuje povinných 30%. Pracuje v hotelu, které Covid zasáhl nejvíce. Děkuji.

Dobrý den,

dlužník v insolvenci může mít libovolné množství dárců. Zvažte, jestli by nebyla lepší změna zaměstnání. Covid zasáhl do života mnoha lidí a nemálo zaměstnanců muselo opustit svá původní povolání. Jsou obory, které naopak během krize koronaviru rostly a poptávka po zaměstnancích je enormní (logistika, skladování, výroba kolejových vozidel, atd.). 

JR

#12481, Návrh na vklad do katastru, Reality, 17.1.2021

Dobrý den, chci se zeptat, je nutné mít návrh na vklad nemovitosti, když bude pozemek darován (darovací smlouva)? Pozemek je zapsán na katastru, ale bude se dělit mezi 2 osoby. Pokud je potřeba, bylo by možné poskytnout odkaz na tento dokument, abych si ho mohl vytisknout? Děkuji.

Dobrý den,

návrh na vklad je pokyn pro katastr, kterým katastru říkáte "proveďte změny dle přiložených dokumentů" (např. kupní smlouva, darovací smlouva, zástavní smlouva, smlouva o zřízení věcného břemene, atd.). Návrh na vklad tak musíte sepsat vždy když chcete, aby katastr provedl změnu (např. vlastníka v případě darovací smlouvy). Bez návrhu na vklad katastr nemůže vědět, že jste podepsal darovací smlouvu a neprovede změnu vlastníka. Formulář naleznete na webu katastru nemovitostí.

L

#12175, Insolvence a darovací smlouva, Exekuce a insolvence, 21.12.2020

Dobry den, jak sepsat darovací listinu pro insolvenci? A musí byt ověřen podpis?

Dobrý den,

darovací smlouvu Vám za úplatu sepíše právník (advokát, notář). 

Články o Darovací smlouva

Nezdanitelné položky přehledně aneb jak platit na daních méně

Nezdanitelné položky přehledně aneb jak platit na daních méně

17.12.2019, Daně

…tatelné položky ve výši 3 000 Kč. Úhrnná hodnota daru přitom musí činit alespoň1 000 Kč nebo přesáhnout 2% vašeho základu daně, maximálně lze odečíst 15% zezákladu daně. Co je k tomu potřeba? Dary je nutné doložitpotvrzením, nejčastěji se využívá darovací smlouva.Banky v ČR