Banky.cz Banky.cz Realitní slovník Darovací smlouva

Darovací smlouva


Definice Darovací smlouva

Darovací smlouvou se osoba zavazuje převést svou věc obdarovanému. K tomuto převodu dochází z finančního hlediska zdarma, lze jej pouze podmínit splněním nějaké podmínky nebo příkazu. Sjednané darování je závazné a lze jej vynutit i proti vůli dárce, pokud si darování bezdůvodně rozmyslí. Odvolat dar lze jen pro nevděk obdarovaného, nebo pro finanční nouzi dárce.


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 2.02 %

Dotazy v poradně k Darovací smlouva

D

#8873, Rozvod a dary, Osobní a rodinné finance, 7.2.2020

Pokračování dotazu č. 8872: Dobrý den, v odpovědi na můj dnešní dotaz nepíšete, zda smlouva musí být potvrzena notářem.

Dobrý den,

darovací smlouva nemusí být stvrzena notářem, ale ohledně celé záležitosti darování peněz v rozvodovém řízení je třeba zvážit, jak moc "na krev" to mezi Vámi je (jak moc se případně bude partnerka domáhat peněz právní cestou). 

D

#8872, Rozvod a dary, Osobní a rodinné finance, 7.2.2020

Dobrý den, jsem ženatý, právě se ovšem pohybujeme na hranici rozvodu. Rodiče mi chtějí darovat peníze. Je možno darovat peníze z účtu na účet? Je třeba aby příjemce zřizoval k této operaci nový účet? Pokud dojde k rozvodu, jak se bude prokazovat, jestli jsem utrácel společné peníze či peníze z daru? Musí darovací smlouvu potvrzovat notář? Děkuji.

Dobrý den,

při rozvodu dochází k dělení majetku v SJM. Výlučné dary a dědictví nespadají do SJM. Za normálních okolností by stačilo, aby Vám rodiče převedli peníze na účet, nicméně s přihlédnutím k probíhajícímu rozvodu doporučuji vše smluvně podchytit (darovací smlouva a převod peněz na nově zřízený účet, kde by neprobíhaly žádné operace). Vůbec nejlepší by bylo s darem počkat na ukončení rozvodu.

MK

#8531, Dostavba rodinného domu, Reality, 13.1.2020

Dobrý den, budeme s manželkou přistavovat dům k rodinnému domu, který je ve vlastnictví manželčiny matky. Banka kvůli hypotéce požaduje, abych byl zapsaný v katastru jako spoluvlastník nemovitosti. Rády bychom to udělali darovací smlouvou, kdy mi tchyně daruje 1% nemovitosti. Rád bych se ale zeptal, jaké daně a poplatky se takového převodu týkají? Co jsem již zjistil, tak 2 000 Kč poplatek za vklad na katastr, ověření podpisu na darovaní smlouvě (musí být ověřeno více kopii, nebo stačí jedna?), daň z nabytí se v tomto případě neplatí. Někde se uvádí, že se mě v tomto případě týká daň z příjmu. Bude se mě týkat i jiná daň? A druhý dotaz, o něco se zvětší zastavěná plocha na pozemku, tedy předpokládám, že vzroste daň z nemovitých věcí. Ta se zvýší až po dokončení stavby (výhledově cca za 2 roky), nebo již od započetí stavby (letos)? A já jako spolumajitel, budu též muset nějak dávat do daní vlastnictví (to 1%), nebo stačí, když celou daň zaplatí tchyně? Děkuji moc za radu. S pozdravem

Dobrý den,

u přístavku RD bych doporučil nemovitost rozdělit na více bytových jednotek a následně přiřadit vlastníky ke každé bytové jednotce (Vy budete majitelem Vaší bytové jednotky a tchyně své). Pak byste mohl ručit za hypotéku pouze svou bytovou jednotkou (na jejíž rekonstrukci a dostavbu byste čerpal úvěr), ale hlavně byste byl skutečným vlastníkem svého bytu. Převod 1% podílu nic fakticky neřeší - v případě jakéhokoliv sporu v rodině nic nevlastníte a ještě byste splácel úvěr za zvelebení cizí nemovitosti. 

Přiznání k dani z nemovitosti se podává po změně dispozice do 31/1 (dojde-li k dokončení stavby v roce 2022, pak do 31/1/2023). Budete-li každý vlastnit svou bytovou jednotku, budete každý podávat své daňové přiznání (a platit svou daň) za svůj byt. V případě společného vlastnictví celého domu může každý řešit daň z nemovitosti sám za svůj podíl nebo jeden za všechny.

Každé podání návrhu na katastr (darovací smlouva, zástavní právo ve prospěch banky, výmaz zástavy, jiné zápisy, atd.) je zpoplatněno částkou 2 000 Kč a příslušné dokumenty musí mít ověřené podpisy (30 Kč/podpis na Czech Pointu).

SN

#8410, Insolvence a darovací smlouva, Exekuce a insolvence, 4.1.2020

Dobry den, je mozne zadat o insolvenci, i kdyz jsem na uradu prace? Budu zadat o invalidni duchod, takze moc penez dostavat nebudu, ale matka by se za me zarucila a platila 2 500 Kc mesicne. Je to mozne, aby mi mohla takhle pomoci? Dekuji

Dobrý den,

insolvence Vám bude povolena v případě, kdy budete schopen splácet měsíčně min. 2 200 Kč po dobu následujících 5 let (nebo do momentu doplacení všech dluhů). S navýšením příjmů Vám samozřejmě může kdokoliv pomoci sepsáním řádné darovací smlouvy a následným zasíláním peněz.

MF

#8388, Darovací smlouva na byt a exekuce, Reality, 2.1.2020

Dobry vecer, dedecek mi chce darovat byt darovaci smlouvou. Chtel bych se zeptat, zda mi to muze zabavit exekutor. Dekuji

Dobrý den,

máte-li dluhy vymáhané exekučně, pak Vám exekutor může zabavit movitý i nemovitý majetek získaný darem (samozřejmě s ohledem na výši dluhů - pro 10 000 Kč Vám byt v hodnotě milionů korun dražit nebudou).

Články o Darovací smlouva

Nezdanitelné položky přehledně aneb jak platit na daních méně

Nezdanitelné položky přehledně aneb jak platit na daních méně

17.12.2019, Daně

…tatelné položky ve výši 3 000 Kč. Úhrnná hodnota daru přitom musí činit alespoň1 000 Kč nebo přesáhnout 2% vašeho základu daně, maximálně lze odečíst 15% zezákladu daně. Co je k tomu potřeba? Dary je nutné doložitpotvrzením, nejčastěji se využívá darovací smlouva.Rychlé odkazy

Banky v ČR