Banky.cz Banky.cz Realitní slovník Darovací smlouva

Darovací smlouva


Definice Darovací smlouva

Darovací smlouvou se osoba zavazuje převést svou věc obdarovanému. K tomuto převodu dochází z finančního hlediska zdarma, lze jej pouze podmínit splněním nějaké podmínky nebo příkazu. Sjednané darování je závazné a lze jej vynutit i proti vůli dárce, pokud si darování bezdůvodně rozmyslí. Odvolat dar lze jen pro nevděk obdarovaného, nebo pro finanční nouzi dárce.


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 1.59 %

Dotazy v poradně k Darovací smlouva

MT

#9140, Bohatství ze zahraničí, Podvod, 2.3.2020

Dobrý den, zachytil jsem vaše příspěvky na téma bankovní podvod. Bohužel v jednom jsem asi momentálně zapojen. Rád se o něj s vámi podělím, třeba mi pomůžete radou. Ve spamu (už to je jasné) jsem obdržel zprávu, že jeden pán v Americe vloni vyhrál obrovskou částku a část z ní dá na charitu. Vybraným lidem přes výběr z Googlu věnuje milionovou částku. Já na to bohužel skočil a začal si dopisovat s domnělým právníkem tohoto pána. Přišla mi na podpis darovací smlouva, podepsaná i šefkou justice Cheri Beasley (které stále posílám emailem zpravy, zda je to její podpis, protože to by vneslo světlo do případu, jenže ta má asi jiny starosti a neodepisuje). Darovací smlouvu podepsal a odeslal zpět. Nikdo nechtěl číslo mého konta a tak jsem nepojal podezření. Načež bylo potřeba založit konto v USA, kam dar bude vložen. Vyplnil jsem pro banku poslané údaje a odeslal. Přišla odpověď, že je potřeba zaplatit otevření účtu 750 dolarů, spojit se s právnikem, on vše zařídí. Právník v USA mi poslal nejaký kontakt a přes moneygram zaslat peníze, on je donese do banky. Zas to není tak obrovská částka, vše jsem provedl. Z banky přišlo číslo účtu, heslo a pin. Tak vesele vše zadal a našel v kontu pěkný milion dolarů +750 USD otevírací vklad. Vše pěkné že? A tak radostně zadal převod do čr a ejhle, vyskočil potřebný kod, který je potřeba uhradit, aby se dalo z účtem hýbat. 2 870 dolarů! Opět jsem se měl spojit s právníkem, on vše zařídí. Do banky prý převod z ČR nejde. No a tak právník zaslal jméno jakéhosi Turka a peníze přes moneygram poslat do Turecka. Ve své najivitě jsem poslední úspory zaslal do turecka a kod od banky obdržel. Už mi to bylo divné, tak jsem na stránku dotyčné banky zaslal dotaz, zda jsem držitelem konta a člověk v bance, který mi byl přidělen skutečně existuje. Vše v pořádku, pán pro nás pracuje odpověď. A znovu se pokusil o výběr a světe div se, vyskočil kód daňě. Tak opět pro radu právníkovi a ten mi sdělil, že je to v bankovních předpisech zdanit dar a je vypočítán na 6 000 dolarů. Jenže ty já nemám a teď se spíš starám, jestli se dá vše ověřit. Jak jsem již psal, píši šéfce justice, ale zřejmě se odpovědi nedočkám. Zkouším tedy napsat vám, zda neporadíte, jak ověřit třeba tu banku. Banka je www.ojiemikrofin.us a ve vyhledavači Google jsou dva první odkazy na tuto banku. Seznam to třeba vůbec nevyhledá. Je možné, že podvodníci jsou už tak dokonalí, že si založí domělou stránku s bankou a skrze ni a jakéhosi právnika se doplňují. Snad vás to trochu zajímá a třeba posune o další informace, já nemám tajnosti a dokument vám posílám ke studiu. Je tam i misto banky, ale nevím,jak ověřit toto místo. Ještě jsem stačil bohužel pozdě oslovit přátele v USA a ti o OJIE MICRO FINANCE BANK pry nikdy neslyšeli. 

Dobrý den,

jedná se o klasický podvod, kdy je Vám slíbeno zbohatnutí a pak už z Vás podvodníci tahají jen peníze. Žádná banka, právník ani šéfka justice či jiné osoby neexistují, celou dobu si píšete jen s podvodníkem, který vystupuje jménem jiných osob (a bude si s Vámi psát tak dlouho, dokud budete posílat peníze). Web falešné banky, včetně falešného internetbankingu a čísla účtu vám dnes vytvoří průměrný středoškolák, není to nic komplikovaného. Podvodník sídlí v zemi se špatnou vymahatelností práva, takže šance na vrácení peněz je nulová. 

Velmi se Vám divím, že jste zcela neznámému cizinci přes půlku světa ochoten poslat 750 dolarů (tedy zrhuba 17 000 Kč) a ve druhém kole přihodit dalších 2 870 dolarů (66 000 Kč). To Vám vážně stačí říct "slibuji Vám bohatství" a vy komukoliv pošlete necelých 100 000 Kč? To je případ zralý pro Chocholouška!

D

#8873, Rozvod a dary, Osobní a rodinné finance, 7.2.2020

Pokračování dotazu č. 8872: Dobrý den, v odpovědi na můj dnešní dotaz nepíšete, zda smlouva musí být potvrzena notářem.

Dobrý den,

darovací smlouva nemusí být stvrzena notářem, ale ohledně celé záležitosti darování peněz v rozvodovém řízení je třeba zvážit, jak moc "na krev" to mezi Vámi je (jak moc se případně bude partnerka domáhat peněz právní cestou). 

D

#8872, Rozvod a dary, Osobní a rodinné finance, 7.2.2020

Dobrý den, jsem ženatý, právě se ovšem pohybujeme na hranici rozvodu. Rodiče mi chtějí darovat peníze. Je možno darovat peníze z účtu na účet? Je třeba aby příjemce zřizoval k této operaci nový účet? Pokud dojde k rozvodu, jak se bude prokazovat, jestli jsem utrácel společné peníze či peníze z daru? Musí darovací smlouvu potvrzovat notář? Děkuji.

Dobrý den,

při rozvodu dochází k dělení majetku v SJM. Výlučné dary a dědictví nespadají do SJM. Za normálních okolností by stačilo, aby Vám rodiče převedli peníze na účet, nicméně s přihlédnutím k probíhajícímu rozvodu doporučuji vše smluvně podchytit (darovací smlouva a převod peněz na nově zřízený účet, kde by neprobíhaly žádné operace). Vůbec nejlepší by bylo s darem počkat na ukončení rozvodu.

MK

#8531, Dostavba rodinného domu, Reality, 13.1.2020

Dobrý den, budeme s manželkou přistavovat dům k rodinnému domu, který je ve vlastnictví manželčiny matky. Banka kvůli hypotéce požaduje, abych byl zapsaný v katastru jako spoluvlastník nemovitosti. Rády bychom to udělali darovací smlouvou, kdy mi tchyně daruje 1% nemovitosti. Rád bych se ale zeptal, jaké daně a poplatky se takového převodu týkají? Co jsem již zjistil, tak 2 000 Kč poplatek za vklad na katastr, ověření podpisu na darovaní smlouvě (musí být ověřeno více kopii, nebo stačí jedna?), daň z nabytí se v tomto případě neplatí. Někde se uvádí, že se mě v tomto případě týká daň z příjmu. Bude se mě týkat i jiná daň? A druhý dotaz, o něco se zvětší zastavěná plocha na pozemku, tedy předpokládám, že vzroste daň z nemovitých věcí. Ta se zvýší až po dokončení stavby (výhledově cca za 2 roky), nebo již od započetí stavby (letos)? A já jako spolumajitel, budu též muset nějak dávat do daní vlastnictví (to 1%), nebo stačí, když celou daň zaplatí tchyně? Děkuji moc za radu. S pozdravem

Dobrý den,

u přístavku RD bych doporučil nemovitost rozdělit na více bytových jednotek a následně přiřadit vlastníky ke každé bytové jednotce (Vy budete majitelem Vaší bytové jednotky a tchyně své). Pak byste mohl ručit za hypotéku pouze svou bytovou jednotkou (na jejíž rekonstrukci a dostavbu byste čerpal úvěr), ale hlavně byste byl skutečným vlastníkem svého bytu. Převod 1% podílu nic fakticky neřeší - v případě jakéhokoliv sporu v rodině nic nevlastníte a ještě byste splácel úvěr za zvelebení cizí nemovitosti. 

Přiznání k dani z nemovitosti se podává po změně dispozice do 31/1 (dojde-li k dokončení stavby v roce 2022, pak do 31/1/2023). Budete-li každý vlastnit svou bytovou jednotku, budete každý podávat své daňové přiznání (a platit svou daň) za svůj byt. V případě společného vlastnictví celého domu může každý řešit daň z nemovitosti sám za svůj podíl nebo jeden za všechny.

Každé podání návrhu na katastr (darovací smlouva, zástavní právo ve prospěch banky, výmaz zástavy, jiné zápisy, atd.) je zpoplatněno částkou 2 000 Kč a příslušné dokumenty musí mít ověřené podpisy (30 Kč/podpis na Czech Pointu).

SN

#8410, Insolvence a darovací smlouva, Exekuce a insolvence, 4.1.2020

Dobry den, je mozne zadat o insolvenci, i kdyz jsem na uradu prace? Budu zadat o invalidni duchod, takze moc penez dostavat nebudu, ale matka by se za me zarucila a platila 2 500 Kc mesicne. Je to mozne, aby mi mohla takhle pomoci? Dekuji

Dobrý den,

insolvence Vám bude povolena v případě, kdy budete schopen splácet měsíčně min. 2 200 Kč po dobu následujících 5 let (nebo do momentu doplacení všech dluhů). S navýšením příjmů Vám samozřejmě může kdokoliv pomoci sepsáním řádné darovací smlouvy a následným zasíláním peněz.

Články o Darovací smlouva

Nezdanitelné položky přehledně aneb jak platit na daních méně

Nezdanitelné položky přehledně aneb jak platit na daních méně

17.12.2019, Daně

…tatelné položky ve výši 3 000 Kč. Úhrnná hodnota daru přitom musí činit alespoň1 000 Kč nebo přesáhnout 2% vašeho základu daně, maximálně lze odečíst 15% zezákladu daně. Co je k tomu potřeba? Dary je nutné doložitpotvrzením, nejčastěji se využívá darovací smlouva.Banky v ČR